• Përshëndetje Vizitor!

  Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

  Regjistrohu !

Konflikti i mundshem USA-Kine

Pjer Thomas

V.I.P
Anëtar
Dec 18, 2014
Postime
3,497
Pikët
113
Kam vene re se shume mbivleresohet nje shtet mizerabel si kina neper media. Tek fundit eshte nje shtet ku te pakten 1 miliarde persona jetojne ne varferi te thelle, dhe paguhen me paga te mjera, 5 dollare dita e punes.
po te mos paguheshin 5-10 dollare dita, ti dhe une, nuk do e blenim bluzen 1-2 euro dhe xhupin 15-20 euro `dance`
 

Pjer Thomas

V.I.P
Anëtar
Dec 18, 2014
Postime
3,497
Pikët
113
Kina ja futi botes. Jua zhvleresoj dhe ribleu aksionet e ortakeve te huaj te biznesit.
kina ka kohe qe po blen obligacionet e thesarit te shtetit amerikan,
me sakte, borxhet e brendeshme te amerikes,
mundet qe keto te shlyhen me nje te rene te lapsit `dance`
 

Zana

🇦🇱e....Thjeshte🇦🇱
Anëtar
Oct 21, 2013
Postime
42,384
Pikët
113
Vendndodhja
?
po te mos paguheshin 5-10 dollare dita, ti dhe une, nuk do e blenim bluzen 1-2 euro dhe xhupin 15-20 euro `dance`
Aman mos ja ve re , se tani Po na del ne konkluzion qe Po i dhemb per kinezet . ?

Nderkohe qe Ne temen tjeter thote ti nxjerrin fare . LoooL
 

SystemA

V.I.P
Anëtar
Sep 14, 2010
Postime
53,961
Pikët
113
Aman mos ja ve re , se tani Po na del ne konkluzion qe Po i dhemb per kinezet . ?

Nderkohe qe Ne temen tjeter thote ti nxjerrin fare . LoooL
Detaje: Dokumenti, i cili ka më shumë se 70 faqe, ekzaminon sjelljen e dëmshme të Partisë Komuniste Kineze dhe burimet e saj ideologjike, dobësitë me të cilat përballet Kina dhe mënyrën se si SHBA dhe aleatët e saj duhet të përgjigjen.

Projekti.... parashtron dhjetë detyra për t'u përmbushur nga SH.B.A.

 1. Promovimi i qeverisë kushtetuese dhe shoqërisë civile në vend.
 2. Mirëmbajtja e ushtrisë më të fortë në botë.
 3. Forcimi i rendit ndërkombëtar të bazuar në rregulla.
 4. Rivlerësimi i sistemit të saj të aleancave.
 5. Forcimi i sistemit të saj të aleancës dhe krijimi i organizatave të reja ndërkombëtare për të promovuar demokracinë dhe të drejtat e njeriut.
 6. Bashkëpunimi me Kinën kur është e mundur dhe kufizimi i Pekinit kur është e përshtatshme.
 7. Edukimi i amerikanëve për sfidën e Kinës.
 8. Trajnimi një brez të ri të nëpunësve publikë që te kuptojnë konkurrencën e fuqive të mëdha si Kina.
 9. Reformimi i sistemit arsimor amerikan për të ndihmuar studentët të kuptojnë përgjegjësinë e shtetit në një epokë komplekse informacioni.
 10. Championing the principles of freedom in word and in deed.
FAZITI.....unë mendoj se duhet të heqim syzet me ngjyrë trëndafili. Thjeshtë hera e parë që ne do kemi një konkurrent të madh që nuk është Kaukazian.
Argumentet e të drejtave të njeriut mund të jene aq të dobishme kundër Kinës sa ishin kundër Bashkimit Sovjetik, i cili u dobësua nga një marrëveshje e vitit 1975 që lejoi disidentët Sovjetik të bashkëpunonin indirekt me fuqitë perëndimore për të mbrojtur të drejtat e emigracionit dhe lirisë fetare(sipas departamentit te shtetit caubojs)
Ishte një koncept vërtet i rëndësishëm perëndimor që hapi dyert për të minuar vërtet Bashkimin Sovjetik,si një shtet totalitar, me parimet e të drejtave të njeriut. Kjo nuk ashtna e mundur me Kinën(HARROJE...apet veda)tha ajo.

