• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Kujtesë: Kur mësuesi kujton nxënësit që nuk janë më

Gi de Masha

The untouchables ...
Anëtar
Apr 21, 2010
Postime
15,989
Pikët
113
Vendndodhja
Danimarkë

Legjendë: ( nga e mjata në të djathtë)
Në këmbë: (2) Vezire Muçolli, Sh. Berisha, unë, T. Bucolli, G. Berisha
Ulur: G. Ferizi, (1) Arife Muçolli, Sh. Berisha dhe … Muçolli


KUJTIME NGA MËSIMDHËNIA IME NË SHKOLLËN POKLEK - VASILEVË 1992/93

KUR MËSUESI KUJTON NXËNËSIT QË NUK JANË MË

Sonte duke hulumtuar nëpër sirtarë gjeta edhe këtë fotografi, marrë dikund në qershor të vitit 1993. Ky grup vajzash shprehën dëshirën të dilnin bashkë me kujdestarin e klasës ( mua) që ta kishin kujtim nga klasa e tetë, se mbase nuk do të shiheshim më, sepse ndonjërës me këtë vit do t'i përfundonte shkollimi...

Por askujt aso kohe nuk do t'i shkonte ndërmend se kjo ndarje do të jetë krejt e një natyre tjetër, të cilën do ta shkaktonte ushtria e shtetit që për një shekull na mbante të okupuar e që në historinë e fundit njihet si Masakra e Poklekut.

Shikoj fotografinë për një kohë të gjatë dhe mundohem të kujtoj vendet në bankat ku ishin të ulura këto vajza dhe mundohem të kujtoj renditjen e tyre në ditar sipas alfabetit ... Dhe më fanitet faqja e ditarit dhe më bëhet sikur nga rubrika e nxënësve u shkëputën dy: 1. Arife Muçoll dhe 2. Vezire Muçolli, emrat e së cilave fluturuan dhe shkuan e u skalitën në Përmendoren e Dëshmorëve ngritur në fshatin Poklek ...

Gulçimi nuk më lejon të shkruaj më shumë, por ju them:
Ju qoftë i lehtë dheu i atdheut bijat e mësuesit!
 

Gi de Masha

The untouchables ...
Anëtar
Apr 21, 2010
Postime
15,989
Pikët
113
Vendndodhja
Danimarkë
Përgjigje e: Kujtesë: Kur mësuesi kujton nxënësit që nuk janë më

Ju faleminderit: drague, Hawk, iDeA, Oqeani
 

zirconium

V.I.P
Anëtar
Apr 30, 2013
Postime
16,911
Pikët
63
Përgjigje e: Kujtesë: Kur mësuesi kujton nxënësit që nuk janë më

Respektet me te thella per profesionin tuaj.
Eshte i atille qe ndikon e formon breza te tere te cilet ulen neper bankat e shkolles. :)
 

Gi de Masha

The untouchables ...
Anëtar
Apr 21, 2010
Postime
15,989
Pikët
113
Vendndodhja
Danimarkë
Përgjigje e: Kujtesë: Kur mësuesi kujton nxënësit që nuk janë më

Ju faleminderit miq që treguat dhembshuri për këto viktima: ~Xhina~, drague, engel, Hawk, iDeA, Kurt, Mandi, Oqeani
 

iDeA

DiNaMiKe
Staff member
Anëtar
Nov 20, 2011
Postime
6,046
Pikët
113
Vendndodhja
FrymeMarrja
Përgjigje e: Kujtesë: Kur mësuesi kujton nxënësit që nuk janë më

"Ndjeva" ate gulcimin tuaj...shpesh me ndodh dhe mua te lotoj kur shoh ndonje foto qe me kujton njerez qe s´jane me rreth nesh.
 

