• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Ksenocentrizmi ...

Just myself

Anëtar i ri
Anëtar
Sep 15, 2009
Postime
934
Pikët
0
Vendndodhja
Ne hapat e jetes ...
Ksenocentrizmi nenkupton parapelqimin e kulturave të huja ne krahasim me kulturen vetjake.

Duke qene ne thelb i kunderti i etnocentrizmit,ksenocentrizmi perfaqeson mentalitetin,bindjen se kultura,menyra e jeteses, produktet e ndryshme dhe idete e krijuara ne vend jane inferiore ndaj atyre të krijuara ne vende te tjera.

Ksenocentrizmi perfaqeson edhe bindjen se e rralla,e huaja,e largeta,e panjohura krijojne magjepsje te vecanta.

Ne jeten e perditshme psh. mjaft amerikan paguajne me shume per mallra te importuara si veshje te modes franceze,birra gjermane,paisje elektronike japoneze etj,te cilat mendohet se jane me te mira se ato vendase.

Po per popullin shqiptar nuk behet fjale vetem per mallra qe blihen dhe sillen nga jashte, por dhe per kulturen dhe veprimet qe mundohemi me ngulm t’i percjellim tek ne.

Mendoni se populli shqiptar eshte ksenocentrik?

Nese mendoni se shqiptaret nuk jane te tille, atehere si e shihni ju ate ne pergjithesi si dukuri?!

Autori Eldi Stermasi
 
Top