• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Kodi i Zogut, funksional pas 81 vjetësh

Mano

V.I.P
Anëtar
Aug 8, 2011
Postime
10,487
Pikët
113
Përgjigje e: Kodi i Zogut, funksional pas 81 vjetësh

l

Rroft Berisha qe e mundesoj kte Kthim..

..
O Brar pash zotin...e ke flliq fare kesaj rradhe. Mborje Zogun aty ku ka hakun. Por mos permend berishen ne te njejtin fjali me Zogun o Brar. Njeri ishte burr shteti kurse tjetri nje mbeturine, lavir i komunistave. Nje pleh e funderrine e mirefillt qe edhe sot e kesaj dite i sherben padroneve te tij me te njejtin servilizem sic beri gjate kohes se rregjimit.
 

Ajnej

Restaurator Orbis
Staff member
Anëtar
Jul 24, 2011
Postime
3,153
Pikët
48
Vendndodhja
Dardania Parva
Përgjigje e: Kodi i Zogut, funksional pas 81 vjetësh

O Brar pash zotin...e ke flliq fare kesaj rradhe. Mborje Zogun aty ku ka hakun. Por mos permend berishen ne te njejtin fjali me Zogun o Brar. Njeri ishte burr shteti kurse tjetri nje mbeturine, lavir i komunistave. Nje pleh e funderrine e mirefillt qe edhe sot e kesaj dite i sherben padroneve te tij me te njejtin servilizem sic beri gjate kohes se rregjimit.
sa di une ne shqiperi ka dy rryma kryesore: ish zoqte e komunistave te internacionale pansllaviste, si dhe ish shqiptaret e vertete.

tashi ti thua ky s'eshte vec nje shebetor i te pareve por ben sikur eshte me ju shqiptaret.

tash secilit qe eshte me te paret -i vjen normale edhe pyetja:
atehere pse ankohi or trima kur zoterve tuaj qenka duke u sherbyer me aq devotshmeri si gjithnji?
 

Mistrece

Moderator
Staff member
Anëtar
Aug 21, 2011
Postime
14,919
Pikët
113
Përgjigje e: Kodi i Zogut, funksional pas 81 vjetësh

Duke qene indiferente ndaj figures se Z, nuk mund t'i shpetoja tundimit per t'u shprehur me cka lexova :


-bravo-
Sa me lart, duhet gdhendur* ne Librin e Historise se SH/kapitulli Fluturimi i arte* i Zogut te Zi....
Te lexova dy here per te te marre vesh. Po pra po...gdhendeni....por prisni 100 vjet. Aq kohe i duhet historise te marre forme, te gdhendet.
Atehere do te gjendet pika ekuilibruese:

ashtu si behet me Hitlerin ( vrau 6 milion hebrenj por mposhti Evropen)
ashtu si behet per Musolinin ( ndertoi Italine por shkaterroi kredibiletin e saj)
ashtu si behet me Berlusconin ( qeverisi keq por beri ligjin kunder duhanit).
Etj etj....

Nuk ka figura absolutisht te mira, as absolutisht te keqija.

Zgjedhim ne, ne cilen ane te ulemi dhe qe aty ulerasim ne nota te larta pjesen qe na vjen per mbare.

Boll me Zogun, se u lodha. Kam gjithe diten qe merrem me te.

Diskutim te kendshem ju te tjeret.
 

Mano

V.I.P
Anëtar
Aug 8, 2011
Postime
10,487
Pikët
113
Përgjigje e: Kodi i Zogut, funksional pas 81 vjetësh

sa di une ne shqiperi ka dy rryma kryesore: ish zoqte e komunistave te internacionale pansllaviste, si dhe ish shqiptaret e vertete.

tashi ti thua ky s'eshte vec nje shebetor i te pareve por ben sikur eshte me ju shqiptaret.

tash secilit qe eshte me te paret -i vjen normale edhe pyetja:
atehere pse ankohi or trima kur zoterve tuaj qenka duke u sherbyer me aq devotshmeri si gjithnji?
Nese kam kuptuar ate qe je munduar te thuash, pergjigja eshte kjo: -boh-

Ndoshta do te ishte me mire qe kete pyetje tja drejtoje atyre qe jetojn ne Shqiperi.
 