Gi de Masha

The untouchables ...
Anëtar
Apr 21, 2010
Postime
15,989
Pikët
113
Vendndodhja
Danimarkë
Përgjigje e: Kujtesë: Kur mësuesi kujton nxënësit që nuk janë më

"Ndjeva" ate gulcimin tuaj...shpesh me ndodh dhe mua te lotoj kur shoh ndonje foto qe me kujton njerez qe s´jane me rreth nesh.
Të faleminderit iDeA për komentin. Ma riktheve gulçimin, por bëre mirë. Më erdhi mirë që shpirti yt i mirë ndeju dhembje për këto filiza që ende s'e kishin shijuar jetën, që kishin ëndrra për të krijuar një jetë të ardhme, por gjithë këto ëndrra u shuan për një ditë, kur këto dhe mbi 20 anëtarë të familjes së saj, të pambrojtuar nga askush, u prenë në mënyrën më barbare nga ushtria kanibaliste e shtetit prej të cilit ishim të okupuar prej një shekulli. Besoj të kesh lexuar a dëgjuar për Masakrën e Poklekut. Këto të dyja janë njëra nga ato!

Derisa ti e ke ndjerë këtë ngjarje kaq thellë, po si mund ta kem ndjerë unë si mësues dhe kujdestar i tyre...

E lashë, s'po mund të shkruaj më shumë!

Respekt për ty iDeA e për gjithë ata që ndiejnë dhembje për ngjarje si kjo!
 

Gi de Masha

The untouchables ...
Anëtar
Apr 21, 2010
Postime
15,989
Pikët
113
Vendndodhja
Danimarkë
Përgjigje e: Kujtesë: Kur mësuesi kujton nxënësit që nuk janë më

Ju faleminderit: Ajana87, Gon! (*~Xhina~*, Ajana87, drague, engel, Gon!, Hawk, iDeA, Kurt, Mandi, Oqeani )
 

AngelDevil

Anëtar i ri
Anëtar
Jun 25, 2016
Postime
21
Pikët
0
Përgjigje e: Kujtesë: Kur mësuesi kujton nxënësit që nuk janë më

Rest in peace. :(
 

iDeA

DiNaMiKe
Staff member
Anëtar
Nov 20, 2011
Postime
6,046
Pikët
113
Vendndodhja
FrymeMarrja
Përgjigje e: Kujtesë: Kur mësuesi kujton nxënësit që nuk janë më

Të faleminderit iDeA për komentin. Ma riktheve gulçimin, por bëre mirë. Më erdhi mirë që shpirti yt i mirë ndeju dhembje për këto filiza që ende s'e kishin shijuar jetën, që kishin ëndrra për të krijuar një jetë të ardhme, por gjithë këto ëndrra u shuan për një ditë, kur këto dhe mbi 20 anëtarë të familjes së saj, të pambrojtuar nga askush, u prenë në mënyrën më barbare nga ushtria kanibaliste e shtetit prej të cilit ishim të okupuar prej një shekulli. Besoj të kesh lexuar a dëgjuar për Masakrën e Poklekut. Këto të dyja janë njëra nga ato!

Derisa ti e ke ndjerë këtë ngjarje kaq thellë, po si mund ta kem ndjerë unë si mësues dhe kujdestar i tyre...

E lashë, s'po mund të shkruaj më shumë!

Respekt për ty iDeA e për gjithë ata që ndiejnë dhembje për ngjarje si kjo!
Para shume vitesh kur ishim ne Shqiperi, xhaxhai im i ndjeri na mblidhte si familje dhe shkonim ne varreza gati cdo te shtune.

Nuk e besoja Kurre, qe ai ishte rend derisa dha shpirt.

Nuk jam kthyer me ne Shqiperi, qe prej vdekjes se tij.
Thjesht ti afrohem shtepis dhe mos ta shoh atje, ti afrohem dyqaneve dhe mos ta shoh atje, qe na pret, na shoqeron e na percjell...ate dashuri & gezim...

Si heren e fundit kur ishte gjalle me ftoi te pinim dicka bashk dhe tha: me behet shume qejfi qe te shoh te veshur mire, te bukur, te edukuar. Xhaxhi do te te shohi keshtu perher.
Ateher kisha turp se isha e vogel.
Xhaxhai im...!

