• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Kush e urdheron njeriun, zemra apo truri?

ARIS

Anëtar i ri
Anëtar
Jan 10, 2010
Postime
187
Pikët
0
--------------------------------------------------------------------------------

Kush e urdheron njeriun mendja apo zemra? E bera kete pyetje se ca here na mundon, zemra na thote te veprojem ndryshe ne ca raste, situata, por mendja edhe logjika ta do ndryshe. Ca here njerezit thone " e bera ashtu sic ma donte zemra" a eshte kjo se zemera e urdhoje, i dha trejtim se cfare te bente apo eshte truri ai, qe vendose se cfare bejem ne ne jeten e perditeshme. Ka raste ne jete qe zemra na thote ndryshe e mendja dryshe, pershembull: nje dite te bukur pranvere, zemra na i do te dalim shetije, e mos te shkojem ne pune, por ne anen tjeter truri nuk te le te veprosh ne kete menyre, se na thote qe duhet te shkojem ne pune. A esthe ndoje here qe cfare do zemra, nuk e pranon truri? ose ne dashuri per shembull, e shikon qe djali apo vajza qe do jan genjeshtare ose jan hajdut, llogjika (truri) te thote mos u shoqero, lere nuk eshte ky apo jo per ty, por zemra thot jo, se ajo ndjen dashuri, eshte ne kundershtim me cfare truri(llogjika) na ndjenje. Ateher zemra me trurin a mendonje te njeten gje ne te njeten kohe? E kush na shtyn ne te bejme, te veprojme, sic veprojem ne jete, nga kush varet veprimi tone nga zemra apo truri? Pse ca njerez benje sic ju do zemra, por veprojne sic e do llogjika (truri)? bile nga kjo ka dal edhe fjala e urete popullore " beje sic them une, e mos beje sic beje une" a eshte kjo beje sic une, emos beje se cbje une (se une beje c'me do zemra, e jo si thote llogjika)? Shumicen e rasteve njerzit nuk benje sic ju do zemra por sic e do llogjika, por kush eshte me e fort truri apo zemra?
zemra ka bernda ndjenjat, ndersa truri ka brenda cfare eshte e llogjikeshme,e arsyeshme, per aty situat apo ceshtje. Pershembull: dikush vjen me vrap e ta rremben canten, ti po e kape, zemra te thote ta rahesh, por truri (llogjika) ta do mos ta rrahesh por tu lesh ne dore te policeve. Ne kete rast ke do te digjjonit cfare zemra thote apo cfare truri thote? ai qe nuk te le ne disa raste te besh cfare zemra te do. Por prap lind pyetja pse njerzit kur te urojne thone "tu befte si ta doje zemra" a thua ku urim ka dalur se shume veta mendojen ose duan te veprojne sic ju do zemra, e jo si ua do truri(llogjika)? A jan njerzit ca here te frenuar te vepronje sic ju do zemra? A mendoni se nje tru i dobet, mund te ndikohet nga zemra? Po kur njerezit lozin kumar, e kan fituar nje shume te madhe parash, edhe eshte nje rast o i humbin te gjitha ose i benje ato dyfishin, zemra thote jepi, ndera truri thote jo maj cfare ke se ka mundi mund te humbesh, ne kete rast, kush mund ta stimuloje veprimin e njeriut truri apo zemra? Ca here ne vijemi ne pozite, se nuk dim si te verpojem, ca here ne duam te urejm, te mbajem inate,etj por zemra na thote jo.

si mendoni ju???
 

ARIS

Anëtar i ri
Anëtar
Jan 10, 2010
Postime
187
Pikët
0
Titulli: Kush e urdheron njeriun, zemra apo truri?

Te dyja ne situata te caktuaran....nuk eshte se mund ta presesh me thike... kur urdheron zemra e kur truri.

E mira eshte qe njeriun ta udhezoje truri se zemra nganjehere ndikohet nga shum rrethana dhe si rrjedhoje, vendimet e marra bien ne kontradita me sistemin nervor ... sidomos ne dashuri (historikisht truri eshte zbudallepsur nga zemra ) por sic thote populli:
- Mund te duash si i çmendur, por jo si budalla.....
 

SubZ

A Legend Never Dies
Anëtar
Aug 8, 2010
Postime
739
Pikët
0
Vendndodhja
Underground
Përgjigje e: Kush e urdheron njeriun, zemra apo truri?

