• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Kodi i Zogut, funksional pas 81 vjetësh

Ajnej

Restaurator Orbis
Staff member
Anëtar
Jul 24, 2011
Postime
3,153
Rezultati i reagimit
85
Pikët
48
Location
Dardania Parva
Përgjigje e: Kodi i Zogut, funksional pas 81 vjetësh

Vallahi-bilahi, mundohem te kuptoj ndonje gje qe del nga goja jote, por asnjehere s'marr vesh se cfare thua. -profesor-
komplimente, ti s'paku qenke aq intelegjente sa ta kuptosh kete gje.
 

Meri

.
Anëtar
Sep 26, 2009
Postime
12,241
Rezultati i reagimit
1,210
Pikët
113
Përgjigje e: Kodi i Zogut, funksional pas 81 vjetësh

'Obzervacion' i mire ky Meri. Mendoj se mund te vleresoheshte me nje note te lart ne nje tem tjeter. Ndoshta gjate nje duskutimi rreth veprave te Shekspirit. Apo akoma me sakt diskutim rreth nje pikture abstrake apo surreale. Historia e vertet nuk ka vend per Alibi ose "mahamendjen e zerit te brendshem "ndergjegjen" e subjektit ne fjale!:)
Fjala per mua ka Vlere, kur ka lende (permbajtje) dhe tharm*.Nuk ka rendesi se nga mund te impresionohesh, nga nje kryeveper, apo veper....

Ketu ku jame une egziston nje thenie e bukur, "don't judge someone until you have walked 1 mile in his/her shoes". Eshte kollaj te flasesh dhe shume me veshtire te mbrosh me veper ate qe predikon. Shumica e atyre qe mendojn se Zogu tradhetoj Shqiperine kur hiku, jane njerez te thjesht qe ne kohe paqe vendosen te len Shqiperine dhe sote jetojn ne te katra anet e botes, ne kerkim te nje jete me te mire. Tani lind pyetja: Kur ne kohe paqe lan vendlindjen e tyre Cfar do te benin keta njerez nese ishin ne vendin e Zogut?
Nuk di gje.

Opinioni eshte shume i rrezikshem, per faktin se tek mendjet e lehta krijon iluzionin e diturise. Thjesht... mungesa e diturise vetvetiu te con drejt botes se opinionit. Ne pergjithesi botkuptimi i Shqipetarit qendron ne nje themel te till.

Une per vete di vetem nje gje...Nuk di azgje;):)
Me sforcim po kuptoj.Opinion i rrezikshem eshte ai qe pasohet nga veprime te rrezikshme.Dituria nuk eshte iluzion..thjesht eshte ne nivele te ndryshme....Kur te shkruhet e sakte historia e nje vendi, nuk pranohen me opinione te pathemelta....Kjo dhe per shqiptaret...
Une di aq sa di...Historia e Z, s'me interesoi kur komentova postimin e Mistreces.

Prsh.Maqo !
 

rowe

V.I.P
Anëtar
Jan 27, 2011
Postime
12,547
Rezultati i reagimit
1,943
Pikët
113
Location
United States of America
Përgjigje e: Kodi i Zogut, funksional pas 81 vjetësh

andej nga forumi i albollatusit flamurin e zogizmit e ka marre ne dore vete albollatus permetari.

ta merr mendja, ju plasi bytha ketyre jevgjeve per copa atdheu, atij i duket normale shitja e shen naumit, po ashtu sikurse lobon papushim per faljen e detit grekut.
 

Ajnej

Restaurator Orbis
Staff member
Anëtar
Jul 24, 2011
Postime
3,153
Rezultati i reagimit
85
Pikët
48
Location
Dardania Parva
Përgjigje e: Kodi i Zogut, funksional pas 81 vjetësh

andej nga forumi i albollatusit flamurin e zogizmit e ka marre ne dore vete albollatus permetari.

ta merr mendja, ju plasi bytha ketyre jevgjeve per copa atdheu, atij i duket normale shitja e shen naumit, po ashtu sikurse lobon papushim per faljen e detit grekut.
kjo asht logjike emocionale, nje e mete e madhe e kombit tone.

serboja ate pune ka. ai ashtu si edhe serbia e greqia e di se nje pjese e konsiderueshme e ketij populli do ta urreje ate qe ai shprehet se e do. kaq ka fillozofi aty.
 

