• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Kompiuteri si mjet per largimin nga duhani.

Kryeplaku

Kryeplak
Anëtar
Feb 1, 2011
Postime
1,761
Pikët
0
Vendndodhja
Albania
Kompjuteri eshte bere pjese kryesore e ndermarrjeve te medha, qe nga Interneti e deri te udheheqja me fluturaket astronautike. Raporti me i ri tregon se kompjuteri mund te kete rol me te rendesishem edhe ne ndermarrjet personale, sic eshte largimi nga duhani. Raporti nga Universiteti i Pitsburgut tregon se programi per largim nga duhani, i cili inkuadron edhe camÂ*cakezin nikotinik dhe i cili eshte i pershtatur per nevoja personale, mund te shtoje sigurine per largim te perhershem nga duhani.
Hulumtuesit kane zbuluar se duhanxhinjte qe kane perdore programin "SmithKline BeeÂ*chamÂ*'s Committed Quitters ProÂ*gram" (CQP) kane pasur per 50 perqind rezultate me te mira sesa ata qe kane perdore vetem camcakez dhe kasete (grupi UG). Rezultatet e hulumtimit jane botuar ne revisten "Archives of Internal Medicine".
Hulumtimin e ka financuar "SmithKline BeeÂ*cham Consumer Healthcare", qe prodhon camcakezin nikotinik "Nicorette" dhe flasterin nikotinik "Nico Derm CQ". "Comitted Quitters Program" ne te vertete eshte material i formesuar ne menyre kompjuterike i cili njerezve u ndihmon qe me lehte te largohen nga pirja e duhanit nepermjet "NicoÂ*rette"-s, pohon autori kryesor i hulumtimtit, dr. Saul Shiffman. "Duke iu shmangur qasjes se barabarte, CQP formeson materialin ne pajtim me nevojat personale te cdo duhanxhiu", thekson dr. Shiffmani.
Shiffmani dhe koleget e tij krahasuan rezultatin e CQP-se me materialet standarde te cilat perbejne audiomateriale, camcakeza dhe udhezime. Ne testim moren pjese 3.600 duhanxhinje, e autoret vleresuan edhe rezultatet e thirrjes nxitese telefonike prej atyre te grupit CQP.
Individet qe kane shfrytezuar CQP-ne dukshem me shpesh kane apstenuar sesa ata qe jane sherbyer me metoda standarde edhe pas 6 dhe 12 javesh, tregojne rezultatet.
"Programi ka ndihmuar qe numri i duhanxhinjve te zvogelohet per 50 perqind, qe ishte befasi e kendshme", tha dr. Shiffmani. "Na befasoi fakti se ky program eshte treguar njelloj i suksesshem edhe te meshkujt edhe te femrat, edhe tek ata te cilet kane pire shume pak, si dhe tek ata qe kane qene te sigurte se do ta lene duhanin dhe ata qe nuk e kanë bere kete", theksoi dr. Shiffman.
 

Linda

❤❤❤❤❤❤
Staff member
Anëtar
Apr 18, 2010
Postime
14,806
Pikët
113
Përgjigje e: Kompiuteri si mjet per largimin nga duhani.

Une si me kompjuter,si pa kompjuter,normen e dites do e realizoj :D:D

Gje e mire nuk eshte pirja e duhanit,se demton dhe shendetin.

Po ec e na thuaj ne duhanxhive:p
 
Top