• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Kullat/ Vjedhja që fshihet pas betejës për teatrin e ri. (2)

cool_shqype

cun per s'mari
Anëtar
Jun 5, 2011
Postime
30,847
Pikët
113
Vendndodhja
ne NYC
Ore ti. Ne Amerike ka qytete me gjoja stil romak me tulla te kuqe qe jane skandal si nga brenda dhe nga jashte. Mirepo i kane meremetuar, u kane shtruar trotuare me tulla dhe jane bere vende karakteristike te qytetit, madje me te shtrenjat dhe me te kerkuarat. Ne ato karabinate metalike, pas 10 vjetesh fillojne probleme me eren, me filtrimin e ajrit, ngrohjes dhe te zhurmes. Shto edhe papastertine e dritareve qe duhen lare nga jashte me shpenzime kolosale qe rrison koston per banuesit. Tere te pasurit i shesin pas disa vjetesh dhe ikin ne vila me kopesht, me drite dhe prane ujit, si en Surrel dmth. Ne qytet rrine rrogetaret.

Urdhero. Te ishte Rama i kishte bere rrafsh per te ndertuar 15-kateshe, po ja qe bota i mban dhe i tregon is faze dinamike te zhvillimit te qyteteve. Keto shkojne mbi $1 mil. nje apartament i vogel me dy dhoma.

View attachment 39089

Pikerisht keto lloj ndertesash qe zakonisht shtrihen ne blloqe te tera masive neper lagjet e vjetra te nderuara midis 1850-1930, quhen Lnadmark Buildings dhe kane status te vecante dhe kane larmi ne dezenjo dhe per nga menyra e ndertimit...ka Itanliane, Franceze, Irlandese e Inglezce.....kaq te rrepte jane mbikqyresit e departamentit te trashigimise kulturore ketu ne katund sa edhe per te vene nje portollampe perpara kesaj ndertese duhet te marresh aprovimin e tyre.
 

Bad_Teacher

*Eat Me*
Anëtar
Dec 11, 2012
Postime
17,929
Pikët
113
Ore ti. Ne Amerike ka qytete me gjoja stil romak me tulla te kuqe qe jane skandal si nga brenda dhe nga jashte. Mirepo i kane meremetuar, u kane shtruar trotuare me tulla dhe jane bere vende karakteristike te qytetit, madje me te shtrenjat dhe me te kerkuarat. Ne ato karabinate metalike, pas 10 vjetesh fillojne probleme me eren, me filtrimin e ajrit, ngrohjes dhe te zhurmes. Shto edhe papastertine e dritareve qe duhen lare nga jashte me shpenzime kolosale qe rrison koston per banuesit. Tere te pasurit i shesin pas disa vjetesh dhe ikin ne vila me kopesht, me drite dhe prane ujit, si ne Surrel dmth. Ne qytet rrine rrogetaret dhe cip mbi cip.

Urdhero. Te ishte Rama i kishte bere rrafsh per te ndertuar 15-kateshe, po ja qe bota i mban dhe i tregon is faze dinamike te zhvillimit te qyteteve. Keto shkojne mbi $1 mil. nje apartament i vogel me dy dhoma.

View attachment 39089
Si keto te Bostonit kemi shallvaret ne lol. . Bejne 1mlion se jane ne downtown. Teatri ishte nje godine e shemtuar nuk krahasohet me arkitekturen e ketyre.
 

rowe

Banned
Anëtar
Jan 27, 2011
Postime
14,175
Pikët
113
Ore ti. Ne Amerike ka qytete me gjoja stil romak me tulla te kuqe qe jane skandal si nga brenda dhe nga jashte. Mirepo i kane meremetuar, u kane shtruar trotuare me tulla dhe jane bere vende karakteristike te qytetit, madje me te shtrenjat dhe me te kerkuarat. Ne ato karabinate metalike, pas 10 vjetesh fillojne probleme me eren, me filtrimin e ajrit, ngrohjes dhe te zhurmes. Shto edhe papastertine e dritareve qe duhen lare nga jashte me shpenzime kolosale qe rrison koston per banuesit. Tere te pasurit i shesin pas disa vjetesh dhe ikin ne vila me kopesht, me drite dhe prane ujit, si ne Surrel dmth. Ne qytet rrine rrogetaret dhe cip mbi cip.