rowe

V.I.P
Anëtar
Jan 27, 2011
Postime
12,824
Pikët
113
Vendndodhja
United States of America
Përgjigje e: Kodi i Zogut, funksional pas 81 vjetësh

per landin..
per Braryn

ishin deputetet e vlores qe propozuan qe ahmet zogu te shpallet mbret..
nje propozim formal nga skrapari, por mos me thuaj se truri jot eshte aq i trashe sa te besoje qe ai katunari i skraparit beri mbret zogun, zogu u veteshpall:D
me kte ata mendonin se duke e shpallur mbret do te mbaronin trazirat e trubullirat politike te cilat spo e linin te marre fryme te ngratin shtet te dobet shqiptar..
dhe nuku e kishin gabim.. si ide..
ata-ai nuk menduan asgje, ju urdherua te bente propozimin, dhe duke patur parasysh cfare mbreti plehre u vetezgjodh, ishte jo gabim por faj i tmerrshem.
dhe asambleja kombetare e votoj kte propozim me shumic derrmuese dhe ahmet zogu u shpall mbret i shqipetareve..
e theksoj..i shqipetareve..
mbret i shqiptareve i ardhur ne fuqi me ndihmen e jugosllaveve dhe qelbesirave bjelloruse te vrangelit.
me kte doinin te thonin..se ai ishte dhe mbret per shqiptaret e mbetur jasht kufijve..
dhe kjo kish nje kuptim..
ca kuptimi kishte:p

sa parti thot landi kish ahere..
kish disa parti..
cilat parti ishin? kaq pyke qenke ne histori ti mer:D

po mbi te gjitha kish ligj kish ndershmeri te nepunsave dhe perkushtim.. kish dhe liri fjale e levizjeve jasht e brenda.. etjera etjera gjera qe me von u shkelen gjat regjimit korcaro labo-enverist..
rregjimi i vizave u vendos pas luftes se dyte boterore si pasoje e luftes se ftohte, kjo nuk ndodhi me shqiptaret vetem, sa per "ndershemerine" e nepunesave te zogut je i lire te grish sallat gjith diten dhe gjith naten.

nje gje me ben pershtypje..

22 vjet demokraci.. dmth liri per te pyetur pa frike e per te lexuar e prap disa per kohen e ahmet zogut mbajne ne kaplloqet e tyre trangujt e propagandes enveriste..

cudi e madhe..
dmth propaganda enveriste nuku i nxorri te gjitha qelbsirlliqet e qelbesires zog.


---------------------------------------------------------------------

“Në të vërtetë e gjithë mbretëria e Zogut nuk ishte gjë tjetër veçse një festë karnavalesh me një përfundim tragjik”.Faik Konica

-------------------------------------------------------------------------------------------------

Variantet e tekstit të Marrëveshjes Zogu-Pashiç**

“1. Shqipëria impenjohet t’i bashkohet Jugosllavisë me bashkim personal.

2. Kryetar i shtetit shqiptar do të jetë Ahmet Zogu, që më vonë do të njohë dinastinë Karagjorgjeviq.

3. Qeveria Jugosllave, me gjithë mjetet diplomatike dhe ushtarake, do të njohë Ahmet Zogun si kryetar shteti …dhe i atribuon me një herë një kontribut vjetor të shtetit.

4. Ministria e Luftës Shqiptare do të anulohet dhe Shqipëria heq dorë që të ketë një ushtri Kombëtare.

5. Shqipëria do të mbajë një xhandarmëri aq të fortë sa të mbaj qetësinë e brendshme të vendit për të ndaluar e shfarosur çdo lëvizje të ngritur kundër Ahmet Zogut dhe kundër regjimit të vendosur prej tij.

6. Në këtë xhandarmëri do të bëjnë pjesë edhe oficerë rusë të ish ushtrisë të Gjeneralit Vrangel që tashti ndodhet në Jugosllavi. Qeveria Jugosllave do të mbajë atë xhandarmëri me mjete financiare dhe armë.

7. Në xhandarmëri mund të hyjnë për të shërbyer edhe oficerë jugosllavë dhe të tjerë që qeveria Jugosllave do të pranojë në interes të dy vendeve.

8. Midis Shqipërisë dhe Jugosllavisë do të stabilizohet një bashkim doganor në bazë të së cilës akordohet liri e plotë e importimeve dhe eksportimeve të mallrave të dy vendeve. Edhe transiti nëpërmes kufijve të dy vendeve do të jetë i lirë për ushtarët e dy vendeve.

9. Përfaqësuesit e jashtëm Jugosllavë do të ngarkohen edhe për interesat e Shqipërisë, e cila heq dorë që të mbajë zyra diplomatike dhe konsullata të saja jashtë shtetit.

10. Qeveria shqiptare duhet të deklarojë pranë Konferencës të Ambasadorëve në Paris që tërheq pretendimin e saj për sovranitetin mbi Manastirin e Shën Naumit dhe Lokalitetet e Vermoshit e Kelmendit që mbeten në zotërimin e Jugosllavisë.

11. Kisha Ortodokse Shqiptare do të tërhiqet nga Patriarku i Kostandinopojes dhe do t’i bashkohet Hierarkisë Ortodokse të Beogradit, kështu dhe Myftinia Myslimane Shqiptare, do të varet nga ajo Jugosllave.

12. Qeveria shqiptare do të heqë dorë nga një politikë ngushtësisht kombëtare dhe nuk do të interesohet për elementin shqiptar jashtë kufijve të veta. Ajo impenjohet veç kësaj që të mos pranojë në tokën e saj kosovarët dhe elemente të ditur dhe të dyshimtë dhe segmentet e tyre kundërshtare të politikës jugosllave.

