• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Kenge te Gadishullit Ballkanik

Anëtar
Sep 2, 2014
Postime
10,934
Pikët
113
Vendndodhja
zemra e alpeve Österreich
Përgjigje e: Kenge te Gadishullit Ballkanik II.

Pershendes dr.Busavaten ``14````2``

[ame="https://www.youtube.com/watch?v=tEwTkJN_oBc"]https://www.youtube.com/watch?v=tEwTkJN_oBc[/ame]
 

lonely_lion

0xD15EA5E
Anëtar
Jul 4, 2015
Postime
6,608
Pikët
113
Përgjigje e: Kenge te Gadishullit Ballkanik II.

[ame]https://www.youtube.com/watch?v=rNC4Nlkk1S4[/ame]


[ame]https://www.youtube.com/watch?v=p_6F5K_xP6Q[/ame]


great !

Pershtje ne shqip

Jesen u meni caruje
Vec vjeshte ka brenda meje
A za tebe proljece
Kurse per ty pranvere
ni sunce ne mozhe
Por dielli nuk mundet
ne mozhe kroz obllake
Nuk mundet permes reve

rana moja hej !!!
eh, o plaga ime (dhimbja)

Baba ... po munde na ndihmo pak(te dy kenget), se ti e ke me xixe perkthimin. Qe te kuptojne forumsit se ne nuk jemi te fiksuar kot me kot. Te dyja keto kenge kane tekste shume te bukura.
 
Last edited:

lonely_lion

0xD15EA5E
Anëtar
Jul 4, 2015
Postime
6,608
Pikët
113
Përgjigje e: Kenge te Gadishullit Ballkanik II.

Pak me finese o Baba dhe Busavata se brezi i ri nuk na kutpon me te gjitha kenget!

Divlje Jagode (gjynah ti thuash grup jugosllav :d)

Alen Islamovic .... ufffff !!! Aktualisht kengetar tel Bjelo Dugme qe prej 1985.

[ame]https://www.youtube.com/watch?v=Y4l7-VU46g8[/ame]


Bjelo Dugme ....!!!

Zhelko Bebek era...

[ame]https://www.youtube.com/watch?v=63QVTWcTgKY[/ame]


Bjelo Dugme ... Tiffa

[ame]https://www.youtube.com/watch?v=0XCia6m42vA[/ame]https://lyricstranslate.com/en/meni-se-ne-spava-i’m-not-sleepy.html-0


dodj do vece
do vece
siznut cu
evo svisnut cu
eksplodirat cu
sto te nema duga noc
hladna zima
depresivna
sto te nema

mirise snijeg
mirise
nocas mirise
evo evo vristat cu
nocas eksplodirat cu
sto te nema
javi se
tesko mi je
lose mi je
sto te nema
meni se ne spava
ne budi blesava
dodji mi do vece
ne budi govece
dodj do vece
do vece

I’m not sleepy
Versions: #1#2
Come tonight,
Tonight!

I’ll go crazy!

Here, I’ll die!
I’ll explode!
Why aren’t you here?
Long night

Cold winter
It’s depressing
Why aren’t you here?

It smells of snow, smells

Tonight, I will die!
Here! Here, I will scream
Tonight, I will end it all
Why aren’t you here?

Call me
It’s hard for me
I feel bad
Why aren’t you here?

It smells of snow, oh, oh
Smells

I’m not sleepy
Don’t be silly
Come on, come to me tonight
Don’t be stupid
Come, tonight, tonight!

I’m not sleepy
Don’t be silly
Come on, come to me tonight
Don’t be stupid

Call me
It’s hard for me
I feel bad
Why aren’t you here?

Long night

Cold winter
Depressive
Why aren’t you here


It smells of snow, oh, oh
Smells

I’m not sleepy
Don’t be silly
Come on, come to me tonight
Don’t be stupid
Come, tonight, tonight!

I’m not sleepy
Don’t be silly

I’m not sleepy
Don’t be silly

I’m not sleepy
Don’t be silly

I’m not sleepy
Don’t be silly

evo svisnut cu
eksplodirat cu
sto te nema duga noc
hladna zima
depresivna
sto te nema !!!!

