• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Kush eshte edi rama

Beaute

V.I.P
Anëtar
Jan 8, 2010
Postime
18,290
Pikët
83
Vendndodhja
Dans ton cœur mon amour
Nje sadist dhe pervers i neveritshem...

I martuar dikur me nje aktore shqiptare, e la ate me gjithe djalin e saj dhe te tijin njekohesisht, rrugeve te Greqise... Fqinjet e tij, tregojne kur e merrte ne shtepi ate te shkreten dhe pasi shfrynte epshet e nxirrte jashte duke e share dhe ofenduar dhe duke ja hedhe te mbathuarat ne sy te njerezve. Dhe perfundimisht ish gruaja e tij, pas akteve perverse te kesaj mostre, kaloi ne depresion dhe sot e kesaj dite eshte ne ate gjendje dhe e braktisur. Edi Rama thelle brenda vetes se vet i urren femrat dhe pasi ben seks me to kerkon ta "zhbeje" ne nje fare menyre aktin qe kreu duke i keqtrajtuar dhe denigruar. Kete e kane pohuar te gjitha grate qe kane pasur marredhenie seksuale me te, deri tek "gruaja" e tij e fundit, Rudina Magjistari.

Edi Rama nuk shkonte ne zbor dhe nuk bente fiskulture ne Fakultet si te gjithe studentet e tjere -- turp gjithe ai gomar i gjate nuk kishte bythe te kryente te pakten gjysmen e aktivitetit fizik qe benin gjithe studentet e tjere! Thuhej se kishte raport mjeksor per nje semundje (ishte me kartele thoshin studentet). Kur u kthye ne Tirane beri plot budallalleqe me brire saqe studentet u binden qe ishte vertet me kartele. Ne kohen kur ne qeveri ishte Berisha, Edi Rama gjeti nje vend per te fshehur bythen ne Paris... Se cfare bente ne Paris na e tregon, ai qe e gjeti atje dhe na e solli peshqesh ne Tirane. Ne Paris kjo moster shetiste me thonj te paprere dhe shiste ikona te vjedhura... Kete gje na e ka bere te ditur vete Fatos Nano -- ai qe e morri dhe e solli ne Tirane... E kush tjeter mund ta merrte nje maskara te tille si Edvin Rama e ta bente kryetar Bashkie, pervec atij qe eshte më maskara se ai?? Pa dyshim se nderi i kryemaskarait i takon pjanecit Nano ... Keshtu keta dy, njeri me i keq se tjeteri, njeri me zagar se tjetri, njeri me hajdut se tjetri e mbajne peng Shqiperine duke me e pas shnderruar ate ne nje monopol te tyren.

Edi Rama prishi kjoskat ne Tirane per te vendosur dhe maskuar bizneset e veta. Eshte bere kerdia me lejet e
ndertimit qe ky hajdut jua jep vetem atyre qe i ndajne leket me te (ky maskara i ka shitur Koco Kokedhimes,
siperfaqe te tera toke vetem per L. 30,000 leke e plot skandale te tjera), ndersa ka perzene te gjithe ata qe nuk i jepnin pjese atij (sic eshte rasti i egjiptianit El Sajed). Ne pergjithesi, intelektualet shqiptare, pavarsisht nga bindjet e tyre, te majta apo te djathta, kane dhene vlersimet me te keqija per shtazen Edi Rama. Dritero Agolli kur e vune Minister te Kultures tha: "Ky coban do e shkaterroje fare kulturen shqiptare" Nje nga analistet me te shquar shqiptare Fatos Lubonja ne nje diskutim publik me kete njeri, midis te tjerash i tha: "Ti je psikopat, sa kohe ke pa pire ilacet?" Vleresime pak a shume me te njejtat tone, vine edhe nga shume figura te tjera te shquara per kete

****************************************************
Berisha: Rama të distancohet nga Enver Hoxha

• Gjatë mbledhjes së grupit parlamentar të Partisë Demokratike, Kryeministri Berisha i beri thirrje krereve të distancohen nga përpjekjet për të kremtuar 100-vjetorin e lindjes së diktatorit Enver Hoxha

TIRANE- Kryeministri Sali Berisha kërkoi sot që Krerët e Partisë Socialiste të distancohen prerë dhe qartë nga përpjekjet për të kremtuar 100-vjetorin e lindjes së diktatorit Enver Hoxha. Berisha i konsideroi ato si "përpjekje për të përligjur terrorin, barbaritë, skllavërinë dhe izolimin që Enver Hoxha vendosi mbi Shqipërinë dhe shqiptarët".
Gjatë mbledhjes së grupit parlamentar të Partisë Demokratike, Kryeministri Berisha u ndal në këtë çështje të cilën e konsideroi si "një çështje shumë të madhe morale dhe ligjore".
"Në një kohë kur Shqipëria po bëhet një partner gjithnjë e më i besueshëm për aleatët perëndimorë, në një kohë kur reformat e Shqipërisë po marrin një vlerësim gjithmonë e më pozitiv nga partnerët tanë, në një kohë kur jemi buzë anëtarësimit në NATO, në mënyrën më anakronike, më të papranueshme dhe më të dënueshme po bëhen përpjekje për rehabilitimin e Hitlerit të pasluftës së dytë botërore", cilësoi Kryeministri Berisha.
Kryeministri Berisha denoncoi përpjekjet për festimin e 100 vjetorit të lindjes së Enver Hoxhës, si përpjekjet më çnjerëzore, më monstruoze, më të përbindshme dhe më të paimagjinueshme që janë bërë ndonjëherë.
“Këto janë përpjekje të paimagjinueshme për të nxjerrë nga kalendat e turpit të historisë, figurën më gjakësore që shqiptarët kanë njohur në tërë historinë e tyre, Enver Hoxhën".
”I kërkoj kryetarit të Partisë Socialiste të lërë mënjanë të gjithë problemet e tij me të shkuarën. Problemet e tij personale me të shkuarën nuk mundet kurrë të pasqyrohen në të sotmen dhe në të ardhmen e këtij vendi”, sulmoi Berisha Ramën.
Kreu i Qeverisë vuri në dukje se "duke shfrytëzuar faktin se një gjeneratë e tërë tashmë u rrit pa i njohur pasojat e tmerrshme të regjimit të tij, po bëhen përpjekje të hapura për t`ua servirur shqiptarëve ndryshe dhe për të përligjur barbaritë e tij ndaj tyre".
Në këtë drejtim, Kryeministri Berisha i kërkoi kryetarit të Partisë Socialiste, që të lërë mënjanë të gjitha problemet e tij personale me të shkuarën, të cilat "kurrë nuk mund të pasqyrohen në të sotmen dhe në të ardhmen e këtij vendi".
"Loja me diktatorin, figurën më barbare, personalitetin më mizor të historisë sonë kombëtare është një dhunim i dytë që u bëhet vuajtjeve, persekutimit dhe lëndimit të shqiptarëve. Enver Hoxha ishte një diktator të cilin Europa nuk e ka njohur ndonjëherë. Ai vuri në ndjekje, persekutim, internim, burgim dhe ekzekutim së paku ¼ e këtij kombi, vuri në terrorin më të zi dhe më të egër kombin në tërësi dhe vendosi sistemin skllavërues më të tmerrshëm që kanë njohur shqiptarët 4 mijë vitet e fundit", tha Kryeministri Berisha.
Sipas tij "Enver Hoxha mbuloi vendin me terrin më të thellë të izolimit në tërë historinë kombëtare, ndaj dhe të përligjësh sot këto veprime është një krim i ri i shëmtuar ndaj Shqipërisë dher shqiptarëve".
Kryeministri u ndal dhe në shfaqjen e Nexhmije Hoxhës në një intervistë për një televizion. Berisha nënvizoi se se "butonat e ekranit të televizionit ku u shfaq gruaja më mizore që shqiptarët kanë patur në të gjitha kohërat në pushtet, ndodhen në zyrën e kryetarit të Partisë Socialiste".
"Kjo grua ka qenë bashkëautore e të gjitha krimeve monstruoze të burrit të saj, e cila veproi edhe pas vdekjes së tij nëpërmjet kukullave të kontrolluara si Ramiz Alia që e kishte bashkëautor në krime. Ajo vendosi firmën për ekzekutimin e 27 intelektualëve për bombën në ambasadën sovjetike dhe kontrolloi Shqipërinë deri në tetor të 90-ës", tha Kryeministri Berisha.
Sipas tij "është e vërtetë që Sadami vrau me gaz qytetarët e tij, por është e vërtetë gjithashtu që Enver Hoxha përveç burgjeve dhe kampeve, vrau qindra e mijëra të tjerë në sistemin skllavërues kolektivist të vendit".
*************************************************
Perse heshte E.Rama per nenshkrimin nga Presidenti Bush te anetarsimit te Shqiperise ne NATO???