13. Për çdo koncesion që Shqipëria do të bëjë vendeve të tjera, ajo është e detyruar të marrë pëlqimin nga Jugosllavia.

14. Në qoftë se Jugosllavia është në luftë me Bullgarinë dhe Greqinë, Qeveria Jugosllave, do të ketë të drejtën të rekrutojë në Shqipëri një ushtri prej 25 mijë vullnetarësh me qëllim për t´i përdorur në frontin bullgaro-grek. Në rast gjendje lufte midis Italisë dhe të Greqisë kundrejt Shqipërisë, ushtria, jugosllave do të ketë të drejtë të okupojë gjithë tokën shqiptare për t’i siguruar kështu Shqipërisë gjithë tokën e saj nga invadimi eventual italian ose grek.

15. Qeveria Shqiptare nuk mund t´i deklarojë luftë asnjë shteti pa pëlqimin preventiv të Jugosllavisë.

16. Ky traktat është sekret dhe nuk mund të zbulohet e të shtypet pa pëlqimin e dy palëve”.)

Shyqri Hysi: Marrëveshja Nikolla Pashiç – Ahmet Zogu e gushtit të vitit 1924 …Arkivi Qendror i Shtetit, fondi 251, dosja 105, viti 1924, Citohet sipas Faton Mehmetaj, Veprimtaria kriminale e “Dorës së Zezë” serbe në trojet shqiptare, Prishtinë, 2004,f.207.

** Materiali vjen nga disa burime arkivore.

*Autori është pedagog i së Drejtës Ndërkombëtare në Universitetin Evropian të Tiranës

----------------------------------------------------------------------

ps.ky ishte i veteshpalluri mbreti ahmet zogolli (I),(MBRET I ALBANISTANIT)
 

Meri

.
Anëtar
Sep 26, 2009
Postime
12,406
Pikët
113
Përgjigje e: Kodi i Zogut, funksional pas 81 vjetësh

Te lexova dy here per te te marre vesh.
Dhe 3 apo 4 here sikur vetem 1 here...s'ka rendesi aresyeja..

Mua me beri pershtypje Inteligjencia dhe te shprehurit konciz, origjinaliteti, filozofia, metafore e gjalle...!

Prej vetes. Prej egos se semure.
Vendimi.

Duke ikur, kujtoi se historia do ishte indulgjente me te, se gjoja ai nuk e dorezoi Shqiperine,por preferoi t'i dorezohesh fatit te tij.
Alibia* ne ndergjegjen (mendjen) e tij...
 

Hello Kitty

❤☆҉‿★ Ŧђαήк ¥☺ů ★☆҉‿❤
Anëtar
Feb 8, 2011
Postime
10,158
Pikët
83
Përgjigje e: Kodi i Zogut, funksional pas 81 vjetësh

Rroft Berisha qe e mundesoj kte Kthim..
Ah-mut Zogu nuk beri gje tjeter vecse fluturoi si zog qe ishte;

Sali Brari-sha si shtazo-doktor qe eshte, me varrosjen e eshtrave duhet te merret, jo me pulitike.

E shikon more Brari qe molla nuk bie larg pemes se saj?!
 

rowe

V.I.P
Anëtar
Jan 27, 2011
Postime
12,824
Pikët
113
Vendndodhja
United States of America
Përgjigje e: Kodi i Zogut, funksional pas 81 vjetësh

tre plehra me pushtet kane luajtur me trojet shqiptare pas shpalljes se pavaresise.

toptani, shiti shkodren malazezeve, fatmiresisht nuk u realizua.
zogu, shiti shen naumin.
dhe kete te tretin s'po e them, e dini vet cili eshte, shpresoj me gjithe shpirt te mos realizohet as kjo, por per shpresat(qe mund te koincidojne dhe me shpresat e miliona te tjereve)e mia s'pjerdh njeri.
 

Ajnej

Restaurator Orbis
Staff member
Anëtar
Jul 24, 2011
Postime
3,153
Pikët
48
Vendndodhja
Dardania Parva
Përgjigje e: Kodi i Zogut, funksional pas 81 vjetësh

Nese kam kuptuar ate qe je munduar te thuash, pergjigja eshte kjo: -boh-

Ndoshta do te ishte me mire qe kete pyetje tja drejtoje atyre qe jetojn ne Shqiperi.
Padyshim, por une ne fakt nuk ia drejtova askujte me saktesi ate pyetje. Por u nisa nga i gja qi dihet botnisht. Nji vend ku nje pakice kombtare e internacionales sllavokomuniste akuzon shqiptaret per komunista eshte nje absurditet qe mundet me ndodhe vetem atje ku truni eshte ne rezerve.
 