Ajnej

Restaurator Orbis
Staff member
Anëtar
Jul 24, 2011
Postime
3,153
Rezultati i reagimit
85
Pikët
48
Location
Dardania Parva
Përgjigje e: Kodi i Zogut, funksional pas 81 vjetësh

Vallahi-bilahi, mundohem te kuptoj ndonje gje qe del nga goja jote, por asnjehere s'marr vesh se cfare thua. -profesor-
ja dhe nje here meqe nuk e kuptoke shqipen, shih a mos e kupton propaganden ne shqiporusishte

Kjo eshte per ty qe i kupton propagandat serbo e ruso-medha:

4. Ministria e Luftës Shqiptare do të anulohet dhe Shqipëria heq dorë që të ketë një ushtri Kombëtare.


8. (...)[/B]. Edhe transiti nëpërmes kufijve të dy vendeve do të jetë i lirë për ushtarët e dy vendeve.

Une kuptoj se kete pamflet e ka perpiluar dhe e ka shkruar nje analfabet informbyroist, nje udbash aktiv apo i riaktivizuar dhe rrogtar i serbise..., per krejt tjeter qellim.

armiku yne ka mesuar se i hutuari dhe budallai nuk kane asnje dallim. ne fakt ajo qe nje budalla e dallon nga i mencuri eshte pikerisht ky faktor, budallai eshte gjithnje i hutuar.

Armiku yne e di se shqiptaret jane kombi me i zgjut dhe me i kthjellte ne europe.
dhe armiku yne e di se kete popull nuk mund ta hash per budalla.

Por zgjidhja eshte e thjeshte: nese s'mund ta besh budalla -hutoje[!], sepse eshte e njejta gje.
asgje ne bote nuk eshte imune ndaj ketij agjensi, e as te hutuarit shqiptar.
 

rowe

V.I.P
Anëtar
Jan 27, 2011
Postime
12,547
Rezultati i reagimit
1,943
Pikët
113
Location
United States of America
Përgjigje e: Kodi i Zogut, funksional pas 81 vjetësh

c'hyjne informbyroistet ne kete mes?
faktet historike nuk ndryshohen dot.
erdhi ne pushtet me ndihmen e jugosllaveve.
u veteshpall mbret pa patur gjak blu.
shiti ose me mire fali troje shqiptare.
la popullin shqiptar ne meshire te fatit ne prag pushtimi fashist.
vodhi floririn e shtetit shqiptar.
nga ana ekonomike e la vendin ashtu sic e gjeti, analfabetizmi ne kulm, varferia ne kulm.
dhe se fundi
ky palaco mbret ishte monark diktator.

jo vetem qe s'meriton respekt, por perbuzjen me te thelle.

shqiperia keto 100 vjet s'ka patur burra shteti, ka patur vetem burecer

pik

--------------------------------------------------------------------------------------

enver hoxhen e solli ne pushtet popovici jugosllav(ishte ky ne fakt themeluesi real i pksh)
legeni enver hoxha ju lepi titos ca vjet deri sa i desh qejfi stalinit.
me pas zogu pati ca tratativa dhe me titon per te rrezuar hoxhen.
pra ik hoxh te ulet prifti.

rob makuter te etur per pushtet personal, si enver hoxha si zogu, njeri me kerme se tjetri.
 

SERAFIM DILO

Anti Busavata
Anëtar
Aug 31, 2010
Postime
9,581
Rezultati i reagimit
70
Pikët
0
Përgjigje e: Kodi i Zogut, funksional pas 81 vjetësh

U rikthye ne pushtet,se ishte vene ne pushtet,mbas zgjedhjeve te para te lira ne Shqiperi.
Sa per shkolla,duhet te ket hapur diku te 656 afersisht,ne mos gaboj,perveç shkollen e buqesisi,pedagogjise e disa te tjera profesjonale,pa permendur sportin e veprimtarit e tjera kulurore.
Dhe mbase,ajo qe te intereson,mbylli te gjitha shkollat private,greke,turke,italiane,e urdheroi qe studentet e veriut,te Shkodres ne pergjithesi,te mos shkonin ne universitetet jugosllave.
 

