• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama do të vizitojë nesër Republikën Kosovën

Fshatari

No vip
Anëtar
Jul 27, 2013
Postime
8,576
Pikët
113
Agjenda e edi ramës nesër në Republikën e Kosovës


Burime të Indeksonline bëjnë të ditur se Rama takohet me thuajse të gjithë udhëheqësit e vendit, duke nisur nga presidenti i vendit, Hashim Thaçi, kryeministri Avdullah Hoti, Kryeparlametnarja Vjosa Osmani si dhe liderët e partive.

Vizita e Ramës po bëhet pikërisht në një situatë mjaftë të vështirë nëpër të cilën po kalon vendi, pas zhvillimeve të fundit me ngritjen e aktakuzës nga Prokurori Special në Hagë ndaj presidentit Thaçi dhe liderit të PDK-së, Kadri Veseli.

Gjatë të enjtes, Rama pati një deklarim në Kuvendin e Shqipërisë ku foli gjerë e gjatë për luftën e pastër të UÇK-së si dhe për komandantët e UÇK-së të cilët luftuan drejtë dhe pastër për një Kosovë të lirë dhe sot të pavarur./Indeksonline/
-----------
https://indeksonline.net/agjenda-e-edi-rames-neser-ne-kosove-1/

---------------------
Ministri juaj i diaspores shqiptare e jo kosovare, pandeli majko, ka qene shume aktiv ne krijimin e gjykates speciale serbe te hages kunder UÇK-se dhe kunder kombit kosovar. Askush nuk e ka ftue kete individ me shkel e me flliq token e bekueme te Kosoves se kombit kosovar. Vizitore te paftuar (si ky kryeministri juaj) nga zona e minishengenit serb nuk jane te mireseardhur ne Republiken time te Kosoves.
Individve te paftuar iu vjen era mu... ne vendlindjen e kombit tim kosovar.
 
Anëtar
Sep 2, 2014
Postime
9,600
Pikët
113
Vendndodhja
zemra e alpeve Österreich
Ndoshta do te shkojne per turizem dhe ka mundesi te bisedojne per Turizmin dhe Mjedisin.
Edhe tema vete eshte hapur ne nenforumin "Mjedisi".
Edhe ky Pandeli Majko nuk eshte i mirpritur ne Kosove?
Po ky mbahej dhe respektohej si hero sepse gjate luftes se Kosoves ishte kryeminister i Shqiperise dhe ka kontribuar shume?! 🤔
 

ZET

Cursum Perficio
Anëtar
Aug 31, 2011
Postime
9,159
Pikët
113
Do shkoje qe t'u mbushe mendjen dytesoreve (a po eshte ktheyr Thaci, miku i vet francez) te bejne kembim territoresh me Vucic dhe te fusin tri lagje te Prishtines ne BE bashke Tiranen? Do fale Kosoven tek Serbi, qe te garantojne pranimin e Shqiperise me duar me gjak dhe me paterica ne BE? Kurre mos ndodhte.
 

King Bardhyl

V.I.P
Anëtar
Mar 24, 2015
Postime
9,593
Pikët
113
Kte fytyren e poshter, kryeministrin e shqiperise, kosova duhet ta shpalle persona non grata nese i do te miren vetes.
Plotesisht dakord jam, te gjithe e dime se si eshte. Por prap, nuk zgjidhim gje duke share Ramen apo ate torollakun majko, nuk eshte kaq i thjeshte problemi.
 

Iluzionisti

V.I.P
Anëtar
Jan 9, 2020
Postime
1,865
Pikët
113
Trau i Kalimashit asht simbol qe vendosi rama me nda dy vendet tona, per cfare po flasim kur ne jemi te ndam ne gjithcka, na bashkojne kto rrjetet siciale.

Lexova ma nalt “komb kosove” normal, sepse u ka ardhe ne maje te hundes me ne shqiptaret e shqiprise...

Sa here asht futa politika shqiptare ne mes kosova ka deshtu, kjo asht histori!