Ajnej

Restaurator Orbis
Staff member
Anëtar
Jul 24, 2011
Postime
3,153
Pikët
48
Vendndodhja
Dardania Parva
Përgjigje e: Kodi i Zogut, funksional pas 81 vjetësh

---------------------------------------------------------------------

Variantet e tekstit të Marrëveshjes Zogu-Pashiç**

“1. Shqipëria impenjohet t’i bashkohet Jugosllavisë me bashkim personal.

2. Kryetar i shtetit shqiptar do të jetë Ahmet Zogu, që më vonë do të njohë dinastinë Karagjorgjeviq.

3. Qeveria Jugosllave, me gjithë mjetet diplomatike dhe ushtarake, do të njohë Ahmet Zogun si kryetar shteti …dhe i atribuon me një herë një kontribut vjetor të shtetit.

4. Ministria e Luftës Shqiptare do të anulohet dhe Shqipëria heq dorë që të ketë një ushtri Kombëtare.

5. Shqipëria do të mbajë një xhandarmëri aq të fortë sa të mbaj qetësinë e brendshme të vendit për të ndaluar e shfarosur çdo lëvizje të ngritur kundër Ahmet Zogut dhe kundër regjimit të vendosur prej tij.

6. Në këtë xhandarmëri do të bëjnë pjesë edhe oficerë rusë të ish ushtrisë të Gjeneralit Vrangel që tashti ndodhet në Jugosllavi. Qeveria Jugosllave do të mbajë atë xhandarmëri me mjete financiare dhe armë.

7. Në xhandarmëri mund të hyjnë për të shërbyer edhe oficerë jugosllavë dhe të tjerë që qeveria Jugosllave do të pranojë në interes të dy vendeve.

8. Midis Shqipërisë dhe Jugosllavisë do të stabilizohet një bashkim doganor në bazë të së cilës akordohet liri e plotë e importimeve dhe eksportimeve të mallrave të dy vendeve. Edhe transiti nëpërmes kufijve të dy vendeve do të jetë i lirë për ushtarët e dy vendeve.

9. Përfaqësuesit e jashtëm Jugosllavë do të ngarkohen edhe për interesat e Shqipërisë, e cila heq dorë që të mbajë zyra diplomatike dhe konsullata të saja jashtë shtetit.

10. Qeveria shqiptare duhet të deklarojë pranë Konferencës të Ambasadorëve në Paris që tërheq pretendimin e saj për sovranitetin mbi Manastirin e Shën Naumit dhe Lokalitetet e Vermoshit e Kelmendit që mbeten në zotërimin e Jugosllavisë.

11. Kisha Ortodokse Shqiptare do të tërhiqet nga Patriarku i Kostandinopojes dhe do t’i bashkohet Hierarkisë Ortodokse të Beogradit, kështu dhe Myftinia Myslimane Shqiptare, do të varet nga ajo Jugosllave.

12. Qeveria shqiptare do të heqë dorë nga një politikë ngushtësisht kombëtare dhe nuk do të interesohet për elementin shqiptar jashtë kufijve të veta. Ajo impenjohet veç kësaj që të mos pranojë në tokën e saj kosovarët dhe elemente të ditur dhe të dyshimtë dhe segmentet e tyre kundërshtare të politikës jugosllave.

13. Për çdo koncesion që Shqipëria do të bëjë vendeve të tjera, ajo është e detyruar të marrë pëlqimin nga Jugosllavia.

14. Në qoftë se Jugosllavia është në luftë me Bullgarinë dhe Greqinë, Qeveria Jugosllave, do të ketë të drejtën të rekrutojë në Shqipëri një ushtri prej 25 mijë vullnetarësh me qëllim për t´i përdorur në frontin bullgaro-grek. Në rast gjendje lufte midis Italisë dhe të Greqisë kundrejt Shqipërisë, ushtria, jugosllave do të ketë të drejtë të okupojë gjithë tokën shqiptare për t’i siguruar kështu Shqipërisë gjithë tokën e saj nga invadimi eventual italian ose grek.

15. Qeveria Shqiptare nuk mund t´i deklarojë luftë asnjë shteti pa pëlqimin preventiv të Jugosllavisë.

16. Ky traktat është sekret dhe nuk mund të zbulohet e të shtypet pa pëlqimin e dy palëve”.)

Shyqri Hysi: Marrëveshja Nikolla Pashiç – Ahmet Zogu e gushtit të vitit 1924 …Arkivi Qendror i Shtetit, fondi 251, dosja 105, viti 1924, Citohet sipas Faton Mehmetaj, Veprimtaria kriminale e “Dorës së Zezë” serbe në trojet shqiptare, Prishtinë, 2004,f.207.

