• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Kush duhet të thotë fjalën e fundit në shtëpi?

SmiLey

Anëtar i ri
Anëtar
Feb 1, 2010
Postime
1,274
Pikët
0
Vendndodhja
Negli occhi suoi! ♥ ♥
Kush duhet te thote fjalen e fundit ne shtepi?


- Mua me takon te vendos ne kete shtepi, tha i zoti i shtepise, nje njeri i arsimuar.
- Pse? e pyeti krejt e qete gruaja.
- Sepse une jam burre, – iu pergjigj burri.
- Mire, po a nuk eshte e jona kjo shtepi? A jemi te ndryshem ne te dy?, pyeti gruaja, por nuk mundi te fliste me sepse ai e nderpreu:
- Nuk dua kundershtime. Mua me takon te them fjalen e fundit ne kete shtepi. Keshtu eshte dhe pike.

Shumica e burrave shprehen me fjalet se “burrat jane te forte, prandaj i takon te thone fjalen e fundit dhe te vendosin”. Ne nje fare menyre, e nenvleresojne gruan ose e vendosin ate ne plan te dyte. Pikerisht dhe fjalet “mos iu perziej puneve te burrit”, apo “floket e gjata e mendte e pakta”, jane rezultat i ketij mendimi, apo jo?

Po juve cfare mendimi keni, kush duhet te thote fjalen e fundit ne shtepi?
 

Diellza

Super Anëtar
Anëtar
Jan 20, 2010
Postime
202
Pikët
28
Përgjigje e: ush duhet te thote fjalen e fundit ne shtepi?

Per nje K qe t'i se ve, fjala Kush behet Ush lol

Fjalen e funit e thote burri me menin t'grus ;)
 

unlovely

Anëtar i ri
Anëtar
Nov 11, 2009
Postime
483
Pikët
0
Vendndodhja
Lost in the air
Përgjigje e: ush duhet te thote fjalen e fundit ne shtepi?

tani sdua te tregohem si pak negative ne mendime aq me shum qe ka femra ketu dhe un vete jam femer...por kemi nje fjale ne nga shkodra qe themi :ajo shpi ku ban ligjin gruja ska hajr:)...megjithate shqiperia eshte drejt ndryshimit edhe pse e kemi te veshtire te pranojme qe po jetojme akoma ne nje shoqeri patriarkale...:)
 

Angel`BoY

Atje ku ti nuk je :)
Anëtar
Jan 5, 2010
Postime
169
Pikët
0
Vendndodhja
Tirane
Përgjigje e: Kush duhet të thotë fjalën e fundit në shtëpi?

Fjalen e fundit e thote ai qe ka peshen ekonomike me te madhe ne ate shpi !
 

Lela

shiraz
Anëtar
Feb 2, 2010
Postime
105
Pikët
0
Përgjigje e: Kush duhet të thotë fjalën e fundit në shtëpi?

Jam per kompromis.
Kur te jene burr e grua ne te njejtin mendim, fjalen e fundit ta thoje burri. Kur te kene mendime te ndryshem, fjalen e fundit ta vulose gruja.:p

p.s. po s `pati rrogen e vet femra, ...normal qe burri do thote fjalen e pare dhe te fundit;)
 

Mikela

Anëtar i ri
Anëtar
Mar 4, 2009
Postime
333
Pikët
0
Vendndodhja
U.S.A
Përgjigje e: Kush duhet të thotë fjalën e fundit në shtëpi?

maddnes po ty kush ta thote fjalen e fundit???:p
PS fjalen e fundit per mendimin tim duhet ta thoje femra se jo per gje po ehste pak me e zhvilluar ne keto raste se burrat jane me shume pas sportit sdine shume:p:p: pa ofendime eee
 

r00t

Anëtar
Anëtar
Feb 8, 2009
Postime
642
Pikët
18
Vendndodhja
Monaco
ne nji shoqeri amazonash kuptohet qe gruaja e thot fjalen e fundit por per fat te mire sjetojme ne nji shoqeri te tille
 

ChocolatE_DiamonD

*BitterSweet*
Anëtar
Sep 13, 2009
Postime
458
Pikët
0
Vendndodhja
Where you cant tell me what to do
Përgjigje e: Kush duhet të thotë fjalën e fundit në shtëpi?

pavaresi ekonomike do te thote pavaresi sociale...kjo me shume ne rastin e nje femre...

