• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Kenge te Gadishullit Ballkanik

Anëtar
Sep 2, 2014
Postime
10,934
Pikët
113
Vendndodhja
zemra e alpeve Österreich
Përgjigje e: Kenge te Gadishullit Ballkanik II.

Tekst pesme :

Da si na drugom kraju sveta,
-Sikur edhe ne fund te botesh te jesh
da voziš neka kola lepa
-Te ngasesh biles edhe nje makine te bukur
da si prvi, o, da si prvi ..
-Sikur te jesh i pari, oh sikur te jesh i pari (fare)

Da ručaš negde dole u Kini,
-Te hash dreken diku ne Kine
a zube čačkaš u Karolini,
-Dhe(por) dhembet ti kruash ne Karoline
na Bahamima da imaš vilu,
-Ne Bahamas te kesh vile
od mnogo žena da dobiješ kilu
-Dhe nga shume gra(vajza) te shtosh ne peshe
Oh da si prvi, o da si prvi…
-oh edhe sikur te jesh i pari, te jesh i pari...

refreni:

Ma, digni ruku,
-Por ngreji duart lart
digni obadve,
-Ngreji qe te dyja
digni ruke od svega
-Ngreji duart nga gjithcka
kad nemaš kartu ni do Prištine ...
-Kur nuk ke bilete udhetimi deri ne Prishtine….

[ame="https://www.youtube.com/watch?v=gQIuR47Gc8Y"]https://www.youtube.com/watch?v=gQIuR47Gc8Y[/ame]
 

lonely_lion

0xD15EA5E
Anëtar
Jul 4, 2015
Postime
6,608
Pikët
113
Përgjigje e: Kenge te Gadishullit Ballkanik II.

Ja Tifa (Mladen Vojičić)

[ame]https://www.youtube.com/watch?v=KFtRqDMjbWU[/ame]

Pitaju me za tebe
a ja cutim
na kojem boku
spavas pomislim

Pitaju me za tebe
a ja stavljam
ruke u dzepove
i osjecam

Ref.
Budis se i oblacis
bijelu haljinu
za novu godinu
i odlazis sa njim
odlazis s njim
e da te bogdo ne volim

Pitaju me za tebe
a ja cutim
na kojem boku
spavas pomislim
I odlazis sa njim ..... Dhe iken/shkon/largohesh me te.

Pitaju me za tebe
a ja cutim
na kojem boku
spavas pomislim

Me pyesin per ty...
Por une hesht
Dhe mendoj/imagjinoj
Ne cfare ane je kthyer dhe po fle

Tifa kendonte me dhimbje/shpirt dhe i hudhte rrobte (grate) ne toke.
U be i famshem me nje album sa s'e morri vesh as vete.Suksesi te dalldis.

Baba eshte shume me i sakte se une ne perkthim.Une kam zene ca ndryshk.
 
Anëtar
Sep 2, 2014
Postime
10,934
Pikët
113
Vendndodhja
zemra e alpeve Österreich
Përgjigje e: Kenge te Gadishullit Ballkanik II.

Vlatko Stefanoski- Leb i Sol ???❤?
[ame="https://www.youtube.com/watch?v=6pIsx9DeAeY"]https://www.youtube.com/watch?v=6pIsx9DeAeY[/ame]
 
Anëtar
Sep 2, 2014
Postime
10,934
Pikët
113
Vendndodhja
zemra e alpeve Österreich
Përgjigje e: Kenge te Gadishullit Ballkanik II.

Ref. 5x
Svet je lep kada sanjamo, kada sanjamo
hajde, zajedno da sanjamo, da sanjam
- Bota eshte e bukur kur enderrojme
hajde se bashku te enderrojme, te enderrojme...
-enderron--enderron--enderron-

[ame="https://www.youtube.com/watch?v=NqbGpeTcrDI"]https://www.youtube.com/watch?v=NqbGpeTcrDI[/ame]
 

lonely_lion

0xD15EA5E
Anëtar
Jul 4, 2015
Postime
6,608
Pikët
113
Përgjigje e: Kenge te Gadishullit Ballkanik II.

