• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Kapslleku: Ilace Natyrale dhe Barna Shtepiake per Kapsllek

Forum-Al

Aty ku shqiptarët mblidhen
Anëtar
Jan 5, 2010
Postime
562
Pikët
28
Vendndodhja
Forum


Problemet e kapsllëkut kanë të bëjnë kryesisht nga një diete e keqe kështu që nëse shtoni më shumë perime me gjethe të gjelbërta dhe fruta në dietën tuaj ju do ti dhuroni trupit ekstra fiber, diçka që i mungon për të nxjerr më lehtë jashtëqitjen. Pra, në fillim thjeshtë shto sasinë e ushqimeve që përbëhen na laksativ natyral. Ato ushqime janë avokado, bajamet, kajsia, kokosi, çikori, hurmet, fara të lirit, fig, mango, rrush, papaja, ullinj, majdanoz, sojë, rrepë, arra dhe lakërishtë. Favoritë prej këtyre që përmendëm janë mango dhe farat e linit.

Shtimi i vitaminës C në dietën tuaj gjithashtu ndihmon që të luftoni ndonjë infeksion që mund të ndikoj në jashtëqitjen tuaj.

Njëherë kur të fillon kapsllëku gjendja më pas shkon duke u keqësuar nëse nuk trajtohet. Sa më gjatë ushqimi mbetet në sistemin e tretjes aq më shumë ujë shpenzohet (nxirret) prej ushqimit për tu përdor për pjesët tjera të trupit. Kështu pra e bënë ushqimin më të fortë dhe më të vështirë që të lëvizë. Për të shëruar këtë ju duhet të shtoni sasinë e ujit që pini. Nëse pyet sa uje duhet pire për këtë atëherë mund të themi se nga 6 deri 8 gota të mëdha ujë në ditë ndihmojnë dhe mjaftojnë. Këto gota ujë shtojnë lagështinë ushqimit që po bllokon sistemin tuaj dhe ndihmon që gjithçka të lëviz tutje. Dhe nëse mërzitesh duke pirë ujë atëherë është në të mirën tënde e gjithashtu është edhe e sigurt ti shtoni disa pika limoni në gotën me ujë që pini.

Nëse akoma po kërkoni të gjeni ilac per kapsllek atëherë më poshtë keni disa metoda shtepiake apo barna shtepiake kunder kapsllekut që mund ti provosh.

  • Shto 1-2 lugë gjelle me mjaltë në një gotë me qumësht dhe pije këtë dy herë në ditë.
  • Për lehtësim të menjëhershëm nga kapslleku pi lëng karrote me lëng spinaqi para se të bini për të fjetur.
  • Pi leng portokalli në stomak të thatë në mëngjes, dhe
  • Së dy apo tri herë në ditë pi një gotë ujë me dy lugë uthull molle, dy lugë limon dhe mjaltë, nëse ki, për ti rregulluar shijen.
Nëse problemi vazhdon akoma për 8-10 ditë, duhet që të vizitoni mjekun. A kemi dikë këtu që ka apo ka pasur probleme me kapsllëk dhe të na tregoj përvojën e tij se si e ka mënjanuar këtë problem? Ti ndajmë përvojat tona dhe të tregojmë se çka ndihmon dhe çka nuk ka pasur sukses në trajtimin e kapsllëkut.

Forum-Al.com
Aty ku shqiptarët mblidhen!
 

SEa

Anëtar i ri
Anëtar
Jan 15, 2010
Postime
1,516
Pikët
0
Vendndodhja
marina di massa
Përgjigje e: Kapslleku: Ilace Natyrale dhe Barna Shtepiake per Kapsllek

Kur je kaps mundeni te hani kajsia te thata ose fiq ... por sduhet henger shume se mos ju bej dhe te kunderten :D

klm.
 

Kryeplaku

Kryeplak
Anëtar
Feb 1, 2011
Postime
1,761
Pikët
0
Vendndodhja
Albania
Përgjigje e: Kapslleku: Ilace Natyrale dhe Barna Shtepiake per Kapsllek

hahahahahaha ose Hani nje patate te pa zier hahahahahaha
 

PuffetiNa

V.I.P
Anëtar
Apr 28, 2010
Postime
14,090
Pikët
113
Përgjigje e: Kapslleku: Ilace Natyrale dhe Barna Shtepiake per Kapsllek

Lool.

A kemi dikë këtu që ka apo ka pasur probleme me kapsllëk dhe të na tregoj përvojën e tij se si e ka mënjanuar këtë problem? Ti ndajmë përvojat tona dhe të tregojmë se çka ndihmon dhe çka nuk ka pasur sukses në trajtimin e kapsllëkut.
Iku vetvetiu :p
 

PuffetiNa

V.I.P
Anëtar
Apr 28, 2010
Postime
14,090
Pikët
113
Përgjigje e: Kapslleku: Ilace Natyrale dhe Barna Shtepiake per Kapsllek

Lol.

E sakt, kalojme ne pytjen tjeter :p
 

PuffetiNa

V.I.P
Anëtar
Apr 28, 2010
Postime
14,090
Pikët
113
Përgjigje e: Kapslleku: Ilace Natyrale dhe Barna Shtepiake per Kapsllek

Asnjehere me mire nuk kam qen , me dul nga hundet po he :p
 

SystemA

V.I.P
Anëtar
Sep 14, 2010
Postime
61,246
Pikët
113
Përgjigje e: Kapslleku: Ilace Natyrale dhe Barna Shtepiake per Kapsllek

Asnjehere me mire nuk kam qen , me dul nga hundet po he :p
Shko ne farmaci,blej vaj lini edhe......kujdes se shkon fjolle.
U zgjidh problemi:d-party-
 

PuffetiNa

V.I.P
Anëtar
Apr 28, 2010
Postime
14,090
Pikët
113
Përgjigje e: Kapslleku: Ilace Natyrale dhe Barna Shtepiake per Kapsllek

Sa i trash qe JE !

``Ec``

``gozilla``
 

SystemA

V.I.P
Anëtar
Sep 14, 2010
Postime
61,246
Pikët
113
Përgjigje e: Kapslleku: Ilace Natyrale dhe Barna Shtepiake per Kapsllek

haha ....u nxef Puffe`-jaMe shume Rspc per : Prof.(an).doc. "arQIle boti" :p
Cfar te besh,pune IQ-je.
Mos abuzo me pacienten.....lol
 

cool_shqype

cun per s'mari
Anëtar
Jun 5, 2011
Postime
53,327
Pikët
113
Vendndodhja
ne NYC
Përgjigje e: Kapslleku: Ilace Natyrale dhe Barna Shtepiake per Kapsllek

ose leng kumbullash (me duket se i quanin "hoshaf") shum e mire per te pasur nje funksionim te rregullt.....
 
Top