Rasti ideal nje marredhenie ku secili nga partneret edhe ben leshime reciprokisht...po ne jeten reale shume here ky nuk eshte rasti dhe mendoj se partneri me karakter me te forte shumicen e heres dominon qofte nese ka te drejte apo jo...varet kush rastis nga lidhja pastaj...
 

Just myself

Anëtar i ri
Anëtar
Sep 15, 2009
Postime
934
Pikët
0
Vendndodhja
Ne hapat e jetes ...
Përgjigje e: Kush duhet të thotë fjalën e fundit në shtëpi?

Nuk kemi arsye te shprehemi me kembengulje per te gjetur personin qe jep fjalen e fundit ne shtepi. Persa kohe ndertohet nje fjale,fillimisht ndermjet anetareve te familjes duhet te kete komunikim edhe mirekuptim.
Duke mbizoteruar te gjitha keto nuk eshte e veshtire per tu gjetur alternativa me e mire e mundshme,e arsyetuar sic duhet,e konfrontuar me realitetin dhe me pelqimin e anetareve te tjere,qofte te bashkeshortit/ bashkeshortes,qofte edhe te femijeve megjithese ne peshe relativisht me te vogel :)!
 

Altruista

Anëtar i ri
Anëtar
Aug 2, 2012
Postime
130
Pikët
0
Përgjigje e: Kush duhet të thotë fjalën e fundit në shtëpi?

Fjalen e fundit e thote ai qe ka aftesine e bindjes , arsyetimit me te drejte , praktik dhe bashkekohor.
 

Iness

Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ••Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ
Anëtar
Sep 8, 2013
Postime
4,457
Pikët
0
Përgjigje e: Kush duhet të thotë fjalën e fundit në shtëpi?

Burri,,por gjithmone ne fund behet ajo qe thote gruaja lol
 

Gon!

IllyrianMuslim
Anëtar
Sep 22, 2011
Postime
6,545
Pikët
48
Përgjigje e: Kush duhet të thotë fjalën e fundit në shtëpi?

Ne kjofte gjalle baba, e thote baba, ne kjofte gjalle nena, e thote nena, mos kjofshin gjalle ata dy, e them une, mos kjofsha gjalle une, e thote gruaja, mos kjofte gjalle as gruaja, jane femijet, e prej tyre e thote fjalen e fundit me i madhi, ska rendesi ne kjofte ai femer apo mashkull. Me i madhi.

Kjo eshte filozofia lol :d
 

SERAFIM DILO

Anti Busavata
Anëtar
Aug 31, 2010
Postime
9,543
Pikët
48
Përgjigje e: Kush duhet të thotë fjalën e fundit në shtëpi?

Kush nuk perton.Pse duhet ta thush fjalen e fundit kur nuk ke digju asigjo perpara.Tundja e kokes,majtas-djadhtas o lart e posht,mjafton jo vetem per fjalen e fundit,por edhe si pergjigje e gjithe diskutimeve qe nuk mba men.
 

kanina

V.I.P
Anëtar
Feb 2, 2011
Postime
15,290
Pikët
113
Përgjigje e: Kush duhet të thotë fjalën e fundit në shtëpi?

ai qe di dhe ai qe ka te drejte :))

po hajde gjeje tashi se kush di dhe kush ka te drejte....ne te gjithe dime dhe te gjithe kemi te drejte :p
 

Zana

🇦🇱e....Thjeshte🇦🇱
Anëtar
Oct 21, 2013
Postime
50,582
Pikët
113
Vendndodhja
🌑
Përgjigje e: Kush duhet të thotë fjalën e fundit në shtëpi?

S'me pelqen ta mbyll biseden me fjale, ne shpi ...zakonisht me ze gjumi pa fjale :p
 
Top