[ame]https://www.youtube.com/watch?v=4CD9gBuOTbk[/ame]

Kjo ka fjale te bukura.

Keta i perkthej me lehte une Baba. Ti ? Ka qene nje kohe qe flisnja rrjedhshem dhe kuptoja shume mire. Po akoma mire jam (dua nje furce teli te me heqe ndryshkun ne fakt)

Edena den nekade nekogas
stom site bajki k'e zavrsat
grb
k'e ti svtrtat zasekogas
site sto bez tebe ne mozat

Dojdi bez sminka bez
izgovor
na ista ulica isti broj
ne treba nasmevka solza, zbor
dojdi jas sum seuste
tvoj

Ref:
Sonce gledam, sonce ne me gree
dupla votka i nisto vazno ne e
koj
te dobiva a koj te gubi
jas te sakam nekoj drug te ljubi
Sonce gledam, sonce ne me
gree
dupla votka i nisto vazno ne e
kaj i da si eden den k'e svatis
jas sum toj sto
ceka da se vratis

Za mala slika vo novina
za sekunda edna vo TV-spot
stanuvas
secija svoina
mu pravis drustvo na sekoj skot

No eden den nekade nekogas
stom grb
ti svrtat zasekogas
podigni slusalka svrti broj
dojdi jas sum seuste
toj

Ref:-------------------------------------

Kaj i da si eden de k'e
svatis
jas sum toj sto ceka da se vratis...

Kete e kam pershatur ne shqip dhe kam botuar ne forum

Nje perjthim i shpejte

Sonce gledam, sonce ne me gree
Diellin shoh por dielli nuk me ngroh
Dupla votka i nisto vazno ne e
Nje dopio vodka dhe asgje tjeter nuk ka rendesi
Koj te dobiva a koj te gubi
Kush te ka dhe kush te ka humbur
Jas te sakam nekoj drug te ljubi
Une te dua por nje tjeter te puth
Sonce gledam, sonce ne me gree
Diellin shoh per dielli nuk me ngroh
Dupla votka i nisto vazno ne e
Nje dopio vodka dhe asgje tjeter nuk ka rendesi
Kaj i da si eden den k'e svatis
Dhe nje dite me te do te martohesh
Jas sum toj sto ceka da se vratis
Por prap une jam ketu dhe do te pres qe te kthehesh
 
Last edited:
Anëtar
Sep 2, 2014
Postime
10,934
Pikët
113
Vendndodhja
zemra e alpeve Österreich
Përgjigje e: Kenge te Gadishullit Ballkanik II.

kjo eshte maqedonisht Lion, mezi e kuptoj, kur e shoh te shkruar edhe pertyp disi por kur flasin kam shume veshtiresi, sepse edhe veshi nuk me eshte mesuar me kete gjuhe. Edhe kur shkoj ne MK, po serbisht flas dhe ata me kuptojne por une bej lodhje ti marr vesh.
-ka nje gabim te vockel perkthimi tek fjalia e parafundit(Kaj i da si eden den k'e svatis) qe nuk do te thote -martohesh- por-do te kuptosh-;))
Nejse… gje pa rendesi por thjesht per ata qe jane qefli tekstesh poetike -gezuar-
 
Anëtar
Sep 2, 2014
Postime
10,934
Pikët
113
Vendndodhja
zemra e alpeve Österreich
Përgjigje e: Kenge te Gadishullit Ballkanik II.

povratak u školskim godinama-kthim ne vitet shkollore :)

[ame="https://www.youtube.com/watch?v=jSouEC8BFuI"]https://www.youtube.com/watch?v=jSouEC8BFuI[/ame]
 

lonely_lion

0xD15EA5E
Anëtar
Jul 4, 2015
Postime
6,608
Pikët
113
Përgjigje e: Kenge te Gadishullit Ballkanik II.