Politika e tiranes gjithmone ka vepru me ba serbine e madhe edhe ky asht fakt historik!

Per cfare po flasim ?

Qe shkoj rama ne prishtine, le te shkoj ku te doj, sepse tani menoj une kosovaret jane te zot e vetes dhe kan kuptu shume mire se kush asht rama.

Kiosovaret jane patriota atdhetare, ne knej jemi me shit men e me u hanger si qen per nje cope tender...

Hamendsim: a mundet qe Kosova te kete nda politiken Amerikane ? Gjykat speciale e demokrateve ? Dhe marreveshje qe nuk u ba u kerku nga administrata e ngushte e Trumpit?

Dmth qe te mos bahej marreveshja me perfaqesine e Grenell (trump) demokratet e amerikes nepermjet gjykates speciale dhane urdherin per Thacin...
 
Last edited:
  • Like
Reactions: JAM

Kurt

———>
Anëtar
Aug 9, 2014
Postime
6,692
Pikët
113
Ndoshta do te shkojne per turizem dhe ka mundesi te bisedojne per Turizmin dhe Mjedisin.
Edhe tema vete eshte hapur ne nenforumin "Mjedisi".
Edhe ky Pandeli Majko nuk eshte i mirpritur ne Kosove?
Po ky mbahej dhe respektohej si hero sepse gjate luftes se Kosoves ishte kryeminister i Shqiperise dhe ka kontribuar shume?! 🤔
Keshtu e dija edhe une?! Ky mbaj mend u mbante si hero ne kosove?!
 

Hawk

V.I.P
Anëtar
Nov 24, 2014
Postime
7,645
Pikët
113
Shume te dobet jemi fatkeqsisht, kan pat fat Sllavet ne Ballkan qe kan patur armiq aq te dobet si Shqiptaret, te bejne hijack identitete, zgjerim territoreve ne dem tonin etj etj.....

Si eshte e mundur une them, Shqiperia nje shtet Mesdhetar te anonte kah blloku Europjano Lindor nen petkun e Komunizmit, kjo eshte e paarsyeshme, e pa kapshme. Ideologji vetvrasje te nje kombi, ne mos te kete qene e inxhinierume nga agjent te huaj nuk ka shansa nje Shqiptar i mirefillte te logjikoje ne dem te interesit te kombit vet.
 

Iluzionisti

V.I.P
Anëtar
Jan 9, 2020
Postime
1,865
Pikët
113
Shume te dobet jemi fatkeqsisht, kan pat fat Sllavet ne Ballkan qe kan patur armiq aq te dobet si Shqiptaret, te bejne hijack identitete, zgjerim territoreve ne dem tonin etj etj.....

Si eshte e mundur une them, Shqiperia nje shtet Mesdhetar te anonte kah blloku Europjano Lindor nen petkun e Komunizmit, kjo eshte e paarsyeshme, e pa kapshme. Ideologji vetvrasje te nje kombi, ne mos te kete qene e inxhinierume nga agjent te huaj nuk ka shansa nje Shqiptar i mirefillte te logjikoje ne dem te interesit te kombit vet.
Hajde mbushja menjen nje komunisti qe edhe ne kete forum jane me lopate...

Lidhja me bllokun lindor ka qene aksidenti ma i madh qe i ka ndodh kombit tone ne histori...

Dhe sot jemi gjysmak !!!
 

King Bardhyl

V.I.P
Anëtar
Mar 24, 2015
Postime
9,593
Pikët
113
Shume te dobet jemi fatkeqsisht, kan pat fat Sllavet ne Ballkan qe kan patur armiq aq te dobet si Shqiptaret, te bejne hijack identitete, zgjerim territoreve ne dem tonin etj etj.....

