• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Kur do te marri fund dhuna ndaj femres??

Status
Temë e mbyllur.

thirsty

V.I.P
Anëtar
Mar 15, 2011
Postime
36,286
Pikët
113
ti je fare fare -qesh--qesh-
Kush po shan meshkujt njehere? Ne po diskutojm per abuzimet e femrave, qe shkaktohet nga disa meshkujt (sigurisht asnje ketu spo thot Te gjithe meshkujt)...dhe ja vin ti me shpat “we must love our man” 😒
Dhe tek nje tek tjeter “meshkujt tradhetojn grat”...ja vin zana me shpat ne dore “grat e merritojn” 😒
Ma ke bere kafen?
 

Zana

🇦🇱e....Thjeshte🇦🇱
Anëtar
Oct 21, 2013
Postime
46,416
Pikët
113
Vendndodhja
🌑
ti je fare fare -qesh--qesh-
Kush po shan meshkujt njehere? Ne po diskutojm per abuzimet e femrave, qe shkaktohet nga disa meshkujt (sigurisht asnje ketu spo thot Te gjithe meshkujt)...dhe ja vin ti me shpat “we must love our man” 😒
Dhe tek nje teme tjeter “meshkujt tradhetojn grat”...ja vin zana me shpat ne dore “grat e merritojn” 😒
A friendly reminder change ur glasses coz u are not called Jorina dhe stop me ofendimet se nuk ta pertoj pastaj ... dhe asnjehere nuk kam thene qe e meritojne kam thene nese ti si femer u don’t desire or want ur man/husband in bed .. why does it bother you se me ke flen ai pastaj and in this case he doesn’t own u anything ne momentin that u say no 2him / U refuse him ...and u can’t fulfill ur duties as a female in a relationship .
 

Rexhina

V.I.P
Anëtar
Jul 6, 2011
Postime
49,910
Pikët
113
Vendndodhja
Shangri-La
A friendly reminder change ur glasses coz u are not called Jorina dhe stop me ofendimet se nuk ta pertoj pastaj ... dhe asnjehere nuk kam thene qe e meritojne kam thene nese ti si femer u don’t desire or want ur man/husband in bed .. why does it bother you se me ke flen ai pastaj and in this case he doesn’t own u anything ne momentin that u say no 2him / U refuse him ...and u can’t fulfill ur duties as a female in a relationship .
Pikerisht kete po them une qe i jep gjithemone arsye nje mashkullit pse mund te veproj si do, duke i hedhur faj femres! Me duket kaq e cuditshme, se je vet femer. Si mund te mendosh ne kete menyre. Te drejt ka nje burre te rrahi nje femer nese ajo ben dicka app sben dicka qe ai kerkon? Kur thjesht mund te veproj si njeri dhe jo kafshe? Te drejt ka nje mashkull te shkoj pas femrave te ndryshme meqe gruaja se ben gjithemone kur do ai? Kur thjesht mund ta divorcoj dhe te ket keto marrdhenie intime me ke qe do ai?

Nejse se dolem nga tema, thjesht me duket kaq e cuditshme qe i vin gjithemone ne mbrojtie meshkujve. Dihet qe ka meshkuj te mire neper bote, dhe sjam dakort qe meshkujt ne shqiperi jan me keq se te tjeret, abuzimi ndodhet kudo edhe ne vendet e emancipuar. Ama qe te themi qe kjo gje nuk ndodhet me, eshte absurditet
 

Zana

🇦🇱e....Thjeshte🇦🇱
Anëtar
Oct 21, 2013
Postime
46,416
Pikët
113
Vendndodhja
🌑
Pikerisht kete po them une qe i jep gjithemone arsye nje mashkullit pse mund te veproj si do, duke i hedhur faj femres! Me duket kaq e cuditshme, se je vet femer. Si mund te mendosh ne kete menyre. Te drejt ka nje burre te rrahi nje femer nese ajo ben dicka app sben dicka qe ai kerkon? Kur thjesht mund te veproj si njeri dhe jo kafshe? Te drejt ka nje mashkull te shkoj pas femrave te ndryshme meqe gruaja se ben gjithemone kur do ai? Kur thjesht mund ta divorcoj dhe te ket keto marrdhenie intime me ke qe do ai?

