• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Ku ndodhet varri i Lekës së Madh?

illyrianboyful

BACA KILË KAPUQË BARDHË
Anëtar
Mar 10, 2013
Postime
572
Pikët
0
Përgjigje e: Ku ndodhet varri i Lekës së Madh?

Logjikisht varri i lekës duhet të jetë aty ku edhe ka vdekur në Babilonë.

transportimi i xhenazës në ato kohëra ishte diçka e pamundur, xhenazja për disa ditë prishej e tërë, dhe i vinte era shumë e madhe.

Për çka të ishte deportuar xhenazja e lekës nga Babiloni (vendi i vdekjes) në kazakistan??? ABSURDE!!!
 

Petro

Anëtar i ri
Anëtar
Jul 13, 2013
Postime
12
Pikët
0
Vendndodhja
Tiranë
Përgjigje e: Ku ndodhet varri i Lekës së Madh?

Maqedonasit sllave do të ishin stërniprit e Aleksander "Macedonskit" të madh dhe do besoheshin e pranoheshin njëzeri nga historianët sllavë, sikur të mos tradhëtoheshin nga...mollzat mongole...hihihihi
 

Mandi

ஜ۩۞۩ஜ
Staff member
Anëtar
Feb 8, 2009
Postime
9,612
Pikët
113
Vendndodhja
Përgjigje e: Ku ndodhet varri i Lekës së Madh?Ishte padyshim një nga strategët dhe njerëzit më të mëdhenj që ka njohur historia dhe vetë njerëzimi! Ndërsa ishte në prag të vdekjes, Aleksandri i Madh fton gjeneralët e tij dhe u njoftoi tre dëshirat e fundit. Dëshirat e tij ishin
1. Arkivoli im të transferohet nga mjekët më të mirë të kohës!
2. Thesaret që kam fituar (ar, flori, argjend, diamante dhe çdo gur të çmuar) t’i shpërndajnë gjatë gjithë rrugëtimit deri tek varri im!
3. Duart mi lini jashtë të përkëdhelin ajrin, jashtë arkivolit, në pamje publike! Njëri nga gjeneralët e tij, i befasuar nga dëshirat e pazakonshme të udhëheqësit të madh, e pyet Aleksandërin se cilat ishin arsyet.Atëherë Aleksandri i Madh i shpjegon
1. Dua që mjekët më të famshëm të kohës, të mbajnë mbi supet e tyre arkivolin tim, që të mund të tregojnë me këtë mënyrë se edhe ata, nuk kanë para vdekjes, fuqinë të shërojnë!
2. Dua që sipërfaqja e tokës të mbulohet nga thesaret e mia, që të munden të gjithë të shikojnë se pasuria që ne fitojmë këtu, mbetet këtu!
3. Dua duart e mia të jenë në ajër me qëllim që njerëzit të shikojnë se vijmë me duar bosh dhe ikim po me duar bosh, kur të mbaroj thesari më i madh për ne, që është koha!/alb-observer.com/
 
Last edited:

