• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Kina ndërton qytetin më të madh në botë

SEa

Anëtar i ri
Anëtar
Jan 15, 2010
Postime
1,516
Pikët
0
Vendndodhja
marina di massa


Pekin, 26 janar – Kinezët kanë dalë me një ide të çmendur. Dëshirojnë që nga 9 qytete të ndërtojnë një megaqytet, në të cilin do të jetojnë madje 42 milionë njerëz. Ky qytet do të jetë 26 herë më i madh se Londra.
Gjatë gjashtë vjetëve të ardhshme do të përpiqen të bashkojnë 9 qytetet, që do t’u kushtojë 190 miliardë sterlina, transmetojnë mediet britanike. Këto qytete së bashku përbëjnë një të dhjetën e ekonomisë kineze.
Iniciatorët e projektit besojnë se lidhja e qyteteve do t’i ndihmojë industrisë dhe do të zvogëlojë shkallën e papunësisë. Do të ndërtohen 29 linja hekurudhore, dhe besohet se me këtë do të zvogëlohen kostot e jetesës.
Akoma nuk dihet emri i megaqytetit.
 

PuffetiNa

V.I.P
Anëtar
Apr 28, 2010
Postime
14,105
Pikët
113
Përgjigje e: Kina ndërton qytetin më të madh në botë

lol biles jan vonu.....
 
Top