• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Konkubinati.

Nicktjeter

Per aspera ad astra.
Anëtar
Sep 24, 2013
Postime
17,496
Pikët
113
Konkubinati.
Konkubina ka te drejte te fleje me prijesin ,zakonisht te pasurin, qe eshte i martuar,por pa u fshehur per marrdheniet qe ka me te
Konkubinati perfshin edhe marrdheniet homoseksuale.
Konkubina ne fene islame ishte skllave. Pronari qe ta bente pronte te tij mund te kishte marrdhenie seksuale me skllaven..pra ishte nje skllave e specializuar ne seks. Femijet qe lindin njiheshin nga i zoti..kjo per te vetmin motiv qe skllavja duhej doemos te provohej qe skishte kryer marrdhenie me zotra te tjere. Nje skllave seksi ne te gjitha senset dhe ajo nuk mund te mos pranonte shfryteziminne saj ne kete fushe,pervec dy pikave te vogla.
Konkubina ne perandorine romake ne rast lindjeje femije ata ishin te paligjshem,mbanin mbiemrin e nenes dhe perdornin patria potestas.
Konkubina nuk kishte fuqi sa bashkeshortet e burrave por kishte me shume se skllavet e tjera.
Konkubina duhej te gezonte..te kenaqte zotin e saj,e kishte si detyre.
Konkubinat ishin dashnore gjithcka mbartese me pak fjale.
Reflike te ores 2 pas mesnate.
 
Top