SERAFIM DILO

Anti Busavata
Anëtar
Aug 31, 2010
Postime
9,559
Pikët
48
Përgjigje e: Ku ndodhet varri i Lekës së Madh?Ishte padyshim një nga strategët dhe njerëzit më të mëdhenj që ka njohur historia dhe vetë njerëzimi! Ndërsa ishte në prag të vdekjes, Aleksandri i Madh fton gjeneralët e tij dhe u njoftoi tre dëshirat e fundit. Dëshirat e tij ishin
1. Arkivoli im të transferohet nga mjekët më të mirë të kohës!
2. Thesaret që kam fituar (ar, flori, argjend, diamante dhe çdo gur të çmuar) t’i shpërndajnë gjatë gjithë rrugëtimit deri tek varri im!
3. Duart mi lini jashtë të përkëdhelin ajrin, jashtë arkivolit, në pamje publike! Njëri nga gjeneralët e tij, i befasuar nga dëshirat e pazakonshme të udhëheqësit të madh, e pyet Aleksandërin se cilat ishin arsyet.Atëherë Aleksandri i Madh i shpjegon
1. Dua që mjekët më të famshëm të kohës, të mbajnë mbi supet e tyre arkivolin tim, që të mund të tregojnë me këtë mënyrë se edhe ata, nuk kanë para vdekjes, fuqinë të shërojnë!
2. Dua që sipërfaqja e tokës të mbulohet nga thesaret e mia, që të munden të gjithë të shikojnë se pasuria që ne fitojmë këtu, mbetet këtu!
3. Dua duart e mia të jenë në ajër me qëllim që njerëzit të shikojnë se vijmë me duar bosh dhe ikim po me duar bosh, kur të mbaroj thesari më i madh për ne, që është koha!/alb-observer.com/
E bukur kjo.Nuk e di sa eshte e vertet,por duket sikur e ka thene vertet Aleksandri.(Mendjemadh e idealist deri ne fund )
 

shoku_tanku

patriot
Anëtar
Jan 2, 2011
Postime
23,472
Pikët
113
Vendndodhja
ne vithen e peles se hazdisur
Përgjigje e: Ku ndodhet varri i Lekës së Madh?

Epo historianet jane si arixhofka o sero...vene ne gojen e njerezve te shquar lloj e soj gjerash...ai mund te kete qene edhe gagac o me keq akoma,memec,o i shkare nga trute e kokes..neser pasneser edhe per sali berishen historia do flase si per nje njeri te madh,ne mos ka filluar te flase qe sot
 

SERAFIM DILO

Anti Busavata
Anëtar
Aug 31, 2010
Postime
9,559
Pikët
48
Përgjigje e: Ku ndodhet varri i Lekës së Madh?

Epo historianet jane si arixhofka o sero...vene ne gojen e njerezve te shquar lloj e soj gjerash...ai mund te kete qene edhe gagac o me keq akoma,memec,o i shkare nga trute e kokes..neser pasneser edhe per sali berishen historia do flase si per nje njeri te madh,ne mos ka filluar te flase qe sot
Qe jan si arixhofkat eshte e vertet,po edhe arixhofkat duan nje filxhan kafe,o nje fije floku, qe te flasin...Ne rastin e Saliut,eshte te flasesh kot,nuk do ket arixhofka ta mari mundimin.Do jet nje njeri qe do harohet nga historia,o do permendet si shembull i gabimeve trashanike.
 

shoku_tanku

patriot
Anëtar
Jan 2, 2011
Postime
23,472
Pikët
113
Vendndodhja
ne vithen e peles se hazdisur
Përgjigje e: Ku ndodhet varri i Lekës së Madh?

Qe jan si arixhofkat eshte e vertet,po edhe arixhofkat duan nje filxhan kafe,o nje fije floku, qe te flasin...Ne rastin e Saliut,eshte te flasesh kot,nuk do ket arixhofka ta mari mundimin.Do jet nje njeri qe do harohet nga historia,o do permendet si shembull i gabimeve trashanike.
eshte per tu cuditur sa besim ke ti sero te historia!

po koshi i plehrave te biologjise eshte a derbardh..e tha mire ai shkrimtari spanjoll,si ja thoshin
 

SERAFIM DILO

Anti Busavata
Anëtar
Aug 31, 2010
Postime
9,559
Pikët
48
Përgjigje e: Ku ndodhet varri i Lekës së Madh?

eshte per tu cuditur sa besim ke ti sero te historia!

po koshi i plehrave te biologjise eshte a derbardh..e tha mire ai shkrimtari spanjoll,si ja thoshin
Kam besim tek shkrimi,jo tek historia.Dikur para se te shkruhej legjenda kalonte goje me goje,e ndryshonte,o prishej,o zbukurohej, sa here qe tregohej,o kalonte gojarisht,nga nje person ne personin tjeter...Shkrimi e prishi kete magji,e beri legjenden o historin trashegimeri,e beri pothuajse te pandryshueshme.Mund ta zbukurosh po eshte veshtire ta ndyshosh,e nga kjo,mbase edhe diçka mund te mesosh.
 

