• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Konflikti femër-mashkull

SmiLey

Anëtar i ri
Anëtar
Feb 1, 2010
Postime
1,274
Pikët
0
Vendndodhja
Negli occhi suoi! ♥ ♥
Zakonisht nga meshkujt dëgjojmë se femrat janë shumë dinake dhe për ta përforcuar këtë tezë të tyre ata marrin si shembull thënien e famshme “femra edhe dreqin në shishe e ka futur”.

Por, me këtë frazë femrat mburren, sepse mendojnë se kanë aftësi për ta bërë për vete çdo krijesë, qoftë kjo edhe me dinakëritë e tyre.

Disa adoleshente mendojnë se meshkujt janë shumë dinakë në dashuri, dhe këtë e lidhin me atë se meshkujt në takimin e parë më shumë flasin për të dashurat që kanë pasur sesa në atë se çka është ai, edhe pse në të shumtën e këtyre rasteve disa meshkuj as që kanë pasur femër, por mendojnë se duke gënjyer apo duke përdorur dinakëri e bëjnë për vete një femër.
Ndërkaq, meshkujt mendojnë se femrat janë shumë dinake dhe shpeshherë nuk e tregojnë të vërtetën dhe me anë të intrigave mundohen të bëjnë sa më shumë njerëz për vete. Mendimet e disa vajzave shkojnë edhe më larg, saqë disa prej tyre mendojnë se po të kishte mundësi një femër ta udhëhiqte shtetin, ai shtet do të ishte i qëndrueshëm, sepse gjithçka që do të ndodhte do ta merrte vesh populli, e assesi nuk do të vepronin si meshkujt, të cilët për ta mbrojtur karrigen e tyre nganjëherë me anë të dinakërisë së tyre ruajnë pushtetin, duke përdorur metoda të ndryshme.

Gresa Begu thotë se po ta kishte femra botën në duart e saj gjithçka do të ishte ndryshe.“Bota me femrën udhëheqëse do të ishte më ndryshe, më pak gënjeshtare, më pak tinëzare, e shumë pak dinake, sepse këto gjëra mund të arrihen vetëm atëherë kur femra të udhëheqë me meshkujt. Kryesisht dinakëritë e mashkullit vërehen te tradhtia, ku ai mundohet me çdo kusht dhe në mënyrë shumë dinake të tregojë se e do femrën që ka, dhe në asnjë mënyrë nuk e tradhton, ani pse ai mund të jetë parë nga dikush me ndonjë femër tjetër diku”, mendon ajo.

Kurse Lavdrim Januzi mendon se është shumë problem të shihet se cili është më dinak, femra apo mashkulli, sepse përfundimi është se të dy nganjëherë në situata të vështira janë dinakë për ta mbrojtur veten nga diçka e pakëndshme për ta.

“Mendoj se dinake janë të dy gjinitë, por nuk mund t’ju them se cila gjini është më dinake, sepse ka raste kur femra është shumë dinake, por ka edhe raste të tilla kur mashkulli është shumë dinak dhe vepron aty ku më së paku pritet”, mendon Lavdrimi. Sido që të jetë, dinakëria mashkull-femër do të vazhdojë edhe në të ardhmen, sepse vetë bota është krijuar e këtillë, ku ndonjëherë njeriu bën disa veprime vetëm e vetëm për ta mbrojtur veten.
 

Beaute

V.I.P
Anëtar
Jan 8, 2010
Postime
18,256
Pikët
83
Vendndodhja
Dans ton cœur mon amour
Përgjigje e: Konflikti femër-mashkull

A ekziston ende ndjenja e posesivitetit? Dhe a eshte njesoj si ajo e koherave te meparshme? Te njeriu ndjenja e posesivitetit eshte e lindur. Ështe mburoja e llojit dhe shtysa per vazhdimesine qe na imponohet. Por dalengadale, me kalimin e kohes, eshte venitur dhe ka ndryshuar.

****Sot nuk mund te thuhet "je vetem i imi, jam vetem e jotja", sepse nuk ka kuptim. Ne jetojme ne kete bote dhe nuk i perkasim vetem nje njeriu. Ështe historia qe na perket ne, lidhja duhet te jete ne duart tona, gjithmone nese historia na intereson. Ne kete rast nuk mund te quhet me ndjenja e posesivitetit!