** Materiali vjen nga disa burime arkivore.

*Autori është pedagog i së Drejtës Ndërkombëtare në Universitetin Evropian të Tiranës

----------------------------------------------------------------------

ps.ky ishte i veteshpalluri mbreti ahmet zogolli (I),(MBRET I ALBANISTANIT)
Ne te vertete kjo eshte nje sallate serve dhe nje pamflet i shpifur corodesh qe lindi mugosha me nexhmijen jasht marteses.
 

Eliot

.
Anëtar
Oct 24, 2010
Postime
925
Pikët
0
Re: Përgjigje e: Kodi i Zogut, funksional pas 81 vjetësh

Ne te vertete kjo eshte nje sallate serve dhe nje pamflet i shpifur corodesh qe lindi mugosha me nexhmijen jasht marteses.
Mugosha me Milladinin kane q... kend kane dasht ne Shqiperi atebote.Kete e kane bere me lejen dhe nenshkrimin e monstrumit Enver.


P.S.
Land
Pse nuk na e sillni dokumentin ne origjinal te Pashiqit,por vetem shkrimet e propagandes enveriste tash te mbeshtjell ne partine socialiste dhe aleateve te tyre ne Kosove e Maqedoni?
 

Ajnej

Restaurator Orbis
Staff member
Anëtar
Jul 24, 2011
Postime
3,153
Pikët
48
Vendndodhja
Dardania Parva
Përgjigje e: Re: Përgjigje e: Kodi i Zogut, funksional pas 81 vjetësh

Mugosha me Milladinin kane q.ire kend kane dasht ne Shqiperi atebote.Kete e kane bere me lejen dhe nenshkrimin e monstrumit Enver.

Pse nuk na e sillni dokumentin ne origjinal te Pashiqit,por vetem shkrimet e propagandes enveriste tash te mbeshtjell ne partine socialiste dhe aleateve te tyre ne Kosove e Maqedoni?
Sepse nuk ka.
 

rowe

V.I.P
Anëtar
Jan 27, 2011
Postime
12,824
Pikët
113
Vendndodhja
United States of America
Përgjigje e: Re: Përgjigje e: Kodi i Zogut, funksional pas 81 vjetësh

Mugosha me Milladinin kane q.ire kend kane dasht ne Shqiperi atebote.Kete e kane bere me lejen dhe nenshkrimin e monstrumit Enver.


P.S.
Land
Pse nuk na e sillni dokumentin ne origjinal te Pashiqit,por vetem shkrimet e propagandes enveriste tash te mbeshtjell ne partine socialiste dhe aleateve te tyre ne Kosove e Maqedoni?
…Arkivi Qendror i Shtetit, fondi 251, dosja 105, viti 1924.

e ke dhe ne arkivat shteterore italiane.
 

Eliot

.
Anëtar
Oct 24, 2010
Postime
925
Pikët
0
Re: Përgjigje e: Re: Përgjigje e: Kodi i Zogut, funksional pas 81 vjetësh

…Arkivi Qendror i Shtetit, fondi 251, dosja 105, viti 1924.

e ke dhe ne arkivat shteterore italiane.
Po e zeme se eshte ashtu,edhe pse jo fer pasi origjinali nuk po duket askund.
Cilat nga keto pika te kesaj "marrveshje"eshte praktikuar.
 

Mano

V.I.P
Anëtar
Aug 8, 2011
Postime
10,487
Pikët
113
Përgjigje e: Kodi i Zogut, funksional pas 81 vjetësh

Dhe 3 apo 4 here sikur vetem 1 here...s'ka rendesi aresyeja..

Mua me beri pershtypje Inteligjencia dhe te shprehurit konciz, origjinaliteti, filozofia, metafore e gjalle...!

Vendimi.

Alibia* ne ndergjegjen (mendjen) e tij...
'Obzervacion' i mire ky Meri. Mendoj se mund te vleresoheshte me nje note te lart ne nje tem tjeter. Ndoshta gjate nje duskutimi rreth veprave te Shekspirit. Apo akoma me sakt diskutim rreth nje pikture abstrake apo surreale. Historia e vertet nuk ka vend per Alibi ose "mahamendjen e zerit te brendshem "ndergjegjen" e subjektit ne fjale!:)

Ketu ku jame une egziston nje thenie e bukur, "don't judge someone until you have walked 1 mile in his/her shoes". Eshte kollaj te flasesh dhe shume me veshtire te mbrosh me veper ate qe predikon. Shumica e atyre qe mendojn se Zogu tradhetoj Shqiperine kur hiku, jane njerez te thjesht qe ne kohe paqe vendosen te len Shqiperine dhe sote jetojn ne te katra anet e botes, ne kerkim te nje jete me te mire. Tani lind pyetja: Kur ne kohe paqe lan vendlindjen e tyre Cfar do te benin keta njerez nese ishin ne vendin e Zogut?

Opinioni eshte shume i rrezikshem, per faktin se tek mendjet e lehta krijon iluzionin e diturise. Thjesht... mungesa e diturise vetvetiu te con drejt botes se opinionit. Ne pergjithesi botkuptimi i Shqipetarit qendron ne nje themel te till.