Urdhero. Te ishte Rama i kishte bere rrafsh per te ndertuar 15-kateshe, po ja qe bota i mban dhe i tregon is faze dinamike te zhvillimit te qyteteve. Keto shkojne mbi $1 mil. nje apartament i vogel me dy dhoma. Pemet nuk jane ne mode vec ne Kine.

View attachment 39089
Akoma vazhdon me ate peshkun krap lol, ku e ka pare la scala ai budallai.
Ka ndertesa shume me te bukura Milano nga pamja e jashtme se la scala, eshte e bukur vetem brenda.
Nga jashte la scala ka arkitekture mediokre per standartet e arkitektures italiane.
Gjithsesi eshte ndertese e forte qe mbijeton me shekuj.
Edhe teatri kombetar do mbijetonte me shekuj.
Makuteria e ketyre 8 vjecaristeve shqiptare te transformuar ne milionere nuk ka kufi.
Jane aq pasanike idiote sa nuk e kuptojne se sado para te kesh, nuk jeton dot mire ne nje toke te djegur ku te tjeret jane ne mizerje ekonomike. Ne nje qytet ku te zihet fryma.

Eshte njesoj sikur te jesh i pasur e te jetosh ne Calcuta ose Bangladesh lol.
 

gesti_7

Super Anëtar
Anëtar
Jul 1, 2014
Postime
253
Pikët
43
@gesti_7 .. c’fare eshte e bukur per ty nuk eshte per mua ... dhe anasjelltas.😜

Mua ne pergjithesi me pelqen modernja pa humbur origjinalitetin dhe karakteristikat... so une vete personalisht per k’te arsye dhe shije nuk kam kundershtime qe Po ri ndertohet ne te njentin vend ... pasi bulevardi eshte aty gjithsesi.... dhe kjo eshte si puna e qershise mbi torte pa humbur shijen dhe thelbin. 😛
Pikerisht kete po thosha qe ne postimin e pare qe kam bere me shembuj. Ne gjithe shembujt qe kam sjelle me jane dukur te shemtuara po kush jam une ta bej te bukuren apo te shemtuaren absolute? E bukura eshte ne syte e atij qe e shikon, pra relative.
Ju po vini ketu dhe per te justifikuar nje veprim idiotesk qe mund ta kishte evituar shume kollaj po mundoheni te na mbushni mendjen qe ajo ishte e shemtuar absolute dhe pike.
Nga pamja as mua nuk me pelqente, por vlerat qe ajo kishte me emocionet qe ka percjelle qe ne krijimin e saj nepermjet seksit per italianet, dhe pastaj loteve e te qeshurat te Shqiptaret, jane fakte te dokumentuara dhe nuk jane me relative. ;)
E kishe dhe te faqja qe vet qeveria e miremban se cfare vlerash kishte.
Gjithsesi tani ne bejme mhb kot. Shpresoj qe teatri i ri ti kenaqi te gjithe pa shume debate.
Deshira ime eshte qe nje dite ai vend te behet sic i ka hije, por me cduket ajo dite eshte akoma e larget, fatkeqesisht.
 

Bad_Teacher

*Eat Me*
Anëtar
Dec 11, 2012
Postime
17,929
Pikët
113
Nga pamja as mua nuk me pelqente, por vlerat qe ajo kishte me emocionet qe ka percjelle qe ne krijimin e saj nepermjet seksit per italianet, dhe pastaj loteve e te qeshurat te Shqiptaret, jane fakte te dokumentuara dhe nuk jane me relative. ;)
Emocionet 🙄 o jam une shume e ftohte o jeni ju te qarravitur dhe hiokrite lol Kjo e fundit duhet te jete se ska mundesi. Emocionet e nje shfaqje teatri. Emocionet do te riperterihet serish kur t’shohesh shfaqje ne te riun. Ti dhe kushdo tjeter kaq I brishte nga emocionet. Meqe ra fjala ka me aktore atje qe luajne teater? Se per filma kane marre fund. 🤨
 