Partia Demokratike, përmes zëdhënësit Gerti Bogdani, sulmoi dje kryetarin e PS, Edi Rama, duke e akuzuar atë për censurë ndaj lajmit të rëndësishëm të firmosjes së dekretit nga ana e Bushit për anëtarësimin në NATO. “Lajmin e gëzuar për çdo shqiptar dhe mik të shqiptarëve e transmetuan në lajmet kryesore të gjitha rrjetet kryesore të botës, CNN, BBC dhe qindra media të tjera elektronike dhe të shkruara. Por, këtë lajm e censuroi totalisht gazeta e Edi Ramës dhe ndonjë simotër e saj, të cilët heshtën sot për të treguar moralin e tij të vërtetë anti-demokraci dhe antishqiptar. Sot hesht për këtë ngjarje madhore historike, edhe z. Rama, pinjoll direkt i nomenklaturës së kuqe, heshtën zyrtarët, ish-kryeministra dhe ministra, mbrojtjeje a te tjerë, të qeverive socialiste. Duke harruar se në anëtarësimin në NATO edhe Partia Socialiste ka kontributin e vet”, - tha Bogdani. Zëdhënësi i PD tha se Rama merret me shpifje të tipit “Fazlliç” dhe sulmon njërin nga ish-eksponentët amerikanë më të rëndësishëm, Tom Ridge, ndërsa vendi po merr pasaportën nga vetë amerikanët për hyrjen në NATO. “Kjo heshtje nuk është e rastit. Ftesës për anëtarësim në dt. 3 prill, z. Rama iu përgjigj me mitingun e protestës më 4 prill, në të cilin u manifestua me slogane dhe flamuj të dalë boje dhe me portrete të Enver Hoxhës, por me asnjë flamur të NATO-s. Në shtator të këtij viti, kur në një akt të jashtëzakonshëm, Senati i Shteteve të Bashkuara do të votonte në unanimitet Protokollin e Anëtarësimit të Shqipërisë në NATO, z. Rama do të transformonte vdekjen aksidentale në vrasje dhe në një akt makabër do të thërriste një miting proteste për të manipuluar me vdekjen e një njeriu. Gjatë tetorit, muaji që presidenti Bush do të firmoste ligjin e Senatit për anëtarësimin e Shqipërisë, z. Rama do të nxiste mediet e tij dhe të gjitha lidhjet me krimin për të mashtruar shqiptaret me të ashtuquajturën çështja “Fazlliç”. Akoma më keq, do të sulmonte ish-Këshilltarin më të Lartë për Sigurinë Kombëtare të Shteteve të Bashkuara, që nga ngjarja e 11 Shtatorit, z. Tom Ridge. Për më tepër, do të festonte në mënyrat nga më të ndryshme, 100-vjetorin e diktatorit më të tmerrshëm të shqiptarëve dhe Evropës, atë që bota sot e cilëson si Hitleri i Ballkanit. Me pinjollë të tjerë si vetë ai, z. Rama do të nxirrnin nga arkivat filmime të vjetra ruse që të sulmonin kohërat barbare të etërve të tyre, ndërsa sot vendos censurën në shtypin e tij”, - tha Bogdani

*************************************************

Ja se si zhduku Edi Rama 600 milionë lekë investime për kinema Republikën

Aty ku jetonte kultura e Tiranës, ka ngritur biznes partneri i Edi Ramës, Alban Xhillari

Një nga investimet më serioze të ndërmarra nga Edi Rama gjatë kohës që ka qenë ministër i Kulturës ka qenë edhe kinema Milenium. Me një fond rreth 400 mijë dollarë amerikanë ose rreth 600 milionë lekë të miratuar nga ministri i Kulturës i asaj kohe, u rikonstruktua kinema Republika e cila ishte prishur në vitin 1997 për tu ringritur në 1999 me një tjetër emër, “Millenium”. Ky investim u konsiderua nga qeveria e asaj kohe si një nga investimet më të suksesshme, ku merita e veçantë i takonte ministrit të asaj kohe Edi Rama. Tashmë qytetarët e Tiranës filluan të ndjeheshin të kënaqur përsa i përket komoditetit që të krijonte kjo kinema e ndërtuar me lekët e taksapaguesve shqiptarë.

Askush nuk e mendonte në vitin 1999, se kjo kinema pas tre vjetësh do të kishte fatin e keq të përfundonte në një ndërtim gjigand dhe aferë të pisët. Është sërish Edi Rama që në 3 maj të vitit 2002 nëpërmjet një vendimi të KRRT Tiranë vendos ekzekutimin e kësaj kinemaja për ti zënë vendin projekti një pallati gjigand cili do të ndërtohej nga miku i Edi Ramës, Alban Xhillari. Kryebashkiaku Rama tashmë jo në rolin e ministrit vendos që të hedhë në erë investimin 600 milionë lekë të taksapaguesve shqiptarë, për të dhënë një ndërtim në favor të biznesmenit me të cilin kishte bashkëpunuar për të ndërtuar rrjetin e kinemave “Millenium” në kohën kur ishte ministër kulture. Ka qenë dita e premte datë 3 maj 2002, dita ku KRT e Tiranës ka kaluar 35 vendime midis të cilave dhe tre studime urbanistike. Tashmë sipas vendimit të kryebashkiakut Rama, ish-kinema "Republika" tani "Millenium-1" dhe qindramijëra dollarë të hedhura nga ish-ministri i Kulturës, Edi Rama, për ndërtimin e saj, do të shemben për të ngritur pallate gjigante. Po kështu edhe ato pak hapësira të mbetura bosh, në "luftën për të rikthyer" lulishtet e gjelbërimin, do të kthehen përsëri në godina. . Në projektin e miratuar, pallatet që do të ngriheshin përfshinin zonën nga rruga "Shyqyri Bërzolli" deri te kinema "Millenium-1". Kinema Republika ishte edhe bastioni i fundit i shkatërrimit të një pjese të historisë së kulturës së kryeqytetit shqiptar. Në 15 korrik të vitit 2002 fadromat e Alban Xhillarit filluan prishjen e investimit 600 milionë lekë të bërë me taksat e shqiptarëve, duke i dhenë prishur edhe një nga objektet më të vjetra kulturore të kryeqytetit. Kinema Republika është ndërtuar në fillim të viteve 1930 dhe ka pasur emrin e parë, "Diana". Më pas "Gloria", mandej "Republika" e së fundmi u quajt kinema "Millenium 1".
Kinema Republika ka qenë ndër të parat kinema në Shqipëri. Historia e saj lidhet me vetë historinë e kinemasë shqiptare dhe me artistët, që thithën formimin e parë aty. Një histori e hedhur në erë nga një kryebashkiak i çmendur, që shfrytëzon postin e tij për të shkatërruar vlerat e kryeqytetit shqiptar, i cili pavarësisht moshës së re, mbart vlera të pamohueshme në historinë dhe kulturën e tij. Fati i keq i kinema milenium është pasuar edhe nga kinematë e tjera të kryeqytetit. përsa i përket lejes së ndërtimit të dhënë nga Edi Rama për kinema Millenium, kjo leje është quajtur e jashtëligjshme për arsye se ka dhunuar objektet kulturore të cilat janë të ndaluar nga nga neni 62 i ligjit nr 8405 për “Urbanistikën” i cili e ndalon reptësisht dhënien e lejes nsë ndërtimit në territore të objekteve social-kulturore. Janë 11 kallëzime penale të bëra nga policia e ndërtimit në tetor të vitit 2005 në drejtim të kryebashkiakut Edi Rama. sipas njoftimit të bërë nga Drejtoria e Përgjithshme e Policisë Ndërtimore e asaj kohe, kjo drejtori dorëzoi në Prokurori 11 kallëzime penale kundër kryetarit të KRRT-së, Edi Rama dhe sekretarëve të KRRT-së në vite për veprën penale “Shpërdorim detyre në bashkëpunim”. Sipas kësaj drejtorie, kallëzimet janë bërë për një sërë lejesh ndërtimi, si leja e dhënë për ndërtimi objekt 3.8.11 dhe 12 kat, ndërtuar në territorin e ish-kinema “17Nëntori”. Po kështu, për një objekt 2 e 3-katësh, pikë karburanti, ngritur nga ana veriore e “Rrugës së Kavajës”, që, sipas Ndërtimores, është territor publik dhe bie ndesh me ligjin “Për urbanistikën”. Po kundër këtij ligji dhe në territor publik, sipas deklaratës, është edhe një godinë banimi 9-katëshe në “Rrugën e Durrësit”. Një tjetër kallëzim penal shkon për kreun e bashkisë dhe sekretarin e KRRT-së, për një leje për godinë banimi 13 kat dhënë në rrugën “Urani Pano”, që, sipas Ndërtimores, ka tjetërsuar rrugën publike në truall ndërtimi. Pas kësaj, vjen një tjetër ndërtesë 6-katëshe në “Rrugën e Dibrës”, në territorin e ish-Policisë. “Kallëzim penal edhe për dhënien e lejes së ndërtimit për një objekt në territorin e ish-kinema “Republika” në kundërshtim me nenin 62 për urbanistikën”. Këto denoncime për kryebashkiakun Rama kanë tre vjet që flenë në prokurori dhe nuk ka asnjë masë të marrë ndaj tij. Objekti te kinema Repubika ka hedhur shtati duke zëvendësuar kulturën e kryeqytetit me babëzinë e kryebashkiakut të Tiranës. Megjithëse kryeministri vendit Sali Berisha pretendonte se do të shkatërronte mafien e ndërtimit të kryebashkiakut Rama duke prishur të gjitha veprimet e paligjshme të tij, ka ndodhur e kundërta. Tashmë objektet kanë hedhur shtat dhe kryeministri i vendit është bërë pjesë e pazareve të Edi Ramës me lejet e ndërtimit. Në shtëpinë kryeministrore ndodhet edhe një tjetër leje e marrë nga dhëndri i tij Jamarbër Malltezi, i cili pritet të shkatërrojë Klubin Sportiv Partizani për të ndërtuar komplekse gjigande pallatesh. Kjo leje është dhënë në 27 dhjetor të vitit 2007 nga kryebashkiaku Rama. fati i kinema Republikës mesa duket do të jetë edhe fati i liqenit Artificial, i Kopshtit Botanik, i Pishinave dhe shumë objekteve social- kulturore. Këtë e vërteton më së miri shkatërrimi i Kinema "Millenium 1", vetëm pak muaj pas hapjes, duke ndërtuar në vend të saj një pallat që nuk arrin dot t'i numërosh katet, se të verbon dielli. Në planet e Ramës, të njëjtin fat e pret edhe kinemaja e vetme e kryeqytetit, "Millenium II". Dhe këtu pritet një shumëkatësh tjetër, me të njëjtën premtim: "Do të ketë kinema në katin e dytë"...
*******************************
Tirana sot ka vetëm dy kinema