Ajnej

Restaurator Orbis
Staff member
Anëtar
Jul 24, 2011
Postime
3,153
Rezultati i reagimit
85
Pikët
48
Location
Dardania Parva
Përgjigje e: Kodi i Zogut, funksional pas 81 vjetësh

c'hyjne informbyroistet ne kete mes?

faktet historike nuk ndryshohen dot.

erdhi ne pushtet me ndihmen e jugosllaveve.

u veteshpall mbret pa patur gjak blu.

shiti ose me mire fali troje shqiptare.

la popullin shqiptar ne meshire te fatit ne prag pushtimi fashist.

vodhi floririn e shtetit shqiptar.

nga ana ekonomike e la vendin ashtu sic e gjeti, analfabetizmi ne kulm, varferia ne kulm.

dhe se fundi ky palaco mbret ishte monark diktator.

jo vetem qe s'meriton respekt, por perbuzjen me te thelle.

shqiperia keto 100 vjet s'ka patur burra shteti, ka patur vetem burecer

pik
po flet nga emocionet...
asnje nga keto nuk eshte e vertete - por ja qe informbyroiset e propaganda pansllave e enverit arriti ta gdhend genjeshtren e tij tradhetare si nje te vertete.
 

rowe

V.I.P
Anëtar
Jan 27, 2011
Postime
12,547
Rezultati i reagimit
1,943
Pikët
113
Location
United States of America
Përgjigje e: Kodi i Zogut, funksional pas 81 vjetësh

zgjedhje te lira?
nuk ka njohur ndonjehere shqiperia zgjedhje te lira.
 

SERAFIM DILO

Anti Busavata
Anëtar
Aug 31, 2010
Postime
9,581
Rezultati i reagimit
70
Pikët
0
Përgjigje e: Kodi i Zogut, funksional pas 81 vjetësh

Ta percaktojme keshtu,ishin zgjedhjet me te lira,qe ka njohur Shqiperia nga viti 1921 deri ne vitin 1991.Ishin zgjedhjet,ku kishte parti e grupe qytetesh o zonash te ndryshme.Per kohen ishin zgjedhjet e para te lira,dhe per historine e Shqiperis te fundit deri ne 1991.
 

rowe

V.I.P
Anëtar
Jan 27, 2011
Postime
12,547
Rezultati i reagimit
1,943
Pikët
113
Location
United States of America
Përgjigje e: Kodi i Zogut, funksional pas 81 vjetësh

ok, se do dale ndonje skraparlli te propozoje mbret kete mugabene afrikan qe kemi tani, dhe dreqi e mori, s'ka ndonje pushtim fashist ne horizont ta heqe nga froni, kete do e heqe nga froni ai atje lart, kur te behet ky nja 100 vjec.

ik o sero na ler rehat me zgjedhje te lira alla albanistance aman te keqen.

dhe 30 vjet te tjera pilaf e kemi ne dere kete mbreterucin modern qe rehabilitoi mbreterucin e dikurshem.
 

SERAFIM DILO

Anti Busavata
Anëtar
Aug 31, 2010
Postime
9,581
Rezultati i reagimit
70
Pikët
0
Përgjigje e: Kodi i Zogut, funksional pas 81 vjetësh

O Land,po nuk vleresuam te "mirat e te keqiat",e Zogut,Enverit,Saliut,eshte e kote qe te kerkojme politik.Do ishte me e dobishme ti sillnim "qeveruesit" nga jashte.Se mir historia qe nuk na intereson,por te pakten menyra e qeverisjes duhet te na interesoj,te pakten per nje klase politike,o per minimumin e perparimit.
Shembull,Enveri qe si qe,hapi shkollen dhe ne fshatin me te humbur.Kjo gje elementare duhet kerkuar dhe nga Saliu o Edi Rama...Nuk ka kuptim te shfaqesohesh se ishte e sistemit komunist e tani qe jemi ne demokraci eshte e pamundur,se eshte regredim jo perparim.Atehere per shkollen duhet vene sistemi komunist,ne qofte se nuk jemi te zotet ne demokraci te mbajme nje shkolle ne fshat....Per kete duhet dhe historia,o vleresimi qe i duhet bere,duhet te sherbeje si shembull.

