• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Kompjutere 3D per perdorim shtepiak

SmiLey

Anëtar i ri
Anëtar
Feb 1, 2010
Postime
1,274
Pikët
0
Vendndodhja
Negli occhi suoi! ♥ ♥

Ne Computex u prezantua nje kategori e re e kompjutereve e quajtur "3D PC" ne bashkepunim mes nVidia dhe partnereve si Alienware, Asus, Dell, Microsoft, Toshiba dhe te tjere. Sipas definicionit, kompjuter 3D eshte kompjuteri desktop ose notebook, i cili ploteson keto kritere:
* Perfshin nje pale syze aktive 3D Shutter (sic eshte 3D Vision kit nga kompania nVidia), pra zgjidhje per ofrim te rezolucionit te plote per secilin sy;
* Ekran prej 120 Hz i cili eshte i gatshem per permbajtje 3D ne forme te desktop LCD monitorit, projektorit 3D, televizorit 3D ose laptopit me 3D monitor te integruar;
* Procesor te vecante grafik, i cili eshte i afte per te liferuar fotografi me rezolucion te larte ne ekran 3D;
Shume OEM dhe system builder kompani tani kane nje kategori te re e cila quhet 3D PC ne te cilen bleresit mund te zgjedhin platformen e pershtatshme per xhepin e tyre. Ata qe duan te bejne upgrade te kompjutereve te tyre aktuale, anembane botes tani do te ofrohen komponente kompjuterike 3D te prodhuesve me te medhenj keshtu qe shfrytezuesit e dine qe komponentet jane te pershtatshme per kompletimin e kompjutereve qe jane ne gjendje te riprodhojne permbajtjet 3D.
 
Top