• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Kronologjia e ngjarjeve ne Krijim vertetuar edhe shkencerisht.

skifteri

Anëtar
Anëtar
Aug 18, 2016
Postime
679
Pikët
18
Vendndodhja
Canada
Re: Përgjigje e: Kronologjia e ngjarjeve ne Krijim vertetuar edhe shkencerisht.

Alkoma nje pyetje shume te thjeshte kam une: Po Zotin kush e krijoi?

Kete pyetje ma ka bere vajza ime qe kur ka qene 3 vjece ...kane kaluar dekada te tera dhe asnje pergjigje nuk kam mundur t'i jap asaj. Te lutem me ndihmo!
E verteta eshte keshtu; Zoti ka qene, eshte e do te jete. Eshte nga Perjetesia ne Perjetesi. Tani, c'fitim do kesh ti te zbulosh kete? Pse ben pyetje njerezve? Askush nuk mund te jape kete pergjigje. Se edhe po ta japin, ti sdo e besosh. Me mire pyet vete Zotin.
 

Elsa

Anëtar i ri
Anëtar
May 9, 2018
Postime
68
Pikët
0
Vendndodhja
angli
Re: Përgjigje e: Kronologjia e ngjarjeve ne Krijim vertetuar edhe shkencerisht.

Alkoma, e lexova tekstin tend fjale per fjale dhe germe per germe...dhe.......prit te shikoja ndonje pergjigje - Nothing, Nadha, Zilch, Asgje ...asnje pergjigje nuk morra. Nje pyetje prej nje femije nuk jeni ne gjendje t'i pergjigjeni. Vecse ke hapur nje mije vrima per new topics. Per cdo fjalen tende kam nga nje pyetje. Per fat te keq nuk kam kohe. Ndoshta nje here tjeter...Sa lexova kete paragraf me lindi nje pyetje. E thjeshte eshte, si prej femije. Me lere ta ilustroj me nje histori qe me ka ndodhur mua.

Ne Greqi kjo ngjarje. Si gjithmone qe nuk jam kurre korrekte me kohen, edhe ate dite u nisa me vonese ne pune. Sa mberrita ne stacion, pashe autobuzin qe iku. Damn thashe me vete, jo vetem qe jam me vonese por edhe shancin te merrja kete bus me iku. Sa pa fat qe jam! Me nje fjale ngela e para ne rradhe per te pritur bus-in tjeter.Prit prit ....rradha u be nja 15-20 vete. E keqja eshte se kush nuk ka kohe, nuk ka edhe durim. Keshtu vendosa te marr taxi. I bera auto-stop nje taxie dhe po vrapoja ne drejtim te saje. Ne momentin qe po hapja deren e taxi-se (ndoshta kam qene 200-300 m larg stacionit) shikoj autobuzin qe po vinte. Dicka te cuditshme pashe - qe autobuzi po ikte si "i dehur" dhe perpara syve te mi rrembeu te gjithe turmen qe po priste ne rradhe....Taxixhiu po me bertiste qe futu se nuk kam kohe te pres. Keshtu qe ika dhe nuk morra vesh sec behej. Me vone morra vesh nga lajmet qe shoferit i kishte rene infrakt ne zemer while driving. Bashke me vdekjen e tij morri edhe jeten e 12 veteve te tjere.

Nashti pyetja eshte: Pse Zoti me shpetoi mua nga vdekja dhe jo 12 veteve te tjere? Pse me privilegjoi ne ate moment? Apo mos ndoshta nga bukuria e syve te mi?! -mendon- Edhe une kam bere gabime ne jete.