Zogu e beri shkollen fillore me detyrim,Enveri beri 8 vjeçaren me detyrim,nga keta pritet qe te pakten si gjithe bota ta bejne shkollen deri ne moshen 16 vjeçare me detyrim.Por detyrim me ligj.
 

rowe

V.I.P
Anëtar
Jan 27, 2011
Postime
12,547
Rezultati i reagimit
1,943
Pikët
113
Location
United States of America
Përgjigje e: Kodi i Zogut, funksional pas 81 vjetësh

po flet nga emocionet...
asnje nga keto nuk eshte e vertete - por ja qe informbyroiset e propaganda pansllave e enverit arriti ta gdhend genjeshtren e tij tradhetare si nje te vertete.
nuk besoj qe jam ndikuar nga propaganda pansllave e enverit.
besoj qe kam lexuar mjaft jasht kesaj propagande.
zogu ishte po aq pansllav.
 

rowe

V.I.P
Anëtar
Jan 27, 2011
Postime
12,547
Rezultati i reagimit
1,943
Pikët
113
Location
United States of America
Përgjigje e: Kodi i Zogut, funksional pas 81 vjetësh

O Land,po nuk vleresuam te "mirat e te keqiat",e Zogut,Enverit,Saliut,eshte e kote qe te kerkojme politik.Do ishte me e dobishme ti sillnim "qeveruesit" nga jashte.Se mir historia qe nuk na intereson,por te pakten menyra e qeverisjes duhet te na interesoj,te pakten per nje klase politike,o per minimumin e perparimit.
Shembull,Enveri qe si qe,hapi shkollen dhe ne fshatin me te humbur.Kjo gje elementare duhet kerkuar dhe nga Saliu o Edi Rama...Nuk ka kuptim te shfaqesohesh se ishte e sistemit komunist e tani qe jemi ne demokraci eshte e pamundur,se eshte regredim jo perparim.Atehere per shkollen duhet vene sistemi komunist,ne qofte se nuk jemi te zotet ne demokraci te mbajme nje shkolle ne fshat....Per kete duhet dhe historia,o vleresimi qe i duhet bere,duhet te sherbeje si shembull.

Zogu e beri shkollen fillore me detyrim,Enveri beri 8 vjeçaren me detyrim,nga keta pritet qe te pakten si gjithe bota ta bejne shkollen deri ne moshen 16 vjeçare me detyrim.Por detyrim me ligj.
duhet te biem dakord ne dy gjera.
1-shqiperia ne 1912 ishte vendi me i prapambetur europian, po ashtu eshte dhe ne 2012(pa marre parasysh deklaratat ne delir te plote, qe pas gjermanise vijme ne te dytet, e gomarlleqe te ketij soi). pra dhe nen regjimin zogollian shqiperia mbeti e fundit.
2- askush nga kryepushtetaret(mbret, president, kryeminister) e kaluar nuk gezon kredibilitet nder shqiptare, e theksoj askush.
nese ti beson te kunderten e beson gabim.


tek pika 1 ndoshta s'me kundershton dot, sepse s'ke si e ben, del jashte realitetit te fakteve.

tek pika 2 mund te me kundershtosh duke vleresuar ato pak gjera "pozitive" qe ka bere zogu, por duhet te marresh ne konsiderate mendimin e shumices se shqiptareve per kete fare zogu!!!

ps. minimumi i perparimit eshte i pashmangshem per shkak te faktorit gjeografik( jemi afer me shtete te zhvilluara, zot na ruaj sikur te ishim andej nga afrika),
fakti qe ti ke iphone 5 ose mercedes, apo sepse ke arsim ose dhe mireqenie ekonomike relativisht te mire, sigurisht nuk eshte merite e ketyre palacove qe jane ne pushtet, eshte merite personale e jotja ne perendim....ose dhjetra miliardat e remitancave te emigranteve qe kane hyre keto 20 vjetet e fundit ne shqiperi, nuk jane merite e pushtetareve legene te shqiperise, por merite e emigranteve vete dhe mirqenies perendimore ku jane keta emigrante.
 

