• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Kujdes para kompjuterit... mbajeni mbështetësen e karriges në kënd 35°

SEa

Anëtar i ri
Anëtar
Jan 15, 2010
Postime
1,516
Pikët
0
Vendndodhja
marina di massa
Shpesh ndjeni të keni dhimbje shpine, të cilat herë-herë bëhen të padurueshme. Shumëkush fajin e gjen te koha, tek reuma, por jo më pak edhe te të fjeturit keq. Në të vërtetë shoqata e Radiologëve Amerikanë, këshillon të kundërtën.
Dhimbjet e shpinës, lidhen ngushtë me qëndrimin në karrigen e punës. Shtrohet pyetja, në cilën pozitë duhet të qëndrojmë ulur që kjo të jetë sa më pak e dëmshme për trupin?

Sipas sa njëjtës shoqatë, e cila vetëm pak kohë më parë ka organizuar një simpozium, ku janë prezantuar studimet dhe hulumtimet më të fundit mbi qëndrimin ulur, mësohet se qëndrimi nën shkallën prej 90° ndikon negativisht në disqet dhe muskujt e pjesës së poshtme të shpinës.

Ndaj, për këtë arsye, ata kanë propozuar, se pozicioni në të cilën shpina duhet të qëndrojë gjatë qëndrimit në karrige është në këndin prej 35°. Do të ndjeni më pak dhimbje.
 
Top