Dikur martesat beheshin me shkuesi dhe gjithçka ishte e ngurte, pra marredhenia nuk ishte e hapur.
Sot gjerat kane ndryshuar, mund te njohim shume partnere dhe ne fund te zgjedhim ate qe na pelqen.
Duam apo jo, ky eshte nje ndryshim shume i madh..ndaj dhe konflktet jane me te vazhdueshme ...
 

Hello Kitty

❤☆҉‿★ Ŧђαήк ¥☺ů ★☆҉‿❤
Anëtar
Feb 8, 2011
Postime
15,257
Pikët
113
Përgjigje e: Konflikti femër-mashkull

 

Hello Kitty

❤☆҉‿★ Ŧђαήк ¥☺ů ★☆҉‿❤
Anëtar
Feb 8, 2011
Postime
15,257
Pikët
113
Përgjigje e: Konflikti femër-mashkull

 

busavata

Moderator
Staff member
Anëtar
Aug 30, 2010
Postime
8,748
Pikët
113
Vendndodhja
Gjilan
Përgjigje e: Konflikti femër-mashkull

Mire e ke Kitty por ta marin per dobesi:confused:
nuk asht dobsi , unë po te kerkoj falje Ty SystemA qe ti kam fshi disa postime , jo qe Ti ke te drejt , por qe mos ta prishim miqesinë 5 vjeqare :)
 

SERAFIM DILO

Anti Busavata
Anëtar
Aug 31, 2010
Postime
9,543
Pikët
48
Përgjigje e: Konflikti femër-mashkull

nuk asht dobsi , unë po te kerkoj falje Ty SystemA qe ti kam fshi disa postime , jo qe Ti ke te drejt , por qe mos ta prishim miqesinë 5 vjeqare :)
Po per postimet e mia pse nuk kerko falje,edhe dorheqje ?
 

Hello Kitty

❤☆҉‿★ Ŧђαήк ¥☺ů ★☆҉‿❤
Anëtar
Feb 8, 2011
Postime
15,257
Pikët
113
Përgjigje e: Konflikti femër-mashkull

Mire e ke Kitty por ta marin per dobesi:confused:
Nuk ka rendesi as krenaria, as dobesia, kundrejt humbjes se Dashurise apo Shoqerise. Humbjet e tyre kushtojne me shume. :d
 

busavata

Moderator
Staff member
Anëtar
Aug 30, 2010
Postime
8,748
Pikët
113
Vendndodhja
Gjilan
Përgjigje e: Konflikti femër-mashkull

Po per postimet e mia pse nuk kerko falje,edhe dorheqje ?
i nderuari shoku i im Serafim , po te kerkoj falje edhe me vjen shum keq , me vjem aq shum keq sa qe turprom kur e shoh veten ne pasqyre , turprohem per gjestin tim shum te keq qe ishte gjest shkurtpames edhe i pa kontrolluar , qe e kam fshi nga repertuari i muzikes botrore kangen te cilen ne origjinal e kishin kompozue : Ritchie Blackmore, Roger Glover, Jon Lord, Ian Paice edhe tekstin e kishin shkrue pas nje katastrofe e cila kishte ndodhur ne nje qytet Zvicran i quajtur Monterux ( apo ndoshta diqka ngjajshem ) , ku ikishte hy flaka nje Casinos edhe shte kall e ber shkrum e hi , gjersa zjarfiksat u mundonin ta shuanin zjarin , kengetarit te Ansamblit Vokalo Instrumental te quajtur Deep Purple me emrin Ian Gillan i erdhi inspirimi edhe e shruajti tekstin e kanges Smoke on the Water , kete kang A.V.I. Deep Purple , e inqizoi ne vitin 1972 , kanga gjendet sikur singel , por gjithashtu edhe ne albumin Machine Head .. kete kangë e cila e ka nje riff karakteristik e qe i pelqen ta kendoj sicili Rocker , gjithashtu edhe secili Rock Gitarist është gjeja e par qe e meson , Riff-i i kesaj kange e ka nje gje magjike , ma teper satanike , po vetemse nje here e ndegjove , fshi durt per murrizi , nuk ke me harrue kurr , gjer sa te vdesesh .. e siq e ka konstatue shkenca se nga gjyturet apo organet e njeriut , truri asht organi i cili ma i fundit vdes , d.m.th. se edhe nja 1 javë pas varimit e ndegjon po kete riff .

