• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Konfiskohen pronat e shtetit shqiptar neper bote per te paguar gjoben e Beketit.

King Bardhyl

V.I.P
Anëtar
Mar 24, 2015
Postime
12,923
Pikët
113
Po te donin mafiozet me beso se do te kishin legalizu shume kohe me pare. Legalizmi do te thote pikerisht pune. Kanabisin ne industri farmaceutike mund ta procesosh njejte si nje bime caji. Vaji i kanabisit eshte shume profitabil ne mjekesi.

Edhe opiumi eshte droge, por opiumi perdoret edhe ne mjekesi si anestetik.

Nga ana tjeter ngjitesi i pllakave perdoret per ndertimtari, por narkomanet neper burgje e perdorin si droge. Nese i merr ere per nje kohe te gjate te jep efekt te droges.

Dmth e gjitha varet se per cfare qellime ke.
Nuk eshte aq e lehte te legalizosh kultivimin e droges. Ti thua perdoret ne mjekesi. Di gje kush eshte nje nga biznesmenet me te medhenj ne Shqiperi qe prodhojne ilace? Ka vende qe legalizojne kultivimin e droges por ato jane shtete qe kane kontroll te plote mbi territorin dhe atje nuk ben dot shakara. Ketu trafikantet perdorin policet si hamej per te ngarkuar drogen.
 

Pjer Thomas

V.I.P
Anëtar
Dec 18, 2014
Postime
4,767
Pikët
113
Qekur thua se deshtuan ngaqe ishin te pa afte kuptohet menjehere qe ti nuk e njeh kete problem. Cfare do beje ti ndryshe qe nuk e ben te tjeret? Vetem te lutem mos u shmang me pergjigjen tende tashme klasike, bli librin tim dhe aty ke pergjigjet.
po kur ti e di qe une nuk e njoh kete problem, pse pret se çfar do beja ndryshe une .
une ne fakt pergjigjen per kete çeshtje e kam dhone para shume viteve, duke sjelle eksperiencen belge te po atyre viteve,
belgjit i ndane ne tre kategori, ata te punes se zeze, paraja "gri", te paguanin 3% te shumes qe do staciononin ne banke,
ata qe kishin shitur apartamente, po qe nuk kishin paguar taksat, ata qe kishin marr rryshfete, para ne zwicer, etj, te paguanin 6% te shumes,
ata te drogave, prostuticionit, te paguanin 9% te shumes qe do paraqisnin, pra qe do iu rregullarizohej,
kjo skeme ne shqiperi te aplikohej me tarifa me te ulta, 50% (e me poshte ndoshta, jo me larte) me qellim qe te terhiqeshin drej rregullarizimit,
(ke nevoje te lexosh materialet e mia te meparshme, qe te kuptosh me mire)
 

Rex

Gjitholog
Anëtar
Sep 1, 2010
Postime
15,444
Pikët
113
Nuk eshte aq e lehte te legalizosh kultivimin e droges. Ti thua perdoret ne mjekesi. Di gje kush eshte nje nga biznesmenet me te medhenj ne Shqiperi qe prodhojne ilace? Ka vende qe legalizojne kultivimin e droges por ato jane shtete qe kane kontroll te plote mbi territorin dhe atje nuk ben dot shakara. Ketu trafikantet perdorin policet si hamej per te ngarkuar drogen.
Mund edhe te mos procesohet ne Shqiperi per fillim.

Shqiperia eksporton 10 mije ton bime mjekesore e aromatike ne vit. Eshte ne top 20 eksportuesit boteror. Ne kete kategori hyn edhe kanabisi nese do te perdorej per qellime farmaceutike.
 

Pjer Thomas

V.I.P
Anëtar
Dec 18, 2014
Postime
4,767
Pikët
113
Po te donin mafiozet me beso se do te kishin legalizu shume kohe me pare.
ketu te jap te drejte, dhe eshte kjo gje qe king bardhyli nuk e kupton,
ai nuk e kupton se legalizimi i droges se lehte si psh, canabisi, i ul çmimin dhe mafjozet nuk kane me leverdi me nje produkt me çmim te lire,
 

