• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Kultivimi i avokados në shtëpi apo banesë

Rrjeti

V.I.P
Anëtar
Dec 11, 2017
Postime
1,773
Pikët
113
Vendndodhja
Aty ku ma do shpirti....

Fillimisht të sqaroj që në përkthim kam bë ca ndryshime dhe shkurtime për të përshtat kushteve tona….

Kultivimi i avokados në shtëpi apo banesë më tepër shërben si bimë dekorative, me gjethe të bukura egzotike. Orgjina e saj janë vëndet me klimë tropike dhe subtropike.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Avokadot janë një frut i mrekullueshëm dhe është kënaqësi të kutivosh avokado si një projekt në shtëpi. Rritja e pemës tuaj të avokados nga këto fara është çuditërisht e lehtë, dhe është një projekt fantastik edukativ dhe emocionues për të gjithë në shtëpi, të mëdhenj e të vegjël.

Mos ngurroni të mbillni disa fara avokado në të njëjtën kohë! Ashtu si kur blini avokado në dyqan, mund të jetë shumë e vështirë të vlerësoni cilësinë e avokados. Prandaj, përpiquni të ndiqni hapat në udhëzues për disa fara avokado në të njëjtën kohë, për t'u siguruar që të paktën një të bëhet një bimë madhështore!

1. Pastroni thelbin e avokados Filloni duke hequr me kujdes farrën nga avokado (pa e prerë atë). Pastaj lajeni atë të pastër nga i gjithë mishi i avokados (shpesh ndihmon që të zhytni farrën në pak ujë për disa minuta dhe më pas fshijini çdo pjesë/mbetje të frutit të mbetur). Hiq pjesën e sipërme apo cipën ngjryë kafe të farës me kujdes të madh.

2. Gjeni se çfarë është "lart" dhe çfarë është "poshtë" në farrën e avokados Disa kokrra avokado janë pak të zgjatura, ndërsa të tjerat janë pothuajse si sfera të përsosura - por të gjitha farrat e avokados kanë një 'fund' (nga i cili rrënjët do të rriten), si dhe një 'majë' (nga e cila do të rritet filizi). Fundi pak i theksuar është pjesa e sipërme dhe fundi i sheshtë është fundi. Për ta bërë bimën tuaj të mbin, duhet të vendosni skajin e poshtëm të rrënjës në ujë, kështu që është shumë e rëndësishme të zbuloni se cili skaj është "lart" dhe cili është "poshtë" para se të vazhdoni në hapin tjetër që përfshin kruese dhëmbësh.

3. Ngjit farrën e avokados me 3-4 kruese dhëmbësh

Farra e avokados me kruese dhëmbësh në ujë : Merrni katër kruese dhëmbësh dhe fusni me një kënd të vogël poshtë në farrën e avokados, të shpërndarë në mënyrë të barabartë rreth perimetrit të avokados. Këto kruese dhëmbësh janë mbajtësja juaj e avokados, e cila ju lejon të pushoni gjysmën e poshtme të avokados në ujë, gjë që është gjithashtu ajo për të cilën ata janë. Unë rekomandoj që t'i bashkoni ato në një kënd të vogël , në mënyrë që më shumë nga baza e avokados të qëndrojë në ujë kur vendosni farrën në një gotë. (shiko imazhet lart)

Dhe vendosi në një prag të qetë të dritares me qasje në rrezet e diellit, do thotë vënd i ndritur mudësisht me diell. Është mirë të përdorni një gotë transparente në mënyrë që të shihni lehtësisht kur rrënjët fillojnë të rriten, dhe gjithashtu kur uji duhet të zëvendësohet. Shumë udhëzues sygjerojnë zëvenddësimin e ujit çdo ditë, por unë kam gjetur nga përvoja ime se është më mirë të zëvendësoj ujin çdo pesë ditë në një javë apo më shumë. Me zëvendësimin e rregullut të ujit ju do parandalloni mykun, bakteret dhe rritjen e kërpudhave, të cilat mund të kenë pasoja shkatërruese për uzinën tuaj të avokados.