Si eshte e mundur une them, Shqiperia nje shtet Mesdhetar te anonte kah blloku Europjano Lindor nen petkun e Komunizmit, kjo eshte e paarsyeshme, e pa kapshme. Ideologji vetvrasje te nje kombi, ne mos te kete qene e inxhinierume nga agjent te huaj nuk ka shansa nje Shqiptar i mirefillte te logjikoje ne dem te interesit te kombit vet.
Jam dakord me pjesën e parë të postimi.
Ndërsa për pyetjen që bën, përgjigja është se krahu i djathtë në Shqipëri u lidh me palën humbëse. Ndërsa krahu i majtë u lidh me sllavët si e vetmja mundësi për ta rreshtuar vendin në palën fituese, ka edhe arsye të tjera por të thashë kryesore. Asnjë nga dy palët në Shqipëri(Kur them Shqipëri kam parasysh gjithë trojet shqiptare), e majtë e djathtë, nuk u lidh me palën fituese perëndimore.
Edhe diçka tjetër. Komunizmi shqiptar ishte një fatkeqësi shumë e madhe për ne që jetuam dhe jetojmë në Shqipëri. Ju shqiptarët e ish-Jugosllavisë nuk keni arsye që të shani komunistët shqiptarë.
 

Hawk

V.I.P
Anëtar
Nov 24, 2014
Postime
7,645
Pikët
113
Jam dakord me pjesën e parë të postimi.
Ndërsa për pyetjen që bën, përgjigja është se krahu i djathtë në Shqipëri u lidh me palën humbëse. Ndërsa krahu i majtë u lidh me sllavët si e vetmja mundësi për ta rreshtuar vendin në palën fituese, ka edhe arsye të tjera por të thashë kryesore. Asnjë nga dy palët në Shqipëri(Kur them Shqipëri kam parasysh gjithë trojet shqiptare), e majtë e djathtë, nuk u lidh me palën fituese perëndimore.
Edhe diçka tjetër. Komunizmi shqiptar ishte një fatkeqësi shumë e madhe për ne që jetuam dhe jetojmë në Shqipëri. Ju shqiptarët e ish-Jugosllavisë nuk keni arsye që të shani komunistët shqiptarë.
Nje Shqiperi e forte, pro-perendimore nenkupton qe kemi mbeshtetje me te forte.
 

Kurt

———>
Anëtar
Aug 9, 2014
Postime
6,692
Pikët
113
Boh filliuan justifikimet inferiore tipike. 30 vjet kishim lidhje shume te forta me perendimin, kishim 30 vjet demokraci, ku gjindemi sot si komb?
 

magnus

V.I.P
Anëtar
Jan 27, 2011
Postime
14,370
Pikët
113
Jam dakord me pjesën e parë të postimi.
Ndërsa për pyetjen që bën, përgjigja është se krahu i djathtë në Shqipëri u lidh me palën humbëse. Ndërsa krahu i majtë u lidh me sllavët si e vetmja mundësi për ta rreshtuar vendin në palën fituese, ka edhe arsye të tjera por të thashë kryesore. Asnjë nga dy palët në Shqipëri(Kur them Shqipëri kam parasysh gjithë trojet shqiptare), e majtë e djathtë, nuk u lidh me palën fituese perëndimore.
Edhe diçka tjetër. Komunizmi shqiptar ishte një fatkeqësi shumë e madhe për ne që jetuam dhe jetojmë në Shqipëri. Ju shqiptarët e ish-Jugosllavisë nuk keni arsye që të shani komunistët shqiptarë.
Ke harruar Jalten e tre te medhenjve.
Fakt, ushtria partizane komuniste greke ishte shume me e forte se partizanet e rraskapitur shqiptare, llogjikisht greqia duhet te ishte shtet komunist.
Fakt, Stalini nuk e donte shqiperine ne kampin komunist, donte greqine.
Fakt, shqiperia ju la titos, greqia kaloi me perendimin.
Eshte e lehte te nxjerresh perfundimin pse shqiperia mbeti ne kampin komunist, dhe kush e la.
Partizanet e greqise u munden nga anglo-amerikanet, ashtu ishte rene dakord.