King Bardhyl

V.I.P
Anëtar
Mar 24, 2015
Postime
12,923
Pikët
113
po kur ti e di qe une nuk e njoh kete problem, pse pret se çfar do beja ndryshe une .
une ne fakt pergjigjen per kete çeshtje e kam dhone para shume viteve, duke sjelle eksperiencen belge te po atyre viteve,
belgjit i ndane ne tre kategori, ata te punes se zeze, paraja "gri", te paguanin 3% te shumes qe do staciononin ne banke,
ata qe kishin shitur apartamente, po qe nuk kishin paguar taksat, ata qe kishin marr rryshfete, para ne zwicer, etj, te paguanin 6% te shumes,
ata te drogave, prostuticionit, te paguanin 9% te shumes qe do paraqisnin, pra qe do iu rregullarizohej,
kjo skeme ne shqiperi te aplikohej me tarifa me te ulta, 50% (e me poshte ndoshta, jo me larte) me qellim qe te terhiqeshin drej rregullarizimit,
(ke nevoje te lexosh materialet e mia te meparshme, qe te kuptosh me mire)
Ta them une pse nuk e di. I pari qe propozoi amnistine fiskale ne Shqiperi ishte Presidenti i atehershme Rexhep Meidani. Nuk u pranua. E di perse? Sepse keta nuk duan amnisti. Sepse amnisti do te qe te behet nje ndarje perfundimtare me ekonomine kriminale. Ke bere cfare ke bere, mbaroi ai muhabet. Do legalizohesh sipas rregullave qe cakton shteti dhe do vazhdosh te merresh me nje biznes qe nuk shkel ligjet. Keta nuk duan keshtu por duan te vazhdojne te merren me pislleqe. E kuptove perse nuk merr vesh?
 

Pjer Thomas

V.I.P
Anëtar
Dec 18, 2014
Postime
4,767
Pikët
113
Ta them une pse nuk e di. I pari qe propozoi amnistine fiskale ne Shqiperi ishte Presidenti i atehershme Rexhep Meidani. Nuk u pranua. E di perse? Sepse keta nuk duan amnisti. Sepse amnisti do te qe te behet nje ndarje perfundimtare me ekonomine kriminale. Ke bere cfare ke bere, mbaroi ai muhabet. Do legalizohesh sipas rregullave qe cakton shteti dhe do vazhdosh te merresh me nje biznes qe nuk shkel ligjet. Keta nuk duan keshtu por duan te vazhdojne te merren me pislleqe. E kuptove perse nuk merr vesh?
per rexhepin kam respekt, pasi hyn tek intelektualet, dhe i kam shkruar athere kur ishte president,
problemin mos e pergjitheso tek te gjithe, une di qe kishte plot qe ishin dakord te behej amnistia, dhe te vazhdonin me rregulla pastaj,
kuptohet qe ka patur edhe mafjoz qe nuk kane dashur, per arsye te ndryshme,
ama shume nga bota e ndertimit, biznesit, prodhimit, qe punonin si ne te zeze, pa paguar taksat, ishin dakord,
 

King Bardhyl

V.I.P
Anëtar
Mar 24, 2015
Postime
12,923
Pikët
113
per rexhepin kam respekt, pasi hyn tek intelektualet, dhe i kam shkruar athere kur ishte president,
problemin mos e pergjitheso tek te gjithe, une di qe kishte plot qe ishin dakord te behej amnistia, dhe te vazhdonin me rregulla pastaj,
kuptohet qe ka patur edhe mafjoz qe nuk kane dashur, per arsye te ndryshme,
ama shume nga bota e ndertimit, biznesit, prodhimit, qe punonin si ne te zeze, pa paguar taksat, ishin dakord,
Dhe pse se bene? Nuk i paskemi ne ne Shqiperi disa njerez qe njohin financen, qe njohin legjislacionin perkates, eksperiencen boterore? Nuk e kemi ne mundesine qe te marrim konsulencen me te mire nga studio te medha private apo institucione te medha nderkombetare? Dhe konsultimi me keto te fundit do te ishte nje detyrim nese ne do te benim nje amnisti fiskale. Mbeti kjo pune per tu dhene mendje ti o Pjer? Mos i kaperce ca limite se nuk eshte serioze.
 

Pjer Thomas

V.I.P
Anëtar
Dec 18, 2014
Postime
4,767
Pikët
113
Dhe pse se bene? Nuk i paskemi ne ne Shqiperi disa njerez qe njohin financen, qe njohin legjislacionin perkates, eksperiencen boterore? Nuk e kemi ne mundesine qe te marrim konsulencen me te mire nga studio te medha private apo institucione te medha nderkombetare? Dhe konsultimi me keto te fundit do te ishte nje detyrim nese ne do te benim nje amnisti fiskale. Mbeti kjo pune per tu dhene mendje ti o Pjer? Mos i kaperce ca limite se nuk eshte serioze.
prandaj them une se e ke te domosdoshme te njiheshe me materialet e mia, librat e mia, per te mos ngelur tek mendimi fiks,
nese keta nuk deshen (siç thua) se donin te vazhdonin pislliqet (siç thua), i bie qe te bindnin apo korruptonin politikanet drejtues,
te cilet ishin per amnistine, por qe nuk e bene se ndigjuan mafjozet,
athere i bie qe shteti, politika qenka kapur nga mafjozet, per te cilen kishe merak se mos ndodhte, por qe paska ndodhur,
pra qe i bie se ; amnistia, legalizimi i disa aktiviteteve, qenke mese i domosdoshem, dhe jo e kunderta siç thua,
 

