• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Kerkoj dicka nga ju .....!

PuffetiNa

V.I.P
Anëtar
Apr 28, 2010
Postime
14,105
Pikët
113
Mund te me gjen dikush nje roman per te shkarkuar eshte kjo :


11 Minuta nga Paulo Coelho aman ne shqip e dua ..ju FLM :)
 

PuffetiNa

V.I.P
Anëtar
Apr 28, 2010
Postime
14,105
Pikët
113
Përgjigje e: Kerkoj dicka nga ju .....!

aah jo mi se skisha ku te postoj kete tem kerkova per romane pra per libra skishte dhe meqe eshte per kultur filma vendosa ketu , e dua kete Roman te printoj ja e kerkoj une po nuk mund te gjej ne shqip e dua jan ne disa gjuhe tjera, se kush shkon deri ne Tirana per te ble thash te bej print ke puna flm per ndihmen ska gja ishalla me ndihmon dikush tjeter ta gjej .......:(
 

PuffetiNa

V.I.P
Anëtar
Apr 28, 2010
Postime
14,105
Pikët
113
Përgjigje e: Kerkoj dicka nga ju .....!

E ke mbush moshen per ta lexuar ?
Po deshe po ta shkruaj nga fillimi ne fund (shaka)
Nuk te ndihmoj dot, me vjen keq.


Puffe_ ne net gjej agjensine botuese, ndoshta mund ta besh porosi.
ok moj lal nuk mundesh te me ndihmosh ska gje ndoshta dikush tjeter mund te gje ........
 

SystemA

V.I.P
Anëtar
Sep 14, 2010
Postime
59,915
Pikët
113
Përgjigje e: Kerkoj dicka nga ju .....!

Mund te me gjen dikush nje roman per te shkarkuar eshte kjo :


11 Minuta nga Paulo Coelho aman ne shqip e dua ..ju FLM :)
Me ke bere shume kurioz me kete liber,por s'te ndihmoj dot ne shqip!
Por kam nje liber qe e kam lexuar vete: Nata ne Paris,nga Valerie Tasso.
Nuk e di ka perkthim ne shqip apo jo.
E njejta teme,shpirtin ma prek por nuk ndjej kenaqesi ose e kunderta.
lg
 

PuffetiNa

V.I.P
Anëtar
Apr 28, 2010
Postime
14,105
Pikët
113
Përgjigje e: Kerkoj dicka nga ju .....!

Me ke bere shume kurioz me kete liber,por s'te ndihmoj dot ne shqip!
Por kam nje liber qe e kam lexuar vete: Nata ne Paris,nga Valerie Tasso.
Nuk e di ka perkthim ne shqip apo jo.
E njejta teme,shpirtin ma prek por nuk ndjej kenaqesi ose e kunderta.
lg
eshte shume liber i mire tregohet per jeten e nje goce po nuk po mundet dot ta gjej ne shqip. Ne ne gjuhet tjera eshte :(
 

Meri

"Personne"
Anëtar
Sep 26, 2009
Postime
14,602
Pikët
113
Vendndodhja
Askund.
Përgjigje e: Kerkoj dicka nga ju .....!

Systema ky liber i perket shume botes femerore.Metafora e tij teper e arrire, ngrihet mbi nje subjekt ne dukje i thjeshte.Finalja eshte Kuptimi me i Larte....!
 

Beaute

V.I.P
Anëtar
Jan 8, 2010
Postime
18,256
Pikët
83
Vendndodhja
Dans ton cœur mon amour
Përgjigje e: Kerkoj dicka nga ju .....!

PuffetiNa
Njëmbëdhjetë minuta

Njëmbëdhjetë minuta (Onze Minutos) është një roman 2003 nga Paulo Coelho bazuar rreth një prostitutë e re me emrin Maria.
Përmbajtje
1 futjen komplot
2 figurë
3 Përkthime
4 Shiko edhe
futjen komplot

Maria, nga e brendshme e Brazilit, shkon për të kërkuar fatin e saj në Zvicër, vetëm për të gjetur se realiteti është shumë më vështirë se sa ajo pritet dhe ajo përfundon duke punuar në një shtëpi publike në Rue de Bern, zemra e Gjenevëse -qarkut dritë e kuqe. Libri merret me çështjet që lidhen me seksin dhe seksualitetin, të tilla si prostitucioni, dhe seksi shenjtë në kontekstin e dashurisë. Për shkak të grafik përshkrimet e tij, romani ka qenë përshkruar si "erotik".
Maria është në udhëtimin për të gjetur dashurinë e vërtetë është, por përfundon duke lënë të tyre udhëzues e saj jetën e saj. Ajo hyn në një jetë që çon e saj poshtë rrugën e awakenings seksual dhe pothuajse të çon në shkatërrimin e vetë e saj, kur ajo është futur në të gjitha anët e përvojës seksuale. Kur ajo ka hequr dorë nga shpresa për të gjetur dashurinë e vërtetë ajo takohet një piktor me të cilin ajo bie në dashuri. Dhe ajo tani duhet të zgjedhin ku ajo është për të marrë jetën e saj. Ose për të le të çojë më në fund të saj ose të marrë kontrollin e jetës së saj dhe në fund kjo jetë delikate vetë-shkatërrues ajo është duke udhëhequr. Ashtu si shumë nga librat e Coelho-së, ky libër është edhe në lidhje me një udhëtim i vetë-zbulimit që çon lexuesit në kuptimin e çështjeve të seksit (në prostitucion), seksi shenjtë, dhe e seksit në kontekstin e dashurisë.
Personazhet

