• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Kush di?/ ose/ Si i thonë në gjuhën shqipe? ... 2

Status
Temë e mbyllur.

Prishtinasi

V.I.P
Anëtar
Feb 14, 2013
Postime
1,583
Pikët
63
Per Gixhen, se ka qef domethane me i ra gramatikes drejt.

Njejs Prind (baba ose nana), e shqueme : prindi ,....... diku ne forum e lexova prinderi

Shumes
(propozim ky) Prinde (e pa za), e shqueme : prindet
Tosknisht , prinder , e shquar : prinderit

Gixhe, a kishe mujte me ia lidhe gramatikisht, pse me standard shumesi i pashquem shkruhet
prinder e jo prinde , kuptohet e pa za

Gati harrova : mos me thuej, se ashtu i thone ata ne Permet
 

drague

me pushime
Anëtar
Sep 20, 2010
Postime
30,877
Pikët
113
Per Gixhen, se ka qef domethane me i ra gramatikes drejt.

Njejs Prind (baba ose nana), e shqueme : prindi ,....... diku ne forum e lexova prinderi

Shumes
(propozim ky) Prinde (e pa za), e shqueme : prindet
Tosknisht , prinder , e shquar : prinderit

Gixhe, a kishe mujte me ia lidhe gramatikisht, pse me standard shumesi i pashquem shkruhet
prinder e jo prinde , kuptohet e pa za

Gati harrova : mos me thuej, se ashtu i thone ata ne Permet
Blej nai abetare o dost
 

Erdhi Dimri

me ortekë
Anëtar
Sep 9, 2017
Postime
1,974
Pikët
113
Vendndodhja
Upstate NY
Kishin ne shtepite e Sqhiperise ca si mbajtese te vogla, trekendeshe, ku vinin tabakate ose filxhanet e kafese. Me duket se u thoshim pupe, por ne fjalorin shqip nuk e gjej.

A e di ndonjeri fjalen e sakte?

Jane mbajtese me kembe te holla e te gjata --ua vinin perpara mysafireve (me ndonje filxhan kafeje apo ndonje qerasje tjeter).
 

YOKO

V.I.P
Anëtar
Feb 6, 2011
Postime
32,056
Pikët
113
Kishin ne shtepite e Sqhiperise ca si mbajtese te vogla, trekendeshe, ku vinin tabakate ose filxhanet e kafese. Me duket se u thoshim pupe, por ne fjalorin shqip nuk e gjej.

A e di ndonjeri fjalen e sakte?

Jane mbajtese me kembe te holla e te gjata --ua vinin perpara mysafireve (me ndonje filxhan kafeje apo ndonje qerasje tjeter).
Ne shtepine time pupe i thonim kesaj. Kishte kater kembe te cilat vinin duke u holluar ne fund dhe ishte e mbuluar me damaske, njesoj me ate te perdeve te dhomes se pritjes.

2139D51B-F307-44A7-99F1-A3097965F957.jpeg

4EBBA126-E36B-4C79-B6C6-A05F92F5608A.jpeg
 

Prudence

V.I.P
Anëtar
Jul 25, 2012
Postime
13,381
Pikët
113
Ne e perdornim per tu ulur jo si tavoline. Ishte komplet me divanin dhe kolltuket e dhomes se pritjes.Ishte me suste ne fakt, nga keto ne foto ngjan me te dyten por katrore. E vetmja qe ka mbet akoma.
Tani e mbajme ne koridor dhe ulemi ne te kur veshim kepucet.

Pufkë i themi.
 

Samiu

V.I.P
Anëtar
Oct 9, 2010
Postime
7,948
Pikët
113
Kishin ne shtepite e Sqhiperise ca si mbajtese te vogla, trekendeshe, ku vinin tabakate ose filxhanet e kafese. Me duket se u thoshim pupe, por ne fjalorin shqip nuk e gjej.

A e di ndonjeri fjalen e sakte?