Vendet qe mbeten nen influencen ruse ishin te gjitha ku kishte hyre ushtria ruse, ne shqiperi nuk shkeli ushtari rus.
Po te vendosnin anglo-amerikanet, brenda dites kishin pushtuar shqiperine dhe hiqnin qafe enver hoxhen. Por nuk ishte rene dakord ashtu nga te medhenjte.
 
Last edited:

SystemA

V.I.P
Anëtar
Sep 14, 2010
Postime
51,412
Pikët
113
Kur Churchill i ofroi Stalinit një ndarje të Ballkanit në sferat e ndikimit në tetor 1944, Stalini u parashtroi britanikeve raportin ... 90% juve dhe 10% neve(ruset me i llaf), në këmbim të sundimit të tij në Rumani, Bullgari dhe Hungari. Dhe ai nuk pranoi të jepte ndonjë mbështetje të drejtpërdrejtë për shokët grekë që luftonin ashpër. Kjo luftë nuk mund të fitohej, tha ai. Dhe Bashkimi Sovjetik nuk mund të ndërhyjë as në rast të një lufte akute, sepse BRSS nuk ka marine =FAKT.

ELAS gëlltiti ose likuidoi të gjitha grupet guerile rivale, përveç EDES të Napoleon Zerva, i cili mori mbështetjen e.................. Britanisë =FAKT.

Pastaj Winston Churchill "mori frenat në duart e tij",dhe urdhëroi guvernatorin e tij, gjeneralin Scobie..... Ne duhet ta mbajmë Athinën. Do të ishte një gjë e madhe për ju nëse mund ta bëni këtë pa gjakderdhje, nëse nuk gjeni ndonjë mënyrë tjetër, ju duhet të derdhni gjak = FAKT.

FAZITI.....qurQIlli duhej te ishte i PARI ne Nürenberg.

Ja HODHI.....PLEHRA.

HISTORI.
 

Hawk

V.I.P
Anëtar
Nov 24, 2014
Postime
7,645
Pikët
113
Boh filliuan justifikimet inferiore tipike. 30 vjet kishim lidhje shume te forta me perendimin, kishim 30 vjet demokraci, ku gjindemi sot si komb?
Cfare demokracije?

Ende jemi nen efektin apo eren post - komunizem. Cfare pluralizmi demokratik kemi ne Shqiperi, me trego? I njejti tregim PD vs PS ne cikel te pafund.
 

King Bardhyl

V.I.P
Anëtar
Mar 24, 2015
Postime
9,593
Pikët
113
Nje Shqiperi e forte, pro-perendimore nenkupton qe kemi mbeshtetje me te forte.
Nuk na pranoi njeri ne Perendim, kete te shpjegova. Ne Shqiperi, perpara LDB dhe gjate asaj lufte ka pasur politikane dhe intelektuale filoanglez, por nuk ka pasur kurre nje parti filoangleze, Amerika mbas lufte u be fuqi boterore. Arsyeja eshte se ai grupim ku udhehiqte Anglia ishin autoret e coptimit te Shqiperise, biles kishin bere edhe marreveshje sekrete ne Londer per coptimin perfundimtar te Shqiperse. Nuk ishte ceshtja se ne nuk donim te ishim pro-perendimor, ata nuk na pranonin. Eshte e deshmuar nga oficeret e misioneve britanike se kur ju kerkohej nacionalisteve, kryesisht Ballit Kombetar qe te luftonin kunder Gjermaneve, pergjigja ishte, ne ngrihemi qe neser ne lufte kunder gjermaneve vetem ju anglezet na sqaroni dicka, cfare do behet me Kosoven mbas lufte, ishte kusht i panegociueshem per ata si nacionaliste. Natyrisht qe ata oficere britanike qe ishin cuna te rinj nuk mund te merrnin persiper qe ti pergjigjeshin nje pyetje te tille. Ata kishin interes te raportonin se kishin hedhur ndonje ure ne ere dhe te fitonin ca kredite personale te komanda aleate. Po keta oficere tregojne ne kujtimet e tyre qe mbas lufte mesuan se jo vetem Kosova nuk do mbetej me Shqiperine por vete ekzistenca e Shqiperise ishte ne pikepyetje. Ishte nje dere e mbyllur per ne. Pastaj, anglezet e sollen Enver Hoxhen ne pushtet.
Ndersa sot ne jemi mbase kombi me pro-perendimor, me shume edhe se vete perendimoret mbase, por fjalet qe po degjojme nuk jane te mira.
 