Nejse se dolem nga tema, thjesht me duket kaq e cuditshme qe i vin gjithemone ne mbrojtie meshkujve. Dihet qe ka meshkuj te mire neper bote, dhe sjam dakort qe meshkujt ne shqiperi jan me keq se te tjeret, abuzimi ndodhet kudo edhe ne vendet e emancipuar. Ama qe te themi qe kjo gje nuk ndodhet me, eshte absurditet
Dhe ty perse te shqeteson fakti qe ju dal “ ne mbrotje meshkujve “ ? Ku une ne asnje rast nuk kam rene dakort me dhunen... mua me shqeteson fakti se sa shume eshte dobesuar femra ne rolin e saj duke perfshire edhe kte komentin tend e ndryshe me k’to njerez abuzues ku mund te kene me mijera arsye dhe shqetesime sepse jane ne k’te gjendje ... dhe c’fare keni bere ju femrat “ e forta” ne k’te rast qe ti ndihmoni k’to njerez/meshkuj.. pervecse naming and shaming them ?

E theksova diku qe femra dhunon edhe femren ne mase por askush nuk shqetesohet per k’te .
 

Rexhina

V.I.P
Anëtar
Jul 6, 2011
Postime
49,910
Pikët
113
Vendndodhja
Shangri-La
Dhe ty perse te shqeteson fakti qe ju dal “ ne mbrotje meshkujve “ ? Ku une ne asnje rast nuk kam rene dakort me dhunen... mua me shqeteson fakti se sa shume eshte dobesuar femra ne rolin e saj duke perfshire edhe kte komentin tend e ndryshe me k’to njerez abuzues ku mund te kene me mijera arsye dhe shqetesime sepse jane ne k’te gjendje ... dhe c’fare keni bere ju femrat “ e forta” ne k’te rast qe ti ndihmoni k’to njerez/meshkuj.. pervecse naming and shaming them ?

E theksova diku qe femra dhunon edhe femren ne mase por askush nuk shqetesohet per k’te .
Lolll mua nuk me shqeteson, dhe cpune kam une nese nje femer qe nuk njof te bej dicka qe ta mbroj?
dhunimi si fizikisht dhe psikologjisht si ndaj femres ose si ndaj mashkullit nuk duhet te ekzistoj kurre Zana. Nuk do mbroja kurre femren nese hapej nje teme “pse abuzohen meshkujt”...pikerisht si mendon ti “qe kan nje arsye pse e bejn” kjo eshte arsyja pse ekziston ende dhunimi ndaj femres...sepse mendojn se kan nje arsye te vleshme pse reagojn ashtu
 

Ragnar

Real Madrid
Anëtar
Mar 8, 2013
Postime
25,906
Pikët
113
Lolll mua nuk me shqeteson, dhe cpune kam une nese nje femer qe nuk njof te bej dicka qe ta mbroj?
dhunimi si fizikisht dhe psikologjisht si ndaj femres ose si ndaj mashkullit nuk duhet te ekzistoj kurre Zana. Nuk do mbroja kurre femren nese hapej nje teme “pse abuzohen meshkujt”...pikerisht si mendon ti “qe kan nje arsye pse e bejn” kjo eshte arsyja pse ekziston ende dhunimi ndaj femres...sepse mendojn se kan nje arsye te vleshme pse reagojn ashtu
Si nuk priton me ja sqaru gjithe ket carcaf murit :D
 

Mr.Sufllaqa

Super Anëtar
Anëtar
Feb 8, 2020
Postime
224
Pikët
43
Tema ketu po diskutohet per femrat qe jan abuzuar dhe po abuzohen. Po flet per nje realitet qe ka ndodhur dhe akoma ndodhet. Cfare budalleqe jan keto qe shkruani ju ketu? Kush ndihet inferior o njeri? Jetoni ne lala land you qe thoni ende 2021 dhe kjo nuk ekziston?
Po tmë kesh ndjek e kam nis me pretendimin se kjo temë është diskriminuese.Sepse ka edhe femra dhunuese njëlloj siç ka të dhunuara dhe e njejta për meshkujt.
Ndërsa në kte koment citova dikë që Zot na ruaj na mba larg nga t tilla specie që tbëjn të ndihesh apo të bëhesh dhunues nëpërmjet forcës s saj t inferioritetit..
 

Noe

I vogli Xhines
Anëtar
Sep 22, 2010
Postime
6,562
Pikët
113
Mendoj se dhuna ndaj femres per cfar do lloj arsye qofshin eshte gabim, sepse burri eshte fizikisht me i forte dhe abuzimi eshte me i madh. Burrat e vertete nuk dhunojne.
 