Po na ha lekura ore...!!!
 

lonely_lion

0xD15EA5E
Anëtar
Jul 4, 2015
Postime
6,608
Pikët
113
Përgjigje e: Kenge te Gadishullit Ballkanik II.

Bjelo Dugme ...Koncerti i Shkupit 1982

Roke Mandolinen !!!

[ame]https://www.youtube.com/watch?v=tKQO0WJo8Xs[/ame]

Sonte te lutem behu gadi,
se do te vije vone pas teje.
Hape moj dollapin, zgjedhe ti,
fustanin me te mire.

Regulloi floket, bukuri,
ashtu moj ti vete si di.
Ne bystek ven lul bozhure,
dua te jeshe nder te gjitha me e mire.

A e din se t'gjithe do te jene atje?
Per ne te dy do te kete hare,
shkojme se bashku – nje, dy, tre.

Roka mandolinen bjeri, bjeri, bjeri ciftelies,
te gjithe doo t'kendojme.
Kenga le t'jehoje,
cdo gje mund te jete rock'n'roll!

Nese nena nuk t'lejon,
a tehere gjeje shteg vete si di.
Mos u ngut, mos u shpejto,
prit gjersa gjumi e kaplo.

Pervjedhu nga kapigjiku,
ruj fustanin mos e gris.
Ke kujdes mos e humb bozhurin
dua te jeshe hej moj si hyjneshe.


Titulli : Roke Mandolinen ose Kosovskaja
Albumi: Uspavanka Za Radmilu M.
Teksti : Agron Berisha, Shpend Ahmeti, Zija Berisha
Muzika : Goran Bregovic


[ame]https://www.youtube.com/watch?v=lsFaB_zJ4OA[/ame]
 

lonely_lion

0xD15EA5E
Anëtar
Jul 4, 2015
Postime
6,608
Pikët
113
Përgjigje e: Kenge te Gadishullit Ballkanik II.

[ame]https://www.youtube.com/watch?v=RatQfjXdlys[/ame]

Uauuuu. Me kujtoi koncertet e Vaco Rossit ne itali...

Uvijek sam želio biti heroj
Ne kao James Bond, prokleti tajni agent
Želio sam biti heroj ulice
Bar jedan dan, djevojko, bar jedan sat.
Uvijek sam sanjao da je neko drugo vrijeme
Ja bih bio Romeo, a ti Juliet
Uvijek sam sanjao da sam ja heroj
Koji će promijeniti bas citavi svijet.
Prisiljen da razmišljam, ja shvatio sam sve
Nisam rođen da budem heroj
O ne, ne, ne.
Uvijek sam želio biti heroj
Ne kao James Bond, prokleti tajni agent
Želio sam biti heroj ulice
Bar jedan dan, djevojko, bar jedan sat.
Da je neko drugo vrijeme
Ja bih bio Romeo, a ti Juliet
Ja bih bio Romeo, a ti Juliet…

Gjithmonë kam dashur të bëhem hero
Jo si James Bond, një agjent sekret i mallkuar
Doja të isha hero i rrugës
Së paku një ditë, vajzë, të paktën një orë.
Kam ëndërruar gjithmonë se ishte një herë tjetër
Do të isha Romeo dhe ti Juliet
Kam ëndërruar gjithmonë se isha hero
E cila do të ndryshojë botën e basit.
E detyruar të mendoj, e kuptoj çdo gjë
Unë nuk kam lindur për të qenë një hero
Jo, jo, jo.
Gjithmonë kam dashur të bëhem hero
Jo si James Bond, një agjent sekret i mallkuar
Doja të isha hero i rrugës
Së paku një ditë, vajzë, të paktën një orë.
Kjo është një herë tjetër
Do të isha Romeo dhe ti Juliet
Do të isha Romeo dhe ti Juliet ...

Uauuuu !!! Magjike te kendosh para qytetit ku u linde dheu krijua banda. Magjike. Interaktion magjik me turmen !!! Provajte vse gllasa (Provoni te gjithe ne nje ze). Mozhete josh/ush glass vije (mundeni dhe nje here te gjithe ju ) ??? Turma bucet !
Hvala Zagreb. Faleminderit Zagreb !