Shumë udhëzues thonë se filizat mund të zgjasin nga 2-4 javë, por në përvojën time zakonisht duhen të paktën 8 javë për të marrë një filiz, kështu që jini të durueshëm! Këtu është procesi që do të dëshmoni:

(Pra, shfaqja e filizës nuk ndodh brënda javës apo muajit por diku brënda 2-3 muajve. Me rëndësi të veçantë është që të largoni pjesën e sipërme apo cipën ngjyrë kafe para se të vendosni 3-4 krues të dhëmbëve shiko videon më poshtë. V.ime))

Në fillim do ju shfaqet një çarje në farrën e avokados që me kohë do zgjërohet...
Çarja do të shtrihet deri në fund të farrës së avokados, dhe përmes çarjes në pjesën e poshtme, do të fillojë të shfaqet një rrënjë e vogël.

Rrënja do të rritet gjithnjë e më shumë (dhe mund të degëzohet) dhe përfundimisht një filiz i vogël do të dalë përmes majës së farrës së avokados. Mos lejoni që rrënja juaj të thahet - për fat të keq do të jetë vdekja e bimës tuaj. Çdo herë niveli i ujit duhet të jetë mbi gjysmën e farrës.

Përfundimisht:

Pas rritjes së rrënjës së avokados diku rreth 10-12 cm, atëher mund të mbillni në dheun në vazo.


Shiko një fragment (video)


Më tepër video shpjegime gjen në youtube.

https://hemmanytt.se/tradgard/odla-avokado-hemma-guide/
 

Stelar

white light
Anëtar
Jun 30, 2016
Postime
38,752
Pikët
113
avokado kerkon shume uje me duket , nuk esht shume praktike per tu rritur madje dhe per fermeret por ka shume vitamina
 

Nicktjeter

Per aspera ad astra.
Anëtar
Sep 24, 2013
Postime
17,550
Pikët
113
Rrjeti dje po shihja nje video per kete se dhe une e kam qejf por kishte 3 difekte.
1. Qe te rritet e te beje frute duheshin diku te 7 vite
2. Qe te arrije procesin e frutit duhet te jene i "gjinise" se kundert. Pra nese ti ke nje mashkull avocado duhet qe prane te kesh nje femer perndryshe nuk ndodh pllenimi
3. Kane kohe rritje te ndryshme..pra njeri per 7 vite tjetri me para..keshtuqe nuk arrijne ne kushtet e favorshme qe lulet e njerit te kalojne te tjetri.

Me pak fjale i bie qe ti do kesh avocado ne shtepi por do e kesh thjeshte si decor.

Me korrigjo nese jam gabim sepse su thellova me sh me thene te drejten.
 

Rrjeti

V.I.P
Anëtar
Dec 11, 2017
Postime
1,773
Pikët
113
Vendndodhja
Aty ku ma do shpirti....
avokado kerkon shume uje me duket , nuk esht shume praktike per tu rritur madje dhe per fermeret por ka shume vitamina
Me siguri, po më tepër informata mund të gjeni në google.


Rrjeti dje po shihja nje video per kete se dhe une e kam qejf por kishte 3 difekte.
1. Qe te rritet e te beje frute duheshin diku te 7 vite
2. Qe te arrije procesin e frutit duhet te jene i "gjinise" se kundert. Pra nese ti ke nje mashkull avocado duhet qe prane te kesh nje femer perndryshe nuk ndodh pllenimi
3. Kane kohe rritje te ndryshme..pra njeri per 7 vite tjetri me para..keshtuqe nuk arrijne ne kushtet e favorshme qe lulet e njerit te kalojne te tjetri.

Me pak fjale i bie qe ti do kesh avocado ne shtepi por do e kesh thjeshte si decor.

Me korrigjo nese jam gabim sepse su thellova me sh me thene te drejten.
Po ashtu është siç e komenton ti. andajmë më tepër shërben si dekor në shtëpi, por nëse dëshiron të kultivosh për frute , sipas një artikulli që lexova para një kohe, ku në mes tjerash thuhej që me një brushë të vogël ndoshta mund të kesh sukses në pllenim duke mbledh pollen nga një "lule" dhe duke e dërguar te "lulja" tjetër...sa është e vërtetë unë nuk mund ta dij. Por për shembull në Shqipëri në skajin jugor , kum klima është më e ngrohtë edhe dimirt, ndoshta mund të kemi sukses me mbjelljen dhe kultivimin e saj...
 

Rina

V.I.P
Anëtar
Feb 6, 2011
Postime
1,719
Pikët
63
E pse duhet ta kultivosh avokadon si bime dekorative, kur ne fakt nuk eshte qe duket aq bukur. E ta kultivosh per vlerat ushqyese eshte tjeter muhabet se edhe ia vlen.

Nejse, teme interesante.
 