Pse gjithe ky privilegj per mua dhe jo per 12 "mekataret" e tjere?!
prsh e dashur; energjija e shkrimit tuaj me thote qe pyetja vjen nga mendja e jo nga zemra. po te uleni diku e te vesh vemendjen tek zemra ne qetsi ju do i ndjeni pergjigjet e te gjitha pyetjeve. nje tjeter shpjegim esht se ju duhet ta lexoni me ze te lart pyetjen e do shikoni sa gjykuese jeni ndaj eksperiences. po te uleni e te rivizitoni situaten cfare mesove nga ajo eksperienc? cfar ndjeve per jeten tuaj? per te tjeret? le te themi qe ne jemi pergjegjes te jetes sone edhe nese se kuptojm ate apo jo. nganjehere na vjen natyrshem te fajesojm dike per cfar ndodh ne jeten tone, te kuptoj. por zoti te ka dhen liri absolute te jetoni jeten dhe mesimet e saj e ne duhet te jemi falenderues e mbase me perulje e dhembshuri tja tregojm ate ndonjeher dhe te tjerve. nese zoti ishte lart, apo zoti ishte taksixhiu, apo shoferi i autobusit nuk ka rendesi, ju nuk mesuat mesimin e asaj ngjarjeje e cila ishte te reflektoje per jeten tuaj, se si po e menaxhoni ate e te ndiheshe falenderuese. por esht ok ,nese kjo nuk ndodhi ne te kuptojm. njerezit kan shum pyetje e disa kan pergjigje e disa jo, e nganjehere njerezit nuk i kuptojn dot sepse ata pranojn me me lehtesi cfar bota u paraqet sesa te kerkojn realitetin, dhe kjo esht ok per ne. Nese ju do kishit pergjigje qe ju jeni e privilegjuar cfar do ndryshonte si do ju ndihmonte kjo te rriteshit si person e te mos gjykoni. Nese pergjigja do ishte qe qe mekataret e meritonin te vdisnin si do ju bente kjo te ndiheshe? nese ju ndiheni mire me vuajtjen e te tjerve e kjo ju lumturon atehere kjo esht gezimi juaj. por ne nuk e besojm ate ne e dime qe ju nuk keni ber gabime cdo gje ndodhi ngadal per rritjen tuaj e nese ne koh te lire te reflektoni e ndroni besimet tuaj. sido qe te jet ne ju duam ashtu si jeni, ju jeni nje pjes e jona, gezimi jon, dashurija jon. ju bekoj me drit e dashuri trista from orion
 

ciarli

Super Anëtar
Anëtar
Apr 25, 2018
Postime
329
Pikët
28
Përgjigje e: Kronologjia e ngjarjeve ne Krijim vertetuar edhe shkencerisht.

..ceshtja e Zotit eshte aq e vjeter sa ceshtja e Universit!
Zoti eshte Mbreti i qiejve dhe i tokes, dhe shte krijuar nga shtriga irlandeze..dmth nuk ka mundesi te jete krijuar sepse bie poshte Kulti i tij dhe cilesia e tij si Zot apo i persosur!
 

Kurt

———>
Anëtar
Aug 9, 2014
Postime
6,407
Pikët
113
Përgjigje e: Kronologjia e ngjarjeve ne Krijim vertetuar edhe shkencerisht.

Noshta ka shume zotera por i yni eshte vetem nje adoleshenti ri mes shume zoterash tjere.
Noshta zoti jone na ka programuar vone neve, dy tre million vjet me pare kur u shfaq organizmi i pare ne toke/det.
Noshta jemi vetem nje krijese eksperiment i ndonje adoleshenti zot qe vjen nga nje familje e madhe zoterash dhe patjeter zoti jone rrjedh nga nje familje e nderuar.
 

Marsel

Anëtar
Anëtar
May 14, 2017
Postime
62
Pikët
8
Përgjigje e: Kronologjia e ngjarjeve ne Krijim vertetuar edhe shkencerisht.

Noshta ka shume zotera por i yni eshte vetem nje adoleshenti ri mes shume zoterash tjere.
Noshta zoti jone na ka programuar vone neve, dy tre million vjet me pare kur u shfaq organizmi i pare ne toke/det.
Noshta jemi vetem nje krijese eksperiment i ndonje adoleshenti zot qe vjen nga nje familje e madhe zoterash dhe patjeter zoti jone rrjedh nga nje familje e nderuar.
Kush eshte Zoti i juaj Kurt ? Sepse Jezusi i krishterimit biblik eshte 'alfa edhe omega , fillimi edhe fundi' , 'njeriu te ku Perendia banon truperisht' edhe ' Imazhi i Perendise se padukshem' ose thene thjesht ' Perendia midis / me ne'. Ose thene akoma me thjesht pa njohur Jezusin nuk ke per te njohur kurre te Atin e Shenjite qe e dergoje edhe qe eshte krijuesi i gjithsesise , sepse AJ edhe Jezusi jane nje ....

Nuk e kam ndjekur te gjithe rrjedhjen e diskutimit , ama i di automatikisht pikepyetjet qe burojne sepse i kam pasur vete.

Biblikisht por edhe realisht ekzistenca jone bene sense vetem si produkt i nje lufte midis Perendise edhe Djallit per gjithsesine. Ate qe shume te krishtere -qe lexojne biblen madje- keqkuptojne .... eshte se kujtojne qe lufta edhe engjejt e rene ka ndodhur , kur ne fakt eshte duke ndodhur tani.

