• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Kujdes para kompjuterit... mbajeni mbeshtetesen e karriges ne kend 35°

SmiLey

Anëtar i ri
Anëtar
Feb 1, 2010
Postime
1,274
Pikët
0
Vendndodhja
Negli occhi suoi! ♥ ♥

Shpesh ndjeni te keni dhimbje shpine, te cilat here-here behen te padurueshme. Shumekush fajin e gjen te koha, tek reumatizma, por jo me pak edhe te te fjeturit keq. Ne te vertete shoqata e Radiologeve Amerikane, keshillon te kunderten.

Dhimbjet e shpines, lidhen ngushte me qendrimin ne karrigen e punes. Shtrohet pyetja, ne cilen pozite duhet te qendrojme ulur qe kjo te jete sa me pak e demshme per trupin?

Sipas sa njejtes shoqate, e cila vetem pak kohe me pare ka organizuar nje simpozium, ku jane prezantuar studimet dhe hulumtimet me te fundit mbi qendrimin ulur, mesohet se qendrimi nen shkallen prej 90° ndikon negativisht ne disqet dhe muskujt e pjeses se poshtme te shpines.

Ndaj, per kete arsye, ata kane propozuar, se pozicioni ne te cilen shpina duhet te qendroje gjate qendrimit ne karrige eshte ne kendin prej 35°. Do te ndjeni me pak dhimbje.
 
Top