• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Kur keni problem me tretjen

SEa

Anëtar i ri
Anëtar
Jan 15, 2010
Postime
1,516
Pikët
0
Vendndodhja
marina di massa
Disa lloje ushqimesh mund të keqësojnë gjendjen sepse vështirësojnë tretjen dhe ngarkojnë mëlçinë.
Edhe pse ende nuk ka dëshmi të sigurta, dyshohet se disa lloje ushqimesh mund të ngacmojnë zorrët, duke helmuar gjakun dhe duke rrezikuar lëkurën e shëndoshë. Sasia e tepërt e yndyrës, për shkak të një varg reaksionesh biokimike, shton tajimin e yndyrës në lëkurë, duke përshpejtuar në këtë mënyrë paraqitjen e akneve.

Prandaj duhet zvogëluar sasia e sheqerit, e ëmbëlsirave, çokollatës dhe pijeve të ëmbla. Edhe sasitë e tepërta të karbohidrateve në organizmin tonë shndërrohen në yndyrë.

Ushqimi që rekomandohet: Prodhimet e qumështit, jogurti, pemët e freskëta, perimet, peshqit dhe tharmi i birrës.

Ushqimi që duhet evituar: Gjalpi, salca me mëlmesa, ushqimi yndyror, mëlmesat, ushqimi i fërguar, sallamet, djathërat, pastat, çokollata, sheqeri, kafeja, çaji, alkooli.
 

ciarli

subzero
Anëtar
Apr 25, 2018
Postime
1,708
Pikët
113
Përgjigje e: Kur keni problem me tretjen

duke ngrene me pak ushqime te demshme dhe duke ngrene me shume ushqime te shtrenjta do zgjidhej ky problem!
une e kam provuar vete! nona ime me jepte te haja shume kur isha femije dhe une nuk arrija ta kuptoja qe po me shkaterronte shendetin me pas kur une u rrita fillova te haja shume me pak dhe problemet me stomakun dhe obezitetin me kaluan! sidomos kur lashe buken perfundimisht dhe fillova te haja mish te gatuar ne pazar, ndryshimi ishte shume i madh!
 
Top