• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Korrupsioni neper shkolla....!

francovice

Anëtar i ri
Anëtar
Apr 12, 2010
Postime
17
Pikët
0
Vendndodhja
Vlore
A ju ka ndodhur qe ne shkolle t'ju ulet vleresimi apo te keni marre ndonje lende duke dhene para? Ju kan detyruar presoret te jepni ndonjehere leke ?Mua personalisht nuk me ka ndodhur, por ne shumicen e rasteve ndodh:(
 
Anëtar
Apr 17, 2010
Postime
5,280
Pikët
113
Përgjigje e: Korrupsioni neper shkolla....!

Ne Shqiperi korrupsioni eshte i pranishem kudo ne te gjitha nivelet shkollore, deri te kopshtet e shkollat fillore. Behen dallime midis nx-ve. Me kujtohet kur nje femije kopshti nuk mori karamele nga edukatorja ne diten e mesuesit se ky femije nuk i coi dhurate mesuese. Aq kishte ne dore , aq beri. Merre me mend c'mund te behet me lart. U ka humbur humaniteti dhe jane kthyer ne maniak te parase. Ka dhe prinder qe vertet i vene ne pozite mesuesit.
Ne shkollat e larta korrupsioni arrin max. Jane vet studentet qe ofrojne leke pedagogeve per te marre provimin. Megjithate leke jep nx i 4-es, i 5-es dhe jo ai qe studion. Kam patur shoqe qe e kishin me mire te bridhnin tere diten te gjenin nje menyre si t'ja gjenin anene pedagogut qe ti pranonte leket. Se dhe leket nuk pranoheshin aq hapur. Merreshin me lezet.:D Dhe nuk uleshin te studionin sikur dhe nje faqe leksion per provime. Shume studente injorante jane diplomuar ne kete menyre fatkeqesisht. Megjithate do e tregojne nivelin e tyre kur te dalin ne jete. Atehere do te shikojne se realiteti nuk eshte aq i lehte.
 

ChocolatE_DiamonD

*BitterSweet*
Anëtar
Sep 13, 2009
Postime
458
Pikët
0
Vendndodhja
Where you cant tell me what to do
Përgjigje e: Korrupsioni neper shkolla....!

Nje nga arsyet qe thashe une nuk rri me ne kete vend sikur kush e di cte behet..Se ishte gjimnazi nje rrempall..e plaste kursi i fizikes & matematikes e merrnin ca nula nota me te mira se une..I bie te jete kulmi..Me thoshin ata te shtepise a te vijme te takojme zyshat..I thosha JOOOO! Nejse kam pas nje zyshe fizike qe merrte rryshfete ashiqare fare..po le qe i merrte po pse ngaterrohej me mua shtremsja e me vuri nje 7 ne nje provim Fizike e me bente si tip interesant edhe var ta shof sot nuk me del e keqja...Te pakten ktu ku jam te japin hakun...Po mesove e merr po smesove e sta pret ik puno ke McDonalds gjithe diten...

Sa te vazhdojne padrejtesi te tilla qe mesojne femijet & adoleshentet se padrejtesite, korrupsioni dhe rryshfetet fitojne mbi zgjuaresine, drejtesine & punen e rende atehere skemi per tu bere asnjehere si vend...
 

Just myself

Anëtar i ri
Anëtar
Sep 15, 2009
Postime
934
Pikët
0
Vendndodhja
Ne hapat e jetes ...
Përgjigje e: Korrupsioni neper shkolla....!

Lere lere se eshte kthyer shkolla ne biznes te gjalle!
Mos e pyet ne cfare vendi jetojme :(!
 

BlooD_VenoM

Anëtar i ri
Anëtar
Apr 6, 2010
Postime
29
Pikët
0
Përgjigje e: Korrupsioni neper shkolla....!

Gjyshi im thotë gjithmonë:
I marri ha një furrë bukë,më i marrë është ai që i jep...

Pse këta viktimat e korrupsionit nuk bëjnë diçka që ta ndryshojnë këtë situatë ?
Apo u pëlqen ?
 
Top