Jane mbajtese me kembe te holla e te gjata --ua vinin perpara mysafireve (me ndonje filxhan kafeje apo ndonje qerasje tjeter).
Mos e ke fjalën ndoshta për "shkomin", "shkamin" (mvarësisht nga mynyrat e të folurit regjional...), Erdhi Dimri?
Ne këtej nga Kosova, përkatësisht nga ana ime, kishim pra një, si t'a quaj, ulëse apo edhe "mbajtëse"...e taman si e përshkruan ti nga madhësia, ishte nga druri në formë trekëndëshi (këndet e rrumbullaksuar paksa...) me tre këmbë druri. Ai përdorej edhe për t'u ulur për një kohë të shkurtë para shporetit për t'u nxeh p.sh. por edhe ti vendosnin tabaktë e filxhanet e kafes...
Ne e quanim pra, "shkom" ose shkam".
 

Samiu

V.I.P
Anëtar
Oct 9, 2010
Postime
7,948
Pikët
113
Kishin ne shtepite e Sqhiperise ca si mbajtese te vogla, trekendeshe, ku vinin tabakate ose filxhanet e kafese. Me duket se u thoshim pupe, por ne fjalorin shqip nuk e gjej.

A e di ndonjeri fjalen e sakte?

Jane mbajtese me kembe te holla e te gjata --ua vinin perpara mysafireve (me ndonje filxhan kafeje apo ndonje qerasje tjeter).
Ja një foto ilustruese Dimri, të bërë nga unë (mos qesh``fumato``) për "Shko/amin" dhe Karrigën ...


IMG_20210611_085221.jpg
 

YOKO

V.I.P
Anëtar
Feb 6, 2011
Postime
32,056
Pikët
113
Ne nga Korca ju themo trapezka ( tip tavolinke e vogel) me forme rrumbullake ose katrore ,pa cope siper dhe e ofrojme kur pijme kafen apo ndonje frut ,apo embelsire! Siper i shtrojme centro ose mbulese!Asaj qe thoni ju ne i themi "pufke" dhe ulemi mbi te nuk servirim gje!
View attachment 93764
Kjo quhet kamalecë me duket. Kjo fjale me erdhi ne mendje kur pashe foton.
 

cool_shqype

cun per s'mari
Anëtar
Jun 5, 2011
Postime
45,336
Pikët
113
Vendndodhja
ne NYC
Ne nga Korca ju themo trapezka ( tip tavolinke e vogel) me forme rrumbullake ose katrore ,pa cope siper dhe e ofrojme kur pijme kafen apo ndonje frut ,apo embelsire! Siper i shtrojme centro ose mbulese!Asaj qe thoni ju ne i themi "pufke" dhe ulemi mbi te nuk servirim gje!
View attachment 93764
Trapezke eshte nje llafosje greke me prapashtese pe Korçe e nderuar :)
 

Erdhi Dimri

me ortekë
Anëtar
Sep 9, 2017
Postime
1,974
Pikët
113
Vendndodhja
Upstate NY
Ne nga Korca ju themo trapezka ( tip tavolinke e vogel) me forme rrumbullake ose katrore ,pa cope siper dhe e ofrojme kur pijme kafen apo ndonje frut ,apo embelsire! Siper i shtrojme centro ose mbulese!Asaj qe thoni ju ne i themi "pufke" dhe ulemi mbi te nuk servirim gje!
View attachment 93764
Mund ta perdor kete fjalen e Korces. Shume faleminderit!
 

Erdhi Dimri

me ortekë
Anëtar
Sep 9, 2017
Postime
1,974
Pikët
113
Vendndodhja
Upstate NY
Mos e ke fjalën ndoshta për "shkomin", "shkamin" (mvarësisht nga mynyrat e të folurit regjional...), Erdhi Dimri?
Ne këtej nga Kosova, përkatësisht nga ana ime, kishim pra një, si t'a quaj, ulëse apo edhe "mbajtëse"...e taman si e përshkruan ti nga madhësia, ishte nga druri në formë trekëndëshi (këndet e rrumbullaksuar paksa...) me tre këmbë druri. Ai përdorej edhe për t'u ulur për një kohë të shkurtë para shporetit për t'u nxeh p.sh. por edhe ti vendosnin tabaktë e filxhanet e kafes...
Ne e quanim pra, "shkom" ose shkam".
Ne fshatrat e shkom i thone stolit (ku ulesh), por fjala mbajtese eshte e pranueshme.
 
Status
Temë e mbyllur.
Top