Kinematë e vjetra ndodheshin në qendër të qytetit si: “17 Nëntori”, “Republika”, “Partizani” etj, të cilat kanë qenë shumë të njohura dhe frekuentoheshin nga të gjithë. Deri në vitin 1992, kinematë ishin nën varësinë e Ministrisë së Kulturës. Pas këtij viti, ato kaluan nën kompetencën e bashkive dhe u bë privatizimi i tyre, me kushtin që nuk u mbajt, të mos u ndryshohej destinacioni. Më pas erdhi edhe koha e errët për këto kinema, të cilat u braktisën në mënyrë të pamëshirshme duke u lënë në vorbullën e harresës. Në vitin 1992 kur Bashkia e Tiranës mori të drejtën e administrimit të këtyre ambienteve, ato u deformuan dhe u shkatërruan. Kinema “17 Nëntori” pasi iu kthye pronarit u bë “Bingo”. Kinema “Partizani”, u kthye njëherë restorant prej një firme maqedonase, e më pas sërish në “Bingo”. Këtu salla e kinemasë është e paprekur, por gjatë këtyre viteve nuk ka funksionuar kurrë. Kinema “Republika” ishte bastioni i fundit që u mbajt deri në vitin 1995. Pasi mbijetoi deri 2-3 vjet më parë nën emrin Kinema “Millenium1”, edhe kjo e mbijetuar e fundit u bë rrafsh me tokën dhe në vend të saj u ndërtua një ndërtesë shumëkatëshe. Kinema “Ali Demi” më e vogël se tre të parat, përfundoi në magazinë, iu kthye pronarëve të dikurshëm dhe u shemb bashkë me gjithë historinë e saj gati njëshekullore. Kinema “Dajti” në rrugën “Myslym Shyri” është krejtësisht e braktisur, me një dry të ndryshkur tek dera, ndonëse salla e kinemasë ekziston. Po kështu edhe kinema “Agimi”, e cila sheh ndonjë spektator, vetëm kur artistët e rinj të artit bashkëkohor bëjnë atje ndonjë performancë. Tani kryeqyteti ynë ka vetëm dy kinema, “Millenium” dhe “Imperial”, të cilat administrohen në mënyrë private.

A është pjesë e historisë tonë Kinema Republika?


Krejt në fillim quhej "Diana". Më pas "Gloria", mandej "Republika" e së fundmi u quajt kinema "Millenium 1". Hedhja e themeleve të saj ndodhi në vitin 1930. Ishte ndër të parat kinema, që hapeshin në Shqipëri. Historia e saj lidhet me vetë historinë e kinemasë shqiptare dhe me artistët, që thithën formimin e parë aty. Edhe pse ishte fillimi i viteve '30-të në kinema Gloria shfaqeshin filmat më të mirë të kohës, filma francezë, amerikanë, italianë. Interesi i publikut ishte maksimal. Plot 75 vjet nga ndërtimi i saj, pas shumë e shumë ndërhyrjesh, përshtatjesh e rregullimesh, Diana, Gloria, apo Republika e dikurshme, sot është shkatërruar deri në gurin e fundit të themelit...pronarët e saj të dikurhsëm kanë një projekt të ri, shumëdimensional për të.
Më 6 tetor 1934 Dhimitër Canco, një intelektual i pasionuar pas librit dhe një nga njerëzit që kontribuoi shumë në përhapjen e filmit në Shqipëri, çeli në Tiranë kinemanë "Gloria", e cila ndikoi fuqishëm në emancipinim e shqiptarëve. Ai vetë përzgjidhte me shumë kujdes filmat më të mirë të kohës, e sidomos ekranizimet e vepra të shkrimtarëve të mëdhenj botërorë. Pranë kinemasë së tij Canco, angazhoi edhe një grup aktorësh amatorë, që jepnin shfaqje midis seancave të filmave. Gjithashtu lidhi kontrata edhe me grupe të tjera të huaja artistike, të cilët jepnin shfaqje jo vetëm në kinemanë e tij, por në mbarë vendin. Kinema "Gloria" çeli degët e saj në Durrës e në Shkodër dhe bashkë me kinema "Nacional" (ish- 17 nëntori), të Vëllezërve Beshiri, u bënë dy nga shoqëritë më të mëdha e më me influencë në këtë drejtim. Mjafton një kërkim i shkurtër në arkiva dhe kupton se shkëlqimi i kësaj kinemaje ishte pikërisht në vitet '30-'40, deri në kohën kur ajo u kthye në pronë shtetërore. Filmat, që shfaqeshin ishin më të mirët e asaj periudhe.**********
NENI 62

KRRT-të e rretheve, të bashkive të qyteteve të kategorise së parë, të Bashkisë së Tiranës dhe KRRTRSH nuk kanë të drejtë të miratojnë asnjë ndërtim të përhershëm ose provizor, jashtë funksionit të territorit të përcaktuar në studimet e miratuara, në territore pronë publike të tilla si:
- territore të objekteve social-kulturore,
- territore të gjelbërta,
- territore sportive,
- sheshe dhe hapësira ndërmjet blloqeve të ndërtuara të banesave;
- rrugë, sheshe publike dhe vendqëndrime, të përcaktuara dhe interpretuara në Rregulloren e Urbanistikës.
Ndërtimet që mund të bëhen janë vetëm ato të përcaktuara në studimin urbanistik në përputhje të plotë me funksionin e miratuar.
Për rastet e pronave të kthyera nga komisionet e kthimit dhe të kompensimit të pronave ish- pronarëve, kur këto prona gjenden në territore të tilla, KRRT-të e të gjitha niveleve nuk kanë të drejtë të ndryshojnë destinacionin e përcaktuar në studimin e miratuar. Në këto raste pronarët e tokave kanë të drejtë të kërkojnë kompensim sipas ligjeve në fuqi.

****************************************************

Ja se si i shpenzon paratë e taksapaguesve Edi Rama

Blerja e mediave nga kryebashkiaku Rama, 36.5 milionë lekë për “Natën e Bardhë”
Skandalet e Bashkisë së Tiranës nuk kanë të sosur. Nëse për një drekë me gratë e bashkisë kryebashkiaku Rama paguan 4.5 milionë lekë për të festuar së bashku me to 8 marsin, nëse për reklamimin e “Ditës së Verës”, Edi Rama, harxhon plot 45 milionë lekë, për “Natën e Bardhë” janë shpenzuar plot 36.5 mi8lionë lekë. Kështu me mandatin nr 4 të datës 16.01.2006 janë paguar Delta Publicity sh.p.k plot 33.2 milionë lekë për spotin e Natës së Bardhë”, spot që do të transmetohej në pesë televizione. Kështu në datat 25, 26, 27, 28 nëntor është transmetuar nga pesë televizione 60 herë spoti për “Natën e Bardhë”. Ndërkohë që po në datën 16.01.2008 një tjetër shoqëri merr 2 milionë lekë nga bashkia e Tiranës me mandatin nr 3.
Kjo shoqëri quhet M&C Monotoring. Bashkia e Tiranës përveç reklamës paguan edhe 2 milionë lekë të tjera për këtë shoqëri me qëllim monitorime spoteve. Ndërkohë që është një tjetër shoqëri, e cila paguhet me 1.5 milionë lekë për të prodhuar spotin televiziv të Natës së Bardhë. Kemi tre shoqëri të përfshira të cilat kanë marrë në total 36.5 milionë lekë nga bashkia e Tiranës për prodhimin, transmetimin dhe monitorimin e spotit Nata e Bardhë.

