• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Kush di?/ ose/ Si i thonë në gjuhën shqipe?

Gi de Masha

The untouchables ...
Anëtar
Apr 21, 2010
Postime
16,189
Pikët
113
Vendndodhja
Danimarkë
Miremjesi @Gi de Masha,
hajde mer burre, a do t`na japesh noj shpjegim te drejt e te sakte lidhur me lidhezat per te cilat ka pyet @Elushe, apo si e eke hallin? Ke thene se une ia paskam bo lomsh lidhezat elushes, duke pretendu se nuk jane drejt e sakt, bile-bile edhe qe mos t`i perzihem "zanatliut", por nga distanca t`i them; "pune e mbare", ...hajde tani, si zanatli qe e konsideron veten, boje zemren guri perfundimisht dhe zgjidhe ti kete lemsh pra. Na e jep nje pergjigje "pa berje lemsh"...Po presim me padurim.

Ndersa sqarimin e akuzes qe ma ke bo, po ne kete teme, se te kam ofendu, po e lojm per ma vone, kur ta marr apo kthej @Mandi "back up"-in e serverit, dhe do t`i sjell postimet origjinale...
Përshëndetje @Samiu
Më fal për vonesën( ndonëse edhe tash jam pa kohë ), por kur dikush kërkon dicka prej meje bëj përpjekje për t'u përgjigjur, sepse mospërgjigjen ndaj tjetrit e konsideroj mendjemadhësi ose mospërfillje. ( e kush jam unë të mos e përfill dikë?! ).

E para e punës, kërkoj të falur sepse unë nuk është dashur të përgjigjesha fare në pyetjen e Elushës, e cila që atë ditë nuk u duke fare këtej pari dhe mbi të gjitha ajo pyetje nuk më drejtohej mua.

Aso kohe qeshë përgjigjur në postimin tënd, sepse nuk e ke dhënë përgjigjen e duhur. Lidhëzat i ke lënë pa sistemuara.
Një shpjegim i shkurtër:

Lidhëzat ndahen në: bashkërenditëse dhe nënrenditëse ( këot i ke thënë mirë, por kur i ke dhënë lidhëzat kohore, vendore... etj etj ke lënë mëngut të thoshe: .... )

lidhëzat bashkërenditësendahen në: shtuese, vecuese, kundërshtore ( kundërshtuese) dhe përmbyllëse...
lidhëzat nënrenditëse ndahen në: vendore, kohore, shkakore .....

* për këtë e kam përdorur fjalën "lëmsh".

Besoj Elushe ka marrë deri dikund një përgjigje.

Për fjalë jashtë temës nuk jam i inetresuar të flas.
Respekt miku im,
Ademi
 

Samiu

V.I.P
Anëtar
Oct 9, 2010
Postime
6,898
Pikët
113
Përshëndetje @Samiu
Më fal për vonesën( ndonëse edhe tash jam pa kohë ), por kur dikush kërkon dicka prej meje bëj përpjekje për t'u përgjigjur, sepse mospërgjigjen ndaj tjetrit e konsideroj mendjemadhësi ose mospërfillje. ( e kush jam unë të mos e përfill dikë?! ).

E para e punës, kërkoj të falur sepse unë nuk është dashur të përgjigjesha fare në pyetjen e Elushës, e cila që atë ditë nuk u duke fare këtej pari dhe mbi të gjitha ajo pyetje nuk më drejtohej mua.

Aso kohe qeshë përgjigjur në postimin tënd, sepse nuk e ke dhënë përgjigjen e duhur. Lidhëzat i ke lënë pa sistemuara.
Një shpjegim i shkurtër:

Lidhëzat ndahen në: bashkërenditëse dhe nënrenditëse ( këot i ke thënë mirë, por kur i ke dhënë lidhëzat kohore, vendore... etj etj ke lënë mëngut të thoshe: .... )

lidhëzat bashkërenditësendahen në: shtuese, vecuese, kundërshtore ( kundërshtuese) dhe përmbyllëse...
lidhëzat nënrenditëse ndahen në: vendore, kohore, shkakore .....

* për këtë e kam përdorur fjalën "lëmsh".

Besoj Elushe ka marrë deri dikund një përgjigje.

Për fjalë jashtë temës nuk jam i inetresuar të flas.
Respekt miku im,
Ademi
O Gi...nuk ishte pyetja e @Elushes per lidhezat ne pergjithesi, si njesi gramatikore te gjuhes, por per rregullin e perdorimit te lidhezave "që" dhe "se". Pra konkretisht se si dhe kur duhen keto te perdoren...
Une i kam dhene pergjigjen, aq sa kam dijt e mund(e kam bo edhe kete shpjegim ne fund te postimit perkates duke sugjeruar edhe gjuhetaret e forumit per pjesmarrje. ..ose "zanatlinjte"...) pikerishte per rregullin e perdorimit te ketyre dy lidhezave duke bere edhe nje pershkrim te shkurter rreth lidhezave sa per ilustrim.
Mua me kundershtove pergjigjen duke thene se e kam bo gabim deri sa pergjigjes se @engel e cila ishte e njejt (ska se si te jet ndryshe) i ke dhene te plotesishte te drejt se eshte e saktë.
Ky reagim i yti i pa sinqert e i pandergjegjshem, por edhe per inate personale sigurisht, me ka bere qe te jem kaq kembengules ne shpjegimin apo pergjigjen tende e cila prap nuk eshte i tille (i sinqert e i ndergjegjshem) duke iu bishteruar thelbit te ceshtjes ne fjale.
Si ske interes per fjale jasht temes? Pastaj nuk eshte fjala ketu per cfardo fjale jashte permbajtjes se muhabetit ti ne, por eshte nje ceshtje qe ka te bej per nje interes madje shume te madh si per ty ashtu edhe per mua...
Ti me tutje, ne nje postim te radhes, po ne kete teme, qe per fat te keq, per arsye teknike qe dihen tani eshte fshi, ke pohu, se une te kam ofendu. Pra shpif nje te keqe ndaj meje...
Dhe per kete ske asnje shpjegim? ??
 
Top