• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Krijohet kriptomonedha e parë shqiptare, Albcoin

Marla

.
Anëtar
Apr 3, 2020
Postime
4,044
Pikët
113
I njejti skepticizem ekzistonte edhe kur u zevendesuan monedhat e metaleve te cmuara nga kartmonedhat.Kriptovaluta eshte monedha e se ardhmes.
Dakort.

Por nga fundshekulli i 21shit do gjeje perdorim ndoshta, jo ne keto momente.
 

SystemA

V.I.P
Anëtar
Sep 14, 2010
Postime
56,296
Pikët
113
Meqenese me sqarove....faleminderit ne rradhe te pare.

Po lexoj nje shikues qe i eshte pergjigjur apo i eshte drejtuar nje ekonomisti...

Une shoh nje..... thember te Akilit qe nuk e kam lexuar askund.

1- Po sikur shteti te censuroje plotesisht internetin?
2- Apo ndoshta edhe mund te nderpritet apo NUK funksionon plotesisht?
3- Pa nje rrjet asgje nuk funksionon me Bitcoin, apo jam gabim?

PS....per nje gje JAM me se i SIGURT....ne troje, te tan do behen te kamun me bitcoin...PASNESER.
 

SystemA

V.I.P
Anëtar
Sep 14, 2010
Postime
56,296
Pikët
113
I njejti skepticizem ekzistonte edhe kur u zevendesuan monedhat e metaleve te cmuara nga kartmonedhat.Kriptovaluta eshte monedha e se ardhmes.
Kriptovaluten DO e kene ne DORE po...........ELITA.
Fred qako mase i gje se cilet!!!!
 

shoku_tanku

Free Palestina
Anëtar
Jan 2, 2011
Postime
30,338
Pikët
113
Vendndodhja
ne vithen e peles se hazdisur
Meqenese me sqarove....faleminderit ne rradhe te pare.

Po lexoj nje shikues qe i eshte pergjigjur apo i eshte drejtuar nje ekonomisti...

Une shoh nje..... thember te Akilit qe nuk e kam lexuar askund.

1- Po sikur shteti te censuroje plotesisht internetin?
2- Apo ndoshta edhe mund te nderpritet apo NUK funksionon plotesisht?
3- Pa nje rrjet asgje nuk funksionon me Bitcoin, apo jam gabim?

PS....per nje gje JAM me se i SIGURT....ne troje, te tan do behen te kamun me bitcoin...PASNESER.
Pa rrjet as bankat nuk funksionojne,edhe paraja tradicionale bllokohet nese e ke depozituar diku.
 

SystemA

V.I.P
Anëtar
Sep 14, 2010
Postime
56,296
Pikët
113
Shume me shpejt nga sa mendon ti.Do zhduket nga qarkullimi paraja cash.Per me pak se 10 vjet te jesh e bindur.
Pastaj....NUMRAT do i mash si ne ...KAMPE PERQENDRIMI ne REALITET.
Ne virtualitet te..........FSHINE,kur tju...TEKET,apo je kundra.

Pa rrjet as bankat nuk funksionojne,edhe paraja tradicionale bllokohet nese e ke depozituar diku.
BANKAT...FITOJNE si PERFUNDIM.
 

SystemA

V.I.P
Anëtar
Sep 14, 2010
Postime
56,296
Pikët
113
Bankat fitojne kur qarkullohet paraja.Ckuptim do kishte po ti mbanin depozitat te bllokuara?
Për çfarë përdoren më shumë bitcoin?
Sipas një studimi të përdoruesve të Bitcoin, 55 % u përdorën për dhurata dhe donacione.
Numri më i madh i përdoruesve të Bitcoin janë në SHBA, pasuar nga Kina. Ka një rritje të shpejtë të shitjeve dhe përdoruesve.


Si krijohen bitcoin?

Jo punë njerëzore, por punë kompjuterash.