Kryebashkiaku Rama, 44 milionë lekë reklama për “Ditën e Verës” me paratë e taksapaguesve shqiptarë

Nga sa do të shohim më poshtë, kryebashkiaku i Tiranës ka vënë në dispozicion të këtyre mediave shuma të konsiderueshme të hollash të cilat i reklamon nëpërmjet publikimeve fiktive. Kështu me urdhër pagesën nr.211 të datës 18.04.2006, Edi Rama i paguan 16.6 milionë lekë të vjetra shoqërisë “Delta Publicity”, vetëm për të transmetuar spote televizive për “Ditën e Verës”. Transmetimi i këtyre spoteve, përveç shpenzimeve skandaloze të kryebashkiakut për të mbajtur mbyllur gojën e mediave me paratë e taksapaguesve, shënon dhe mangësi skandaloze nga administrata e bashkisë përsa i përket disa pikave. Kështu mungon kohëzgjatja e spoteve, mediaplani i monitoruar si dhe procesverbali midis bashkisë dhe firmës së kontraktuar. Në të gjitha rastet kryebashkiaku i Tiranës ka shkelur kontratat e firmosura me këtë firmë në dëm të taksapaguesve. Ndërkohë në të njëjtën kohë të vitit, pra në datën 10.05.2006 po kjo bashki i paguan 8.3 milionë lekë të vjetra me mandatin nr. 287, firmës së sipërpëmendur për transmetimin e spoteve televizive për “Ditën e Verës”. Me mandatin nr. 171 datë 05.05.2006, kjo bashki kishte paguar 19.1 milionë lekë të vjetra të njëjtën firmë për spotet televizive “Dita e Verës” dhe “Komisionet qytetare”.

Edi Rama, 4.5 milionë lekë drekë me gratë e bashkisë në Sheraton me paratë e qytetarëve të Tiranës
Kështu, një nga rastet më skandaloze është ai i festës të organizuar nga Edi Rama me rastin e 8 Marsit, ku gratë e bashkisë në mënyrë të organizuar shtrojnë dreka argëtuese me paratë e taksapaguesve. Në vend që këto para të shkojnë për ushqimin e çerdheve dhe të kopshteve, harxhohen në mënyrën më të paskrupullt nga kryebashkiaku i Tiranës. Kështu sipas dokumentacioneve të kësaj bashkie në datën 15 mars i është paguar hotel Sheratonit shuma pre tre milionë lekësh të vjetra për drekën e shtruar për gratë e bashkisë, të cilat kanë festuar me paratë e taksapaguesve. Sipas urdhërpagesës nr. 190 të datës 15.03.2008, bashkia e Tiranës, i ka paguar hotel Sheratonit këtë shumë me objektin “aktivitet social”. Ky aktivitet social, ku gratë e bashkisë bëjnë qejf me lekët e taksapaguesve të Tiranës, është organizuar nga kryebashkiaku Rama, i cili nëpërmjet urdhrit nr.62 datë 04.03.2005, urdhëron financën e bashkisë të likujdojë hotelin më të shtrenjtë mund të themi në gjithë Shqipërinë, me shumën e mësipërme për drekën e ngrënë nga punonjëset e bashkisë. Në fakt, kryebashkiaku i Tiranës nuk mund të lejonte që gratë e bashkisë së tij të hanin drekën pa u argëtuar edhe me dekorin dhe zbukurimet që do të bëheshin me rastin e kësaj feste. Me urdhrin nr. 189 të datës 15.03.2008, kryebashkiaku i talentuar i Tiranës vendos të paguajë plot 1.4 milionë lekë të vjetra për zbukurimin dhe dekorin e ambienteve të hotel Sheraton. Kështu, një drekë festive e grave të bashkisë së Tiranës, kushton plot 4.4 milionë lekë të vjetra dhe të gjitha këto lekë përballohen nga paratë e taksapaguesve. Kryebashkiaku i Tiranës përveç dëmit ekonomik, ka kryer në rastin konkret edhe shumë shkelje të tjera të cilat kanë të bëjnë me një sërë vendimesh të paligjshme.

Edi Rama, 200 milionë lekë spote televizive të barabarta me kontributin e 200 bizneseve në Tiranë

Në vazhdim të skandaleve të bashkisë së Tiranës, përsa i përket abuzimeve me fondet, një rast tjetër ku kryebashkiaku i Tiranës ka abuzuar me tenderimin dhe me paratë e taksapaguesve është dhe ai i tenderit për transmetimin e spoteve publicitare. Ky tender është zhvilluar vetëm me pjesëmarrjen e dy firmave dhe fituese ka dalë shoqëria Delta Publicity. Shuma që kryebashkiaku i Tiranës ka caktuar për të bërë publicitet është 200 milionë lekë dhe këto para janë pjesë e planit të tij për blerjen mediave nëpërmjet bakshisheve që jepen nga taksat e qytetarëve të Tiranës. Sipas dokumentacioneve të tenderimit vihet re se shuma e përcaktuar për transmetim spotesh ka qenë 200 milionë lekë të vjetra ndërkohë që preventivi i llogaritur sipas bashkisë ka qenë në shumën 19.872.000 lekë të reja. Ndërkohë që firma fituese e cila është Delta Publicity e ka fituar këtë tender me shumën 19.944.000 lekë.

****************************************************

Edvin Rama esht mason. Kete e din githe bota. lol

Edvin Rama esht mason. Kete e din githe bota.
Dihet se kush jane masonet. Masonet jane ata njerez te pasur qe zoterojne aksione te medha, jane bankiera, pronare pallatesh, presidenta, mbreter, gjenerala, qe ne programin e tyre esht: Te shkaterrojne boten. Ta hedhin ne flake e te perflakin qiellin me kockat e njerezve. Keta nuk kane asnje besim fetar, per mode permendin Krishtin dhe ne fakt e punojne nate e dite me mish e shpirt dhe me gjithe pasurine per ta zhdukur besimin ne Krisht duke i kthyer fete si nje simbol zbukurimi sikurse kane kthyer fene protestante qe urren ne Krisht dhe punon kunder besimtarve te Krishtit. Ndersa ndaj islamit e kane terbimin me te madh, por mjeshteria e mazoneve esht shume e perfeksionuar saqe mislimante nuk mund ta arrijne te kuptojne lojen e mazoneve qe punojne per ta zhdukur ngadale dhe me rrenje. Shembulli ishte ne Danimark qe u fye Muhameti boterisht disa here dhe ne disa vite.
Prandaj te dashur miqe shqiptar besimtar te cdo fejet Edvin Rama nuk ka asnje ndjenje a moral sadopak njerezor.
Shembuj ka dhene:
_ Ka shkaterruar familjen
- ish gruan e ka shkaterruar psiqikisht perjetsishte
- Djalin vejeni re se sa normal duket
- Vete esht psiqikisht
- Nuk ka sesi te kete ndjenje nacionale sepse mazonet nuk kane ndjenje nacionale.
- Teoria jo e tij sepse nuk ka tru, por e huazuar nga satanizmi mazon: as e djathte e as e majte.

Boterisht ne TVSH deklaroi Fatos Nanome dt.29 shtator ne emisionin e lajmeve:
Edvin Rama mason i pasuruar............

Vejeni re fytyren e tij, ku Ilir Meta i ka thane: ''Me Edvin Ramen ka pune vetem psiqiatri.''
Pra si permbledhje:
Edvini nen fryemezimin dhe financimin e supermazonit cifut Soros ka vetem nje mision:
Te shkaterroji Shqiperine islamike me themel duke e pare ne zjarre. Kjo esht endrra qe e ka shperfytyruar Edvinin qe kurre nuk i qeshe fytyra edhe kur don te qeshe i tregon mimika e tij nje te qeshur satanike sikurse ata qe jetojne me gjakun e njerezve.
Turp per Partine Socialiste qe lejon nje te CMENDUR si ky qe don ta djegi ne zjarr popullin dhe token shqiptare - ENDER MAZONE E SOROSIT QE JA KA ZBULUAR NE GENE EDVIN RAMES .
PRANDAJ O SHQIPETAR MOS RRINI DUARKRYQ NDAJ KETIJ LUGATI ME ENDRREN SATANE. ATE ENDER QE NUK E REALIZUAN SERBET, RUSET, GREKET, FRANCEZET DHE ANGLEZET PO E REALIZON EDVIN RAMA NE PARTINE AS E DJATHTA E AS E MAJTA - QE DO TE THOTE AS FE DHE AS NDER, AS NDER DHE AS ATDHE.
KU JANE AVNI RUSTEMAT, SOKOLAT E VERIUT? PSE RRIJNE PERGJUMSHEM. OH KETA KANE VDEKE PRANDAJ LUAN EDVINI. HARROVA!!!!!
ISHALLA KA LIND DJEM A VAJZA SI NORA E KELMENDIT ME JA PRE ZVERKUN E ME JA NGUL NE BEBE TE SYRIT KETIJ KRYEKRIMINELIT TE PAGUAR NGA QARQE ANTISHQIPTARE SLLAVE!
zOT NA HIQ QAFE KETE SOJ ESAT TOPTANIT PA FE E PA ATDHE! PA DIN E PA IMAN
 

