• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Karotenoidet dhe kanceri i gjirit

PUPA

Anëtar i ri
Anëtar
Sep 15, 2009
Postime
662
Pikët
0
Vendndodhja
Italy

Një studimi ri- në të cilin kanë marrë pjesë 604 paciente me karcinomë të gjirit dhe 626 femra të shëndosha (në grupin e kontrollit)- ka zbuluar lidhshmëri ndërmjet sasisë së përgjithshme të karotenoideve në plazmë dhe zvogëlimin e rrezikut për shfaqjen e kancerit të gjirit.
Në fakt, rezultatet e botuara në revistën Cancer Research, kanë treguar se femrat me nivel karotenoidesh më të lartë, kishin qenë për 50% më pak të rrezikuara që të sëmuren nga karcinoma e gjirit, në krahasim me femrat me nivel më të ulët të karotenoideve.

Karotenoidet janë pigmente të pranishme në gjethet, frutat dhe lulet e pemëve dhe perimeve. /Telegrafi/
 

Hello Kitty

❤☆҉‿★ Ŧђαήк ¥☺ů ★☆҉‿❤
Anëtar
Feb 8, 2011
Postime
15,256
Pikët
113
Përgjigje e: Karotenoidet dhe kanceri i gjirit

Per kurimin E PLOTE te kancerit te gjirit duhet perdorur " poppy seeds/farat e lulekuqes". 
Top