• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Kleptomania ...

Just myself

Anëtar i ri
Anëtar
Sep 15, 2009
Postime
934
Pikët
0
Vendndodhja
Ne hapat e jetes ...
Çfare dini per Kleptomanine?
Çfare eshte per ju Kleptomania?
Mund te tregoni ndonje rast te Kleptomanise?

Po mundohem qe te shkruaj dicka nga ajo qe di ne lidhje me kleptomanine -manine e te vjedhurit nqs mund ta shqiptarizojme keshtu.

Kleptomania vjen nga fjala greke : kleptes - vjedhje dhe mania - mani / cmenduri.

Fatkeqesisht nuk jane te qarta shkaqet e ketij crregullimi, por sugjerohet se ne te shumten e rasteve ky crregullim shfaqet ne periudhen kur individi perjeton stres. Disa psikologe besojne se ky crregullim vjen qe nga femijeria.

Kleptomaina eshte nje crregullim i individit i lidhur me kontrollimin e impulsioneve. Kleptomanet jane te fiksuar pas idese per te vjedhur dhe gjate kesaj kohe ata jane te perfshire ne stres dhe ne ankth. Dhe mendojne se vetem po te kryejne nje veprim kleptomatik vetem atehere mund te clriohen nga ankthi i tyre. Por kjo gjendje cliruese zgjat shume pak, sepse kleptomani mund te filloje te ndihet fajtor dhe per pasoje perfshihet serisht nga stresi dhe ankthi.

Kleptomanet mund te jene edhe njerez te pasur, sepse ata nuk vjedhin per "te pasur/poseduar" por vjedhin per t'u clriuar nga ankthi. Kleptomanet mund te vjedhin cdo objekt ne cdo rrethane te cfaredo vlere te jete dhe ne te shumten e rasteve edhe mund t'ia hedhin pas kreyerjes se ketij veprimi. Shumica e kleptomaneve jane gra.

- Ne fakt duhet te theksohet se ka nje ndryshim midis nje kleptomani te vertete dhe nje hajduti. Sepse kleptomanet jane njerez qe veprojne vetem, dhe nuk perfshihen ne banda hajdutlleku si mund te bejne hajdutet. Kleptomanet ndryshe nga hajdutet vjedhin sepse ata kane manine e vjedhjes dhe ai vjedh cdo gje, pra nuk e zgjedh ate qe do te vjedhe. Pra kleptomanet e bejne kete veprim(vjedhje) se ndjene nje nevoje te jashtezakonshme per momentin dhe ne rast moskryerje ata do te ndiheshin shume keq.

Autori Eldi Stermasi
 

Remember

Anëtar i ri
Anëtar
Feb 5, 2010
Postime
120
Pikët
0
Përgjigje e: Kleptomania ...

tani une mesova se si ta dalloj nje kleptoman nga hajduti, te parit do ja fal te dytit do ja pres...duart :p
 

Alb_LoVeR

Anëtar i ri
Anëtar
Nov 1, 2009
Postime
1,559
Pikët
0
Vendndodhja
LosT In YouR EyeS
Përgjigje e: Kleptomania ...

Hahaha teme e bukur kjo ...Ka njerez qe jan aq te fiksuar sa edhe gur do e coje ne shtepi ,kur ska gje tjeter per te vjedhur hahaha...
 

Remember

Anëtar i ri
Anëtar
Feb 5, 2010
Postime
120
Pikët
0
Përgjigje e: Kleptomania ...

diku kam degju per nje zone se kur skane ca te vjedhin rrembejne festen qe kan mbi kry dhe e fusin ne xhep e vet
 

Alb_LoVeR

Anëtar i ri
Anëtar
Nov 1, 2009
Postime
1,559
Pikët
0
Vendndodhja
LosT In YouR EyeS
Përgjigje e: Kleptomania ...

Pse mi goc po ti beja une aq budalla do isha sa tju tregoja ??? Nejse une per veten deri ne sot skam vjedhur ndonje gje , edhe as kam ndermend ta bej ...:)
 

Lela

shiraz
Anëtar
Feb 2, 2010
Postime
105
Pikët
0
Përgjigje e: Kleptomania ...

Winona Ryder fiton publicitet per vjedhje dhe quhet kleptomane, ndersa nje femi qe mund te vjedhe nje cemcakez eshte hajdut:confused:
E di qe kleptomania trejtohet si semundje, vjedhje pa motiv (ekonomik), ndjenje/deshire per vjedhje, dmth i ka rrenjet ne psiqike...
por perseri me duket absurde kur bej nje krahasim si me lart.
 

r00t

Anëtar
Anëtar
Feb 8, 2009
Postime
642
Pikët
18
Vendndodhja
Monaco
kjo fjal mund te quhet shqip edhe tundimi per te mar ate qe ste perket ne menyre te pakontrolluar sepse greqisht tingellon shum shemtuar si çdo fjal e asaj gjuhe
e ketu ska asgje qe njeriu nuk e di pse qysh tek ndodh
kjo si dukuri esht e vjeter aq sa dhe vet njeriu
fillo nga njerzit prehistorike e deri me sot ky lloj instikti nuk eshte zhdukuar akoma por qendron si nji atavizem domethenes mbi origjinen e vet njeriut
 

Adea

V.I.P
Anëtar
Dec 21, 2016
Postime
6,108
Pikët
113
You got mail!

You got no mail!

Sa shtrenjte keni per t'a paguar!


Eli
 
Top