Vlonjati

Anëtar i ri
Anëtar
Oct 24, 2010
Postime
144
Pikët
0
Përgjigje e: Kush eshte edi rama

-----Shume keq ti qe flet per drejtuesin e Opozites,duke bere biografine e familjes se tij --------------Se si eshte ne familje ai ,ajo eshte pune e tij personale---dhe ne demokraci ato gjera i perkasin vetem individit -----------Ndersa si Politikan ne s'e kemi prvuar Edin----
------Eshte provuar si Kryetar bashkije dhe mori titullin e Kryetarit te Bashkise me te mire ne Bote ------
-------Si kryetar shteti ai nuk eshte provuar ndaj nuk ke te drejte ta flasesh kunder tij, sepse aktiviteti i tij privat ne familje nuk e demton Shqiperine

------Ndersa SALA ????? ------------Si kryeminsiter eshte totlaisht nje TURP dhe Faqia e zeze =------
--Ti flet aty per Avni Rustem ??????--------------------Duhet patjeter nje Avni Rustem ----por ky duhet te jete per SALEN, ------se SALA ka shkateruar jeten e shqiptareve ne keto 20 vjet,....... ne rame nga shiu ne..bresher

-----Ne fakt kunder SALES U BE AVNI RUSTEM GJITHE SHQIPERIA NE 1997, bene gabim qe e falen atehere SALIUN--------Sepse koha tregoi se SALA eshte nje njeri PRIMITIV DHE I PANDREQSHEM QE KA SI PARIM TE TIJIN VETEM KARRIEREN E TIJ DHE PASURIMIN E FAMILJES SE TIJ ---------------Ndersa per shqiptaret as qe i behet vone fare SALIUT ------- se e ka kthyer Shqiperine ne nje ferr te vertete , ku pasurohen rugecet dhe Batakcinjte , ndersa njereizt ndershem dhe te thjeshte s'kane as buke te hane
---------Por Sala perfiton se EDI eshte i dobet , se po te ishte ne krye te opozites ndonje tip Ngjela ,. Sala tani do ishte ne burg
-
--Saliu ka 20 vjet qe mbjell vetem percarje midis shqiptareve--
-------Ka 20 vjet q e ka shkateruar cdo gje.--- -Shkateroi uzinat, fabrikat, mekaniken bujqesore ne fshat e qytet --SHkateroi Industrine minerare --Industrine nxjerjes dhe perpunimit te thelle te naftes, --shkateroi iindustrine textile ,
--shkateroi qendrat shendetsore neper fshatra, shlkateroi sistemet e vaditjes dhe Kanalet kulluese ne zonen bredgetare te Shqiperise duke na kthyer permbytjet e qyteteteve---
shkateori pyjet , dhe agrumet ne bregdetin jonain-----shkateroi sistemin arsimor ne fshatra ------shakteroi armatimin e rende te vendit, shkateroi floten navale te vendit -
-shkateroi aviacionin shqiptar--- e Mbushi vendin me shkolla greke dhe kisha greke ----lejoi Janullatosin --e Beri Himaren zone greke --
--- Ka nje politike te jashtme servile ndaj Greqise --- e ka mbushur qeverine e tij me spiune te grekut------Sherbimin shendetsor ne Shqiperi e ka kthyer ne nje tmerr te vertete --nuk ka as carcafe ne spitale
--------Me ngjarjen e Gerdecit e beri Shqiperine si Hiroshima --me pemrbytjen e Shkodres 5 here na solli Venecien e kohes se pordhes ne Shqiperi, -detyroi 1.5 milion shqiptare te ikin ne emigrim --dhe ai s'ka asnje poltike se si ti ktheje keta njerez ne SHqiperi, etj etj
-------------Nga ana tjeter, parimet demokraitke te SALES JANE PARIME PRIMTIVE MESJETARE -----
------Sespe SALA ne cdo zgjedhje vjedh votat, ---qeveria e tij eshte qeveri me e korruptuar ne Evrope dhe ne Bote------Qeveritaret e tij jane komplet karagjoze , nje turp kombetar ne cdo aspekt ---------Na i mori edhe Mali I zi. -Jemi te fundit ne Ballkan --Pse ???-------Sepse Politika e SALES eshte totalsht nje deshtim qe ka si prioritet vetem luften e papajatuar ndaj opozites shqiptare ----------Tamam BASTARD-------qe nxit percarjen e popullit tone
--------Sepse pas opozites dhe EDI RAMES esht gjysma e shqiptareve, ndaj ai nuk duhet te mos i marri parasysh kerkesat e opozites --Kue ka pare ai kete lloj dmeokracie ????--Ne Vucidol ?????
-------------Pra me keto qe ka bere SALA -------------Saliu duhet te veje drejt e ne Burgper jete -pavaresisht se ne familje ai eshte nje njeri model , por kjo s'ka rendesi fare per mua si shtetas i tij ---------Per shtetasit e tij ka rendesi se si e drejton shtetin ,dhe keto 20 vjet kane treguar se Sala e drejton shtetin si nje .............Bandit primitiv i ardhur nga shkretiarat e Anadollit te 500 vjeteve me pare .....
----------- EDI eshte 100 here me i mire se SALA ne drejtimin e Shtetit --sepse Bashkia E Tiranes qe ai drjeton eshte si nje shtet i vogle ---Dhe Edi e ktheu Tiranen ne nje metropol europian per te cilen gjithe Europa u cudit,ndaj dhe e nderuan me Cmimin si Kryebashkiaku me i mire i Evropes dhe Botes ------------
 

Meri

"Personne"
Anëtar
Sep 26, 2009
Postime
14,596
Pikët
113
Vendndodhja
Askund.
Përgjigje e: Kush eshte edi rama

Vlonjati !

Eshte shume vone per te lexuar me imtesi nga postimi i pare, por do te thoja se ato dhe te cilave ti i je pergjigjur... " copy paste" qe jane bere nga ndonje pacavure artikull, kane sherbyer vetem per te hap nje teme dhe asgje me shume...pjesa tjeter eshte antivlerë...
 

Atdhetari

Atdhetari
Anëtar
Dec 25, 2010
Postime
67
Pikët
0
Përgjigje e: Kush eshte edi rama

Nuk eshte ai vetem problem privat vella , se sikur te kishin nje politikan sikurse ai ne maje te partise ne te tjerat shtete , sigurisht qe do fluturonte nga ajo parti .. nese eshte ashtu siq shkruan zonja a zonjusha me larte atehere ky qenka vertet psihopat edhe me keq qe eshte nje lider .
Me ka habitur ne nje rast , kur ishin permbytjet ne Shkoder , ai shkoi ne pushime , edhe ate ne Dubai ! Po cili lider ben ashtu ne ato raste ne bote ?

Edhe Saliu duhet te ik . eshte koha , e jo nje person i njejte qe 100 vite .
 

Vlonjati

Anëtar i ri
Anëtar
Oct 24, 2010
Postime
144
Pikët
0
Përgjigje e: Kush eshte edi rama

Nuk eshte ai vetem problem privat vella , se sikur te kishin nje politikan sikurse ai ne maje te partise ne te tjerat shtete , sigurisht qe do fluturonte nga ajo parti .. nese eshte ashtu siq shkruan zonja a zonjusha me larte atehere ky qenka vertet psihopat edhe me keq qe eshte nje lider .
Me ka habitur ne nje rast , kur ishin permbytjet ne Shkoder , ai shkoi ne pushime , edhe ate ne Dubai ! Po cili lider ben ashtu ne ato raste ne bote ?