Zana

🇦🇱e....Thjeshte🇦🇱
Anëtar
Oct 21, 2013
Postime
46,416
Pikët
113
Vendndodhja
🌑
Lolll mua nuk me shqeteson, dhe cpune kam une nese nje femer qe nuk njof te bej dicka qe ta mbroj?
dhunimi si fizikisht dhe psikologjisht si ndaj femres ose si ndaj mashkullit nuk duhet te ekzistoj kurre Zana. Nuk do mbroja kurre femren nese hapej nje teme “pse abuzohen meshkujt”...pikerisht si mendon ti “qe kan nje arsye pse e bejn” kjo eshte arsyja pse ekziston ende dhunimi ndaj femres...sepse mendojn se kan nje arsye te vleshme pse reagojn ashtu
Po dhunimi nuk duhet qe te egzistoje edhe ndaj kafsheve dhe jo me ndaj njerezve.... por une po them qe kur ne femrat pretendojme qe paskemi avancuar dhe meshkujt Kane ngelur ne k’te gjendje ... it means that we haven’t done a good job ... smth has gone wrong with us and we haven’t done enough to work perkrah k’tyre meshkujve ku presioni ne pergjithesi ndaj tyre eshte shume here me I larte se ndaj ne femrave and this is a fact ku edhe ti kam sollur ne postime te tjera.... u can’t go on a war with man this days and at the same time pretending qe paske avancuar dhe nuk nenshtrohesh....u have 2work together and on both sides .
 

Rexhina

V.I.P
Anëtar
Jul 6, 2011
Postime
49,910
Pikët
113
Vendndodhja
Shangri-La
Po dhunimi nuk duhet qe te egzistoje edhe ndaj kafsheve dhe jo me ndaj njerezve.... por une po them qe kur ne femrat pretendojme qe paskemi avancuar dhe meshkujt Kane ngelur ne k’te gjendje ... it means that we haven’t done a good job ... smth has gone wrong with us and we haven’t done enough to work perkrah k’tyre meshkujve ku presioni ne pergjithesi ndaj tyre eshte shume here me I larte se ndaj ne femrave and this is a fact ku edhe ti kam sollur ne postime te tjera.... u can’t go on a war with man this days and at the same time pretending qe paske avancuar dhe nuk nenshtrohesh....u have 2work together and on both sides .
Problemi fillon nga familja, rrethanat qe je rritur, dhe situata financiare. Prandaj dhe thash qe me postimin e pare ne kete teme, se abuzimi dhe luftrat neper bote nuk ndo ndalojn kurre, dhe historia ka tendence gjithemone te riperseritet.
 

Noe

I vogli Xhines
Anëtar
Sep 22, 2010
Postime
6,562
Pikët
113
@Performer
Te huaj jane te kulturuar, shqiptaret jo dhe aq. Agresiviteti tipari me i dalluar i shqiptarit ne bote.
 

Zana

🇦🇱e....Thjeshte🇦🇱
Anëtar
Oct 21, 2013
Postime
46,416
Pikët
113
Vendndodhja
🌑
Problemi fillon nga familja, rrethanat qe je rritur, dhe situata financiare. Prandaj dhe thash qe me postimin e pare ne kete teme, se abuzimi dhe luftrat neper bote nuk ndo ndalojn kurre, dhe historia ka tendence gjithemone te riperseritet.
Dhe kjo ndryshe nga lufterat mund te zbehet and it
can work .... duke punuar dhe komunikuar bashke me njeri tjetrin ku edhe secili te mbaje pergjegjesi per rolet e tyre ne lidhje .

but I’m sick and tired reading and blaming only man ... sepse sic ka meshkuj dhunues ka edhe femra dhunuese .

Tani Pyetja ngelet qe a eshte dobesuar roli i femres ne pergjithesi ne Albania ? Personalisht besoj qe Po and as a result of this it makes man weak as well .
 

Noe

I vogli Xhines
Anëtar
Sep 22, 2010
Postime
6,562
Pikët
113
Dhe kjo ndryshe nga lufterat mund te zbehet and it
can work .... duke punuar dhe komunikuar bashke me njeri tjetrin ku edhe secili te mbaje pergjegjesi per rolet e tyre ne lidhje .

but I’m sick and tired reading and blaming only man ... sepse sic ka meshkuj dhunues ka edhe femra dhunuese .