kjo eshte maqedonisht Lion, mezi e kuptoj, kur e shoh te shkruar edhe pertyp disi por kur flasin kam shume veshtiresi, sepse edhe veshi nuk me eshte mesuar me kete gjuhe. Edhe kur shkoj ne MK, po serbisht flas dhe ata me kuptojne por une bej lodhje ti marr vesh.
-ka nje gabim te vockel perkthimi tek fjalia e parafundit(Kaj i da si eden den k'e svatis) qe nuk do te thote -martohesh- por-do te kuptosh-;))
Nejse… gje pa rendesi por thjesht per ata qe jane qefli tekstesh poetike -gezuar-
Ne fakt dicka e tille duhet te qe , Une kam harruar goxha dhe perdora google , por me duket se ka te beje me svadba ndaj mendova svatish .... martohesh.

Per mua gjuha me e paster nga sllavet eshte rusishtja. Eshte melodike dhe shume e fuqishme.Gjuha e shkrumtareve te medhej. Jugosllavishtja eshte shume e trashe si gjuhe(si gjuhe apo batsradim fshataresh), bile sipas mendimit tim dhe me e trashe se maqedonishtja. Por sic te thashe, une kam kohe qe nuk e perdor dhe nje gjuhe po nuk u perdor harrohet. Keto kohe kam nje deshire te madhe te riperterij rusishten,pastaj me kismet. Ca te besh me pare. Kinezce apo Rusisht ? Te dyja gjuhe nderkombetare !
 

Pirati

Aga i Lugines
Anëtar
Sep 28, 2010
Postime
12,863
Pikët
113
Përgjigje e: Kenge te Gadishullit Ballkanik II.

bezhite odavde :D zovem ja uqka kashtu da puca pushka llovaqka baaaaam :D da pobegnete u Albaniju preko Prokletiju na Metohiju :D
 

edlin

V.N.P
Anëtar
Apr 21, 2010
Postime
9,496
Pikët
113
Përgjigje e: Kenge te Gadishullit Ballkanik II.

bezhite odavde :D zovem ja uqka kashtu da puca pushka llovaqka baaaaam :D da pobegnete u Albaniju preko Prokletiju na Metohiju :D
Fol mirë o Pirat..... nostalgjira adoleshenteske... janë... këta kuptojnë edhe ndonjë llaf, nga rusishtja besoj, se ka qënë si biçim anglishte në atë kohë....
Unë s kuptoj asnjë llaf kam qënë dobët në rusisht...

Se më kujtove.... Para do kohëve, mik unë në Gjermani... Shkojmë në një bar, pronar serb e banakier preshevali... ça bëhet kshu pyta...
Pastaj në një disko tip Lepa tallava... me serbë e badigarda kosovar....
Më ka ba shumë përshtypje
 

lonely_lion

0xD15EA5E
Anëtar
Jul 4, 2015
Postime
6,608
Pikët
113
Përgjigje e: Kenge te Gadishullit Ballkanik II.

Fol mirë o Pirat..... nostalgjira adoleshenteske... janë... këta kuptojnë edhe ndonjë llaf, nga rusishtja besoj, se ka qënë si biçim anglishte në atë kohë....
Unë s kuptoj asnjë llaf kam qënë dobët në rusisht...

Se më kujtove.... Para do kohëve, mik unë në Gjermani... Shkojmë në një bar, pronar serb e banakier preshevali... ça bëhet kshu pyta...
Pastaj në një disko tip Lepa tallava... me serbë e badigarda kosovar....
Më ka ba shumë përshtypje
Rusishtja eshte rusishte. Anglishtja eshte gjuhe jevgu :d
Nje gjuhe eshte gjuhe kur lexohet si shkruhet,sepse perndryshe j'a ka dhe me te futur vetes pale atyre qe e flasin ate :d