PS....dhe qo NUK asht kamuniste,apo agjente e tyre.

Dokumenti apo projekti.....The Elements of the China Challenge.

Danke.
 
Last edited:

Zana

🇦🇱e....Thjeshte🇦🇱
Anëtar
Oct 21, 2013
Postime
42,384
Pikët
113
Vendndodhja
?
Another 10 years dhe Kina del ne krye te listes si Superfuqi boterore , duke e spostuar Usa-n nga vendi i 2-te .. 3-te .

Nuk e di se qysh do te nderroje dinamika njerezore ne k’te pike ...Dhe c’fare ndikimi do te kete ne pergjithesi neper bote ?
 

Solon12

Super Anëtar
Anëtar
Jun 1, 2020
Postime
105
Pikët
28
Lufta SHBA-Kineze mundet pikerishte nqs situata ekonomik ne SHBA degradohet dhe Amerika futet ne mbyllen e dyte.

1. Amerika ka nje military industrial complex te jashtezakonshem, dhe kam përshtypje qe retorika e trumpit e ka futur amerika per nje konflikte me kinen. Nejse, kjo rruge e futi edhe Obama me politikat e ti Pivot to Asia. Ushtria amerikane dhe kineze shpesh grinden për shkeljet e hapsires ajrore ne South China sea. Ushtria kineze tani po vazhdon modernizimin e saj, por akoma nuk ka kaluar SHBAn. Kina sic duket tani po pritet te perhapet influenca a saj ekonomik dhe pastaj do perhapet influenca ushtarak. Per kohen e tanishem kina do mbetet me "soft power" ne lindje mesme, asia jugor, evropa, etj.


fjalet e Henry Kissinger per rreziku e luftes.

2. Kina e ka bere te qarte qe Tiavani eshte nje providence rebel dhe do jete i inkorporuar te pakten perpara 2040. Une nuk kam pershypje qe do kete nje integrim paqesore pikerishte me fitimin e Tsai Ing Wen (kandidate pro pavarsi) kunder kandidatet e Kuomintang (partia per integrimin paqesor). Pekini ka qene shume i inatosur kur e humben KMT, edhe Presidente Wen ka perhapur blerjet e armet dhe perhapjen e forcat Taivaneze.

3. KJO eshte shume e rrendsihem. SHBA-ja dhe Taivani kane nje lidje te jashtezakonshem qe filloji ne funde te luftes se dyte boteror. Taiwan Relations Act (1979) tregone qe Amerika do mbahet lidjet ekonomik, ushtarak, dhe kultural me Taiwani. Dhe nqs Kina e sulmon Taiwani kjo do behet ne duart e kongresi per te zjedhur cfare te ndodhet.
 
Last edited:

SystemA

V.I.P
Anëtar
Sep 14, 2010
Postime
53,961
Pikët
113
Lufta SHBA-Kineze mundet pikerishte nqs situata ekonomik ne SHBA degradohet dhe Amerika futet ne mbyllen e dyte.

1. Amerika ka nje military industrial complex te jashtezakonshem, dhe kam përshtypje qe retorika e trumpit e ka futur amerika per nje konflikte me kinen. Nejse, kjo rruge e futi edhe Obama me politikat e ti Pivot to Asia. Ushtria amerikane dhe kineze shpesh grinden për shkeljet e hapsires ajrore ne South China sea. Ushtria kineze tani po vazhdon modernizimin e saj, por akoma nuk ka kaluar SHBAn. Kina sic duket tani po pritet te perhapet influenca a saj ekonomik dhe pastaj do perhapet influenca ushtarak. Per kohen e tanishem kina do mbetet me "soft power" ne lindje mesme, asia jugor, evropa, etj.


fjalet e Henry Kissinger per rreziku e luftes.

