• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Kush di?/ ose/ Si i thonë në gjuhën shqipe?

Status
Temë e mbyllur.

Gi de Masha

The untochables ...
Anëtar
Apr 21, 2010
Postime
15,083
Pikët
113
Vendndodhja
Danimarkë
@kreksi , sot në Fb kam përdorur një fjalë.

Për ty e për gjithë të tjerët...
e dini çfarë kuptimi ka fjala

tarapushk

Paci një ditë të mirë dhe në vazhdim një vikend të ëmbël!
 

kreksi

Metropolis
Anëtar
Jan 27, 2012
Postime
2,392
Pikët
83
Vendndodhja
France.
@kreksi , sot në Fb kam përdorur një fjalë.

Për ty e për gjithë të tjerët...
e dini çfarë kuptimi ka fjala

tarapushk

Paci një ditë të mirë dhe në vazhdim një vikend të ëmbël!
Fjala ''tarapushk'' eshte term ne nje loje nga barinjet qe luhej dikur neper fshatra, ne lojen ''shtrojaakullpet petak, ku aty ka shprehje ''pilifunc'' ose ''tarapushk'' kur shtaga/thupra e ndonjerit rrotullohet disa here para se te bie ne nje shtrojer trup thuprash.
Kurse me shtaga si okej mbi akull dhe lojen ''gugjaz'' emer i deformuar prej ''gjygjash'' ku secili lojetar mbron me ''gugjumin'' e tij ''gjygjin'' gropen e tije te vogel perpos nje lojtari i cili ska grop apo ''gjygj'' por mundohet t ia nxen ndonje lijtarit pasi qe copa e cungut /si e okej mbi akull tentohej te ''teratej''/largohej prej ''kazanit''
 

Gi de Masha

The untochables ...
Anëtar
Apr 21, 2010
Postime
15,083
Pikët
113
Vendndodhja
Danimarkë
Fjala ''tarapushk'' eshte term ne nje loje nga barinjet qe luhej dikur neper fshatra, ne lojen ''shtrojaakullpet petak, ku aty ka shprehje ''pilifunc'' ose ''tarapushk'' kur shtaga/thupra e ndonjerit rrotullohet disa here para se te bie ne nje shtrojer trup thuprash.
Kurse me shtaga si okej mbi akull dhe lojen ''gugjaz'' emer i deformuar prej ''gjygjash'' ku secili lojetar mbron me ''gugjumin'' e tij ''gjygjin'' gropen e tije te vogel perpos nje lojtari i cili ska grop apo ''gjygj'' por mundohet t ia nxen ndonje lijtarit pasi qe copa e cungut /si e okej mbi akull tentohej te ''teratej''/largohej prej ''kazanit''
hahahha. @kreksi , a po i bie kjo se ka ardhur koha që më së miri i bie secilit që ta ruaj "gjygjin" e vet. hahahahah

Mos u rrit ma i madh jarabi, po problemi që po bahesh!

Vikend të mbarë!
 

Akrepi

Anëtar
Anëtar
Jan 3, 2012
Postime
55,033
Pikët
113
Ti @thirsty je Gjeni sidomos kur shkruan nga cel edhe nuk e di cfare behet fare me temen dhe qe @Akrepi duhet te ngrej flamurin e bardhe per kte Gjurme Lenes qe ka gjetur si fjale Shqip.
Tashti do rrish mirë ti?
Ata fishekë që pyet babaDimri në realitet kan një mbushje baruti te plumbi dhe janë projektuar ashtu për t'i vën zjarrin objekteve që godasin.
Mirpo nga që gjithë rrugës deri te objektivi lëshojnë flakë nga mbrapa u thuhet "gjurmë lënës" kurse ushtarakët i emërtojnë fishek "ndezës".
Edhe njëherë ta shpjegova më parë që @Erdhi Dimri nuk pyeti për raketat ndriçuese të terrenit ose sinjal dhënëset por për plumbat e kallashnikovit që iknin me breshëri të kuqe natën. -pis-
 

thirsty

V.I.P
Banned
Anëtar
Mar 15, 2011
Postime
24,884
Pikët
113
Tashti do rrish mirë ti?
Ata fishekë që pyet babaDimri në realitet kan një mbushje baruti te plumbi dhe janë projektuar ashtu për t'i vën zjarrin objekteve që godasin.
Mirpo nga që gjithë rrugës deri te objektivi lëshojnë flakë nga mbrapa u thuhet "gjurmë lënës" kurse ushtarakët i emërtojnë fishek "ndezës".
Edhe njëherë ta shpjegova më parë që @Erdhi Dimri nuk pyeti për raketat ndriçuese të terrenit ose sinjal dhënëset por për plumbat e kallashnikovit që iknin me breshëri të kuqe natën. -pis-
Nuk di vikingu qe per gjah dilet edhe pa qen
Dhe kur del per gjah, gjurmon, nuk shenjon
 
Status
Temë e mbyllur.
Top