Duhet të keni një kompjuter përkatësisht të fuqishëm që konsumon shumë energji elektrike.

Në vend që të përdorim energji për të nxjerrë xeheror( ar,argjend,kobalt e TJERA aPO cfare kane MRENA qelularet)) nga toka, energjia vihet në fuqi llogaritëse.

Në parim, të gjitha pagesat me Bitcoins janë falas dhe konfirmohen brenda 10 minutash.

Nëse dëshironi një përshpejtim, atëherë ka një tarifë minimale, ekuivalente e ndoshta........................... 6 cent.

Ju nuk keni kosto dhe humbje me Bitcoin, sepse askush nuk qëndron midis dërguesit dhe marrësit.

Për më tepër, ju mund të jeni kudo në botë, pa marrë parasysh se ku, për sa kohë që keni një lidhje interneti, jeni në gjendje të dërgoni ose merrni pagesa.

Bitcoin është një alternativë praktike, veçanërisht për vendet që janë të përjashtuara nga sistemi i zakonshëm i pagesave përmes Swift.

Mund të përdoret gjithashtu si një monedhë rajonale apo edhe kombëtare.

Meqenëse funksionon në smartphone, është një sistem i lëvizshëm pagese dhe mund të bëni pazar në një treg ose në një dyqan dhe shitësi do ta shohë pagesën pas një kohe të shkurtër.

Ju uleni përballë një personi dhe bëni një transferim nga telefoni ose celular në celular.

Përparësia e madhe me gjithë këtë është se asnjë organ kontrolli nuk mund të shohë se çfarë po bën(Kjo eshte e FUNDIT qe e besoj).

PS....shkruesi Nuk merr vesh ka kto gjona por AJO pagesa minimale 6 cent NESER...RRITET.

Pastaj...qe NUK ka bamires kete e DI-me.
 

Rrjeti

V.I.P
Anëtar
Dec 11, 2017
Postime
1,424
Pikët
113
Vendndodhja
Aty ku ma do shpirti....


24 Marsi 2023 është dita e fundit e përdorimit të kartmonedhave në Suedi (në tregti). Nga kjo datë të gjitha pagesat/transferimet zëvendësohen me para/monedha digjitale....

 
Last edited:

Pjer Thomas

V.I.P
Anëtar
Dec 18, 2014
Postime
4,638
Pikët
113
Edhe ca mund te blesh me ket Albcoinin?
per momentin asgje, te pakten per kete vit jo, deri sa ta njohe BQSH, ose te pakten disa kompani shqiptare, qe kane asete,

Kur nuk eshte bitcoin ne burse imagjino albcoin dmth.
bitcoin nuk eshte kompani prodhimi apo sherbimi, qe kerkon fonde apo do te japi fonde, qe te regjistrohet ne burse, nuk e ka te nevojshme,
 

Zana

🇦🇱e....Thjeshte🇦🇱
Anëtar
Oct 21, 2013
Postime
46,106
Pikët
113
Vendndodhja
🌑
I won’t be investing on it thjeshte per hir te Shqiponjes dhe emrit .
 

Pjer Thomas

V.I.P
Anëtar
Dec 18, 2014
Postime
4,638
Pikët
113
E zejme se ti ke nje prone te patundshme per te shitur. A do te pranoje qe une te ta blija me bitcoin dhs jo me para fizike sic jane ALL Euro USD etj etj?
jooo, prandaj kam rekomanduar para disa vjetesh qe me monedhen virtuale, e shumta te kryhen pagesat per sherbimet, produktet,
por jo per pronat e patundeshme, dhe kjo eshte nje teme tjeter shume e gjere qe nuk mund te trajtohet ketu,

Nese bitcoin seshte ne burse i bie qe seshte as mall as produkt.
eshte thjesht mjet kembimi, por kur transtraktohet me produktet e tjera si euro, dollar, etj valuta,
athere edhe ky mjet kembimi merr vlere, dhe vleren e percakton tregu,
 
Top