Une per vete di vetem nje gje...Nuk di azgje;):)
 

Hello Kitty

❤☆҉‿★ Ŧђαήк ¥☺ů ★☆҉‿❤
Anëtar
Feb 8, 2011
Postime
10,158
Pikët
83
Përgjigje e: Kodi i Zogut, funksional pas 81 vjetësh

Ne te vertete kjo eshte nje sallate serve dhe nje pamflet i shpifur corodesh qe lindi mugosha me nexhmijen jasht marteses.
Vallahi-bilahi, mundohem te kuptoj ndonje gje qe del nga goja jote, por asnjehere s'marr vesh se cfare thua. -profesor-
 

SERAFIM DILO

Anti Busavata
Anëtar
Aug 31, 2010
Postime
9,581
Pikët
0
Përgjigje e: Re: Përgjigje e: Re: Përgjigje e: Kodi i Zogut, funksional pas 81 vjetës

Po e zeme se eshte ashtu,edhe pse jo fer pasi origjinali nuk po duket askund.
Cilat nga keto pika te kesaj "marrveshje"eshte praktikuar.
Pika numer nje.Qe i shiti Jugosllavis gjithe Shqiperine per tu bere kryetar shteti,e nuk pranoi ti shiste Shqiperine Italise duke qendruar si Mbret,dhe si trashegimeri.

Prandaj,per shqiptaret,tradhetia qendron,ne mospranimin e ofertes se fundit.
 

rowe

V.I.P
Anëtar
Jan 27, 2011
Postime
12,824
Pikët
113
Vendndodhja
United States of America
Përgjigje e: Re: Përgjigje e: Re: Përgjigje e: Kodi i Zogut, funksional pas 81 vjetës

Po e zeme se eshte ashtu,edhe pse jo fer pasi origjinali nuk po duket askund.
Cilat nga keto pika te kesaj "marrveshje"eshte praktikuar.
ohu, pinjolli i zogut po ta thote troc me ndihmen e kujt erdhi gjyshi i tij ne pushtet, apo dhe ky qenka komunist:p:D

get real people, mos fluturoni kot me presh, mos u beni si brari aman.

Принц Лека II: король албанцев, рождённый в ЮАР 27 июля 2012 16:36
Версия для печати

Глава Албанского королевского дома наследный принц Лека Анвар, или, как его называют албанские монархисты, король Лека II Зогу, рассказал корреспонденту «Эхо планеты» о жизни своей семьи в изгнании, о возвращении на родину и об отношении албанцев к России.

История правления албанской королевской династии Зогу короткая и печальная. Первый албанский король Ахмет Зогу I, вступивший на трон в 1928 году, спустя 11 лет, после оккупации страны Италией, был вынужден бежать из страны за границу вместе с женой и новорождённым сыном Лекой и до конца жизни скитаться по Европе, так никогда и не вернувшись на родину. Потомкам первого албанского монарха было разрешено вернуться в Тирану и остаться там жить только в 2002 году. Кронпринц Лека скончался в прошлом году.

— Ваш отец кронпринц Лека родился за несколько дней до того, как в Албании пала монархия, и смог вновь побывать на своей родине только через несколько десятилетий. Вы впервые увидели Албанию только в 20 лет. Что вы знали о своей стране до своей первой поездки туда? Когда вы начали изучать албанский язык?

— Хотя я своими глазами увидел Албанию только в 20 лет, в 2002 году, я многое знал о ней с самого детства из рассказов отца, который, в свою очередь, слышал о родине от моего деда. Жизнь моего отца от начала и до конца была связана с нашим народом. И для меня, и для наших соотечественников он был символом Албании, которая погибла с приходом коммунистов.

Помню, с каким ужасом в детстве я узнал о том, что в моей родной стране человека могли посадить в тюрьму только за то, что он высказывал недовольство правящим режимом. Тогда мне казалось совершенно абсурдным, что в ХХ веке, да ещё и в европейской стране, возможно такое отношение к людям. Кроме того, я, как и мой отец, испытывал горечь от того, что Албания, мой народ по вине коммунистов были изолированы от всего мира и жили за железным занавесом.

Что касается албанского языка, я целенаправленно стал его изучать только в 2002 году, когда моей семье было позволено жить в Тиране. Начальные его знания я получил ещё в детстве, ведь в нашем доме в Йоханнесбурге часто бывали представители албанской диаспоры.

— Вы помните своё первое впечатление от Албании?

То, как летом 2002 года мою семью встретил наш народ в аэропорту Тираны, — одно из самых приятных и удивительных воспоминаний в моей жизни. Я увидел десятки людей в национальных костюмах, они размахивали албанскими флагами и радостно восклицали: «Да здравствует король!» У многих из них были слёзы радости в глазах, и мои родители, видя это, тоже расчувствовались. Эти албанцы родились и выросли при коммунизме, и мало кто из них застал недолгие годы существования албанской монархии, но при этом они выражали совершенно искреннюю любовь и уважение к моему отцу.