BARAT

tăl'ithu kyOO'mI
Anëtar
Nov 17, 2012
Postime
672
Rezultati i reagimit
26
Pikët
28
Location
Himarjot jet' e jet', Zot mbi male Hyll mbi det
Përgjigje e: Kodi i Zogut, funksional pas 81 vjetësh

E çuditeshme ne kete kod ishin disa fjale vertet te vjetra, disa qe nuk ua kuptoja kuptimin, dhe mendoj se fjalori shqip-shqip, duhet te kete akoma shum fjale te vjetra te paregjistruara.
Sa per Zogun, them se ai filloi ti jepte nje fytyre europiane vendit, kuptohet ngaqe ish arsimuar ne Austri, nga ku morri apo u ndikua nga ajo kulture. Ai kish nje te mire, se ter intelektualet, te mençurit, i angazhoi ne pune, krejt ndryshe nga ç'veproi Enveri, Ramizi dhe Saliu.
Njolla e erret e Zogut eshte bashkpunimi me serbet per marrjen e pushtetit duke ua shperblyer me Shen-Naumin.
 

Ajnej

Restaurator Orbis
Staff member
Anëtar
Jul 24, 2011
Postime
3,153
Rezultati i reagimit
85
Pikët
48
Location
Dardania Parva
Përgjigje e: Kodi i Zogut, funksional pas 81 vjetësh

nuk besoj qe jam ndikuar nga propaganda pansllave e enverit.
besoj qe kam lexuar mjaft jasht kesaj propagande.
zogu ishte po aq pansllav.
kjo nuk eshte aspak e vertete- kjo eshte ajo qe te ka thene enveri gjersa po rriteshe - lere qe nuk ishin serbet, ne fakt - s'ishin as ruset, -por emigrantet rojal te rusise ata qe e mbeshteten Zogun per t'u kthyer ne pushtet, dhe jo se fitonin gje klasa mbreterore e permbysur nga barkshqyerit por thjeshte u behej qefi qe ne nje kend te botes akoma do te kishte dicka ne kajde te mbreterise qe po permbyseshin nga socialistet neper gjothe boten, jo vetem ne rusi.

Zogu arriti te bej shtet ne nje kohe kur shetete e mbreteri te botes po shthureshin - pike se pari nga kriza boterore e papare. Dhe ne kushte e rrethana te tilla qe rrezikonin rroposnin shtete nga me te pasurat e botes, ne kushte te nje varferie kur shtete te tera bankrotonin, ky me kete popull krejtesisht te rjepur nga turqia, tere at Lule te vocerr, harrnoi nje mbreteri shqiptare. Me ligje moderne civile - qe sic thote titulli i temes jane funksionale edhe pas 81 vjetesh.

Por enverqiqi tha se e ka shit naumin - e jo se ia ndane nderkombtaret.
enverqiqi tha se qe bere aleat me okupatorin dhe fashizmin
enverqiqi pastaj tha se iku meqe s'kishte bolet e tij sic tha njeri ketu per te nderzyer gjith kombin si ai, dhe iku bishtpervjelur - po nga kush ore, nga aleatet?
ah po kemi te bejme me enverqiqin - harroi se e kish shpallur kollaboracionist dhe aleat te nazifashizmit nje llaf me pare, dhe faktin se kur te vijne ushtrite aleate ne vend, edhe enverqiq ne qofsh do trimerohesh, se jo me nje Leka zog sa nje plep i gjate.
 

peshkaqeni33

nje ze midis jush
Anëtar
Jan 29, 2011
Postime
6,154
Rezultati i reagimit
357
Pikët
83
Location
Kush tha, qe s'jemi komshinj!
Përgjigje e: Kodi i Zogut, funksional pas 81 vjetësh

Thene thjesht, kur lexon Ajnejn duhet te kesh nevojtoren afer. Eshte menyra si i shkruan gjerat qe te ben te mbushesh me nder poturet.

