• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Kina e para për internet

SEa

Anëtar i ri
Anëtar
Jan 15, 2010
Postime
1,516
Pikët
0
Vendndodhja
marina di massa
Edhe përkundër faktit se njihet si shteti më i dhunshëm sa i përket censurimit të uebfaqeve të ndryshme në internet, shteti më i populluar në botë – Kina, mund të krenohet me numrin më të madh të përdoruesve të intenetit, në nivel global. Kjo shifër tanimë ka arritur në 450 milionë njerëz, të këtij vendi.
Më shumë se një e treta e banorëve të Kinës kanë internet. Dhe kjo është një shifër mbresëlënëse, duke marrë parasysh regjimin komunist të këtij vendi, i cili ka politika të rrepta sa i përket shfletimit të faqeve të caktuara në internet, të cilat sipas qeverisë vendore janë politikisht jo-korrekte dhe të njëjtat ndërhyjnë në moralin e banorëve të këtij vendi.

Numri i përdoruesve të internetit gjatë muajit nëntor ishte rritur për 30 milionë shfrytëzues të rinj kinez.

Krahasuar me vitin e kaluar, në Kinë ka rreth 20.3 për qind më shumë përdorues të rrjetit global të komunikimit.
 
Top