Edhe Saliu duhet te ik . eshte koha , e jo nje person i njejte qe 100 vite .
-
--hahqahahahahahaahahahahah----------Ca jane keto budalleqe qe thua ??/--- Vajti EDI ne Dubai gjate permbytjes se Shkodrses?--Helloooooooooooooo ??????---------Kush ta ka thene ty kete genjeshter kaq te trashe ? ----

--ahahahahahahaahahah---Ore jeni nejrez normale ju apo jo ??? -------Ju genjeheni me KETO GENJESHTRA KAQ TE TRAHSA
---------
---------------Nga ana tjeter pse nuk diskutoni kete ju : ------Kush e ka fajin qe u permbyt Shkodra ????????---------------Kush e ka fajin ?--- EDI , qe eshte ne Opozite apo qe vete ne Dubai sipas teje ?
-------Apo ju ecni me parullen Indiferenti eshte me i rezikshem se fajtori --LOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOL

---Sala shkateroi cdo gje ---------Edhe permbytja ndodhi sepse per keto 20 vjet jane shkateruar te gjitha kanalet kulluese , hidrovoret etj ----
------Per 50 vjet nuk u permbyt asnjeher Shkodra
------Erdhi SALA e beri Shkodren Ujore --vete ne xhami me varke , se ashtu i do bytha Sales LOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOL
 

Atdhetari

Atdhetari
Anëtar
Dec 25, 2010
Postime
67
Pikët
0
Përgjigje e: Kush eshte edi rama

-
--hahqahahahahahaahahahahah----------Ca jane keto budalleqe qe thua ??/--- Vajti EDI ne Dubai gjate permbytjes se Shkodrses?--Helloooooooooooooo ??????---------Kush ta ka thene ty kete genjeshter kaq te trashe ? ----

--ahahahahahahaahahah---Ore jeni nejrez normale ju apo jo ??? -------Ju genjeheni me KETO GENJESHTRA KAQ TE TRAHSA
---------
---------------Nga ana tjeter pse nuk diskutoni kete ju : ------Kush e ka fajin qe u permbyt Shkodra ????????---------------Kush e ka fajin ?--- EDI , qe eshte ne Opozite apo qe vete ne Dubai sipas teje ?
-------Apo ju ecni me parullen Indiferenti eshte me i rezikshem se fajtori --LOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOL

---Sala shkateroi cdo gje ---------Edhe permbytja ndodhi sepse per keto 20 vjet jane shkateruar te gjitha kanalet kulluese , hidrovoret etj ----
------Per 50 vjet nuk u permbyt asnjeher Shkodra
------Erdhi SALA e beri Shkodren Ujore --vete ne xhami me varke , se ashtu i do bytha Sales LOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOL
Per vitin e kaluar e kisha fjalen :
... dhe , sme behet vone mua as per Salen .
Shkodra përze Ramën: "Pas pushimeve u kujtove për ne"
Incident i rëndë i kryetarit të PS me banorët tek vendi i quajtur "Ura e Lahajt"


Shkodra përze Ramën: "Pas pushimeve u kujtove për ne", kreu socialist i ofendon


Kryetari i Partisë Socialiste provokoi dje një incident të rëndë me banorët e zonave të përmbytura në Shkodër, të cilët i ka sharë dhe ofenduar për faktin e vetëm se kanë refuzuar të dëgjojnë propagandën e tij politike në kurriz të fatkeqësisë së tyre. Pas pushimeve të stërzgjatura në Paris dhe vende të tjera, Rama ka tentuar dje të bëjë politikë me fatkeqësinë e banorëve të zonave të përmbytura, gjë e cila ka irrituar shkodranët që i janë drejtuar Ramës me fjalës "tani u kujtove për ne". Në vend të solidaritetit me banorët e këtyre zonave që po përjetojnë momente të vështira, Rama nuk ka nguruar të shprehë urrejtjen, arrogancën dhe moskokëçarjen për bashkëqytetarët e tij. Me një gjuhe ordinere, e denjë vetëm për një njeri rruge, Rama është përpjekur të bindë banorët se fajin për reshjet që shkaktuan përmbytjen e tyre e ka qeveria dhe jo moti. Një gjë e tillë ka irrituar jashtë mase banorët e prekur nga përmbytja, të cilët me të drejtë i kanë kujtuar Ramës se ai pushonte në plazhet më të shtrenjta të globit dhe i kanë kërkuar atij të largohet nga zona e tyre pasi nuk kanë nevojë për cinizmin dhe propagandën e tij bajate. Por pas këtij reagimi, Rama ka vijuar përdorimin e një fjalori ordiner në komunikimin me banorët e Shkodrës duke dëshmuar sërish se qëllimi i kësaj vizite në zonat e goditura nga moti i keq ishte vetëm nxjerrja e përfitimeve politike. Ky qëndrim jashtëzakonisht cinik në këtë situatë tepër të rënduar në zonat e përmbytura, ka shkaktuar indinjatë të thellë tek banorët, të cilët i kanë kujtuar Ramës se ai ishte me pushime në hotelet më të shtrenjta të globit, kur ata ishin në kushtet e kësaj fatkeqësie. Partia Demokratike denoncoi dje provokimin e rëndë nëpërmjet sjelljes arrogante dhe gjuhës ordinere që Rama përdori ndaj banorëve të zonave të përmbytura tek vendi i quajtur "Ura e Lahajt". Zëdhënësja e PD-së, Erla Mëhilli, theksoi se Rama ishte dje në Shkodër për të provokuar qytetarët e zonave të përmbytura, në vend që të shfaqte solidaritetin për kushtet e vështira pas vërshimit të ujërave në shtëpitë e tyre. "Zoti Edvin Kristaq Rama u kthye vetëm dje nga vakancat e zgjatura. Ai as që nuk dënjoi të ndërpriste pushimet e luksit në Paris apo Bankok edhe pse zona të tëra u përmbytën dhe kaluan Vitin e Ri nën kërcënimin e vërshimit të ujërave apo dallgëve të detit. Sot, ai vizitoi zonat e përmbytura ku në vend të solidaritetit shau dhe fyu me gjuhë ordineri fshatarët e përmbytur tek Ura e Lahajt, vetëm se e pyetën 'ku ishe ti gjer sot' dhe se reaguan me indinjatë të thellë kur u tha atyre se ju përmbyti qeveria dhe jo moti", theksoi zëdhënësja e Partisë Demokratike, Erla Mëhilli. Partia Demokratike, duke dënuar këtë qëndrim të Ramës, i kërkoi atij të solidarizohet me të dëmtuarit nga përmbytja dhe të mos shkojë atje vetëm për t`i sharë dhe ofenduar vetëm e vetëm se ata reaguan ndaj trillimeve të tij, se qeveria nuk po bën gjë për t`i ndihmuar dhe se është ajo që ju përmbyti dhe jo moti. "Partia Demokratike sot nuk reagon ndaj këtyre trillimeve të Edvinit mbasi përgjigjen më të merituar ja dhanë fshatarët e Trushit tek Ura e Lahajt", u shpreh më tej Mëhilli. I sapokthyer nga pushimet e tejzgjatura në resortet më luksoze të globit, kryetari i Partisë Socialiste, ka vizituar zonat e përmbytura, në përpjekje për të shfrytëzuar fatkeqsinë e radhës për përfitime politike personale. Në vend të shprehjes së solidaritetit me banorët e prekur nga kjo fatkeqësi, Rama është munduar t`i bindë ata se duhet të fajësojnë qeverinë se i ka lënë pas dore. Por ai ka hasur në reagimin e ashpër të banorëve, të cilët ia kanë bërë të qartë kreut të PS-së, se nuk kanë nevojë për fjalimet e tij, aq më tepër në këto momente të vështira që po kalojnë. Ata kanë kërkuar largimin e Ramës nga zona e tyre, duke mos e fshehur indinjatën për këto qëndrime aspak humane të kreut të PS-së, i cili synon përdorimin e fatkeqësisë së tyre për të mbajtur në këmbë politikat e tij.


Rilindja Demokratike
 

Vlonjati

Anëtar i ri
Anëtar
Oct 24, 2010
Postime
144
Pikët
0
Përgjigje e: Kush eshte edi rama

------Po si mund te besohet RD-ja ?-----
--------RD-ja esht bashkefajtore ne permbytjen e Shkodres -------------Sepse RD-ja per 20 vjet me radhe ka qene altoparlanti i amplifikimit te POLITIKES KRIUMINALE EKONOMIKE QE ZBATOI SALIU , i cili shkateroi te gjitha kanalet kulluese, drenazhimet , Hidrovoret etj te cilet benin mbledhjen e ujit ne raste te koehs se keqe dhe eliminonin permbytjet --jo vetme ne Shkoder por ne gjithe Myzeqene -
--------RD-ja gnejen kur thote qe EDi shau shkodranet -
----------Ky eshte pislleku mei madh qe mund te thote nje gazete qe eshte BASHKEFAJTORE NE KRIMIN E PERMBYTJES SE SHKODRES-

----Edi nuk kish asnej arsye te shante --Pse duhej te shante shkodranet.
---KETO JANE GENJESHTRA BAJATE FARE ----TE CILAT I PERDOR RD-JA dhe SALA qe te percajne Shqiptaret-----------Sepse SALEN NUK E VOTON ME NJERI ME PERJASHTIM TE ATYRE QE KANE BERE KORUPSION , prostitucion, droge , rugecet dhe militantet e SALES ------------Sepse per keto 20 vjet te SALIUT 90% E SHQIPTAREVE JETOJNE NE TMERR TE VARFERISE ---------Ne cdo qytet te Shqiperis listat per ushqime jane pa fund.
---Vetem SALIU ME FAMILJEN E TIJ DHE ME ATA SHERBETORET E TIJ PO PASUROHEN NE MENYRE KAQ TE MADHE SA EDHE EU-ja e konsideron QEVERINE E BERISHES QEVERIA ME KORRUPTUAR NE PLANET ---SKANDAL !!!!