une kam bo gabim te madh qe e kam fshi kangen e A.V.I. Sepulltura , qe ishte nje cover version i kanges Smoke on the Water, te cilen e ke postue Ti shoku i im Serafim Dilo , e ke postue se e kan meritu qe Ti ta postosh , me fal , me fal , me fal nje gabim te pa falshem , i cili nuk falet ..


p.s. edhe mos thoni se nuk di me shkrue :D
 

SERAFIM DILO

Anti Busavata
Anëtar
Aug 31, 2010
Postime
9,543
Pikët
48
Përgjigje e: Konflikti femër-mashkull

i nderuari shoku i im Serafim , po te kerkoj falje edhe me vjen shum keq , me vjem aq shum keq sa qe turprom kur e shoh veten ne pasqyre , turprohem per gjestin tim shum te keq qe ishte gjest shkurtpames edhe i pa kontrolluar , qe e kam fshi nga repertuari i muzikes botrore kangen te cilen ne origjinal e kishin kompozue : Ritchie Blackmore, Roger Glover, Jon Lord, Ian Paice edhe tekstin e kishin shkrue pas nje katastrofe e cila kishte ndodhur ne nje qytet Zvicran i quajtur Monterux ( apo ndoshta diqka ngjajshem ) , ku ikishte hy flaka nje Casinos edhe shte kall e ber shkrum e hi , gjersa zjarfiksat u mundonin ta shuanin zjarin , kengetarit te Ansamblit Vokalo Instrumental te quajtur Deep Purple me emrin Ian Gillan i erdhi inspirimi edhe e shruajti tekstin e kanges Smoke on the Water , kete kang A.V.I. Deep Purple , e inqizoi ne vitin 1972 , kanga gjendet sikur singel , por gjithashtu edhe ne albumin Machine Head .. kete kangë e cila e ka nje riff karakteristik e qe i pelqen ta kendoj sicili Rocker , gjithashtu edhe secili Rock Gitarist është gjeja e par qe e meson , Riff-i i kesaj kange e ka nje gje magjike , ma teper satanike , po vetemse nje here e ndegjove , fshi durt per murrizi , nuk ke me harrue kurr , gjer sa te vdesesh .. e siq e ka konstatue shkenca se nga gjyturet apo organet e njeriut , truri asht organi i cili ma i fundit vdes , d.m.th. se edhe nja 1 javë pas varimit e ndegjon po kete riff .

une kam bo gabim te madh qe e kam fshi kangen e A.V.I. Sepulltura , qe ishte nje cover version i kanges Smoke on the Water, te cilen e ke postue Ti shoku i im Serafim Dilo , e ke postue se e kan meritu qe Ti ta postosh , me fal , me fal , me fal nje gabim te pa falshem , i cili nuk falet ..


p.s. edhe mos thoni se nuk di me shkrue :D
I çik sikur je zgjat me teper sesa duhet,ke pershkruar vetem ndodhit e ngjarjen e vertet,dhe pasojat e ati akti te turpshem.
Por ke haruar,dhunen e perdorur kunder anetarit,demtimet materjale qe i ke shkaktuar,anetarit,forumit,e muzikes nderkombetare.Mos flasim pastaj per perdorimin e postin te moderatorit si nje e drejte feudale,ku kerkon te fusesh forumin ne erresiren e mesjetes,duke ndaluar çdo liri individuale.
Falja nuk pranohet,se nuk eshte e shoqeruar me demshperblim material,(tre arka birre )e me mbrapa me demshperblim moral,qe eshte dorheqja.

