• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Kush di?/ ose/ Si i thonë në gjuhën shqipe? - 2

Poshnjari

Kontribues
Staff member
Anëtar
Dec 25, 2010
Postime
465
Pikët
43
Nuk e di se c’fare e ke k’te ves, qe perfshin te tjere ne bisede duke I ironizuar... mua nuk me pelqejne dhe as nuk me terheqin k’to gjera ne pergjithesi .😀

Te ishte per kreksin, i drejtohem vete personalisht .😜
Po pse se bene apo i bere ban? 😜😂
 

Rex

gjitholog
Anëtar
Sep 1, 2010
Postime
14,760
Pikët
113
Nuk e vret mëndjen.
Overthinking është një fjalë e përbërë nga dy fjalë, over dhe think. Në Shqip nuk ka një fjalë të vetme për këtë rast, nuk mund të themi mbimendohet. Sepse fjala overrated përkthehet mbivlerësuar, ekziston ekuivalenti kësaj fjale. Përkthimi më i saktë është, (ai) mendohet shumë, e kundërta nuk mendohet.
Vetem se ka filluar te perdoret si 'mbimendim' edhe pse nuk i shkon fiks ndoshta.
 

Erdhi Dimri

me ortekë
Anëtar
Sep 9, 2017
Postime
1,334
Pikët
113
Vendndodhja
Upstate NY
Ndonjë shprehje për diçka që mundohemi ta qartësojmë?

Për shembull, dikush e ka bërë çorbë fare bisedën, dhe unë ndërhyj për t'i ndarë gjërat si duhet.... A ka ndonjë shprehje për atë që mundohem të bëj/arrij?
 

ricky_ch

*************
Anëtar
Feb 16, 2015
Postime
687
Pikët
63
Ndonjë shprehje për diçka që mundohemi ta qartësojmë?

Për shembull, dikush e ka bërë çorbë fare bisedën, dhe unë ndërhyj për t'i ndarë gjërat si duhet.... A ka ndonjë shprehje për atë që mundohem të bëj/arrij?
Ndoshta i përgjigjet me pleqnu, por s'jam i sigurte.
 
Top