Maria - personazhi kryesor
Babai Maria - një shitës
nënës Maria - një rrobaqepëse
Djali nga fëmijëria Maria's - kjo ishte dashuri kone Maria's (ajo ishte 11 vjeç). Përvoja me këtë djalë u bë motivimi Maria për të guximshme me djem / burra.
dashuri Maria, që i dha asaj puthje e parë - në fund të këtij djali flirted me të dashurën e Maria. Ajo motivuar Maria për të fituar një shumë të holla në mënyrë që një ditë ajo mund të turpëroj atë (pranë blerjen e një ferme për prindërit e saj)
dashurin e Maria për të cilin ajo e ka humbur virgjërinë e saj - Maria përdorur atë për të mësuar rreth seksit.
pronar Store - Bosi Maria's. Ai ra në dashuri me Maria dhe me kusht që paratë për udhëtimin e saj për të Rio de Janeiro. Ai u bë neto Maria e sigurisë në planin e saj të ardhshëm
Maílson - Përkthyes / e sigurisë / agjent në Rio de Janeiro, ai i shërbimit të përkthimit, kur Maria u takua Roxher Roxher - interesi i tij kryesor ishte të punësojë vajza të bukura të rinj për të kërcyer në klubin e tij.
Vivian - një grua të ftohtë që e njihnin më mirë që vajzat e reja nuk do të ketë ëndrra e tyre (p.sh. aventurë, para, gjetja e burrit) ndërsa ka punuar për Roger. Ajo paraqiti emrin "Rue de Bernë" të Maria, e cila ishte një mëhallë në Genève
dashurin Arabisht - Maria njohje me këtë njeri kosto të saj punën e saj në klubin e Roger's
Heidi - gruaja në bibliotekë prej të cilit Maria huazuar libra
Maria e konsumatorit të parë - një njeri arabisht, i kishte paguar një mijë franga zvicerane për të fjetur me të
Gruaja e padukshme - Maria vetëm mund të shohin e saj. Ajo mori pamjen e Virgjëreshës Mari, nëna e Jezusit
Milan - pronar i "Copacobana" ku Maria ka punuar si prostitutë
Nyah - Tagalogisht prostitutë dhe të dashurën e vetme Maria së në Copacobana
Ralf Hart - një 29 vjeçar piktori i vjetër i suksesshëm për të cilin fshehurazi Maria ra në dashuri. Ralf i martuar dy herë, por u divorcuar, sepse ai ka humbur interesin në pjesën seksuale e një marrëdhënie. Ai e pa Maria si mundësi e tij për të mësuar rreth seksit edhe një herë
Terence - një burrë i pasur i anglishtes që prezantoi Maria në kënaqësinë e sadizëm dhe mazoshizëm

Etj etj..sdi nese te kam ndihmuar sadopak ..:) kjo ishte pak a shum kuptimi!
 

PuffetiNa

V.I.P
Anëtar
Apr 28, 2010
Postime
14,105
Pikët
113
Përgjigje e: Kerkoj dicka nga ju .....!

flm shume belle_vie po nuk me mjafton vetem kjo e dua per shkarkim qe te printoj gjithesesi flm shume -shok-
 

Beaute

V.I.P
Anëtar
Jan 8, 2010
Postime
18,256
Pikët
83
Vendndodhja
Dans ton cœur mon amour
Përgjigje e: Kerkoj dicka nga ju .....!

[ame="http://www.youtube.com/watch?v=_v8WTiouD5E"]YouTube- PCFC - Paulo Coelho - L'Alchimiste - Citations pa shif kete ?
 

PuffetiNa

V.I.P
Anëtar
Apr 28, 2010
Postime
14,105
Pikët
113
Përgjigje e: Kerkoj dicka nga ju .....!

thnx xhan se ketu ku jam nuk mund te gjej per te ble . Duhet te shkoj deri ne Tiran ose te pres ketu kur te hapet panairi i librave po shume gjate kohe deri ne mot duhet te pres dhe per ate thash me mire te printoj ke puna kiss
 

Beaute

V.I.P
Anëtar
Jan 8, 2010
Postime
18,256
Pikët
83
Vendndodhja
Dans ton cœur mon amour
Përgjigje e: Kerkoj dicka nga ju .....!

thnx xhan se ketu ku jam nuk mund te gjej per te ble . Duhet te shkoj deri ne Tiran ose te pres ketu kur te hapet panairi i librave po shume gjate kohe deri ne mot duhet te pres dhe per ate thash me mire te printoj ke puna kiss
Ok yvi kiss un po gjeta dicka do ta nxjerr :)
 
Top