• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Katër orë në ditë para TV? Rrezikon sëmundje zemre

PuffetiNa

V.I.P
Anëtar
Apr 28, 2010
Postime
14,090
Pikët
113

Të shikuarit e televizorit apo puna në kompjuter për një kohë shumë të gjatë dëmton zemrën në varësi të kohëzgjatjes. Rreziku i sëmundjeve të zemrës është konfirmuar më i shpeshtë tek ata që shpenzojnë më shumë kohë përpara televizorit apo kompjuterit.
Profesori Emmanuel Stamatakis nga Universiteti i Londrës tha se “analizat tona tregojnë se dy ose më shumë orë përballë ekranit të televizorit çdo ditë, rrezikojnë rrisqe kardiake”.
Sipas të dhënave të studimit rreziqet kardiovaskulare janë të pranishme në përqindje më të madhe tek ata persona që rrinë duke parë për kohë të gjatë dhe rregullisht ekranin e televizorit.
 

ediplus

Anëtar i ri
Anëtar
Sep 23, 2010
Postime
134
Pikët
0
Vendndodhja
Me kembe ne toke
Përgjigje e: Katër orë në ditë para TV? Rrezikon sëmundje zemre

O Puffetina mjaft me keto se kur mendojme per semundje semuremi me shume..............sipas ketyre duhet te kishim vdek me kohe :O
 

Meri

"Personne"
Anëtar
Sep 26, 2009
Postime
14,593
Pikët
113
Vendndodhja
Askund.
Përgjigje e: Katër orë në ditë para TV? Rrezikon sëmundje zemre

Puffe_ : Je që je afer Lajmit ..pyet içik cilat jane efektet, qe çojnë në pasojat ??? :p
 

Linda

❤❤❤❤❤❤
Staff member
Anëtar
Apr 18, 2010
Postime
15,493
Pikët
113
Përgjigje e: Katër orë në ditë para TV? Rrezikon sëmundje zemre

Po qenin tim qe e kam mesuar vetem duke pare filma vizatimor,cti bej?:p

Ai vetem aty i mban syte gjith diten,ne tv:D
 

Angel`BoY

Atje ku ti nuk je :)
Anëtar
Jan 5, 2010
Postime
169
Pikët
0
Vendndodhja
Tirane
Përgjigje e: Katër orë në ditë para TV? Rrezikon sëmundje zemre

hahahahahahahahaha po ne qe rrime nga 14 ore ne Pc ?
Ca i bie te jemi Uffo :p
 

PuffetiNa

V.I.P
Anëtar
Apr 28, 2010
Postime
14,090
Pikët
113
Përgjigje e: Katër orë në ditë para TV? Rrezikon sëmundje zemre

O Puffetina mjaft me keto se kur mendojme per semundje semuremi me shume..............sipas ketyre duhet te kishim vdek me kohe :O
e po cka te bojme ja qe ke fat te mire je gjall :)

Meri
Përgjigje e: Katër orë në ditë para TV? Rrezikon sëmundje zemre
Puffe_ : Je që je afer Lajmit ..pyet içik cilat jane efektet, qe çojnë në pasojat ???

efektet jan qe i hap syt shume ne TV..:p

schatz
Përgjigje e: Katër orë në ditë para TV? Rrezikon sëmundje zemre
Po qenin tim qe e kam mesuar vetem duke pare filma vizatimor,cti bej?

Ai vetem aty i mban syte gjith diten,ne tv

o goce bohet fjal per njerz per qenin duhet me dhon lajme ato qe doktori i qenve ...:p
 

Jolene

Anëtar
Jan 8, 2010
Postime
19,444
Pikët
226
Vendndodhja
Aty ku jane kujtimet e vjetra e t’presin t’rejat!
Përgjigje e: Katër orë në ditë para TV? Rrezikon sëmundje zemre

Kur e mendon esht normale qe me mire do ishte te rrije para TV 2 ore e dy ore te tjera te besh nje aktivitet fizik!

Gjithsesi ne jemi te rritur por ndonje here na vejne deshirat neve perpara jo ne ato.

Me kaq ore sa harxhojme para tv, ose pc jo semundje zemre po, edhe semundje truri, syve u bejm dem etj etj...
 
Top