Truri dhe zemra kan lidhje reciproke ne mes tyre,truri urdheron ndersa zemra pranon. Nje thenie thote: Mendja dhe zemra jan dy fusha paralele simpatizuese, njera nuk mund te zgjerohet pa u zmadhuar tjetra, njera nuk mund te lartsohet pa u lartsuar edhe tjetra, keshtu qe te dyjat jan ne lidhje reciproke mes tyre!

Ajo cfare te thote truri mendoj se eshte arsyeja. Pra truri mendon ate qe ndjen zemra. Flasim ketu per ndjenjat. Zemra ndjen sido qe te jete gabim apo e drejte. Eshte detyra e trurit po themi qe te analizoje e te vendos ate qe personi do veproj dhe do beje me ato ndjenja duke marre parasysh cdo gje.
Me nje fjale ajo qe ndjen zemra eshte instiktive, si te thuash nuk e ke ne dore. Ndersa ajo qe ben truri eshte dicka e kontrolluar(vetdija - ne pergjithesi te pakten). Di te them dicka qe te ndjekesh zemren nuk eshte pa rrezik sepse nuk mundesh ne te njejten kohe te ndjekesh arsyen, logjiken dhe per pasoje e hap veten tende ne nje menyre te tille te pambrojtur, kollaj per tu lenduar. Por nqs ndjek zemren dhe ndjenja vjen ne te njejten menyre dhe sesi dhe nga ana tjeter mendoj se duhet te jete dicka shume e vecante dhe e rralle. Kush e ka provuar mund ta dije. Personalisht kam nje natyre qe ndjek me teper arsyen dhe logjiken. Por mos te harrojme qe si ne rastin e pare si ne te dytin do kesh avantazhet dhe disavantazhet...
 

4x4

Anëtar i ri
Anëtar
Feb 14, 2009
Postime
675
Pikët
0
Përgjigje e: Kush e urdheron njeriun, zemra apo truri?

po spate trru je i marum po spate zemer je rob kot kshu qe duhen te dyja.
 

ARIS

Anëtar i ri
Anëtar
Jan 10, 2010
Postime
187
Pikët
0
Titulli: Kush e urdheron njeriun, zemra apo truri?

zemra te merr me qafe e truri mundohet te bej çeshte me mire per zemren.
 

SmiLey

Anëtar i ri
Anëtar
Feb 1, 2010
Postime
1,274
Pikët
0
Vendndodhja
Negli occhi suoi! ♥ ♥
Përgjigje e: Kush e urdheron njeriun, zemra apo truri?

Varet nga mosha..ne adoleshenc ndodh qe komandon zemra ,por sa vjen e rritesh eshte llogjika qe vendos mbi zemren..e perfundimisht komandon njeriun...
 

4x4

Anëtar i ri
Anëtar
Feb 14, 2009
Postime
675
Pikët
0
Përgjigje e: Kush e urdheron njeriun, zemra apo truri?

tek mua cdo gje e vendosin kembet nga te shkojn kembet iki dhe un seshte qe e mendoj :p
 

ARIS

Anëtar i ri
Anëtar
Jan 10, 2010
Postime
187
Pikët
0
Titulli: Kush e urdheron njeriun, zemra apo truri?

ahhaha lol alien, mer dhe nje xhipies me vete mos humbesh rrugen haha.
 

utopia

Anëtar i ri
Anëtar
Feb 5, 2010
Postime
610
Pikët
0
Përgjigje e: Kush e urdheron njeriun, zemra apo truri?

Te dyja... me shume besoi se komandon mendja!
 

PaLaZZoo

Anëtar i ri
Anëtar
Feb 19, 2010
Postime
9
Pikët
0
Përgjigje e: Kush e urdheron njeriun, zemra apo truri?

po njeriu pa tru esht si makina pa benzin
zemra esht mocionuse e lidhur me trurin
 

Just myself

Anëtar i ri
Anëtar
Sep 15, 2009
Postime
934
Pikët
0
Vendndodhja
Ne hapat e jetes ...
Përgjigje e: Kush e urdheron njeriun, zemra apo truri?

Ndonjehere eshte e veshtire te zgjedhesh nje nga te dyja alternativat gjithsesi besoj se nje njefare menyre eshte edhe ceshtje karakteri! Ka persona shume sentimentale,te ndjeshem qe influencohen ne cdo zgjdhje te tyre ne saje te ndjenjave dhe zemres sikurse ka edhe persona te tjere shume racionale qe cdo alternative te mundshme e vendosin ne saje te mendjes!!!