---JU na tregoni ketu per EDIN se na paska share shkodranet ..??????????!!!!!!!------ Ca jane keto shpifje qe thoni ??? -------------Ju ne kete menyre beni nje POLITIKE TE PISTE KRAHINORE QE PERCAN SHQIPTARET DHE TREGONI EDHE URREJTJEN QE JU KENI PER PJESEN TJETER TE SHQIPTAREVE QE NUK MENDON NE MENYRE PRIMITIVE , SIC MENDONI JU KETU--Sepse ju akuzoni SHEFIN E OPOZITES DHE MBRONI SALEN NJERIU QE ESHTE DIREKT PERGJEGJES PER [PERMBYTJEN E SHKODRES

-------------------Si flisni ju per EDIN , kur EDI ESHT ENDE OPOZITE ---Helloooooo !!!!
--E dini c'do methene opozite ???????
----------Opozita ne demokraci eshte vetem per te kritikuar qeverine kur gabon dhe per azgje tjeter------dhe nga ana tjeter OPOZITA NUK KA AZGJE NE DORE PER MBAREVAJTJEN E SHTETIT------
------Keshtu qe cdo gje qe ndodh ne nje shtet eshte faji i QEVERISJES-------Dhe ne rastin e Permbytjes fajin e ka qeveria e SALES qe nuk morri masat e duhura qe kur u mbyt shkodra per here te pare ne fillim te vitit qe shkoi, dhe e la Shkodren ne ate gjendje tE PAMBROJTUR KUNDREJT VERSHIMEVE TE UJERAVE QE NDODHIN KUR ESHTE KOHA E KEQE , DHE ..............NA NDODHEN KETO PERMBYTJE SKANDALOZE te cilat na turperuan ne EVROPE , sepse na treguan qe nuk dijme te bejme shtet--------
--------Ndersa ju na flsini per EDI RAMEN !!!!!!!!-------------Pro SHKODREN NUK E MBYTI EDI ---------se Edi vetem celsat e kashtes ka tani ne opozite -
-------------SHKODREN E MBYTI SALA JUAJ -
--------------GERDECIN E BOMBARDOI SALA JUAJ -
----------Ujerat teritoriale Shqiptare ne SARANDE donte tja jepte Grekut SALA JUAJ --
-----Janullatosin e vuri ne krye te kishes Orotodoxe shqiptare SALA JUAJ
------------HIMAREN E BERI ZONE MINORITARE SALA JUAJ
---------Shqiperine e katandisi me armatim zero dhe me Pushke druri SALA juaj--
---------ndustrine Shqiperise e shkateroi SALA juaj
----------Mekanizimin e Bujqesise e SHkateroi SALA juaj ---------etj etj bema te SALES NE KURRIZ TE KOMBIT SHQIPTAR

--------Te gjitha pra keto veprime KRIMINALE NE DEM TE KOMBIT SHQIPTAR I KA KRYER SALA -ME REFORMAT E TIJ EKONOMIKE C'NJEREZORE --
---------Dhe per keto SALIU KESAJ RADHE , PO RA NGA PUSHTETI --DO KALBET NE BURG-
-----------Natyrisht ai nuk e le pushtetin dhe shqiptaret do ngrihen perseri kunder ketij barbari me mentalitet jeniceri , ---Por po u ngriten kesaj radhe ---SALIU do kete pasoja ....

--------EDI NUK KA QENE NDONJEHERE NE PUSHTET-----dhe s'ka asnje pergjegjesi per veprimet e cmendura te SALES -------- Ndersa keto qe thoni ju jane perralla qe i besoni vetem ju, se shqiptaret nuk E besojne propganden vulgare te SALI HAJDUTIT -----QE ESHTE KRYEQEVERITARI ME I KORRUPTUAR NE EVROPE ----

---------Megjithate cudia eshte si ka mundesi qe jeni kaq te ceket ----Biles edhe per KSOOVEN ne 1999 vetme EDI RAMA SHKOI DHE FOLI NE MBROJTJE T EKOSOVES NE TV ITALIAN RAI UNO ---duke debatuar me politikanet italiane te cilet ishin pro Serbise
---TV ITALIAN I KEKRONTE POLITIKANET SHQIPTARE TE SHKONIN NE DEBAT ME POLITKEN ITLAIANE DHE SERBE PER KOSOVEN --POR ASNEJ NUK VAJTI---
----------Vetem EDI RAMA vajti dhe e mbrojti emrin e Kosoves ne menrye te shkelqyer ne debat me politkanet italiane

------Natyrisht EDI KA FAJ se eshte shume i bute me SALEN , sepse SALA nuk njef arsye, ai njef vetem forcen --------------dhe EDI DUHEJ TE KERKONTE NDJEKJE PENALE PER SALIUN , per tradheti ndaj Atdheut qe i shiti ujerat Greqise ---apo per permbytjen e SHKODRES
 

ediplus

Anëtar i ri
Anëtar
Sep 23, 2010
Postime
134
Pikët
0
Vendndodhja
Me kembe ne toke
Përgjigje e: Kush eshte edi rama

Si flisni ju per EDIN
Akoma nuk e di cfar negativi eshte ky qe po mbron ti!? Te gjitha qe jane thene me lart per Edvin Ramen jane te verteta dhe jo vetem grate por edhe te jemen torturonte.
Opozite qe paguan njerez vullnetare per te hyre ne greve urie.
Nje kryrtar bashkie qe mblesh firmat e ndertimit te pastrojne lanen ne kembim te lejave te ndertimit, dhe fondin per pastrimin e lenes i fut ne xhep......dhe hyrjet po se po qe i deshte.

Nuk i jepet vota nje drogmeni dhe nje psikopati qe nuk mund te mbaje dhe familjen e tij....me ate kryetar PS-ja mer nje dysh te madh.
 

Vlonjati

Anëtar i ri
Anëtar
Oct 24, 2010
Postime
144
Pikët
0
Përgjigje e: Kush eshte edi rama

Akoma nuk e di cfar negativi eshte ky qe po mbron ti!? Te gjitha qe jane thene me lart per Edvin Ramen jane te verteta dhe jo vetem grate por edhe te jemen torturonte.
Opozite qe paguan njerez vullnetare per te hyre ne greve urie.
Nje kryrtar bashkie qe mblesh firmat e ndertimit te pastrojne lanen ne kembim te lejave te ndertimit, dhe fondin per pastrimin e lenes i fut ne xhep......dhe hyrjet po se po qe i deshte.

Nuk i jepet vota nje drogmeni dhe nje psikopati qe nuk mund te mbaje dhe familjen e tij....me ate kryetar PS-ja mer nje dysh te madh.
----------------hahahahahahahahahahahah -----Ti nuk e njef fare EDI RAMEN ---------Ti ecen me avazet e ciftelise se Sales ....

----Te gjitha ato qe jane thene kunder Edit me lart jane genjeshtra kaq bajate dhe kaq te trasha sa qete fyejne inteletin bythes,dhe asnje ne Shqiperi nuk i beson keto--perkundrazi njerezt tanie duan edhe me shume EDIN, sepse keto genjeshtra bajate te SALES, tregojne karakterin e ulet si njeri te SALES DHE SHERBETOREVE TE TIJ ----

------EDI RAMA eshte cilesuar nga Kombet e Baskuar kRYETARI I BASHKISE ME I MIRE NE BOTE-

-------- Sali Berisha eshte cilesuar nga Keshilli i EVROPES KRYETARI I QEVERISE ME TE KORRUPTUAR NE BOTE -----------------

-----E kuptoni tani ku eshte ndryshimi midis te dyve ?????/----Kjo nuk do shume mend per t'u kuptuar -------
-
--Pra sado te beni propagandeju ketu per SALEN ---------Gjithe bota e njef kush eshte SALIU dhe kush eshte EDI-------------
------------Ndersa shqiptaret e njohin akoma me mire se kush eshte SALA , se dogjen njehere SALEN ne 1997, dhe kam pershtypjen SALA ka per te perfunduar n e te njejten menyre, sepse SALIU nuk heq dore nga vjedhja e votave, pane Salen kush ishte ne Gerdec, e pane SALEN qe e mbyti Shkodren 5 here ---- Shkodranet akoma dalin ne zhiro me roba te lagura, Duken sikur kane bere shurren ne breke --LOOOOOOL - ---Dhe te gjitha keto maskaralleqe i beri SALA,me budallenjte qe ka vene ne qeveri

-----Ndersa EDIN ,e njef TIRANA shume mire --se e beri TIRANEN TAMAM METROPOL EUROPIAN ------

-----------Nje palaco si SALIU qe ka 20 vjet dhe po shkateron jeten e shqiptareve kerkon te rije ne pushtet akoma duke vjedhur votat --- Ai duhet te iki nga pushtet,i dhe nga Shqipoeria , sepse i ka sjelle vetem vuajtje dhe varferi shqiptareve