King Bardhyl

V.I.P
Anëtar
Mar 24, 2015
Postime
12,923
Pikët
113
prandaj them une se e ke te domosdoshme te njiheshe me materialet e mia, librat e mia, per te mos ngelur tek mendimi fiks,
nese keta nuk deshen (siç thua) se donin te vazhdonin pislliqet (siç thua), i bie qe te bindnin apo korruptonin politikanet drejtues,
te cilet ishin per amnistine, por qe nuk e bene se ndigjuan mafjozet,
athere i bie qe shteti, politika qenka kapur nga mafjozet, per te cilen kishe merak se mos ndodhte, por qe paska ndodhur,
Vetem ti nuk e di kete gje o Pjer.
pra qe i bie se ; amnistia, legalizimi i disa aktiviteteve, qenke mese i domosdoshem, dhe jo e kunderta siç thua,
Cfare te kunderte po flet? Je i paqarte ne gjerat qe thua. Edhe pjesa e dyte e kesaj fjalise tende me poshte eshte e paqarte:
athere i bie qe shteti, politika qenka kapur nga mafjozet, per te cilen kishe merak se mos ndodhte, por qe paska ndodhur,
Perse ti lexoj librat e tu? Cfare arsimi ke ti Pjer? Care eksperience ne punet e shtetit ke?
 

drague

me pushime
Anëtar
Sep 20, 2010
Postime
30,881
Pikët
113
Vetem ti nuk e di kete gje o Pjer.

Cfare te kunderte po flet? Je i paqarte ne gjerat qe thua. Edhe pjesa e dyte e kesaj fjalise tende me poshte eshte e paqarte:

Perse ti lexoj librat e tu? Cfare arsimi ke ti Pjer? Care eksperience ne punet e shtetit ke?
Me pelqen ky del Piero shakaxhi i modh -qesh-
 

Pjer Thomas

V.I.P
Anëtar
Dec 18, 2014
Postime
4,767
Pikët
113
Care eksperience ne punet e shtetit ke?
si paske lexuar komentet e mia ketu, debatin me Zet-in dhe noi tjeter, kur them se fatkeqesisht nuk kam punuar as edhe 1 ore ne shtet,
por kjo s'do te thote se nuk di se si duhet te fuksionoje nje shtet,
çfar di ti per reformen shteterore qe kam vite qe kam dashur ta bej, dhe qe fatkeqesisht , pak kam realizuar,
 

King Bardhyl

V.I.P
Anëtar
Mar 24, 2015
Postime
12,923
Pikët
113
si paske lexuar komentet e mia ketu, debatin me Zet-in dhe noi tjeter, kur them se fatkeqesisht nuk kam punuar as edhe 1 ore ne shtet,
por kjo s'do te thote se nuk di se si duhet te fuksionoje nje shtet,
Nuk i kam lexuar keto debate. Kam lexuar nje shkrim tendin ku flet per transportin e ca plackave te nje belgu i cili u tregua i padrejte ne pagesen per punen qe bere.
Cfare shkolle ke mbaruar ti Pjer?
Patjeter qe eksperienca si ne cdo fushe te jetes eshte e rendesishme.
çfar di ti per reformen shteterore qe kam vite qe kam dashur ta bej, dhe qe fatkeqesisht , pak kam realizuar,
Asgje nuk di. Une per here te pare te njoha ketu ne forum. Cfrae eshte ajo pak nga reforma jote qe ke arritur te realizosh?
 

Pjer Thomas

V.I.P
Anëtar
Dec 18, 2014
Postime
4,767
Pikët
113
Kam lexuar nje shkrim tendin ku flet per transportin e ca plackave te nje belgu i cili u tregua i padrejte ne pagesen per punen qe bere.
eshte tregimi me ate hollandezin, dhe pjesa interesante eshte debati per hitlerin dhe luften e dyte boterore, konceptet e ndryshme per historine,

