• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Karkaleca me salce e limon

SEa

Anëtar i ri
Anëtar
Jan 15, 2010
Postime
1,516
Pikët
0
Vendndodhja
marina di massa
1 kg karkaleca

- 2lug gjelle salcëe kuqe

-lengu i 1 limoni

-3gjethe dafine

-1 lugë çaji salcë djegës ( speci )

-1 lugë gjelle salcë peshku

-3copa kajrafil,,hudhër,,1lug kafeje miell

1 / 4 filxhan qumësht kokosit

PERGATITJA

Marinoj karkalecat në salcë , lëng limoni, , gjethe dafine, salc djegëse, salcë peshku, hudhër ,kajrafil,, për 10 ose më shumë minuta

E vendosim kete perzierje ne nje tigan dhe e vendosim ne zjarr,,shtoj karkalecat dhe qumshtin e kokosit,,,i perziejme derisa zihen karkalecat per 2-3 minuta,,ne fund hedhim miellin sa te trashe pak lengun ( shkrijeni miellin me pakes uje ne nje filxhan qe ti shtypni topat e miellit )

i hedhim erza te grira,,psh majdanoz
 

Linda

❤❤❤❤❤❤
Staff member
Anëtar
Apr 18, 2010
Postime
14,825
Pikët
113
Përgjigje e: Karkaleca me salce e limon

Te mira do jen kto te shkreta, deri me sot nuk i kam provuar,sepse çfar jan prodhime deti,nuk i haj fare:( por per familjen i gatuaj,se ato i grijne prodhimet e detit:D:)

Sea,po ti i han karkalecat?:)
 

SEa

Anëtar i ri
Anëtar
Jan 15, 2010
Postime
1,516
Pikët
0
Vendndodhja
marina di massa
Përgjigje e: Karkaleca me salce e limon

po i haje ..por nuk i gatuaj me then te drejten kur i haj jashte :D

se kur i kam bere njehere nuk me dolen ashtu si e mesova une ... edhe u lodha shume e sme pelqyen ..mbase bera ndonje gje gabim... po kur i bejne i haje haha sja pertoj ;)
 
Top