Madje po ti pyesesh ku ndodhet parajsa edhe ferri gati te gjithe do te thone ne boten e shpirtrave ne sensin qe eshte shume larg nesh. Por a eshte keshtu biblikisht ?

Ku shkoj pas vdekjes Jezusi ku predikoj per 3 dite edhe ku ishin te vdekurit? Ne hades pra edhe jo ne ferr .... ketu biblikisht tregohet qe ate qe konsideronin grekerit e lashte / por edhe civilizimet e lashta eshte e sakte. Hades eshte domaini momental i te vdekurve qe nuk jane te shpetuar .....

Ku shkoj Jezusi pas ringjalljes edhe pas marrjes se celsave te Hades-it? Ne qjell ne sensin te yjet larg kokave tuaj ....

Mjafton dikush te kthej koken poshte edhe larte edhe atje i keni .... ndoshta jo ne te njeten frekuence , por gjithsesi jo larg fizikisht ( te pakten persa i perket Hades-it kurse multiversi jone eshte pakonceptuisht i madhe).

A nuk bene totalisht sense ? A nuk ka nje perputhje totale me te gjithe ' mitet' por edhe gojethenat e te pareve tane ( per ku shkojne te vdekurit , nga ku vijne fantazmat , per mitologjite greke/egjiptiane etj.?) .... madje madje per fenomenin e ufo-ve qe eshte asgje me pak se fasada e demonologjise ( ka me dhjetera kuotime nga kerkuesit me serjoz te kalibrit te gjenive si Jacques Fabrice Vallée)

Si perfundim ceshtja eshte goxha me e thjeshte sesa e komplikuar:

Ka vetem nje rruge drejt shpetimit nga rruga e vdekjes se dyte edhe vdekja e dyte eshte Ferri. Ajo rruge eshte JEZUSI si i biri i Perendise / Perendia veta .... edhe merita e vetme eshte besimi i sinqert ndaj tij. Kur kjo ndodh te gjitha te tjerat pasojne ne nje transformim shpirteror por edhe fizionomik literal.

P.S Ferri natyrisht ekziston edhe eshte dicka e ndryshme nga Hades-i , por ajo qe duhet kuptuar eshte se ne fund fare 'Hades-i bashke me vdekjen vete do hidhen ne ferr' , edhe kushdo qe eshte brenda tij.
 
Last edited:

Alkoma

Jezusi Shpeton
Staff member
Anëtar
Jan 3, 2011
Postime
2,687
Pikët
48
Vendndodhja
Shqiperi
Përgjigje e: Re: Kronologjia e ngjarjeve ne Krijim vertetuar edhe shkencerisht.

prsh; kur do i postoni vertetimet e shkences per krijimin? flm
Lexo temen se e kam bere.
 

Alkoma

Jezusi Shpeton
Staff member
Anëtar
Jan 3, 2011
Postime
2,687
Pikët
48
Vendndodhja
Shqiperi
Përgjigje e: Kronologjia e ngjarjeve ne Krijim vertetuar edhe shkencerisht.

Bibla është i vetmi libër Hyjnor që na tregon javën 7-ditëshe.
Kjo është shumë e rëndësishme.

Sepse nëse jave do kishte më shumë se 7 ditë atehere toka do rrotullohej në një trajektore më të gjatë rreth diellit dhe kjo dmth se toka do ishte më larg dielliut dhe me nje madhesi me te madhe, keshtu qe nuk do kishte kushte per jeten ne toke.

Por nqs java do te ishte me pak se 7 dite atehere toka do te kryente nje trajektore me te shkurter rreth diellit se dmth se do isht eme afer diellit dhe me nje madhesi me te vogel dhe perseri nuk do kishte kushte per jeten.

Por Bibla i vetmi liber Hyjnor e pershkruan javen 7 diteshe ne krijimin nga Perendia sepse toka qe te kete kushte te tjetes duhet te kete ate trajektore qe ka dhe ate madhesi qe ka dhe ate afersi me diellin qe ka qe dmth se jave duhet te jete 7 diteshe dhe numri 7 eshte numri perfekt.
 

Adea

V.I.P
Anëtar
Dec 21, 2016
Postime
6,662
Pikët
113
Re: Përgjigje e: Kronologjia e ngjarjeve ne Krijim vertetuar edhe shkencerisht.