Ketu nje pale e vlerson Zogun si burre te mire duke e vlersuar ne planin personal. Domethen jo si figure por si njeri. Eshte si te thuash, ka qene Baba i mire se i ushqente femijet e tij.

Kurse nje pale e dyte ne te cilen perfshihem edhe une e vlersojme si figure, duke pare ate qe ai ka bere per vendin tone dhe jo ate qe ka bere per familjen e tij, apo per nje rreth te ngusht miqesh. Si figure Zogu ka qene ZERO.

Kemi dhe palen e trete Ajnejn nastradinin, qe kerkon te fshehi paditurin e tij duke u fshehur pas nje shqipe gjysmake. Ndoshta te flasesh shqipe gjysmake, per botkuptimin e AJNEJ, mund te shihet si tendenc, nje lloj menyre perverse per te qene "cul". Por per ne qe e kemi mesuar shqipen te plote eshte nje turtur e vertet per t'a kuptuar . Pastaj eshte dhe ajo "ironia" e tij per te mos thene primitive po them e pa perpunuar, qe perzihet me nje menyre arsyetimi frikshmerisht banal.


Zoti na mbrofte nga Ajnej dhe ata, qe e mendojne(arsyetojne) si ai.
 

Mano

V.I.P
Anëtar
Aug 8, 2011
Postime
10,439
Rezultati i reagimit
1,009
Pikët
113
Përgjigje e: Kodi i Zogut, funksional pas 81 vjetësh

Me sforcim po kuptoj.Opinion i rrezikshem eshte ai qe pasohet nga veprime te rrezikshme.Dituria nuk eshte iluzion..thjesht eshte ne nivele te ndryshme....Kur te shkruhet e sakte historia e nje vendi, nuk pranohen me opinione te pathemelta....Kjo dhe per shqiptaret...
Une di aq sa di...Historia e Z, s'me interesoi kur komentova postimin e Mistreces.

Prsh.Maqo !
Dituria e vertet eshte e bazuar ne fakte. Nji histori e shkruajtur bazuar ne opinione dhe spekullime nuk mund te jete histori e mirefillt. Kete desha te them.

Historia (ajo qe na u servire gjate kohes se rregjimit) ishte nje dogem, indoktrinim i bazuar plotesisht ne fantazira/shpifje dhe shtremberim i plote i gjarjeve.

Kur nje kombi i mungon historia e vertet i mungon identiteti i vertet. Aq sa i mungon nje individi qe ka humbur memorjen plotesisht.

Shumica e debateve qe behen ne tema te tilla jane pa baze, sidomos kur trajtohen figura 'enigmaike' si ajo e Zogut. Them enigmatike sepse figura e Zogut, dhe shume te tjere si ai, u salduan ne mendjen e te voglit dhe te madhit si tradhetar dhe armiq te popullit per me shume se 50 vjet.

22 vjet me von shumica e popullsise qe perjetoj diktaturen mendojn se kreret e partise 'demokratike' te cilet gjate rregjimit komunist ishtin sekretare partie, sekretare rinie, komunist te betuar, sote jane demokrate te vertet, dhe pjesa tjeter perkrah bijet e komunistave, qe gjoja krijuan 'opoziten' dhe luajn rrolin e opozitarit me nje persosmeri te habitshme, nuk jane vertetime se ai popull vuan nga verbimi, mungesa e ndergegjes dhe indiferenca kolektive, te treja keto 'efekte anesore' shkaketuar nga nje semundje gjeysme shekullore.