Nje mbremje teksa po shihja fotot familjare me ra ne sy fotoja e gjyshes sime qe shterngonte ne duar foton e xhaxhait tim te madh...

Me keputi shpirtin!!

Dhimbjet nuk sherohen dhe as lehtesohen ...ato na shoqerojn.
 

Gi de Masha

The untouchables ...
Anëtar
Apr 21, 2010
Postime
15,989
Pikët
113
Vendndodhja
Danimarkë
Përgjigje e: Kujtesë: Kur mësuesi kujton nxënësit që nuk janë më

Para shume vitesh kur ishim ne Shqiperi, xhaxhai im i ndjeri na mblidhte si familje dhe shkonim ne varreza gati cdo te shtune.

Nuk e besoja Kurre, qe ai ishte rend derisa dha shpirt.

Nuk jam kthyer me ne Shqiperi, qe prej vdekjes se tij.
Thjesht ti afrohem shtepis dhe mos ta shoh atje, ti afrohem dyqaneve dhe mos ta shoh atje, qe na pret, na shoqeron e na percjell...ate dashuri & gezim...

Si heren e fundit kur ishte gjalle me ftoi te pinim dicka bashk dhe tha: me behet shume qejfi qe te shoh te veshur mire, te bukur, te edukuar. Xhaxhi do te te shohi keshtu perher.
Ateher kisha turp se isha e vogel.
Xhaxhai im...!

Nje mbremje teksa po shihja fotot familjare me ra ne sy fotoja e gjyshes sime qe shterngonte ne duar foton e xhaxhait tim te madh...

Me keputi shpirtin!!

Dhimbjet nuk sherohen dhe as lehtesohen ...ato na shoqerojn.
Dhe besoj se do të prehet i qetë, sepse vërtet ka një mbesë të tillë.
 

iDeA

DiNaMiKe
Staff member
Anëtar
Nov 20, 2011
Postime
6,046
Pikët
113
Vendndodhja
FrymeMarrja
Përgjigje e: Kujtesë: Kur mësuesi kujton nxënësit që nuk janë më

Nuk i afrohem me temes se me beri te lotoj.
Po i rri larg, por kjo ishte arsyeja pse te kuptoj.

Ju pershendes dhe Faleminderit.
 

Gi de Masha

The untouchables ...
Anëtar
Apr 21, 2010
Postime
15,989
Pikët
113
Vendndodhja
Danimarkë
Përgjigje e: Kujtesë: Kur mësuesi kujton nxënësit që nuk janë më


Legjendë: ( nga e mjata në të djathtë)
Në këmbë: (2) Vezire Muçolli, Sh. Berisha, unë, T. Bucolli, G. Berisha
Ulur: G. Ferizi, (1) Arife Muçolli, Sh. Berisha dhe … Muçolli


KUJTIME NGA MËSIMDHËNIA IME NË SHKOLLËN POKLEK - VASILEVË 1992/93

KUR MËSUESI KUJTON NXËNËSIT QË NUK JANË MË

Sonte duke hulumtuar nëpër sirtarë gjeta edhe këtë fotografi, marrë dikund në qershor të vitit 1993. Ky grup vajzash shprehën dëshirën të dilnin bashkë me kujdestarin e klasës ( mua) që ta kishin kujtim nga klasa e tetë, se mbase nuk do të shiheshim më, sepse ndonjërës me këtë vit do t'i përfundonte shkollimi...

Por askujt aso kohe nuk do t'i shkonte ndërmend se kjo ndarje do të jetë krejt e një natyre tjetër, të cilën do ta shkaktonte ushtria e shtetit që për një shekull na mbante të okupuar e që në historinë e fundit njihet si Masakra e Poklekut.

Shikoj fotografinë për një kohë të gjatë dhe mundohem të kujtoj vendet në bankat ku ishin të ulura këto vajza dhe mundohem të kujtoj renditjen e tyre në ditar sipas alfabetit ... Dhe më fanitet faqja e ditarit dhe më bëhet sikur nga rubrika e nxënësve u shkëputën dy: 1. Arife Muçoll dhe 2. Vezire Muçolli, emrat e së cilave fluturuan dhe shkuan e u skalitën në Përmendoren e Dëshmorëve ngritur në fshatin Poklek ...