Rusihstja eshte shume larg me jugosllavishten dhe ruset thone si slavbvishjte e vjeter. Gjithsesi merrem vesh. Dje Baba nga Durresi, konfirmoi se mezi e kupton maqedonishten packa se vete eshte shume mire ne serbisht. Ne pleqte me ndryshk kemi mesuar ca fjale serbisht apo maqedonisht nga halli dhe jo se ka ndonje ngjashemri te madhe me rusishten. Kur je sllav dhe ke background sllav e kap kuptimin , por gjithsesi rushstja ndihmon por dhe te ngaterron. Rrenjet e fjaleve po ti hysh me laps ne dore jane te gjitha apo shumica shume te ngjashme.

Sa per temen.
Po degjoj tani/now/sada/sad/zdaj/сега/сейчас/nyní/teraz/

shqip/anglisht/serbisht/boshnjakshe/slovenisht/maqedonisht dhe bullgarisht/rusisht/cekisht /polonisht.Hope it helps.

[ame]https://www.youtube.com/watch?v=BMM3CeYLlVg[/ame]

grupa: Bijelo Dugme
album: Kosovka Devojka 1984. Yugoton

"Padaju zvijezde

Ona spava...
luduje mjesec...
Ona spava i smjesi se...
Sutra putujem, pamti moje ime,
Pozeli srecu i ne zaboravi me!
Sanjaj ne budi se, jutro ionako pokvari sve,
Pokvarice sve...

Ona spava...
sanja mene...
Ona spava...
Boze cuvaj mi ovo pile,
Ovu mrvu zlata i svile.
Sanjaj ne budi se, jutro ionako pokvari sve...

Padaju zvijezde za nju...
Padaju zvijezde tu na mome jastuku...
I tiho, tiho..
Padaju zvijezde za nju
Ptice se gnjezde tu na mome jastuku
I tiho, tiho....

Padaju zvijezde....

Boze cuvaj mi ovo pile
Ovu mrvu zlata i svile
Sanjaj, ne budi se...

Eeeeeeeeej....
Padaju zvijezde za nju
Padaju zvijezde tu na mome jastuku
I tiho, tiho
Padaju zvijezde za nju
Ptice se gnjezde tu na mome jastuku
I tiho, tiho padaju zvijezde...

Padaju zvijezde, padaju zvijezde, padaju zvijezde
Padaju zvijezde, padaju zvijezde, padaju zvijezde, padaju zvijezde"


Po ve dhe perkthimin anglisht (s'po e kontrolloj )

https://lyricstranslate.com/en/Padaju-zvjezde-Stars-Are-Falling.html

The Stars Are Falling

She's sleeping, the moon is going crazy
She's sleeping and smiling
I'm going tomorrow, remember my name
Wish me luck and dont forget me
Dream, dont wake up
The morning will spoil everything anyway

She's sleeping, dreaming of me
God, take care of this girl for me
This little bit of gold and silk
Dream, dont wake up
The morning spoils everything anyway

The stars are falling
here on my pillow
quietly, quetly the stars are falling for her
the birds are nesting here on my pillow
quietly, quietly

The stars are falling
God, take care of this girl for me
this little bit of gold and silk
Dream, dont wake up


Bozhe cuvaj mi ovoj pile !!! Bozhe ....

P.S.

Shoh qe busavata ka bere like.Faleminderit busavata. Ehhhh o forumiste. Ne nuk donim te ishim keta qe jemi dhe te kemi preferenca te tilla apo nsotaligjira , por nuk e kishim ne ne dore te zgjidhnim te lindeshim ne vitet 80 dhe jo ne 90 apo 2000. Ne kohen e adoleshences sime ne kishim zili, ata te lindurit e viteve 50-60 . Por une e them me plot gojen. Vitet '80 jane dhe do ngelen nga me te bukurat per njerezimin (te pakten ate njerezim qe njohim dhe ashtu sic e njohim ne). Dhe te duam te themi sot , ishte shume keq ose shume mire ose ishte kot (eshte relative).... ne e kemi jetuar ate kohe. Eshte ajo pjese e jetes qe e kemi jetuar dhe nuk e kthejme dot pas. Ishte nje dhurate per jeten apo riskun tone si vizitor ne kete bote, ne kete univers. Duani njerez. Dhuroni dashuri dhe mos beni zullum. Duajeni nje tjetrin. Kush shpeton nje jete(njeri), ka shpetuar boten: thuhet ne Kuran (s'e kam lexuar)
 