Zogu hiku nga Shqiperia ne kohen me delikate, ky eshte nje fakt i pakundershtueshem, dhe deri diku i pambrojtur moralisht. Une e kam veshtire ta justifikoj kete gjest. Dhe jam i mendimit se nese ai do te kishte qendruar fare e poshter e komunizmit nuk do te kishte lulezuar kurre ne Shqiperi. Per kete une jam i bindur plotesisht. Por duhet te jesh shume pragmatike, gjakftoht dhe objektive per te analizuar Zogun dhe tere veprimtarine e tije qe nga fillimi i karrieres e deri tek largimi. Tani lind pyetja sa Shqipetare njeh ti qe disponojn karakteristikat e lartpermendura?:) Eshte shume kollaj ti imponosh besimin nje popullsie si ajo e Shqiperise e cila deri 20 vjet me pare ka qene plotesisht e izoluar nga pjesa tjeter e bote.Tani te njejtit njerez me 'cilesit analitike' te lart permendura mundohen te diskutojn rreth figures se Zogut qe jetoj 80 me par dhe informacioni per te mesuar rreth figures se tij mungon totalisht ose eshte i shtremberuar totalisht.Ka shume pak njerez qe e kan njohur Zogun e vertet dhe akoma me pak ata qe sot jane te interesuar per te mesuar te vertetn.

Pra si pembyllje. Shprehja e opinionit nuk kushton shume, kurse fitimi i diturise eshte shume me i veshtire. Kerkon kohe, pune dhe kembengulje por me shume se cdo gje tjeter kerkon fakte.
 

Meri

.
Anëtar
Sep 26, 2009
Postime
12,241
Rezultati i reagimit
1,210
Pikët
113
Përgjigje e: Kodi i Zogut, funksional pas 81 vjetësh

Dituria e vertet eshte e bazuar ne fakte. Nji histori e shkruajtur bazuar ne opinione dhe spekullime nuk mund te jete histori e mirefillt. Kete desha te them.

Historia (ajo qe na u servire gjate kohes se rregjimit) ishte nje dogem, indoktrinim i bazuar plotesisht ne fantazira/shpifje dhe shtremberim i plote i gjarjeve.

Kur nje kombi i mungon historia e vertet i mungon identiteti i vertet. Aq sa i mungon nje individi qe ka humbur memorjen plotesisht.

Shumica e debateve qe behen ne tema te tilla jane pa baze, sidomos kur trajtohen figura 'enigmaike' si ajo e Zogut. Them enigmatike sepse figura e Zogut, dhe shume te tjere si ai, u salduan ne mendjen e te voglit dhe te madhit si tradhetar dhe armiq te popullit per me shume se 50 vjet.

22 vjet me von shumica e popullsise qe perjetoj diktaturen mendojn se kreret e partise 'demokratike' te cilet gjate rregjimit komunist ishtin sekretare partie, sekretare rinie, komunist te betuar, sote jane demokrate te vertet, dhe pjesa tjeter perkrah bijet e komunistave, qe gjoja krijuan 'opoziten' dhe luajn rrolin e opozitarit me nje persosmeri te habitshme, nuk jane vertetime se ai popull vuan nga verbimi, mungesa e ndergegjes dhe indiferenca kolektive, te treja keto 'efekte anesore' shkaketuar nga nje semundje gjeysme shekullore.

Zogu hiku nga Shqiperia ne kohen me delikate, ky eshte nje fakt i pakundershtueshem, dhe deri diku i pambrojtur moralisht. Une e kam veshtire ta justifikoj kete gjest. Dhe jam i mendimit se nese ai do te kishte qendruar fare e poshter e komunizmit nuk do te kishte lulezuar kurre ne Shqiperi. Per kete une jam i bindur plotesisht. Por duhet te jesh shume pragmatike, gjakftoht dhe objektive per te analizuar Zogun dhe tere veprimtarine e tije qe nga fillimi i karrieres e deri tek largimi. Tani lind pyetja sa Shqipetare njeh ti qe disponojn karakteristikat e lartpermendura?:) Eshte shume kollaj ti imponosh besimin nje popullsie si ajo e Shqiperise e cila deri 20 vjet me pare ka qene plotesisht e izoluar nga pjesa tjeter e bote.Tani te njejtit njerez me 'cilesit analitike' te lart permendura mundohen te diskutojn rreth figures se Zogut qe jetoj 80 me par dhe informacioni per te mesuar rreth figures se tij mungon totalisht ose eshte i shtremberuar totalisht.Ka shume pak njerez qe e kan njohur Zogun e vertet dhe akoma me pak ata qe sot jane te interesuar per te mesuar te vertetn.