Alkoma, e lexova tekstin tend fjale per fjale dhe germe per germe...dhe.......prit te shikoja ndonje pergjigje - Nothing, Nadha, Zilch, Asgje ...asnje pergjigje nuk morra. Nje pyetje prej nje femije nuk jeni ne gjendje t'i pergjigjeni. Vecse ke hapur nje mije vrima per new topics. Per cdo fjalen tende kam nga nje pyetje. Per fat te keq nuk kam kohe. Ndoshta nje here tjeter...Sa lexova kete paragraf me lindi nje pyetje. E thjeshte eshte, si prej femije. Me lere ta ilustroj me nje histori qe me ka ndodhur mua.

Ne Greqi kjo ngjarje. Si gjithmone qe nuk jam kurre korrekte me kohen, edhe ate dite u nisa me vonese ne pune. Sa mberrita ne stacion, pashe autobuzin qe iku. Damn thashe me vete, jo vetem qe jam me vonese por edhe shancin te merrja kete bus me iku. Sa pa fat qe jam! Me nje fjale ngela e para ne rradhe per te pritur bus-in tjeter.Prit prit ....rradha u be nja 15-20 vete. E keqja eshte se kush nuk ka kohe, nuk ka edhe durim. Keshtu vendosa te marr taxi. I bera auto-stop nje taxie dhe po vrapoja ne drejtim te saje. Ne momentin qe po hapja deren e taxi-se (ndoshta kam qene 200-300 m larg stacionit) shikoj autobuzin qe po vinte. Dicka te cuditshme pashe - qe autobuzi po ikte si "i dehur" dhe perpara syve te mi rrembeu te gjithe turmen qe po priste ne rradhe....Taxixhiu po me bertiste qe futu se nuk kam kohe te pres. Keshtu qe ika dhe nuk morra vesh sec behej. Me vone morra vesh nga lajmet qe shoferit i kishte rene infrakt ne zemer while driving. Bashke me vdekjen e tij morri edhe jeten e 12 veteve te tjere.

Nashti pyetja eshte: Pse Zoti me shpetoi mua nga vdekja dhe jo 12 veteve te tjere? Pse me privilegjoi ne ate moment? Apo mos ndoshta nga bukuria e syve te mi?! -mendon- Edhe une kam bere gabime ne jete.

Pse gjithe ky privilegj per mua dhe jo per 12 "mekataret" e tjere?!

Ata 12 mekataret jane te mbledhur aty jo rastesisht. Jane njerez te cilet i kane shlyer "borxhet" karmike. Qenia prezent ose "i gjalle" pas shlyerjes se ketij borxhi eshte e kote.

Njeriu futet ne borxhe karmike ne menyre direkte ose indirekte.
Kur dikush vret nje njeri ai dikush eshte shkaktar direkt ose i drejteperdrejt i krimit dhe zgjidhja eshte e lehte. Ti do te te vritesh ne te njejten menyre.

Shkaktari indirekt i nje krimi eshte psh nje femer lakuriq e cila punon ne nje strip club. Ne ate moment nje njeri i ngrehur seksualisht ose edhe provokuar seksualisht del nga klubi dhe perdhunon nje femer.

Ketu kemi te bejme me krimin direkt dhe ate indirekt. Femra eshte shkaku i krimit dhe perdhunimi eshte pasoja e veprimit indirekt te krimit.

Keta dy njerez kriminele mund t'i shpetojne aktit te krimit POR pesha e larjes se ketij krimi bie mbi familjen shpirterorete te krimineleve dhe ajo do te manifestohet e shlyer diku tjeter.

Familjet shpirterore dhe familjet fizike jane te ndryshme.

Per sa te perket ty Hello-Kitty ti nuk pate fatin e mire te hypje ne ate autobuz per arsye se ke haqe per te lare. Ne mos ti, familja jote shpirterore qe te ka krijuar.

Ti mund te jesh e pafajshme, nuk te njoh, POR kjo nuk do te thote se familja jote eshte.


Adea
 

thirsty

V.I.P
Banned
Anëtar
Mar 15, 2011
Postime
24,884
Pikët
113
Dita e pare e krijimit.

1. Dita e pare.

A. Universi
B. Lenda
C. Drita
D. Uji


Zanafilla 1:1-5
1
Në fillim Perëndia krijoi qiejt dhe tokën.
2
Toka ishte pa trajtë, e zbrazët dhe errësira mbulonte sipërfaqen e humnerës; dhe Fryma e Perëndisë fluturonte mbi sipërfaqen e ujërave.
3
Pastaj Perëndia tha: "U bëftë drita!". Dhe drita u bë.
4
Dhe Perëndia pa që drita ishte e mirë; dhe Perëndia e ndau dritën nga errësira.
5
Dhe Perëndia e quajti dritën "ditë" dhe errësirën "natë". Kështu erdhi mbrëmja e pastaj erdhi mëngjesi: dita e parë.