Performanca e kenges e ngjashme me Brothers in Arms - Dire Straits
 
Last edited:
Anëtar
Sep 2, 2014
Postime
10,934
Pikët
113
Vendndodhja
zemra e alpeve Österreich
Përgjigje e: Kenge te Gadishullit Ballkanik II.

Kjo kenge permbledh te gjithe Ballkanin.-qesh-``sak````sak````sak``

me lot tek minuta 1:58 Marijuhana/Tirana/Albanija:d

[ame="https://www.youtube.com/watch?v=MxeKgVqDNEw"]https://www.youtube.com/watch?v=MxeKgVqDNEw[/ame]
 

Pirati

Aga i Lugines
Anëtar
Sep 28, 2010
Postime
12,863
Pikët
113
Përgjigje e: Kenge te Gadishullit Ballkanik II.

Ja nje qashtu, qe ja vlene :D se qashtu kombinat jugosdhavi, nuk kam degjuar nga gjitha ato uzinat e zhurmave :D

[ame]https://www.youtube.com/watch?v=IkX-fCGgusI[/ame]
 

lonely_lion

0xD15EA5E
Anëtar
Jul 4, 2015
Postime
6,608
Pikët
113
Përgjigje e: Kenge te Gadishullit Ballkanik II.

Dođi - Parnij Vakjak

[ame]https://www.youtube.com/watch?v=teoibhosY-A[/ame]


Dodji, zaboravi, nudim ti noci carobne
i budjenja u postelji punoj secera
ispred mog prozora drvo divljeg kestena
puno plodova koje nitko ne treba

Andjeli nek' te cuvaju
kada vrijeme oboli
da li covjek sve, bas sve
na kraju preboli

Ref.
Zaspao bih sada ja na tvojim rukama
budio se ne bih nikada
neka vrijeme samo broji svoje godine
meni je vec dosta cekanja

Dodji, zaboravi, nudim ti noci carobne
i budjenja u postelji punoj secera
dodji i ostani, nudim ti suze k'o bisere
moje namjere jos su uvijek iskrene


https://lyricstranslate.com/en/dodji-come.html

Come, forget, I'm offering you magical nights,
and waking up in sugar filled bed.
In front of my window there's a buckeye tree.
full of fruits that nobody needs.
May angels guard you when time gets bad,
does a man get over everything in the end.

I'd fall asleep in your arms now,
I'd never wake up,
let the time count its years
I've had enough of waiting.

Come, forget, I'm offering you magical nights,
and waking up in sugar filled bed.
Come and stay, I'm offering you tears like pearls,
my intentions are still hidden (jo gabim perkthimi )
my intentions are still sincere.

Fillova te pershtaja ne shqip si poezi por nuk kam nerva . Shijojeni ne versionin anglez.
 

SystemA

V.I.P
Anëtar
Sep 14, 2010
Postime
54,011
Pikët
113
Përgjigje e: Kenge te Gadishullit Ballkanik II.

Qfar pamjesh...

[ame]https://www.youtube.com/watch?v=Un81kSDMlnU[/ame]

KETO i kqyr ne ...tvkosovo,kllan,dukagjini,apo al.

PRA....urte ATY per moral.

Laku noc.
 

SystemA

V.I.P
Anëtar
Sep 14, 2010
Postime
54,011
Pikët
113
Përgjigje e: Kenge te Gadishullit Ballkanik II.

[ame]https://www.youtube.com/watch?v=pTDUiCiTIUE[/ame]
nuk kqyr noi dallim..

[ame]https://www.youtube.com/watch?v=8lfn9zfR2PY[/ame]

:gezuar::p
 

Pirati

Aga i Lugines
Anëtar
Sep 28, 2010
Postime
12,863
Pikët
113
Përgjigje e: Kenge te Gadishullit Ballkanik II.

[ame]https://www.youtube.com/watch?v=SBveGJO4hog[/ame]


[ame]https://www.youtube.com/watch?v=wrmt_gG1JaI[/ame]
 

Pirati

Aga i Lugines
Anëtar
Sep 28, 2010
Postime
12,863
Pikët
113
Përgjigje e: Kenge te Gadishullit Ballkanik II.

fluturo Bataflaja per hava :D


[ame]https://www.youtube.com/watch?v=4HwCYIuyFu4[/ame]
 
Top