Last edited:

Rudolf89

Anëtar
Anëtar
Nov 27, 2018
Postime
38
Pikët
8
Lepa Brena - Jugoslovenka - (Official Video 1989) [ame]https://www.youtube.com/watch?v=gsKn5KX6XnU[/ame]
 

Rudolf89

Anëtar
Anëtar
Nov 27, 2018
Postime
38
Pikët
8
Neki to vole vruće - Teska vremena [ame]https://www.youtube.com/watch?v=XsVcJPj5yLc[/ame]
 

Rudolf89

Anëtar
Anëtar
Nov 27, 2018
Postime
38
Pikët
8
Generacija 5 - Dolazim za pet minuta (video 1980) [ame]https://www.youtube.com/watch?v=1x_wYqx77c8[/ame]
 

Pirati

Aga i Lugines
Anëtar
Sep 28, 2010
Postime
12,863
Pikët
113
Përgjigje e: Kenge te Gadishullit Ballkanik II.

Fol mirë o Pirat..... nostalgjira adoleshenteske... janë... këta kuptojnë edhe ndonjë llaf, nga rusishtja besoj, se ka qënë si biçim anglishte në atë kohë....
Unë s kuptoj asnjë llaf kam qënë dobët në rusisht...

Se më kujtove.... Para do kohëve, mik unë në Gjermani... Shkojmë në një bar, pronar serb e banakier preshevali... ça bëhet kshu pyta...
Pastaj në një disko tip Lepa tallava... me serbë e badigarda kosovar....
Më ka ba shumë përshtypje

po qashtu eshte, badhkan mix e bejne keta ku shkojne.

Meqe ra dhafi qashtu, une mix e beje vetem me qashtu tjera nga ana tjeter e bankieres :D

isha para tre vitesh ne Nis, eshte qyteti i trete ne Serbi, sapo u nisa te marr renta-limuzinen, kur e shikoj kishte dalur vedhai te me priste, po ti ??? ja, tha dola te pres. U vendosem ne nje hotel dhe me pas, i pyes ato te recepcjones, ku gjindet ke qyteti juve nje qashtu lokali ku bejne fuqka, fuqka night live muzike :D e tregoj nje tip diskoje, ku kishin muzike live. U nisem atje, degjoheshin ca tinguj nga ai lokali. Hapim deren u rrit toni, po shihja ishte mbushur lokali me patligjona, patligjona :D


I vedhai, icik tip besimtar keshtu me i ri se une, ai mori leng portokalli, nderkohe qe i shenjova tri nga ato patligjonkat qe rrinin afer prane edhe po pinin Tequilla me limon e kripe, e lepinin fare, fare limonen me dhape :D

Me vete mendova, akoma s`keni pare gje juve; kamarier, sidhe nje shishe tequille ketu, se sonte paska masaker ``fumato``

e pikasa njeren me frizuren qashtu gjysem rruar dhe u ofruan, u ofruan deri sa mixi i limones me tequillen u shkonte sterpika, sterpika :D Hotelin e pagova per gjume, por nuk me iku kot se me doli edhe nje pune :p ne fund kur ikem ne mengjes, ky mysylmani :D qe ishte me mua ngeli akoma me i habitur -boh-

O vedhai i them, qashtu ne jemi uqka specialca, nuk rrafim pas kaçubave pdhus uqike, uqike -qesh-


[ame]https://www.youtube.com/watch?v=7MWdHAgOCcc[/ame]
 

lonely_lion

0xD15EA5E
Anëtar
Jul 4, 2015
Postime
6,608
Pikët
113
Përgjigje e: Kenge te Gadishullit Ballkanik II.

po qashtu eshte, badhkan mix e bejne keta ku shkojne.