Perendia krijoi ne diten e pare Hapsiren, lenden, ujin, driten.

Fjala ne hebraisht per qiejt eshte shamayim, qe ka kuptimin hapsire.
Kurse fjala hebraisht per token eshte erets, qe ka kuptimin lenda ose material.

*Kur themi qe krijoi Universin dmth krijoi hapsiren dhe bashke me te krijoi kohen . Por kjo nuk dmth se koha ishte ne menyre absolute 24 oreshe sepse edhe sot e shikojme qe per planete te ndryshme ka dite me kohe zgjatje te ndryshme.
Hapsira ne fillim ishte boshe dhe pa drite per kete aresye erresirra mbulonte siperfaqen e humneres.
Por dita per planetin toke ishte 24 oreshe.

Nuk ka nevoje per diellin qe dita te jete 24 oreshe sepse toka rrotullohet rreth vetes per 24 ore (dite-nate)


*Perendia krijoi gjithashtu lenden ose pjesen e ngurte e cila ishte e rrethuar dhe e mbeshtjelle nga uji.
Lenda nuk kishte nje forme me kuptim dhe ishte e zbrazet(pa jete).


*Drita eshte i gjithe spektri i fushes elektromagnetike.
Nuk behet fjale vetem per driten e dukshme por edhe per driten e padukshme.
Le te shikojme kete diagrame per te kuptuar kete :

rrezet gama - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
rrezet X -_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_
rrezet ultravjolet =-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=
Drita e dukshme --------------------------------------------
Rrezet infra te kuqe ------------------------------------------
Mikrovalet ......................................................................
Valet e radios ......>............>.............>..........>.............>

* Perendia krijoi ujin (h2o) i cili perben 2/3 e krejt planetit toke.
Uji e mbulonte krejt siperfaqen e tokes (lendes) . Lenda perbente rreth 1/3 e krejt planetit.
Uji eshte shume i rendesishem per jeten ne nje planet. Kjo eshte edhe aresyeja pse shkencetaret kur kerkojne per ndonje forme jete jashte planetit toke ata kerkojne per uje.
Uji ka veti qe ne vend te tkurret kur ngrin por bymehet. Kjo ben te mundur jeten nen uje, sepse ne kete menyre uji ne oqeane nuk ngrin nga poshte larte por nga larte dhe jeta nen uje vazhdon.

Uji ruan edhe temperaturen e tokes nga ngrica.
Ka edhe shume gjera te tjera per te cilat uji sherben.

A nuk eshte interesante qe ne fillim Perendia ka krijuar perberesit kryesore te nje Atomi.
Lenda, Uji, Energjia.
Besimi te ben mire
Meditimi te ben mire

Por lerene shkencen ne hesap te vete dhe mjaft kundershtuat veten qe me fjalet e para.

Si ne fillim ai krijovi qiellin e token dhe pastaj driten.

Po mire gjithe ato galaksi, gjithe ato yje te panumerueshem qe ne shikojm sot, e qe shkencetaret po studiojn sot, gjithe ato yje i kishin dritat fik se drita ende nuk ish shpik nga zoti?

Kjo vetem corba e pare se te merresh me gjithe sto qe ke shkrujt ti duhen me qindra libra
 

thirsty

V.I.P
Banned
Anëtar
Mar 15, 2011
Postime
24,884
Pikët
113
Përgjigje e: Kronologjia e ngjarjeve ne Krijim vertetuar edhe shkencerisht.

Bibla është i vetmi libër Hyjnor që na tregon javën 7-ditëshe.
Kjo është shumë e rëndësishme.

Sepse nëse jave do kishte më shumë se 7 ditë atehere toka do rrotullohej në një trajektore më të gjatë rreth diellit dhe kjo dmth se toka do ishte më larg dielliut dhe me nje madhesi me te madhe, keshtu qe nuk do kishte kushte per jeten ne toke.

Por nqs java do te ishte me pak se 7 dite atehere toka do te kryente nje trajektore me te shkurter rreth diellit se dmth se do isht eme afer diellit dhe me nje madhesi me te vogel dhe perseri nuk do kishte kushte per jeten.