Falimnderit per mirkuptimin,e birrat qe duhen te jene ne shishe nje litershe e 5 % gradacioni i alkolit.
 

busavata

Moderator
Staff member
Anëtar
Aug 30, 2010
Postime
8,748
Pikët
113
Vendndodhja
Gjilan
Përgjigje e: Konflikti femër-mashkull

demshperblim material (tri arka birre ) , kjo deshirë plotsohet + mish pule ..

demshperblim moral :
mjafton dorheqja e jote qe e ke bërë edhe per mua , shoku i mirë ne situaten e veshtirë ..

p.s. te gjitha ankesat mudesh tia dergosh Stafit te forumit ne afat prej 14 ditesh..
 

Hello Kitty

❤☆҉‿★ Ŧђαήк ¥☺ů ★☆҉‿❤
Anëtar
Feb 8, 2011
Postime
15,257
Pikët
113
Përgjigje e: Konflikti femër-mashkull

I çik sikur je zgjat me teper sesa duhet,ke pershkruar vetem ndodhit e ngjarjen e vertet,dhe pasojat e ati akti te turpshem.
Por ke haruar,dhunen e perdorur kunder anetarit,demtimet materjale qe i ke shkaktuar,anetarit,forumit,e muzikes nderkombetare.Mos flasim pastaj per perdorimin e postin te moderatorit si nje e drejte feudale,ku kerkon te fusesh forumin ne erresiren e mesjetes,duke ndaluar çdo liri individuale.

Falja nuk pranohet,se nuk eshte e shoqeruar me demshperblim material,(tre arka birre )e me mbrapa me demshperblim moral,qe eshte dorheqja.

Falimnderit per mirkuptimin,e birrat qe duhen te jene ne shishe nje litershe e 5 % gradacioni i alkolit.
Aahahahhahahaaaaaaaaa...
 

Hello Kitty

❤☆҉‿★ Ŧђαήк ¥☺ů ★☆҉‿❤
Anëtar
Feb 8, 2011
Postime
15,257
Pikët
113
Përgjigje e: Konflikti femër-mashkull

demshperblim material (tri arka birre ) , kjo deshirë plotsohet + mish pule ..

demshperblim moral :
mjafton dorheqja e jote qe e ke bërë edhe per mua , shoku i mirë ne situaten e veshtirë ..

p.s. te gjitha ankesat mudesh tia dergosh Stafit te forumit ne afat prej 14 ditesh..
Une s'di anen e kujt te mbaj. As arbitre s'e bej dot, as gjykatese. Le qe nuk kam disipline as per vete. U kenaqa duke qeshur. -qesh-
 

Hello Kitty

❤☆҉‿★ Ŧђαήк ¥☺ů ★☆҉‿❤
Anëtar
Feb 8, 2011
Postime
15,257
Pikët
113
Përgjigje e: Konflikti femër-mashkull

Ju vajze qenkeni e afte ne kete sfere te konfliktit femer-mashkull :D
Une "vajza" nuku jam e afte per konfliktin mashkull-mashkull (Busavata-Serafim), lere me per mashkull-femer. Di kete qe jam zemerpule. Kaq per tani. -mendon-
 

Gazmend

Anëtar i ri
Anëtar
Aug 25, 2013
Postime
53
Pikët
0
Përgjigje e: Konflikti femër-mashkull

A nuk qenke vajze a ?

Shume keq se e paske synin si rrush !
 

SERAFIM DILO

Anti Busavata
Anëtar
Aug 31, 2010
Postime
9,543
Pikët
48
Përgjigje e: Konflikti femër-mashkull

demshperblim material (tri arka birre ) , kjo deshirë plotsohet + mish pule ..

demshperblim moral :
mjafton dorheqja e jote qe e ke bërë edhe per mua , shoku i mirë ne situaten e veshtirë ..

p.s. te gjitha ankesat mudesh tia dergosh Stafit te forumit ne afat prej 14 ditesh..
Dorheqjen duhet ta japesh qe te dukesh si moderator i drejte,si moderator i popullit qe i zbaton vendimet e kerkesat e tije.
Ankesat,i jan derguar stafit me perpara,ku i eshte kerkuar demshperblimi i tre arkave me birra.(me 24 shishe nje litershe,5%alkol,se ju gjermont ta fusni e sillni birren te hapur ne fuçi,edhe analkolike)

Faleminderit per mirkuptimin e shqetesimin per mishin e pules qe duhet ta zevendesosh me mish qingji te pjek ne hell.Mishin e pules haje vet.
 
Top