Rrjeti

V.I.P
Anëtar
Dec 11, 2017
Postime
1,773
Pikët
113
Vendndodhja
Aty ku ma do shpirti....
E pse duhet ta kultivosh avokadon si bime dekorative, kur ne fakt nuk eshte qe duket aq bukur. E ta kultivosh per vlerat ushqyese eshte tjeter muhabet se edhe ia vlen.

Nejse, teme interesante.
Nejse, ja pse duhet të kultivojmë apo të përpiqemi të kultivojmë vet pemë të ndryshme, si përpjekje / orvatje eksperimentale apo hobi dhe dekorim në banesë apo shtëpi; eksperimeti që solli sukses në Shqipëri-pa përpjekje nuk të vjen rezultati dhe as leku...

 
Last edited:

Rina

V.I.P
Anëtar
Feb 6, 2011
Postime
1,719
Pikët
63
Nejse, ja pse duhet të kultivojmë apo të përpiqemi të kultivojmë vet pemë të ndryshme, si përpjekje / orvatje eksperimentale apo hobi dhe dekorim në banesë apo shtëpi; eksperimeti që solli sukses në Shqipëri-pa përpjekje nuk të vjen rezultati dhe as leku...


Une s"jam kunder qe te kultivohen ne hapesira apo plantacione te medha, po ne shtepi si bime dekorative spo me duket e arsyeshme. Eshte edhe parapelqim personal, dikujt i pelqen dikujt jo. Sjom kunder.
 

Rrjeti

V.I.P
Anëtar
Dec 11, 2017
Postime
1,773
Pikët
113
Vendndodhja
Aty ku ma do shpirti....
Une s"jam kunder qe te kultivohen ne hapesira apo plantacione te medha, po ne shtepi si bime dekorative spo me duket e arsyeshme. Eshte edhe parapelqim personal, dikujt i pelqen dikujt jo. Sjom kunder.
Orvatja dhe puna ime është vetëm një eksperimet bazuar në të dhëna nga faqe të ndryshme si dhe youtube....siç thua edhe ti që zgjedhja e bimës si dekor ëshë zgjidhje personale dhe kjo nuk ve asgjë në dyshim....mirëpo duke eksperimentuar njeiu përfiton ekesperiencë dhe njohuri si dhe kënaqësi në kultivim eksperimental(si dekor sa për fillim): Mirëpo me kalimin e kohës njeriu mund të fiton edhe inspirim nga e gjithë kjo. E vëren suksesin e fermerit më lart apo jo?Nëse atij iu plotësua aspirata dhe krijoi sukses, atëher kjo mund të shërben si influecë për të tjerët që të hapin biznese të ngjajshme atje në Shqipëri. Nëse puna e tij rezultoi në sukses respektivisht përshtatje e pemës në klimën në Shqipëri atëher me siguri mund të punojmë që edhe pemë të tjera të mbillen dhe të lulzojnë / japin frute për tregun vendor dhe të jashtëm,. Bazuar në suksesin e tij edhe avokado mund të kultivohet në Shqipërinë jugore. Ja eksperienca ime prej fillimit të shtatorit deri më 29-09-2021.

Rritja e rrënjës-përdora vetëm ujë të vakët, pa ndonjë substancë kimike....Temperatura e ajrit në Sarandë: 29-09-2021

Informatë satelitore:

 

Rina

V.I.P
Anëtar
Feb 6, 2011
Postime
1,719
Pikët
63
Ne fakt, ajo avokadoja jote po duket shume interesant, mu si ajo te videoja qe e solle edhe te lumte per iniciativen dhe idene, edhe plotesisht pajtohem me ate qe po thua.
 

Rrjeti

V.I.P
Anëtar
Dec 11, 2017
Postime
1,773
Pikët
113
Vendndodhja
Aty ku ma do shpirti....
Ne fakt, ajo avokadoja jote po duket shume interesant, mu si ajo te videoja qe e solle edhe te lumte per iniciativen dhe idene, edhe plotesisht pajtohem me ate qe po thua.
Ja edhe një tjetër fermer që kultivon Kivi:


Nëse video nuk hapet kliko në Watch on youtube
 

Rrjeti

V.I.P
Anëtar
Dec 11, 2017
Postime
1,773
Pikët
113
Vendndodhja
Aty ku ma do shpirti....
Kivano, dhe produkte të tjera të reja të fermerit shqiptar.


Për hapje të faqes kliko në Watch on Youtube
 
Last edited:
Top