Por Bibla i vetmi liber Hyjnor e pershkruan javen 7 diteshe ne krijimin nga Perendia sepse toka qe te kete kushte te tjetes duhet te kete ate trajektore qe ka dhe ate madhesi qe ka dhe ate afersi me diellin qe ka qe dmth se jave duhet te jete 7 diteshe dhe numri 7 eshte numri perfekt.
Sa llogjike idiote
Vertet te mahnit


Javen mund ta besh edhe 5 dite
Nje jave mund ta besh 364 dite
E nje jave 1 dite e disa seconda.

Ndarja e diteve ne jave nuk ndryshon trajektoren e tokes, nuk ndryshon asgje. Toka nuk do te ja dij per jave, per dite per seconda, etj. Toka vazhdon udhen e vete.

Javet, ditet, oret, jane per ne.....njerezit. ne levizim nga ato. Ne ndryshojme nga ato. Jo toka
 

Zana

🇦🇱 e....Thjeshte 🇦🇱
Anëtar
Oct 21, 2013
Postime
34,493
Pikët
113
Vendndodhja
🌑
Religion it’s not about logic.
 

skerdilaid.al

Super Anëtar
Anëtar
Apr 17, 2020
Postime
219
Pikët
28
Ne do te shikojme se si Perendia e ka krijuar kete bote.
Ky artikull do te na mesoje se si e ka krijuar Perendia universin dhe boten.

Evolucionistet besojne se toka ka ardhur ne egzistence nga Big-Bangu por e verteta eshte krejt ndryshe Perendia i gjithdijshem dhe i gjithpushtetshem ka krijuar krejt universin.

Lexim te kendshem.
Nga kush shkencetar?
 

Adea

V.I.P
Anëtar
Dec 21, 2016
Postime
6,662
Pikët
113
Ne do te shikojme se si Perendia e ka krijuar kete bote.
Ky artikull do te na mesoje se si e ka krijuar Perendia universin dhe boten.

Evolucionistet besojne se toka ka ardhur ne egzistence nga Big-Bangu por e verteta eshte krejt ndryshe Perendia i gjithdijshem dhe i gjithpushtetshem ka krijuar krejt universin.

Lexim te kendshem.
Le te pyesim Perendine, krijuesin e Universit se si e krijoi AI ate!

Pastaj, le te pyesim Universin si u krijua.

Pastaj, le te pyesim Jezu Krishtin, Perendine, se kush ishte ai imbecil qe e vrau. Dhe mbi te gjitha PSE?

Pastaj, le te pyesim Neil Degrasse Tyson te cilit i duket vetja si Perendi se ku shkon ai me udhetimet e tij imagjinare neper Univers.

Si konkluzion Universi mori hak ndaj Perendise sepse e pa VETEN ne pasqyre dhe kjo nuk e pelqeu.


El
 
Anëtar
Feb 29, 2012
Postime
4,732
Pikët
63
Ne radhe te pare do te doja ta falenderoja Shpirtin e Shenjt qe e ka nxitur Alkoma-n per ndriçimin e kesaj teme me materiale te bazuara ne Bibel, duke u fokusuar te Jezusi.

Pa hyre ne kompetencat e Alkoma-s, sugjeroj qe Adea te ngarkohet per te sqaruar me Perendine, Universin, e Neil Degrasse Tyson per te vertetuar nese Universi eshte nacisist.
 

Adea

V.I.P
Anëtar
Dec 21, 2016
Postime
6,662
Pikët
113
Ne radhe te pare do te doja ta falenderoja Shpirtin e Shenjt qe e ka nxitur Alkoma-n per ndriçimin e kesaj teme me materiale te bazuara ne Bibel, duke u fokusuar te Jezusi.

Pa hyre ne kompetencat e Alkoma-s, sugjeroj qe Adea te ngarkohet per te sqaruar me Perendine, Universin, e Neil Degrasse Tyson per te vertetuar nese Universi eshte nacisist.
Sapo bera nje bashkebisedim me atin tim qiellor i cili me shprehu indinjaten e thelle qe Juda (duaje) e shiti per 30 cope argjendi dhe Pjetri (guri) e mohoi tre here.

El
 
Anëtar
Feb 29, 2012
Postime
4,732
Pikët
63
Sapo bera nje bashkebisedim me atin tim qiellor i cili me shprehu indinjaten e thelle qe Juda (duaje) e shiti per 30 cope argjendi dhe Pjetri (guri) e mohoi tre here.

El
Paska folur me Luçiferin, o i shkreti njeri!
 
Top