ZET

Cursum Perficio
Anëtar
Aug 31, 2011
Postime
8,661
Pikët
113
Si keto te Bostonit kemi shallvaret ne lol. . Bejne 1mlion se jane ne downtown. Teatri ishte nje godine e shemtuar nuk krahasohet me arkitekturen e ketyre.
Ej? Te pelqeka sarkofagu i Ramsesit qe kane porpozuar per arkitekture. Arkitektura e ketyre ndertesave eshte e shpifur; teresisht pune e bere me shpejtesi krahasuar me ate te teatrit. Ju bleni mijera dollare mode sepse i takon nje dezinjuesi me fame; por perbuzni punen e nje te panjohuri se eshte lire. Shija juaj estetike = cmim, dhe per kete deshmon ai violinisti me fame qe pertuan ta degjonin kur dha koncert falas ne metro.

1590186674854.png
 
Last edited:

gesti_7

Super Anëtar
Anëtar
Jul 1, 2014
Postime
253
Pikët
43
Emocionet 🙄 o jam une shume e ftohte o jeni ju te qarravitur dhe hiokrite lol Kjo e fundit duhet te jete se ska mundesi. Emocionet e nje shfaqje teatri. Emocionet do te riperterihet serish kur t’shohesh shfaqje ne te riun. Ti dhe kushdo tjeter kaq I brishte nga emocionet. Meqe ra fjala ka me aktore atje qe luajne teater? Se per filma kane marre fund. 🤨
Nga ty prisja tjeter gje.
Me jep nje shembull te sjelljes ne kete menyre te nje qeverie ne perendim me nje godine qe quhet kombetare.

Pastaj bej psikologen e njerezve verdalle. ;)

Gjerat qe kam sjelle jane thjesht per te treguar se sa te verber jeni duke mbrojtur nje pale apo tjetren.

Nje pyetje tjeter per ty qe e kam bere dhe me pare. Cfare e pengonte njeshin e vendit ta ndertonte teatrin e ri te blv i ri (qe jam i sigurt qe sbesoj se e di nga bie)?
Cfare e pengonte qe kete ta kthente ne muze dhe te vinte aty ca foto kurvash te kohes se luftes dhe ca foto apo rroba apo skena te veprave qe jane luajtur apo te gjyqeve qe jane bere?
Sic e thashe edhe me larte ne vendet ku jetojme ka muze dhe per bythen e dreqit vetem te terheqin njerez nga jashte apo nostalgjik nga brenda. ;)

Dy shembuj qe jane bere mire dhe me kane pelqyer shume psh qe kane bere keta dy kokorrocet eshte muzeu i shtepise me gjethe apo bunkart. Te dyja ishin te shkaterruara komplet por u restauruan dhe u be nje gje e bukur. Ne kemi nje mori vendesh qe mund ti besh muze dhe njekohesisht jemi shume te varfer ne muze.
 

Bad_Teacher

*Eat Me*
Anëtar
Dec 11, 2012
Postime
17,929
Pikët
113
Nga ty prisja tjeter gje.
Me jep nje shembull te sjelljes ne kete menyre te nje qeverie ne perendim me nje godine qe quhet kombetare.

Pastaj bej psikologen e njerezve verdalle. ;)

Gjerat qe kam sjelle jane thjesht per te treguar se sa te verber jeni duke mbrojtur nje pale apo tjetren.

