• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

KURIOZITETE 34 Kuriozitete te cuditshme per trupin e njeriut

SmiLey

Anëtar i ri
Anëtar
Feb 1, 2010
Postime
1,274
Pikët
0
Vendndodhja
Negli occhi suoi! ♥ ♥

Shkencetaret thone se sa me i madh te jete IQ i nje personi, aq me teper ai person do te enderroje.
Qeliza me e madhe ne trupin e njeriut eshte veza e femres, ndersa ajo me e vogla eshte spermatozoidi i mashkullit.
Ne perdorim 200 muskuj per te hedhur nje hap.
Gishtat e medhenj te kembes kane nga 2 kocka secili, ndersa te tjeret 3.
Nje pale kembesh permban rreth 250,000 gjendrra djerse.
Acidi ne stomakun tuaj eshte aq i forte saqe mund te trese brisqe rrojesh.
Qeliza njerezore e trurit mund te mbaje 5 here me teper informacion se e gjithe Enciklopedia Britannica.
Endrra mesatare e njeriut zgjat per 2-3 sekonda.
Meshkuj qe nuk kane qime ne gjoks jane me te prire per te zhvilluar ceroze te melcise sesa ata qe kane.
Ne secilen kembe ka rreth 1 trilion bakterie.
Trupi juaj leshon nxehtesi ne gjysme ore e cila eshte e mjaftueshme per te zier gjysme galloni uje.
Enameli ne dhembe eshte substanca me e forte ne trupin e njeriut.
Dhembet fillojne te rriten 6 muaj pas lindjes.
Kur jeni duke shikuar nje person qe dashuroni, bebet e syve zmadhohen; e njejta gje ndodh kur shikoni nje person qe urreni.
Gishti juaj i madh eshte me gjatesi te njejte me hunden.
Sistemi qarkullues i arterieve, venave dhe kapilareve eshte rreth 60,000 milje i gjate.
C’do dite, nje personi te zakonshem i bien rreth 60-100 fije folkesh.
Siperfaqja e mushkrive njerezore eshte e madhe sa nje fushe tenisi.
Numri i marrdhenieve seksuale ne dite per te gjithe njerezit e Tokes bashke sot eshte ne 120 milion.
1 nga c’do 2,000 bebe lind me nje dhemb.
Shumica e meshkujve kane ereksione c’do ore kur jane ne gjume.
Mbasi keni ngrene me shume sec duhet, degjimi juaj eshte me i dobet perkohesisht.
Edhe zhurmat me te vogla shkaktojne bebet e syrit te zmadhohen.
C’dokush ka nuhatje unike, pervecse binjakeve identike.
Nga mosha 60 vjecare, shumica e njerezve do te kene humbur afersisht gjysmen e gjendrrave te shijes.
Njerezit e kane me te lehte te rrine pa ngrene sesa pa gjume.
Nje koke njeriu vazhdon te qendroje e vetedijshme per rreth 15-20 sekonda pasi eshte e shkeputura nga trupi (prere).
Dhembi eshte pjesa e vetme e trupit te njeriut qe nuk mund te sheroje/riparoje vetveten.
300 milion qeliza ne trupin e njeriut vdesin c’do minute.
Njerezit humbasin rreth 600,000 grimca lekure c’do minute.
Buzet e njeriut kane ngjyre te kuqe per shkak te koncetrimit teper te madh te shume kapilareve te gjakut shume pak poshte lekures.
Sa me e ftohte te jete dhoma ku flini, aq me i madh eshte probabiliteti per te pare nje enderr te keqe (makth).
Veshet sekretojne me teper dylle veshi kur jeni te frikesuar, sesa kur jeni te qete.
Njerezit jane kafshet e vetme qe prodhojne lote prej emocioneve.
 

SEa

Anëtar i ri
Anëtar
Jan 15, 2010
Postime
1,516
Pikët
0
Vendndodhja
marina di massa
Përgjigje e: KURIOZITETE 34 Kuriozitete te cuditshme per trupin e njeriut

Njerezit jane kafshet e vetme qe prodhojne lote prej emocioneve. haha auuuiii
 

PuffetiNa

V.I.P
Anëtar
Apr 28, 2010
Postime
14,102
Pikët
113
Përgjigje e: KURIOZITETE 34 Kuriozitete te cuditshme per trupin e njeriut

Kur jeni duke shikuar nje person qe dashuroni, bebet e syve zmadhohen; e njejta gje ndodh kur shikoni nje person qe urreni.
DMTH dashuria dhe urretja nuk paskan dallim ..:O

Sa me e ftohte te jete dhoma ku flini, aq me i madh eshte probabiliteti per te pare nje enderr te keqe (makth).
e shof un :O


etj etj .....
 