shoku_tanku

patriot
Anëtar
Jan 2, 2011
Postime
23,472
Pikët
113
Vendndodhja
ne vithen e peles se hazdisur
Përgjigje e: Ku ndodhet varri i Lekës së Madh?

po historine fitimtaret e kane shkruar o sero dhe fitimtaret zakonisht kane qene maskarenj te medhenj,njerez te etur per gjak edhe pa principe morale..po te mos kishe te tilla veti atehere fitorja me siguri do anonte ne krahun tjeter
 

SERAFIM DILO

Anti Busavata
Anëtar
Aug 31, 2010
Postime
9,559
Pikët
48
Përgjigje e: Ku ndodhet varri i Lekës së Madh?

po historine fitimtaret e kane shkruar o sero dhe fitimtaret zakonisht kane qene maskarenj te medhenj,njerez te etur per gjak edhe pa principe morale..po te mos kishe te tilla veti atehere fitorja me siguri do anonte ne krahun tjeter
Qe historin e kan shkruajtur fitimtaret,eshte dhe seshte e vertet.E para ata fituan e mbijetuan e mbase edhe u takonte ta shkruanin.Sikur ta shruanin te humburit nuk do kishte dhe aq kuptim,do ishte shfaqesim.

E ke gabim,ne qofte se ne histori ka njerez me principe morale,ne pergjithesi jane ata qe kan luftuar.O kishin me shume principe se te tjeret qe plaçkitnin e vidhnin.Nje ushtarak ka me teper principe sesa nje kusar o brigant e pirat.
 

Altin Kocaqi

Anëtar i ri
Anëtar
Feb 4, 2012
Postime
93
Pikët
0
Përgjigje e: Ku ndodhet varri i Lekës së Madh?

Dikur egzistonte nje liber i nje njeriu te Aleksandrit te Madhe.Ai liber shkruante jeten e tij. Ne shek II e s pronare te dorshkrimeve te vjetra u bene baballaret e kishes. Keta nuk rishkruajten e nuk shpetuan asnje liber qe nuk shkruhej ne dialektin e atikes=gjuhes letrare=greqishtes.
Kjo sic duket tregon dhe fatin e vete atij libri si dhe gjuhen me te cilen ishte shkruajtur. Aleksandri beri fli mbi varrin e Akilit....dhe ky i zhdukur tanime....Keto historira sic duket kane te bejne me perjetesin e emrit
 

Mandi

ஜ۩۞۩ஜ
Staff member
Anëtar
Feb 8, 2009
Postime
9,612
Pikët
113
Vendndodhja
Varri i Pinton-it, djalit të Aleksandrit në Fshatin Plloçë të Vlorës

A e dini se Aleksandri i Madh, kishte një djalë? me Emrin Phinton?, Por për të gjithë ju që e doni shumë historinë shqiptare, po ju tregoj një Sekret të Jashtëzakonshëm.

Djali i Aleksandrit të Madh, Phinton, zgjodhi që në fundin e jetës së tij, “të flinte” në fshatin Plloç të Vlorës, së bashku me Perëndeshën e Bukurisë Afërdita /Më poshtë keni edhe një listë arkeologjike, për disa nga monumentet e rëndësishme arkeologjike të gjendura në Shqipëri.

Këto informacione, janë gjendur, në bibliotekën mistike të Aleksandrisë…. / Do mbeteni të befasuar, nga thesaret tona kombëtare!