Nje pyetje tjeter per ty qe e kam bere dhe me pare. Cfare e pengonte njeshin e vendit ta ndertonte teatrin e ri te blv i ri (qe jam i sigurt qe sbesoj se e di nga bie)?
Cfare e pengonte qe kete ta kthente ne muze dhe te vinte aty ca foto kurvash te kohes se luftes dhe ca foto apo rroba apo skena te veprave qe jane luajtur apo te gjyqeve qe jane bere?
Sic e thashe edhe me larte ne vendet ku jetojme ka muze dhe per bythen e dreqit vetem te terheqin njerez nga jashte apo nostalgjik nga brenda. ;)

Dy shembuj qe jane bere mire dhe me kane pelqyer shume psh qe kane bere keta dy kokorrocet eshte muzeu i shtepise me gjethe apo bunkart. Te dyja ishin te shkaterruara komplet por u restauruan dhe u be nje gje e bukur. Ne kemi nje mori vendesh qe mund ti besh muze dhe njekohesisht jemi shume te varfer ne muze.
Muze per cfare?? Cfare do vesh ne display aty?? Cfare do u tregosh brezave qe do vijne aty?apo nje turisti te huaj? Cfare do ishte edukative aty nga nje teater qe eshte dicka universale? Cfare ka te vecante ajo histori aty qe Ta bejme muze??!! Ta bejme dhe cirkun muze si thua?
 

ZET

Cursum Perficio
Anëtar
Aug 31, 2011
Postime
8,661
Pikët
113
Muze per cfare?? Cfare do vesh ne display aty?? Cfare do u tregosh brezave qe do vijne aty?apo nje turisti te huaj? Cfare do ishte edukative aty nga nje teater qe eshte dicka universale? Cfare ka te vecante ajo histori aty qe Ta bejme muze??!! Ta bejme dhe cirkun muze si thua?
Pse jo? Ne Kanada ka edhe muze te kepuceve. Ne Holande te seksit.
Shqiptaret u dashka te pyesin turistet se cfare deshirojne te shikojne ne te ardhmen.
Sa kohe ke punuar ne restorant ti goce? Qenke profesioniste.
 

Bad_Teacher

*Eat Me*
Anëtar
Dec 11, 2012
Postime
17,929
Pikët
113
Pse jo? Ne Kanada ka edhe muze te kepuceve. Ne Holande te seksit.
Shqiptaret u dashka te pyesin turistet se cfare deshirojne te shikojne ne te ardhmen.
Sa kohe ke punuar ne restorant ti goce? Qenke profesioniste.
Shoku Zet, meqe dashke muze, aty brenda asaj modernes do rezeevojme nje dhome me relike dhe copa suvaje e tullash te teatrit te vjeter. Wait n see. 🤨
 

ZET

Cursum Perficio
Anëtar
Aug 31, 2011
Postime
8,661
Pikët
113
Shoku Zet, meqe dashke muze, aty brenda asaj modernes do rezeevojme nje dhome me relike dhe copa suvaje e tullash te teatrit te vjeter. Wait n see. 🤨
Ate muzeun rezervoja qenit tend. Ai hyn neper kanistra muzeale.

Teatri ishte pjese integrale e ansamblit arkitektonik te ministrive dhe galerise qe ka qene dikur. Shkojne tani dhe vendosin nje koder arkitektonike ne mes te fushes se ngrehina te uleta dhe hapesire ajrore. Arkitekture dylberesh.
 
Last edited:

Youu

V.I.P
Anëtar
May 22, 2020
Postime
497
Pikët
63
Vendndodhja
Tirane
Meqe keni dyshime per Historine qe mbart ai Teater degjojeni kete interviste me Aurel Plasarin. Edhe une kisha shume pak informacion ne fillim por ketu permenden shume fakte historike interesante.
 