— Ваш отец был албанцем, мать — австралийкой, вы родились в ЮАР, учились в Великобритании и Италии и, наконец, осели на исторической родине. Вы чувствуете в себе принадлежность только к одной стране или считаете себя гражданином мира?

— Сегодня, когда глобализация набирает всё большие обороты, у многих людей есть возможность смотреть на мир, знакомиться с чужой культурой, что-то перенимать из неё, а не ограничиваться пространством собственной страны. Тем не менее я хочу подчеркнуть, что королевские семьи отличаются как раз тем, что они борются за укрепление национального самосознания и сохранение традиций и ценностей своих народов.

Да, мне интересно открывать для себя другие страны, мне очень комфортно в поездках по Европе, но, сколько бы стран ни упоминалось в моей биографии, я чувствую в себе глубокую внутреннюю связь с моим народом. Я — албанец, и я счастлив жить у себя на родине.

— Королевство Албания просуществовало меньше 20 лет. В 1997-м ваш отец инициировал в Албании проведение референдума о восстановлении монархии, но потерпел неудачу. Рассматриваете ли вы перспективу реставрации королевской власти в вашей стране?

— Не совсем справедливо утверждать, что мой отец потерпел тогда неудачу. Доподлинно известно, что минимум треть проголосовавших высказались за реставрацию монархии, при этом 23 процента бюллетеней с таким же результатом были признаны недействительными. Проведённые несколькими годами позже независимые исследования показали, что минимум 50 процентов албанцев поддержали идею восстановления монархии. У моего отца не было сомнений в том, что при выведении результатов референдума использовался принцип, авторство которого приписывается горячо любимому албанскими коммунистами Иосифу Сталину: «Не важно, кто и как голосует, важно, кто и как считает голоса».

Я не знаю, каковы перспективы возвращения королевской власти в моей стране, но и нынешний премьер Албании Сали Бериша, и его предшественник Фатос Нано не раз подчёркивали, что вопрос референдума остаётся открытым.

— Ранее вы работали в министерстве иностранных дел Албании, затем — в министерстве внутренних дел. Теперь же возглавляете Национальную федерацию гольфа. Значит ли это, что политика вас сейчас интересует всё меньше?

— Несмотря на то что я много занимаюсь общественной работой, сотрудничая ещё и с молодёжными и гуманитарными организациями, я по-прежнему работаю политическим советником министра внутренних дел Албании. Я не могу себя представить вне политической жизни своей страны, но хочу подчеркнуть, что не состою ни в какой партии и, пребывая на госслужбе, забочусь об интересах страны, а не о своих собственных.

— Известно, что вы — ярый сторонник независимости Косово. Смогут ли, по-вашему, албанская и сербская стороны когда-нибудь достичь компромисса по косовскому вопросу?

— К июню 2012 года независимость Республики Косово признали 93 государства — фактически половина мира. Я искренне надеюсь, что Белград рано или поздно поймёт, что образование независимого Косово — это свершившийся факт, отрицать который больше нельзя. И я так говорю не только потому, что в Косово проживают тысячи албанцев. Мне бы очень хотелось, чтобы отношения между Белградом и Приштиной стабилизировались и развивались цивилизованно, а люди в Косово, независимо от того, албанцы они или сербы, смогли жить мирно и спокойно.

— В приходе вашей семьи к власти в Албании определённую роль сыграли и русские эмигранты. В 1924 году отряд русских офицеров помог совершить переворот вашему деду Ахмету Зогу, который стал единоличным правителем страны, а спустя четыре года объявил себя королём. Что вам об этом известно?

— Прежде всего мой дедушка не провозглашал себя монархом единолично. Королём албанцев его объявило Национальное собрание, а Албания тогда получила статус «демократической, парламентарной и наследственной монархии». А до этого в 1924 году в Албании произошла революция, в результате которой к власти пришёл симпатизировавший коммунистам Фан Ноли.

Мой дедушка, до этого занимавший пост главы албанского правительства и вынужденный подать в отставку после покушения на него, не смог смириться с тем, что новые власти собираются активно сотрудничать с СССР. Тогда он обратился за помощью к русским белогвардейским офицерам, жившим на территории соседнего Королевства сербов, хорватов и словенцев. В декабре 1924 года семитысячная албанская армия не смогла противостоять сотне русских офицеров, которые после двухнедельных боёв вместе с моим дедом вошли в Тирану. После Албания была провозглашена республикой, президентом которой стал Ахмет Зогу.

Я бесконечно благодарен тем русским эмигрантам, которые, поддержав моего деда, тем самым изменили ход истории и хотя бы на несколько лет отсрочили установление коммунистического режима в Албании. Общеизвестный факт, что годы правления моего деда сначала в статусе президента, а затем и короля считаются самым благоприятным периодом албанской истории ХХ века. Без русских этого бы не случилось.