Cfrae eshte ajo pak nga reforma jote qe ke arritur te realizosh?
ne ato fillime tranziscioni, shteti pluralist vazhdonte akoma me mentalitetin e vjeter, duke filluar nga thirja me televizion e mbledhjes se depudeteve,
te cilet thirreshin gjithmon se; neser ne ora 10 duhej te paraqiteshin ne kuvendin popullor, (diçka qesharake), e deri tek fuksionimi i administrates ,
qe linte shume per te deshiruar,
jam perpjekur qe shume nga keto budalliqe, remishenca te se kaluares te rregulloheshin dhe kam paraqitur gjithmon eksperiencen perendimore,
ne reformen shteterore (ku hyn edhe administrata), disa gjera jane rregulluar, fale edhe te tjerve, por ka shum pune per te bere,
neser (se sot vajti vone) do te sjell nje pjese nga intervista ime, qe te kuptosh se pse çalon ne kete pike shteti apo struktura te shtetit, noten,
 

murik

peace and love
Anëtar
Jul 28, 2015
Postime
4,634
Pikët
113
Vendndodhja
philadelphia
Gezoheshin militantet kur u mbyll televizioni ne fjale. Sot keto para do ti paguaje populli i varfer si gjithmone. Cdo popull e meriton klasen qe e sundon. Paci fatin e Spiropalit o popull trim i zgjuar dhe bujar.
 

Pjer Thomas

V.I.P
Anëtar
Dec 18, 2014
Postime
4,767
Pikët
113
gjeta nje komentin tim per keto çeshtje qe u diskutuan ketu, te para shum viteve, ne nje forum tjeter ku isha pjesmarres i rregullt,

" .... Fitimi i shpejte
Ne fakt fitimi i shpejte qe arrijne disa mafioze nepermjet droges e prostuticionin ka dhe anen tjeter te medaljes, ate te kohes se shkurter te ketij aktiviteti. Ne bote njihen tashme jo vetem ndertesa, hotele te ngritura nga ky lloj aktiviteti, por dhe qytete, fondacione te medhaja, qe jane ngritur nga ky lloj aktiviteti. Ne fakt pritej qe nje tregti e madhe droge do te luhej nga Azia per ne Europe keto vitet e fillim shekulli t'21. Kjo u duk qysh kur amerikanet (qe e llogarisin ne global kete aktivitet) filluan te shkatrojne jo vetem platacionet ne Ameriken Latine por dhe ta shterngojne (per t'mos thene mbyllur) rubinetin e furnizimit Amerik e Jugut me Amerike e Veriut (vençarisht me USA). Platacionet e Afganistanit u lane te lira te mbilleshin me droge pikerisht dhe per te zbutur plaget e luftes, dhe ne kete rast dihej qe rruget e transportit do te ishin nga Ballkani per n'Europe dhe nga Pakistani per USA, siç dhe ndodhi ne te vertete. -O re- pyes afganet kendej- a keni ndermend te ndryshoni juve apo do te ngeleni hajvane siç keni qene gjithmon. -çfar thua Thomas- qeshin ata- Kabuli eshte bere qytet modern, plot gradaçiela, ndertesa te larta, plot firma, ke deshire te jetosh tani atje. Dhe vertet parate e droges e kan bere Kabulin e humbur dikur, nje qender biznesi te rendesishem, ku asnje afganas apo perendimor nuk bertet se nga ka mbire gjith ai zhvillim aty. Me kete dua te them se te vegjlit do te merren me aktivitete te ndaluara (keshtu ka qene gjithmon) por e rendesishme eshte qe kjo te mos kthehet ne sindrom te pergjithshem sa te pengoje biznesin e ndershem. Monopolet qe kane krijuar disa qarqe politike aty, jane me te keqia (dhe penguese e prorgresit) se disa transportues te paligjshem. Me respekt Pjer Thomas.
2006-05-26 ... "
 

murik

peace and love
Anëtar
Jul 28, 2015
Postime
4,634
Pikët
113
Vendndodhja
philadelphia
Shteti shqiptar. Se c'kam nje ndjenje boshlleku sa here ndesh ne kete fjale. Kurre nuk e patem nje te vertete.
 

Zana

🇦🇱e....Thjeshte🇦🇱
Anëtar
Oct 21, 2013
Postime
46,422
Pikët
113
Vendndodhja
🌑

Viking

ᛖ⃝   ᛞ⃝   ᛗ⃝   ᛟ⃝   ᚾ⃝   ᛞ⃝
Anëtar
Sep 29, 2010
Postime
18,489
Pikët
113
Vendndodhja
*𝖀́𝖑𝖋𝖍𝖊𝖉𝖓𝖆𝖗*
Un tek tema e Trumpit nuk te kam thene "ca do ti ketej".....mos e ke gje private kete teme ??? o llaaaa
Ta ka thënë me kuptimin që shko tek taksambledhësi jot mos i mësho çshtjeve Shqiptare kur në pension do dalësh në Juesej po ku kupto ti kokëmushkë si gjithmonë bo dhe si taksa pagues Shqiptar !!!
 

Mandi

ஜ۩۞۩ஜ
Staff member
Anëtar
Feb 8, 2009
Postime
11,258
Pikët
113
Vendndodhja
Top