Meqe ra dhafi qashtu, une mix e beje vetem me qashtu tjera nga ana tjeter e bankieres :D

isha para tre vitesh ne Nis, eshte qyteti i trete ne Serbi, sapo u nisa te marr renta-limuzinen, kur e shikoj kishte dalur vedhai te me priste, po ti ??? ja, tha dola te pres. U vendosem ne nje hotel dhe me pas, i pyes ato te recepcjones, ku gjindet ke qyteti juve nje qashtu lokali ku bejne fuqka, fuqka night live muzike :D e tregoj nje tip diskoje, ku kishin muzike live. U nisem atje, degjoheshin ca tinguj nga ai lokali. Hapim deren u rrit toni, po shihja ishte mbushur lokali me patligjona, patligjona :D


I vedhai, icik tip besimtar keshtu me i ri se une, ai mori leng portokalli, nderkohe qe i shenjova tri nga ato patligjonkat qe rrinin afer prane edhe po pinin Tequilla me limon e kripe, e lepinin fare, fare limonen me dhape :D

Me vete mendova, akoma s`keni pare gje juve; kamarier, sidhe nje shishe tequille ketu, se sonte paska masaker ``fumato``

e pikasa njeren me frizuren qashtu gjysem rruar dhe u ofruan, u ofruan deri sa mixi i limones me tequillen u shkonte sterpika, sterpika :D Hotelin e pagova per gjume, por nuk me iku kot se me doli edhe nje pune :p ne fund kur ikem ne mengjes, ky mysylmani :D qe ishte me mua ngeli akoma me i habitur -boh-

O vedhai i them, qashtu ne jemi uqka specialca, nuk rrafim pas kaçubave pdhus uqike, uqike -qesh-


https://www.youtube.com/watch?v=7MWdHAgOCcc
Dhe thone pastaj nuk ka pune Nuk ka profesioniste thuaj.
 

Pirati

Aga i Lugines
Anëtar
Sep 28, 2010
Postime
12,863
Pikët
113
Përgjigje e: Kenge te Gadishullit Ballkanik II.

Dhe thone pastaj nuk ka pune Nuk ka profesioniste thuaj.
ca thua mo, pune sa te duash :D tamam si mjeshter ti heqesh gjitha ato merimangat, te vizudhoje vendi aty ku e lyen -qesh- -qesh- -qesh-
 

lonely_lion

0xD15EA5E
Anëtar
Jul 4, 2015
Postime
6,608
Pikët
113
Përgjigje e: Kenge te Gadishullit Ballkanik II.

ca thua mo, pune sa te duash :D tamam si mjeshter ti heqesh gjitha ato merimangat, te vizudhoje vendi aty ku e lyen -qesh- -qesh- -qesh-
Po ke pastruar merimangat ti , ai vendi paska qene o i mallkuar , o i infektuar, ose shume vend i vjeter ku nuk bujtje askush. Po nejse. Sevap ke bere.
 

Viking

ᛖ⃝   ᛞ⃝   ᛗ⃝   ᛟ⃝   ᚾ⃝   ᛞ⃝
Anëtar
Sep 29, 2010
Postime
17,729
Pikët
113
Vendndodhja
*𝖀́𝖑𝖋𝖍𝖊𝖉𝖓𝖆𝖗*
Përgjigje e: Kenge te Gadishullit Ballkanik II.

Dr Alban i Ballkanit vetem se ktu e kan shpla me sapun 7 leksh -qesh-
[ame="https://www.youtube.com/watch?v=PinmWhuDQJk"]https://www.youtube.com/watch?v=PinmWhuDQJk[/ame]
 
Top