— Судя по тому, что пишет пресса, у вас есть хобби: скалолазание, стрельба, волейбол, плавание, боевые искусства, вы любите собак и дикую природу вообще. Интересны ли вам занятия, распространённые среди королевских особ, — скачки, игра в поло, классическая музыка, рисование?

— Перечисленные вами занятия — это хобби самых дорогих людей в моей жизни, поэтому и я не остался в стороне ни от рисования, ни от музыки, ни от верховой езды. Мой отец обожал лошадей, мама превосходно рисовала, а моя невеста Элия Захария изучала в Париже театральное и музыкальное мастерство.

— У России многие века были и есть геополитические, экономические и военные интересы на Балканах. При этом для обычного россиянина Албания из всех балканских стран — практически самая незнакомая. А как воспринимают Россию албанцы?

— В Албании противоположная ситуация: мы много знаем о вас, о вашей истории и культуре. По крайней мере, каждому албанцу старшего поколения знакомы имена выдающихся русских писателей, композиторов, художников, равно как и спортсменов. Мне известно, что до 1961 года многие албанцы учились в СССР, а в наших школах до 1991-го изучался русский язык. Мой будущий тесть по специальности преподаватель русского языка. В 1990-х годах он проходил стажировку в Москве, в Государственном институте русского языка имени Пушкина. Кроме того, я знаю, что в Санкт-Петербургском государственном университете изучается албанская филология, и это здорово! Это значит, что у русского читателя есть возможность познакомиться с творчеством наших писателей и поэтов и узнать нашу культуру. Лично от себя хочу выразить своё восхищение русским народом за его мужество и способность сохранять стойкость в самых сложных обстоятельствах. Вы победили фашизм, пережили, как и мы, годы коммунистической диктатуры. Ваша страна развивается, модернизируется, избавляется от печального наследия прошлого. Нам есть чему у вас поучиться.

Беседовала
Оксана Дьяченко
Эхо планеты
http://www.ekhoplanet.ru/society_1956_16563
-----------------------------------------------------------------------
Intervistë
Leka Zogu II: Mirënjohje rusëve që sollën Zogun I në pushtet
Kreu i familjes mbretërore shqiptare, Princ Leka, ose, siç quhet nga monarkistët shqiptarë, Mbreti Leka Zogu II, deklaron se Sali Berisha dhe paraardhësi i tij Fatos Nano i kanë premtuar referendum për rikthimin e mbretërisë.

Në një intervistë dhënë gazetës së përjavshme ruse “Ekho planety” të 27 korrikut 2012, këshilltari politik i Presidentit të Republikës, Leka Zogu, midis te tjerash falenderon Ruset per mbeshtetjen ushtarake qe i bene Laka Zogut per ardhjen ne pushtet

“Në dhjetor të vitit 1924, 7000 ushtarë shqiptarë nuk ishin në gjendje të përballonin qindra oficerë rusë, të cilët, pas dy javësh të luftimeve me gjyshin tim erdhën në Tiranë. Pas kësaj Shqipëria u shpall republikë, president i të cilës ishte Ahmet Zogu. Unë u jam përjetësisht mirënjohës emigrantëve rusë, të cilët e mbështetën gjyshin tim dhe kështu ndryshoi rrjedha e historisë dhe së paku, disa për disa kohë e vonuan vendosjen e regjimit komunist në Shqipëri,” tha Leka Zogu

II.hajd se skam kohe tani, se kermesirlleqet e zogut jane pa fund, akti i fundit i poshter i tij, ja mbathi si lepur ne 39, sigurisht duke vjedhur floririn e shtetit.
 

rowe

V.I.P
Anëtar
Jan 27, 2011
Postime
12,824
Pikët
113
Vendndodhja
United States of America
Përgjigje e: Kodi i Zogut, funksional pas 81 vjetësh

pra e kupton o brar, zogun e suallne jugosllavet dhe ruset ne pushtet, jo shqiptaret, pavarsisht se e propozoi ai hajvani nga skrapari per mbreterllekun.
 

Hello Kitty

❤☆҉‿★ Ŧђαήк ¥☺ů ★☆҉‿❤
Anëtar
Feb 8, 2011
Postime
10,158
Pikët
83
Përgjigje e: Kodi i Zogut, funksional pas 81 vjetësh

pra e kupton o brar, zogun e suallne jugosllavet dhe ruset ne pushtet, jo shqiptaret, pavarsisht se e propozoi ai hajvani nga skrapari per mbreterllekun.
Po te korrigjoj gabimet orthografike qe ke bere: Pra e kupton o Brari-sha, se Zog-ar-vjedhesin e suallne jugosllavet dhe ruset ne pushtet, jo shqiptaret, pavarsisht se e propozoi ai hajvani nga skrapari per mbreterllekun.
 
Top