Gulçimi nuk më lejon të shkruaj më shumë, por ju them:
Ju qoftë i lehtë dheu i atdheut bijat e mësuesit!
Po e rikthej, meqë qenka përvjetori i këtij postimi.
* e shtova foton, sepse fotot nag FB pas një kohe ikin!

Ju faleminderit gjithë juve që i qenkeni bashkëngjitur dhembjes.
 

Ragnar

Real Madrid
Anëtar
Mar 8, 2013
Postime
21,678
Pikët
113
Përgjigje e: Kujtesë: Kur mësuesi kujton nxënësit që nuk janë më

Para 1 viti ka vdek nje shok qe kisha ne shkoll te mesme, moshen 30 vjeqare, shume mu pat dhimt dhe fakti qe e perfundoj masterin dhe ishte i gatshem te fillon nje pune enderrash.
 

Gi de Masha

The untouchables ...
Anëtar
Apr 21, 2010
Postime
15,989
Pikët
113
Vendndodhja
Danimarkë
Përgjigje e: Kujtesë: Kur mësuesi kujton nxënësit që nuk janë më

(Ripostim për shkak të fotografisë )Legjendë: ( nga e mjata në të djathtë)
Në këmbë: (2) Vezire Muçolli, Sh. Berisha, unë, T. Bucolli, G. Berisha
Ulur: G. Ferizi, (1) Arife Muçolli, Sh. Berisha dhe … Muçolli


KUJTIME NGA MËSIMDHËNIA IME NË SHKOLLËN POKLEK - VASILEVË 1992/93

KUR MËSUESI KUJTON NXËNËSIT QË NUK JANË MË​

Sonte duke hulumtuar nëpër sirtarë gjeta edhe këtë fotografi, marrë dikund në qershor të vitit 1993. Ky grup vajzash shprehën dëshirën të dilnin bashkë me kujdestarin e klasës ( mua) që ta kishin kujtim nga klasa e tetë, se mbase nuk do të shiheshim më, sepse ndonjërës me këtë vit do t'i përfundonte shkollimi...

Por askujt aso kohe nuk do t'i shkonte ndërmend se kjo ndarje do të jetë krejt e një natyre tjetër, të cilën do ta shkaktonte ushtria e shtetit që për një shekull na mbante të okupuar e që në historinë e fundit njihet si Masakra e Poklekut.

Shikoj fotografinë për një kohë të gjatë dhe mundohem të kujtoj vendet në bankat ku ishin të ulura këto vajza dhe mundohem të kujtoj renditjen e tyre në ditar sipas alfabetit ... Dhe më fanitet faqja e ditarit dhe më bëhet sikur nga rubrika e nxënësve u shkëputën dy: 1. Arife Muçoll dhe 2. Vezire Muçolli, emrat e së cilave fluturuan dhe shkuan e u skalitën në Përmendoren e Dëshmorëve ngritur në fshatin Poklek ...

Gulçimi nuk më lejon të shkruaj më shumë, por ju them:
Ju qoftë i lehtë dheu i atdheut bijat e mësuesit!
 

Attachments

Last edited:

Sopoti

V.I.P
Banned
Anëtar
Mar 7, 2013
Postime
11,121
Pikët
63
Përgjigje e: Kujtesë: Kur mësuesi kujton nxënësit që nuk janë më

U qoftë dheu i lehtë.
Vërej një pafajësi në sytë e tyre,e një etje për të jetuar. :(
Të paharruar.
 