Pra si pembyllje. Shprehja e opinionit nuk kushton shume, kurse fitimi i diturise eshte shume me i veshtire. Kerkon kohe, pune dhe kembengulje por me shume se cdo gje tjeter kerkon fakte.

Mire Maqo mire...Une te lexova dhe duket qe i ke kushtuar kohe postimit, pasi nuk mund te them : i kushtove kohe pergjigjes qe me ke dhene, (meqense me ke cituar)
Sepse une haja pershesh*, s'jam shprehur fare per asgje...Thjesht me pelqeu fustani i Mistreces....
Je nje lektor i mirefillte...
Ama, une kam patur nje ves te keq...
Kur nuk rrezikoja per tu pyetur, me zinte gjumi gjate leksionit...Ne fund te fundit, c'me duhej mua se cfare ndodhte...Une nuk isha aty...
 

Ajnej

Restaurator Orbis
Staff member
Anëtar
Jul 24, 2011
Postime
3,153
Rezultati i reagimit
85
Pikët
48
Location
Dardania Parva
Përgjigje e: Kodi i Zogut, funksional pas 81 vjetësh

Thene thjesht, kur lexon Ajnejn duhet te kesh nevojtoren afer. Eshte menyra si i shkruan gjerat qe te ben te mbushesh me nder poturet.

Ketu nje pale e vlerson Zogun si burre te mire duke e vlersuar ne planin personal. Domethen jo si figure por si njeri. Eshte si te thuash, ka qene Baba i mire se i ushqente femijet e tij.

Kurse nje pale e dyte ne te cilen perfshihem edhe une e vlersojme si figure, duke pare ate qe ai ka bere per vendin tone dhe jo ate qe ka bere per familjen e tij, apo per nje rreth te ngusht miqesh. Si figure Zogu ka qene ZERO.

Kemi dhe palen e trete Ajnejn nastradinin, qe kerkon te fshehi paditurin e tij duke u fshehur pas nje shqipe gjysmake. Ndoshta te flasesh shqipe gjysmake, per botkuptimin e AJNEJ, mund te shihet si tendenc, nje lloj menyre perverse per te qene "cul". Por per ne qe e kemi mesuar shqipen te plote eshte nje turtur e vertet per t'a kuptuar . Pastaj eshte dhe ajo "ironia" e tij per te mos thene primitive po them e pa perpunuar, qe perzihet me nje menyre arsyetimi frikshmerisht banal.


Zoti na mbrofte nga Ajnej dhe ata, qe e mendojne(arsyetojne) si ai.
ke fole tamam si ne ato mbledhjet e kooperatives - por sa keq qe ketu nuk je ne kooperative, nuk ka me kooperative ku te duartrokasin per deficience mendore lene anash qe ti s'di shqip.

ne kete bote njerez me mungese te arsyes e ndergjegjes shikohen me keqardhje por jo dhe simpati.

por une megjithate ndjej keqardhje per ty, sepse nje njeri qe s'di asgje ne kete jete, sepaku do te dinte se njeriu i vdekur nuk mund te pyetet asgje, sepse eshte i vdekur - kupton ti fjalen vdekur apo jo.

atehere perse e luan rolin e budallait kur shihet qarte qe s'ke nevoje ta aktrosh:
Ti me pyet mua, pse iku Zogu.
Me fal moj karamele, por nuk do ishte me mire qe kete pyetje t'ia kishe drejtuar atij?!
dhente enveri qe gjithe armiqte e shqptareve te logjikojne e mendojne si ti.
 
Top