• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Krem karamel me qitro

SnAke

Anëtar i ri
Anëtar
Feb 9, 2009
Postime
87
Pikët
0


Pergatitja per 6 veta:

6 veze

1 lt qumesht

nje pakete vanilje

1/2 kg sheqer

(me falni qe shkruar gabim)

1 filxhan kafeje leng qitroje

thela qitroje per zbukurim

Per karamelin: 5 luge sheqer , 3 luge leng qitroje.

Se pari pergatisni karamelin duke perzier mire sheqerin dhe lengun e qitros deri sa tëe perfitoni nje leng te kafte te cilin do ta shperndani neper tasa.

Nga ana tjeter zijeni qumeshtin ne nje tenxhere dhe lijeni te ftohet pak.Ne nje tas rrihni duke perdoru mikser vezet se bashku me sheqerin dhe vaniljen deri sa te behen si shkume.Me pas perzijini me qumeshtin e vaket ne zjarr te ulet.Shperndajeni kete mase neper tasat qe hodhet kremin e karamelit si per pare dhe lijeni te ftohet ne frigorifer per disa ore.Perpara se ta servirni kthejini tasat mbrapsht ne menyre qe karameli te vije siper dhe zbukurojeni me thela qitroje.Ju befte mire!
 
Top