Tani Pyetja ngelet qe a eshte dobesuar roli i femres ne pergjithesi ne Albania ? Personalisht besoj qe Po and as a result of this it makes man weak as well .
Me habit fakti qe ti krahason dhunen e meshkujve dhe femrave kur statistikat vjetore 90% te dhunes familjare ndodhin nga meshkujt. Ne propocional llogjika çalon ne argumente. Dhuna nuk eshte e barabarte sepse dhuna predispozohet te ndodhe ne shumicen e rasteve nga meshkujt sepse jane me te prirur te abuzojne me alcoolin, drogen, por edhe si pasoje e mentalitetit brutal nga historite e dhunes familjare te tij.
 

Zana

🇦🇱e....Thjeshte🇦🇱
Anëtar
Oct 21, 2013
Postime
46,416
Pikët
113
Vendndodhja
🌑
Me habit fakti qe ti krahason dhunen e meshkujve dhe femrave kur statistikat vjetore 90% te dhunes familjare ndodhin nga meshkujt. Ne propocional llogjika çalon ne argumente. Dhuna nuk eshte e barabarte sepse dhuna predispozohet te ndodhe ne shumicen e rasteve nga meshkujt sepse jane me te prirur te abuzojne me alcoolin, drogen, por edhe si pasoje e mentalitetit brutal nga historite e dhunes familjare te tij.
Askund nuk kam bere krahasime por sot edhe femrat nuk i lene gje mangut lendeve narkotike dhe alkolit... I ke pare neper bare , tv , clubs etj etj etj apo jo?
 

SystemA

V.I.P
Anëtar
Sep 14, 2010
Postime
57,142
Pikët
113
Po dhunimi nuk duhet qe te egzistoje edhe ndaj kafsheve dhe jo me ndaj njerezve.... por une po them qe kur ne femrat pretendojme qe paskemi avancuar dhe meshkujt Kane ngelur ne k’te gjendje ... it means that we haven’t done a good job ... smth has gone wrong with us and we haven’t done enough to work perkrah k’tyre meshkujve ku presioni ne pergjithesi ndaj tyre eshte shume here me I larte se ndaj ne femrave and this is a fact ku edhe ti kam sollur ne postime te tjera.... u can’t go on a war with man this days and at the same time pretending qe paske avancuar dhe nuk nenshtrohesh....u have 2work together and on both sides .
Dhuna në familje ndaj burrave: nuk merret parasysh dhe është tabu.

img136896256.jpg

Që gratë janë më paqësore se burrat është një mit i vazhdueshëm. Këshilltarët dhe ekspertët që kujdesen për viktimat e dhunës dhe kanë njohuri të diferencuara në marrëdhëniet në çift, nga ana tjetër, thonë se....
gratë janë të paktën po aq agresive sa burrat, thjesht nuk është aq e dukshme për botën e jashtme. Sepse armët e shumë grave nuk janë grushtat, por fjalët.

Por numri i grave që luftojnë fizikisht është gjithashtu në rritje. Kjo mund të ketë lidhje me....
pavarësinë në rritje dhe vetë-imazhin aktual të vajzave dhe grave, por edhe me ndryshimin e stereotipave gjinorë dhe idetë e.... feminitetit.
Ndër të tjera, ato shprehen në një lloj të ri të gruas, e cila përcillet përmes.... filmave,
romaneve kriminale,
komike...
dhe lojërave kompjuterike.
Ato karakterizohen si.... luftëtare mbrojtëse, të testuar ne beteja, që nuk = shmangin konfliktet.

Dhuna në familje e grave ndaj burrave vjen në forma....a,b,c,d e tjera.
Varianti më i zakonshëm është dhuna psikologjike. Të tjerat përfshijnë, për shembull.....
fyerje,
poshtërim,
ngacmime,
kontrolle,
ndalesa,
kërcënime dhe.... zhvatje.
Shumë burra nuk mbrojnë veten, por në vend të kësaj i durojnë në heshtje, veçanërisht pasi që.... seksi femëror shpesh është verbalisht më i lartë se ai mashkullor.
Kur burrat reagojnë, kjo është më shumë në nivelin fizik duke goditur... dhe në raste ekstreme edhe duke vrarë partneren e tyre.
Gratë zakonisht godasin me...
shpulla
ose
grushta,
ato te kafshojnë,
te gërvishin,
te kapne ka flokët ose të napin.... shkelma.

PS.... kto gra apo femra, kanë probleme me rregullimin e.... impulseve.

FAZITI....NUK e di,se si do reagoja!!!!!!

DANKE.
 
Status
Temë e mbyllur.
Top