PHINTON, THE SON OF ALEXANDER AND APHRODITE – Illyria – Amantia (Plloçë – Vlora, Albania / Dedication to Aphrodite Pandamos / -Pinton, Djali i Aleksandrit, dhe Afërdita, Fragment Arkeologjik në Fshatin Plloç të Vlorës / FRAGMENTE BIBLIOGRAFIE MBI ANTIKITETIN DHE ARKEOLOGJINË E SHQIPËRISË /FRAGMENTE THESARESH ARKEOLOGJIKE SHQIPTARE.

Illyria — Amantia (Ploçë) — 2nd c. BC / Varri i Pinton-it, djalit të Aleksandrit në Fshatin Plloçë të Vlorës!

 

Mandi

ஜ۩۞۩ஜ
Staff member
Anëtar
Feb 8, 2009
Postime
9,612
Pikët
113
Vendndodhja
Pasko Kuzman: Nëse tregoj ku është varri i Aleksandrit të Madh, do të nis Lufta e Tretë Botërore

39977724-F52B-405C-8EDF-65C62F1E7E9D.jpeg

Arkeologu Pasko Kuzman, i cili është i njohur për deklaratën e tij se nuk do të largohet nga kjo botë pa mos e zbuluar varrin e Aleksandrit të Madh, ka lëshuar sërish një deklaratë të ngjashme.


Ai thotë se nëse tregon se ku ndodhet varri i Lekës së Madh, do të fillojë lufta e tretë botërore, përcjell Telegrafi Maqedoni.

“Pas gjithë hulumtimeve dhe studimeve që kam bërë ndër vite, lirisht mund të them se e di se ku është varri i Aleksandrit të Madh, por në këtë pikë aftësia ime intelektuale është e përqendruar në shkrimin e një romani për bashkëkombasin tonë në Paris”.

“Në një rast, kur më pyetën pse nuk thashë nëse e di se ku ishte varri i Aleksandrit të Madh, unë u përgjigja se nëse do ta bëja, do të fillonte Lufta e Tretë Botërore. Kam frikë edhe për zhvillimin e mëtutjeshëm të njerëzimit nëse zbulojmë të vërtetën për vendin ku është varrosur Aleksandri. Do të jetë diçka si zbulimi i varrit të Jezu Krishtit”, thotë Kuzman.

Sipas informacioneve të tij, për të cilat thotë se nuk janë absolutisht të vërteta, vendi i varrit të Aleksandrit të Madh është tek lokaliteti arkeologjik Isar, në fshatin Marvinci të Vallandovës.

Pasko Kuzman nga 2006 deri në 2013 ishte Drejtor i Zyrës së Mbrojtjes së Trashëgimisë Kulturore. Në korrik 2014, Gjykata Penale e Shkupit e dënoi atë me 3 vjet burg për rastin e gërmimeve dhe shitjeve të paligjshme të objekteve arkeologjike, të njohur si “Falanga 2”.

Kuzman u dënua për shpërdorim të pushtetit, sepse ai u kishte dhënë dy personave leje për të gërmuar në dy lokalitete afër Katlanovës dhe Dellçevës.
 

Adea

V.I.P
Anëtar
Dec 21, 2016
Postime
6,653
Pikët
113
Varri i Lekes se Madh duhet te jete tek ky "bukuroshi" Pasko Kuzman, nga Kuz Babaja e Vlores te cilit i duket vetja si Leka!

Bota paska rrjedhur me teper se e mendoja!


El
 

Adea

V.I.P
Anëtar
Dec 21, 2016
Postime
6,653
Pikët
113
Leka i Madh eshte ende gjalle dhe plot vitalitet. Shekel!

Kush me hap varrin mua do bjere VETE brenda!

teasing-smiley-sticking-tongue-out-emoticon.gif
El
 

ciarli

Super Anëtar
Anëtar
Apr 25, 2018
Postime
474
Pikët
28
..meqe dihet qe toka rrotullohet drejt jug perendimit dhe qe shqip-ria sqepja apo e serta ka qene vend i maqe-donia mace zonja..pra ne kohen e varrimit dhe deri tani varri i tij duhet te jete ne elbasan.
 
Top