Hello Kitty

❤☆҉‿★ Ŧђαήк ¥☺ů ★☆҉‿❤
Anëtar
Feb 8, 2011
Postime
15,256
Pikët
113
Përgjigje e: KURIOZITETE 34 Kuriozitete te cuditshme per trupin e njeriut

Shkencetaret thone se sa me i madh te jete IQ i nje personi, aq me teper ai person do te enderroje.- Jo dhe aq e besueshme

Qeliza me e madhe ne trupin e njeriut eshte veza e femres, ndersa ajo me e vogla eshte spermatozoidi i mashkullit.-

-Ne perdorim 200 muskuj per te hedhur nje hap.

-Gishtat e medhenj te kembes kane nga 2 kocka secili, ndersa te tjeret 3

-Nje pale kembesh permban rreth 250,000 gjendrra djerse.

-Acidi ne stomakun tuaj eshte aq i forte saqe mund te trese brisqe rrojesh

-Qeliza njerezore e trurit mund te mbaje 5 here me teper informacion se e gjithe Enciklopedia Britannica.

-Endrra mesatare e njeriut zgjat per 2-3 sekonda.- Sic duket endrrat i jetokemi ne 4D, pra ne Space se kohezgjatja e tyre duket shume me e gjate.

-Meshkuj qe nuk kane qime ne gjoks jane me te prire per te zhvilluar ceroze te melcise sesa ata qe kane.

-Ne secilen kembe ka rreth 1 trilion bakterie.

-Trupi juaj leshon nxehtesi ne gjysme ore e cila eshte e mjaftueshme per te zier gjysme galloni uje.

-Enameli ne dhembe eshte substanca me e forte ne trupin e njeriut.
Dhembet fillojne te rriten 6 muaj pas lindjes.

-Kur jeni duke shikuar nje person qe dashuroni, bebet e syve zmadhohen; e njejta gje ndodh kur shikoni nje person qe urreni.

-Gishti juaj i madh eshte me gjatesi te njejte me hunden - False

-Sistemi qarkullues i arterieve, venave dhe kapilareve eshte rreth 60,000 milje i gjate.

-Cdo dite, nje personi te zakonshem i bien rreth 60-100 fije folkesh.- Me kaq shume qime qe bjekan njerezit do kishin ngelur tullace.

-Siperfaqja e mushkrive njerezore eshte e madhe sa nje fushe tenisi.

-Numri i marrdhenieve seksuale ne dite per te gjithe njerezit e Tokes bashke sot eshte ne 120 milion.- Kush na i paska numeruar keto?

-1 nga cdo 2,000 bebe lind me nje dhemb.- False

-Shumica e meshkujve kane ereksione cdo ore kur jane ne gjume.- False

-Mbasi keni ngrene me shume sec duhet, degjimi juaj eshte me i dobet perkohesisht.

-Edhe zhurmat me te vogla shkaktojne bebet e syrit te zmadhohen.

-Cdokush ka nuhatje unike, pervecse binjakeve identike.

-Nga mosha 60 vjecare, shumica e njerezve do te kene humbur afersisht gjysmen e gjendrrave te shijes.

-Njerezit e kane me te lehte te rrine pa ngrene sesa pa gjume.

-Nje koke njeriu vazhdon te qendroje e vetedijshme per rreth 15-20 sekonda pasi eshte e shkeputura nga trupi (prere).-Si eshte vertetuar kjo gje?
-Dhembi eshte pjesa e vetme e trupit te njeriut qe nuk mund te sheroje/riparoje vetveten.

-300 milion qeliza ne trupin e njeriut vdesin cdo minute.- I bjeka qe njerezit te vdesin vetem nga kancer.
-Njerezit humbasin rreth 600,000 grimca lekure cdo minute.- Aha...

-Buzet e njeriut kane ngjyre te kuqe per shkak te koncetrimit teper te madh te shume kapilareve te gjakut shume pak poshte lekures.

-Sa me e ftohte te jete dhoma ku flini, aq me i madh eshte probabiliteti per te pare nje enderr te keqe (makth).- False

-Veshet sekretojne me teper dylle veshi kur jeni te frikesuar, sesa kur jeni te qete.- False

-Njerezit jane kafshet e vetme qe prodhojne lote prej emocioneve.- Nuk paskan pare qenin tone keta qe paskan shkruajtur keto "kuriozitete"
 

HELEN OF TROY

Jeta vazhdon
Anëtar
Apr 17, 2010
Postime
1,311
Pikët
38
Vendndodhja
prane teje
Përgjigje e: KURIOZITETE 34 Kuriozitete te cuditshme per trupin e njeriut

Qeliza me e madhe ne trupin e njeriut eshte veza e femres, ndersa ajo me e vogla eshte spermatozoidi i mashkullit.