SystemA

V.I.P
Anëtar
Sep 14, 2010
Postime
51,412
Pikët
113
Nuk na pranoi njeri ne Perendim, kete te shpjegova. Ne Shqiperi, perpara LDB dhe gjate asaj lufte ka pasur politikane dhe intelektuale filoanglez, por nuk ka pasur kurre nje parti filoangleze, Amerika mbas lufte u be fuqi boterore. Arsyeja eshte se ai grupim ku udhehiqte Anglia ishin autoret e coptimit te Shqiperise, biles kishin bere edhe marreveshje sekrete ne Londer per coptimin perfundimtar te Shqiperse. Nuk ishte ceshtja se ne nuk donim te ishim pro-perendimor, ata nuk na pranonin. Eshte e deshmuar nga oficeret e misioneve britanike se kur ju kerkohej nacionalisteve, kryesisht Ballit Kombetar qe te luftonin kunder Gjermaneve, pergjigja ishte, ne ngrihemi qe neser ne lufte kunder gjermaneve vetem ju anglezet na sqaroni dicka, cfare do behet me Kosoven mbas lufte, ishte kusht i panegociueshem per ata si nacionaliste. Natyrisht qe ata oficere britanike qe ishin cuna te rinj nuk mund te merrnin persiper qe ti pergjigjeshin nje pyetje te tille. Ata kishin interes te raportonin se kishin hedhur ndonje ure ne ere dhe te fitonin ca kredite personale te komanda aleate. Po keta oficere tregojne ne kujtimet e tyre qe mbas lufte mesuan se jo vetem Kosova nuk do mbetej me Shqiperine por vete ekzistenca e Shqiperise ishte ne pikepyetje. Ishte nje dere e mbyllur per ne. Pastaj, anglezet e sollen Enver Hoxhen ne pushtet.
Ndersa sot ne jemi mbase kombi me pro-perendimor, me shume edhe se vete perendimoret mbase, por fjalet qe po degjojme nuk jane te mira.
KSHU eshte KJO.

Por kujt tja shpjegosh?????????????????????
 

King Bardhyl

V.I.P
Anëtar
Mar 24, 2015
Postime
9,593
Pikët
113
Kur Churchill i ofroi Stalinit një ndarje të Ballkanit në sferat e ndikimit në tetor 1944, Stalini u parashtroi britanikeve raportin ... 90% juve dhe 10% neve(ruset me i llaf), në këmbim të sundimit të tij në Rumani, Bullgari dhe Hungari. Dhe ai nuk pranoi të jepte ndonjë mbështetje të drejtpërdrejtë për shokët grekë që luftonin ashpër. Kjo luftë nuk mund të fitohej, tha ai. Dhe Bashkimi Sovjetik nuk mund të ndërhyjë as në rast të një lufte akute, sepse BRSS nuk ka marine =FAKT.

ELAS gëlltiti ose likuidoi të gjitha grupet guerile rivale, përveç EDES të Napoleon Zerva, i cili mori mbështetjen e.................. Britanisë =FAKT.

Pastaj Winston Churchill "mori frenat në duart e tij",dhe urdhëroi guvernatorin e tij, gjeneralin Scobie..... Ne duhet ta mbajmë Athinën. Do të ishte një gjë e madhe për ju nëse mund ta bëni këtë pa gjakderdhje, nëse nuk gjeni ndonjë mënyrë tjetër, ju duhet të derdhni gjak = FAKT.

FAZITI.....qurQIlli duhej te ishte i PARI ne Nürenberg.

Ja HODHI.....PLEHRA.

HISTORI.
Ne kartopicete e shkroi propozimin per Stalinin per ndarjen e Europes:


 
Top