2. Kina e ka bere te qarte qe Tiavani eshte nje providence rebel dhe do jete i inkorporuar te pakten perpara 2040. Une nuk kam pershypje qe do kete nje integrim paqesore pikerishte me fitimin e Tsai Ing Wen (kandidate pro pavarsi) kunder kandidatet e Kuomintang (partia per integrimin paqesor). Pekini ka qene shume i inatosur kur e humben KMT, edhe Presidente Wen ka perhapur blerjet e armet dhe perhapjen e forcat Taivaneze.

3. KJO eshte shume e rrendsihem. SHBA-ja dhe Taivani kane nje lidje te jashtezakonshem qe filloji ne funde te luftes se dyte boteror. Taiwan Relations Act (1979) tregone qe Amerika do mbahet lidjet ekonomik, ushtarak, dhe kultural me Taiwani. Dhe nqs Kina e sulmon Taiwani kjo do behet ne duart e kongresi per te zjedhur cfare te ndodhet.
Kina e KAPI....SHANCIN e VETEM apo mundesise qe ju DHA, kur i beri vizite ky..................KRIMINELI.
SOT paksa si veshtire te tallesh bycen.
Bash qe SHTU.
 

JoKeR

Mthirr Llaqi
Anëtar
Jun 25, 2020
Postime
3,274
Pikët
113
Problemi esht qe kina me koh ka fillu te ket rol kryesor ne tregjet boterore !!!
u dinte qe nfillim qe ky virus ishte thjesh menyr strategjie per te ul ekonomin amerikane dhe per te ngrit ate kineze , per faktin sepse amerikani doli haptas kunder iluminatit !!!
Luft me arme nuk do kete , nderda lufte ekonomike besoj se po !
 

SystemA

V.I.P
Anëtar
Sep 14, 2010
Postime
53,961
Pikët
113
FALE psikopatise se gjuetise se shtrigave dolen DY FUQI apo u KRIJUAN ne bote.
BRSS dhe KINA.
E para u zvogelua,te dyten NUK e mposht dot.
Me lufte?
Nderrmarje e RREZIKSHME.
Pra....RELAX.
 

JoKeR

Mthirr Llaqi
Anëtar
Jun 25, 2020
Postime
3,274
Pikët
113
FALE psikopatise se gjuetise se shtrigave dolen DY FUQI apo u KRIJUAN ne bote.
BRSS dhe KINA.
E para u zvogelua,te dyten NUK e mposht dot.
Me lufte?
Nderrmarje e RREZIKSHME.
Pra....RELAX.
Hera par qe tkuptova 🤣🤣🤣
 

SystemA

V.I.P
Anëtar
Sep 14, 2010
Postime
53,961
Pikët
113
Problemi esht qe kina me koh ka fillu te ket rol kryesor ne tregjet boterore !!!
u dinte qe nfillim qe ky virus ishte thjesh menyr strategjie per te ul ekonomin amerikane dhe per te ngrit ate kineze , per faktin sepse amerikani doli haptas kunder iluminatit !!!
Luft me arme nuk do kete , nderda lufte ekonomike besoj se po !
Per virusin i vetmi fakt eshte qe THONE doli ne Wuhan.
Pastaj KINA beri.........SHTETRRETHIM.
Ketu jemi ne fazen 3 te pandemise.
Kemi ose po HYJME ne muajin e katert(ne teresi ose te ngjura se bashku) te lockdown,apo AKTUALISHT ne 110 dite.
Kina e beri per 80DITE.
Nuk pyeti masat....do beni festa,do festoni datelindje,do beni party apo sex.
Mire apo keq????????????
Iku........laskuriqi.
 
Top