Zana

🇦🇱 e....Thjeshte 🇦🇱
Anëtar
Oct 21, 2013
Postime
34,498
Pikët
113
Vendndodhja
🌑
Pikerisht kete po thosha qe ne postimin e pare qe kam bere me shembuj. Ne gjithe shembujt qe kam sjelle me jane dukur te shemtuara po kush jam une ta bej te bukuren apo te shemtuaren absolute? E bukura eshte ne syte e atij qe e shikon, pra relative.
Ju po vini ketu dhe per te justifikuar nje veprim idiotesk qe mund ta kishte evituar shume kollaj po mundoheni te na mbushni mendjen qe ajo ishte e shemtuar absolute dhe pike.
Nga pamja as mua nuk me pelqente, por vlerat qe ajo kishte me emocionet qe ka percjelle qe ne krijimin e saj nepermjet seksit per italianet, dhe pastaj loteve e te qeshurat te Shqiptaret, jane fakte te dokumentuara dhe nuk jane me relative. ;)
E kishe dhe te faqja qe vet qeveria e miremban se cfare vlerash kishte.
Gjithsesi tani ne bejme mhb kot. Shpresoj qe teatri i ri ti kenaqi te gjithe pa shume debate.
Deshira ime eshte qe nje dite ai vend te behet sic i ka hije, por me cduket ajo dite eshte akoma e larget, fatkeqesisht.

@gesti_7... gjer tani ka 3 here qe nderron alibine e argumentit :p

Si fillim nuk ishe dakort me shembjen se ishte godine me vlera historike dhe kulturore dhe kjo gje nuk ka ndodhur ne asnje vend te botes :p , pastaj kalove tek fakti qe u bene punet brenda javes :p... tani Po na del tek emocionet :p

K’to emocione mund te percillen edhe ne nje skene ne rruge/ perjashta nepermjet tv-se thjeshte duke e degjuar ne radio etj etj etj .. nuk eshte e thene .. ti thjeshte ngaterron emocionet ne k’te rast ... sic duket ty ti percjell godina dhe jo aktoret/akterimi. 😛😜
 
Last edited:

rowe

Banned
Anëtar
Jan 27, 2011
Postime
14,175
Pikët
113
Zet, ta kane vjedhur tezen.
Do te te propozoj dicka, nese do te diskutohet, per gjera te rendesishme mos bej asgje publike ne forum. Me mire diskutoi-debatoi ne privat me ke te duash.
Kane ndertuar nje emision.
 
Last edited:

peshkaqeni33

nje ze midis jush
Anëtar
Jan 29, 2011
Postime
6,324
Pikët
113
Vendndodhja
Kush tha, qe s'jemi komshinj!
Ore ti. Ne Amerike ka qytete me gjoja stil romak me tulla te kuqe qe jane skandal si nga brenda dhe nga jashte. Mirepo i kane meremetuar, u kane shtruar trotuare me tulla dhe jane bere vende karakteristike te qytetit, madje me te shtrenjat dhe me te kerkuarat. Ne ato karabinate metalike, pas 10 vjetesh fillojne probleme me eren, me filtrimin e ajrit, ngrohjes dhe te zhurmes. Shto edhe papastertine e dritareve qe duhen lare nga jashte me shpenzime kolosale qe rrison koston per banuesit. Tere te pasurit i shesin pas disa vjetesh dhe ikin ne vila me kopesht, me drite dhe prane ujit, si ne Surrel dmth. Ne qytet rrine rrogetaret dhe cip mbi cip.

Urdhero. Te ishte Rama i kishte bere rrafsh per te ndertuar 15-kateshe, po ja qe bota i mban dhe i tregon is faze dinamike te zhvillimit te qyteteve. Keto shkojne mbi $1 mil. nje apartament i vogel me dy dhoma. Pemet nuk jane ne mode vec ne Kine.

View attachment 39089
Ore Zet se je djal i zgjuar.
Ti e kupton qe ne duhet ti bejme muze kultures dhe qytetrimit tone, jo atij te huaj. Po i lame te ngelen keto do jene deshmi te gjurmeve te qytetrimit italian, jo te qytetrimit tone. Eshte njesoj sikur i ke ngritur muze atyre per deshmin e kultures se tyre. Llogjika eshte e thjeshte, pse u dashka te ruajm ne gjurmet e tyre dhe jo tonat.

E di sa fshatra shqiptare ka djegur Italia fashiste? Fshati i gjyshit tim ishte si lagjet karakteristike te Beratit. I bukur me shtepit njera mbi tjetren dy tre kateshe si Magalemi ne Berat. Me shtepi 300-400 vjecare. E dogjen dy here Italianet dhe nje here gjermanet sepse ndihmonin partizanet. Ajo po ishte kultura jone qe duhej ruajtur dhe italianet jo vetem nuk e ruajten por e dogjen. Kurse ti thua ne duhet te ruajme nje qymes qe ata ndertuan ne mes te Tiranes si shprehje te kultures tone.