Personalisht me pelqen te veproj ne saje te te dyjave,duke u bazuar ne situata te ndryshme! Perpiqem ti nderthurr ne sinkron te dyja per te mos lenduar as veten , njekohesisht as te tjeret! Gjithsesi,njihem si nje person racional qe ndonjehere vendos mendjen,arsyen perpara asaj qe mund te vendose zemra instiktivisht edhe per te shijuar momentin ...
 

kukulla

Anëtar i ri
Anëtar
Feb 9, 2009
Postime
102
Pikët
0
Vendndodhja
Italy
ndodh dhe qe zemra dhe truri bejne te kunderten qe kshu nuk mund te thuash gje
 

Lela

shiraz
Anëtar
Feb 2, 2010
Postime
105
Pikët
0
Përgjigje e: Kush e urdheron njeriun, zemra apo truri?

Kur je ne fazen "dashuroj" komandon zemra, kur kalon ne fazen "dua" komandon truri (shumicen e rasteve, jo gjithmone).
 

4x4

Anëtar i ri
Anëtar
Feb 14, 2009
Postime
675
Pikët
0
Përgjigje e: Kush e urdheron njeriun, zemra apo truri?

:p
 

orkidea

Anëtar i ri
Anëtar
Feb 18, 2009
Postime
215
Pikët
0
Vendndodhja
n'ajer
Përgjigje e: Kush e urdheron njeriun, zemra apo truri?

Bashkeveprim gjenial !
Ipulset e trurit cakordojne rrafjet e zemres , me pas dominon kush eshte me kapricioz :p
 

Remember

Anëtar i ri
Anëtar
Feb 5, 2010
Postime
120
Pikët
0
Përgjigje e: Kush e urdheron njeriun, zemra apo truri?

sorry ee por pa lidhje kto te dyja

zemra funksionon mekanikisht truri eshte racional
 

orkidea

Anëtar i ri
Anëtar
Feb 18, 2009
Postime
215
Pikët
0
Vendndodhja
n'ajer
Përgjigje e: Kush e urdheron njeriun, zemra apo truri?

Provo ta vesh trurin ne qetesi :) do ndjesh emocionin e rrahjes se zemres
Truri percepton ose sakteson mesazhet e marra nga fijet nervore edhe con perkthimin e tyre ne destinacionin e duhur (vizjon pamor, ndjeshmer, shijim )
 

ChocolatE_DiamonD

*BitterSweet*
Anëtar
Sep 13, 2009
Postime
458
Pikët
0
Vendndodhja
Where you cant tell me what to do
Përgjigje e: Kush e urdheron njeriun, zemra apo truri?

Cfare na dallon nga nje robot?? Jane ndjenjat dhe zemra qe kemi dhe vendimet qe marrim duke u bazuar tek emocionet

Cfare na dallon nga nje kafshe?? Logjika, truri, vendimet qe marrim duke u bazuar tek inteligjenca jone

Prandaj besoj se nje qenie njerezore nuk do ishte aq e vecante nese nuk do te egzistonte nje nderthurje perfekte ndermjet vendimeve qe merren nga zemra apo truri....Pastaj zotesia e nje njeriu varet ne pershtatjen e situates dhe te dije cilen rruge te marre kur merr kto vendime ...
 

born_to_love

elektron i lire
Anëtar
Mar 6, 2010
Postime
87
Pikët
0
Vendndodhja
Greece
Përgjigje e: Kush e urdheron njeriun, zemra apo truri?

Jam dakord me parafolesen...Ajo cka na dallon nga kafshet eshte llogjika.Ne shumicen e rasteve veprojme duke llogjikuar dhe duke vene ne pune trurin,por ka edhe shum raste te tjera kur marrim vendime duke "pyetur zemren".Ndonjeher zemra ka arsye qe vete arsyeja nuk i njeh...;))
 

Mikela

Anëtar i ri
Anëtar
Mar 4, 2009
Postime
333
Pikët
0
Vendndodhja
U.S.A
Përgjigje e: Kush e urdheron njeriun, zemra apo truri?

hahahaha uaaaaaaaaaa une per vete ca me thote zemra e bej :p:p:p trurin se pyes shume:p:p:p
 
Top