haha edhe ketu ju a marim ne kthes
kitty per floket je gabim se kur me binin doktori me tha deri ne 150 file eshte normal ne dite...kemi mijera qime
 

Rex

ne fronin tim
Anëtar
Sep 1, 2010
Postime
16,238
Pikët
113
Përgjigje e: KURIOZITETE 34 Kuriozitete te cuditshme per trupin e njeriut

Nje koke njeriu vazhdon te qendroje e vetedijshme per rreth 15-20 sekonda pasi eshte e shkeputura nga trupi (prere).
:O
 

YOKO

V.I.P
Anëtar
Feb 6, 2011
Postime
34,552
Pikët
113
Përgjigje e: KURIOZITETE 34 Kuriozitete te cuditshme per trupin e njeriut

Wow...e treta nga fundi!
 

SystemA

V.I.P
Anëtar
Sep 14, 2010
Postime
60,477
Pikët
113
Përgjigje e: KURIOZITETE 34 Kuriozitete te cuditshme per trupin e njeriut

Me pelqeu fraza e fundit!
 

YOKO

V.I.P
Anëtar
Feb 6, 2011
Postime
34,552
Pikët
113
Përgjigje e: KURIOZITETE 34 Kuriozitete te cuditshme per trupin e njeriut

Ka dashur te thote gjallesat.
 

SystemA

V.I.P
Anëtar
Sep 14, 2010
Postime
60,477
Pikët
113
Përgjigje e: KURIOZITETE 34 Kuriozitete te cuditshme per trupin e njeriut

Me pelqen kur te jete ne net apo rrjet ose online.
Se ka bandillin....
Mjafton
 

YOKO

V.I.P
Anëtar
Feb 6, 2011
Postime
34,552
Pikët
113
Përgjigje e: KURIOZITETE 34 Kuriozitete te cuditshme per trupin e njeriut

Me pelqen kur te jete ne net apo rrjet ose online.
Se ka bandillin....
Mjafton

Na e thuaj kodin,qe te deshifrojme postin. :p
 

YOKO

V.I.P
Anëtar
Feb 6, 2011
Postime
34,552
Pikët
113
Përgjigje e: KURIOZITETE 34 Kuriozitete te cuditshme per trupin e njeriut

Sepse vjen luani dhe me kafshon,,,,,,,,,,,,,,,,,,
Mendon ai

A-ha! Edhe keto pune ben ti Red? Mos keshtu! Se si tha ai tek Cifti I lumtur. Shkon puna n'grushta,n'shkelma...lol
 

thirsty

V.I.P
Anëtar
Mar 15, 2011
Postime
43,770
Pikët
113
Përgjigje e: KURIOZITETE 34 Kuriozitete te cuditshme per trupin e njeriut

-Gishti juaj i madh eshte me gjatesi te njejte me hunden - False
Vareti si e mat lol

Cdo dite, nje personi te zakonshem i bien rreth 60-100 fije folkesh.- Me kaq shume qime qe bjekan njerezit do kishin ngelur tullace.
Do kishim ngelur tullac nese floku nuk rritet perseri. Qimet qe bien zevendesohen, kur nuk zevendesohen atehere kemi te bejme me humbje floku.


-Numri i marrdhenieve seksuale ne dite per te gjithe njerezit e Tokes bashke sot eshte ne 120 milion.- Kush na i paska numeruar keto?
Statistica lol, mund te jete numri me i madh.

-1 nga cdo 2,000 bebe lind me nje dhemb.- False
you are wrong, is true :p

-Shumica e meshkujve kane ereksione cdo ore kur jane ne gjume.- False
Ku e di ti qe eshte false kjo? Mos ke numeruar gje? :p

-Nje koke njeriu vazhdon te qendroje e vetedijshme per rreth 15-20 sekonda pasi eshte e shkeputura nga trupi (prere).-Si eshte vertetuar kjo gje?
Nuk e di sa seconda te them te drejten, perse truri eshte ende gjalle ato pak seconda eshte nga prania e oksigjenit. Nje nga Arsyet pse denimet me vdekje behen me "lethal injection", per te vuajtur sa me pak.


-300 milion qeliza ne trupin e njeriut vdesin cdo minute.- I bjeka qe njerezit te vdesin vetem nga kancer.
:D so wrong :D

nejse, qelizat e vdekura dalin nga organizmi yne

-Sa me e ftohte te jete dhoma ku flini, aq me i madh eshte probabiliteti per te pare nje enderr te keqe (makth).- False
idk about this, por nuk do e perjashtoja si te vertet :)

-Veshet sekretojne me teper dylle veshi kur jeni te frikesuar, sesa kur jeni te qete.- False
Si eshte false kjo?
 
Top