Une nuk jam kundra ruajtjes se monumenteve te kultures, bile jam partizan i kesaj lufte. Une po rindertoj bashke me te tjere me kontributet tona Kishen e Shen Mrise ne fshatin e gjyshit tim qe eshte qe nga te pakten shekulli i X-XI. Ajo po eshte kultura jone, sepse e kemi ndertuar vete ne shqiptaret. Me shpenzimet tona po i bejme. Pa ndihme fare nga shteti. Kam hedhur une 10 000 000 leke te vjetra atje dhe hallall ti kete pevec punes qe shkojme dhe punojme dhe e mirmbajme me periudha kohe.
 

ZET

Cursum Perficio
Anëtar
Aug 31, 2011
Postime
8,661
Pikët
113
Ore Zet se je djal i zgjuar.
Ti e kupton qe ne duhet ti bejme muze kultures dhe qytetrimit tone, jo atij te huaj. Po i lame te ngelen keto do jene deshmi te gjurmeve te qytetrimit italian, jo te qytetrimit tone. Eshte njesoj sikur i ke ngritur muze atyre per deshmin e kultures se tyre. Llogjika eshte e thjeshte, pse u dashka te ruajm ne gjurmet e tyre dhe jo tonat.

E di sa fshatra shqiptare ka djegur Italia fashiste? Fshati i gjyshit tim ishte si lagjet karakteristike te Beratit. I bukur me shtepit njera mbi tjetren dy tre kateshe si Magalemi ne Berat. Me shtepi 300-400 vjecare. E dogjen dy here Italianet dhe nje here gjermanet sepse ndihmonin partizanet. Ajo po ishte kultura jone qe duhej ruajtur dhe italianet jo vetem nuk e ruajten por e dogjen. Kurse ti thua ne duhet te ruajme nje qymes qe ata ndertuan ne mes te Tiranes si shprehje te kultures tone.

Une nuk jam kundra ruajtjes se monumenteve te kultures, bile jam partizan i kesaj lufte. Une po rindertoj bashke me te tjere me kontributet tona Kishen e Shen Mrise ne fshatin e gjyshit tim qe eshte qe nga te pakten shekulli i X-XI. Ajo po eshte kultura jone, sepse e kemi ndertuar vete ne shqiptaret. Me shpenzimet tona po i bejme. Pa ndihme fare nga shteti. Kam hedhur une 10 000 000 leke te vjetra atje dhe hallall ti kete pevec punes qe shkojme dhe punojme dhe e mirmbajme me periudha kohe.
Nga zgjuaresia e madhe qe kam nuk kuptoj nga dashnoret, gjyshet me partizanet dhe autoreklamat. Po flitej per teatrin.
 

ZET

Cursum Perficio
Anëtar
Aug 31, 2011
Postime
8,661
Pikët
113
Zet, ta kane vjedhur tezen.
Do te te propozoj dicka, nese do te diskutohet, per gjera te rendesishme mos bej asgje publike ne forum. Me mire diskutoi-debatoi ne privat me ke te duash.
Kane ndertuar nje emision.
Nuk ndryshon gje ne numrin e pergjithshem te abuzimeve kulturore. Keta dine dicka qe sillen keshtu. Keshtu kane shuar shqiptaret.
 

rowe

Banned
Anëtar
Jan 27, 2011
Postime
14,175
Pikët
113
Nuk ndryshon gje ne numrin e pergjithshem te abuzimeve kulturore. Keta dine dicka qe sillen keshtu. Keshtu kane shuar shqiptaret.
Nuk eshte shfaqur akoma emisioni, eshte si tip reklame, por eshte e qarte qe eshte ndertuar mbi te dhenat qe ke sjelle dhe tezen tende.
 
Top