Pirati

Aga i Lugines
Anëtar
Sep 28, 2010
Postime
12,205
Pikët
113
Përgjigje e: Kujtesë: Kur mësuesi kujton nxënësit që nuk janë më

Demke, ku e ke Hushim ngelaçin ne foto ? :D a mos eshte ai ne rreshtin e pare ? :D
 

Pirati

Aga i Lugines
Anëtar
Sep 28, 2010
Postime
12,205
Pikët
113
Përgjigje e: Kujtesë: Kur mësuesi kujton nxënësit që nuk janë më

ai eshte allahile?
vete ai duhet te jet, shifja gel frizuren ne freestyle Hushimi duhet te jete :D po mesuesi i keq :D nxjer nxenesa shume me te keqinj ta prishin edhe shtetin se lere foton -qesh-
 

drague

me pushime
Anëtar
Sep 20, 2010
Postime
27,313
Pikët
113
Përgjigje e: Kujtesë: Kur mësuesi kujton nxënësit që nuk janë më

vete ai duhet te jet, shifja gel frizuren ne freestyle Hushimi duhet te jete :D po mesuesi i keq :D nxjer nxenesa shume me te keqinj ta prishin edhe shtetin se lere foton -qesh-
paskena antar msusn e presidentit. hallall ja bot zoti Preshev
 

Gi de Masha

The untouchables ...
Anëtar
Apr 21, 2010
Postime
15,989
Pikët
113
Vendndodhja
Danimarkë
Përgjigje e: Kujtesë: Kur mësuesi kujton nxënësit që nuk janë më

(Ripostim për shkak të fotografisë )Legjendë: ( nga e mjata në të djathtë)
Në këmbë: (2) Vezire Muçolli, Sh. Berisha, unë, T. Bucolli, G. Berisha
Ulur: G. Ferizi, (1) Arife Muçolli, Sh. Berisha dhe … Muçolli


KUJTIME NGA MËSIMDHËNIA IME NË SHKOLLËN POKLEK - VASILEVË 1992/93

KUR MËSUESI KUJTON NXËNËSIT QË NUK JANË MË​

Sonte duke hulumtuar nëpër sirtarë gjeta edhe këtë fotografi, marrë dikund në qershor të vitit 1993. Ky grup vajzash shprehën dëshirën të dilnin bashkë me kujdestarin e klasës ( mua) që ta kishin kujtim nga klasa e tetë, se mbase nuk do të shiheshim më, sepse ndonjërës me këtë vit do t'i përfundonte shkollimi...

Por askujt aso kohe nuk do t'i shkonte ndërmend se kjo ndarje do të jetë krejt e një natyre tjetër, të cilën do ta shkaktonte ushtria e shtetit që për një shekull na mbante të okupuar e që në historinë e fundit njihet si Masakra e Poklekut.

Shikoj fotografinë për një kohë të gjatë dhe mundohem të kujtoj vendet në bankat ku ishin të ulura këto vajza dhe mundohem të kujtoj renditjen e tyre në ditar sipas alfabetit ... Dhe më fanitet faqja e ditarit dhe më bëhet sikur nga rubrika e nxënësve u shkëputën dy: 1. Arife Muçoll dhe 2. Vezire Muçolli, emrat e së cilave fluturuan dhe shkuan e u skalitën në Përmendoren e Dëshmorëve ngritur në fshatin Poklek ...

Gulçimi nuk më lejon të shkruaj më shumë, por ju them:
Ju qoftë i lehtë dheu i atdheut bijat e mësuesit!
U qoftë dheu i lehtë.
Vërej një pafajësi në sytë e tyre,e një etje për të jetuar. :(
Të paharruar.
Të faleminderit Sopoti.

Dhe pikërisht kjo pafajësi në sytë e tyre, më shtyri që megjithatë të bëjë një urim për 10 vjetorin, një urim më të denjë, sepse këto dhe shumë të tjerë si këto, e që nuk janë pak, kanë merita të respektohen.

Përkundër pesimizmit tim real, shpresoj se do të vijë ajo ditë kur hajnave do t'u sharrojë kungulli nën uji dhe turpërisht e dhunshëm do të dëbohen nga skena politike.

Andaj Arife, Vezire dhe shumë të tjerë si Arifja e Vezirja, gjaku juaj nuk shkoi humbur, e arritëm pavarësinë dhe do ta gëzojmë këtë.
Gëzoni edhe ju!

 
Last edited:
Top