--Kur SALA te iki nga pushteti Shqiperia do jete cliruar nga pushtimi i dyte Ottoman.....
 

ediplus

Anëtar i ri
Anëtar
Sep 23, 2010
Postime
134
Pikët
0
Vendndodhja
Me kembe ne toke
Përgjigje e: Kush eshte edi rama

Ti nuk e njef fare EDI RAMEN ---------Ti ecen me avazet e ciftelise se Sales
Nuk e kuptoj se ç'hyn Sala kur flasim per Edi Ramen!!!!? -pff-

EDI RAMA eshte cilesuar nga Kombet e Baskuar kRYETARI I BASHKISE ME I MIRE NE BOTE
Ç'far ka bere ky qe eshte cilesuar keshtu nuk e kuptoj !!!????
Se ka zbukuruar pak Tiranen? Akoma nuk e kupton qe dhe me injorantin e shqiperise te vesh kryetar bashkie ne tirane, perseri tirana do behet sepse tirana eshte kryeqytet domethen metropoli i Shqiperise dhe kushdo qe te jete kryetar bashkie ajo do behet si çdo kryeqytet ne bote. Te ishte Rama kryetar beshkie ne ndonje bulqize dhe ta shikonim sa do ta merte ate titull :p -bla-
 

dbh

Anëtar i ri
Anëtar
Nov 19, 2010
Postime
598
Pikët
0
Përgjigje e: Kush eshte edi rama

Edi Rama pamvarisht nga te metat qe mund te kete mbetet politikani qe ka dhene me shume me teper rezultate se politikanet e tjere.
Shikoni ku e mori Tiranen dhe ku e solli. Kjo eshte merite e tij se po te ishte per te tjeret Tirana sot do ishte Banglandeshi Europes!
 

ediplus

Anëtar i ri
Anëtar
Sep 23, 2010
Postime
134
Pikët
0
Vendndodhja
Me kembe ne toke
Përgjigje e: Kush eshte edi rama

Edi Rama pamvarisht nga te metat qe mund te kete mbetet politikani qe ka dhene me shume me teper rezultate se politikanet e tjere.
Shikoni ku e mori Tiranen dhe ku e solli. Kjo eshte merite e tij se po te ishte per te tjeret Tirana sot do ishte Banglandeshi Europes!
Sa lek jane hedhur per tiranen, do ishte bere tirana si parisi por 4/5-tat jane ne xhep te rames.......gjithsesi mire e ke ti po nuk bere ndonje gje nuk vjedh dot............``Bej_dy_pompa``
 

dbh

Anëtar i ri
Anëtar
Nov 19, 2010
Postime
598
Pikët
0
Përgjigje e: Kush eshte edi rama

A e mban mend para-ardhesin e Rames sa lek vodhi dhe si e shkaterroj qytetin?

Disa miljona vetem iken ke Zogu Zi vetem per te treguar kush eshte me i forti. Politikanet shqiptare jan te tere palla, sepse te till i ben vet vendi. Ne Shqiperi vritesh per i fjale goje e jo me te kesh pushtetin ne dore qe nuk te rruhet fare per paret e popullit, rendesi ka te tregosh se kush ben ligjin.

Me thuaj nje emer politikani qe nuk vjedh dhe une terheq ato qe thash me siper.
 

dbh

Anëtar i ri
Anëtar
Nov 19, 2010
Postime
598
Pikët
0
Përgjigje e: Kush eshte edi rama

Pastaj shikoni c'fare komentesh ka kje tema, ka lene gruan, nuk sjell mire me maman etj etj. C'pune kan njerzit se c'fare bejn politikanet me jeten e tyre private? Nje politikan vlersohet nga rezultatet dhe jo divorcet apo te palluarat majtas djathtas.
 

SystemA

V.I.P
Anëtar
Sep 14, 2010
Postime
60,477
Pikët
113
Përgjigje e: Kush eshte edi rama

A e mban mend para-ardhesin e Rames sa lek vodhi dhe si e shkaterroj qytetin?

Disa miljona vetem iken ke Zogu Zi vetem per te treguar kush eshte me i forti. Politikanet shqiptare jan te tere palla, sepse te till i ben vet vendi. Ne Shqiperi vritesh per i fjale goje e jo me te kesh pushtetin ne dore qe nuk te rruhet fare per paret e popullit, rendesi ka te tregosh se kush ben ligjin.

Me thuaj nje emer politikani qe nuk vjedh dhe une terheq ato qe thash me siper.
Pikerisht!
Nuk eshte as me i mire as me i keq se te GJITHE te tjeret.
 

ABORDAZH

into the wild
Anëtar
Dec 7, 2010
Postime
1,510
Pikët
48
Vendndodhja
kuturu
Përgjigje e: Kush eshte edi rama

Ja 101 paralelizmat e Edi Ramës me Adolf HitlerinNëse do të ndiqet tradita e Plutarkut e shkrimit të jetëve paralele, atëherë paralelja më e përshtatshme për Edi Ramën mund të vihet me Adolf Hitlerin. Paralelizmat mes të dyve janë çuditërisht të shumta...
1) Edi Rama, ashtu si Hitleri provoi të bëhet piktor dhe të dy dështuan në këtë gjë. Hitleri dështoi që në konkursin për t’u pranuar si student në shkollën e lartë të arteve në Vjenë, ndërsa Edi Rama nuk pësoi fatkeqësinë e Hitlerit vetëm se babai i Edi Ramës, Kristaq Rama ishte një nga padronët e artit të realizmit socialist, si njeri i besuar i regjimit komunist në këtë fushë, dhe që mbante poste partiake (Komiteti Qendror i PPSH) dhe shtetërore (Kuvendi Popullor-parlament), si dhe për faktin se Edi Rama ishte nipi (nga nëna) i një anëtari të Byrosë Politike (Spiro Koleka).
2) Rama, ashtu si Hitleri, pasi dështoi në pikturën tradicionale, së cilës iu përkushtua, u paraqit si ithtar i rrymave të reja në pikturë (Rama i Kandinskit), ku edhe një piktor mediokër mund të pretendonte se po bënte art (Hitleri për një periudhë të shkurtër para se t’i kushtohej tërësisht politikës), ndërsa Rama vazhdon ta bëjë këtë gjë edhe pasi u bë kryetar i PS, duke hapur në vitin 2006 ekspozitën «Hartat e mendjes», që është një ushtrim kryeneç i talentit të munguar, që kamuflohet me modernizmin, në ushtrimin e të cilit çdo amator mund të pretendojë të jetë piktor.
3) Rama ngjan me Hitlerin edhe në shkurtimin e emrit të përdorur prej tyre. Rama përdor si shkurtim të emrit të vet «Edvin» atë «Edi», ndërsa Hitleri përdorte si shkurtim të emrit të vet «Adolf» atë «Adi».
4) Të dyve në fillim iu kërkua nga babai që të ndjekin karrierën e tij, Hitleri atë të doganierit që ishte profesioni i të atit, ndërsa Edi Rama atë të skulptorit, që ishte profesioni i të atit.
5) Të dy, si Hitleri ashtu dhe Edi Rama, e hodhën poshtë me përbuzje këtë dëshirë të prindërve, por derisa Hitleri e kundërshtoi për sens artistik, Edi Rama e kundërshtoi se i dukej e lodhshme puna e skulptorit, ndaj zgjodhi të bënte piktorin, vetëm për të marrë një profesion të lehtë në kohën e komunizmit.
6) Rama, ashtu si Hitleri, e braktisi shkollën në vitet e shkollës së mesme (kuriozisht në moshën 16 vjeç si Hitleri), për t’u larguar nga shtëpia, por derisa Hitleri nuk u kthye më në shkollë pasi i ati i kishte vdekur dhe nuk kishte se kush ta detyronte, Edi Rama u kthye pas disa javësh falë ndërhyrjes së të atit të pushtetshëm.
7) Rama, ashtu si Hitleri, që kur ishte ushtar u bë spiun i shërbimit sekret, duke spiunuar shokët e vet, kur ishte ende gjimnazist u bë spiun i Sigurimit të Shtetit për të spiunuar shokët e vet me metodën e provokatorit, duke u hequr si jokonformist ekstravagant për të fituar besimin e tyre. Rama në kohën e komunizmit kishte namin e një jokomformisti bohem, por ishte një jokomformist me licencë sigurimse.
8) Hitleri kur ishte ushtar në Luftën e Parë Botërore, dilte vullnetar për të shkuar në zbulim; Rama në kohën e komunizmit, kur ishte student dhe bënte stërvitjen ushtarake nga e cila do të dilte oficer rezervë, sipas këshillës së të atit, doli vullnetar për të shkuar në zbulim, gjë që iu pranua, duke u bërë kështu oficer rezervë i Sigurimit të Shtetit.
9) Rama, ashtu si Hitleri ka punuar bojaxhi në Mynih, në vitet 1991-1994, kur jetoi me ndërprerje në këtë qytet.
10) Të dy iu drejtuan politikës pasi dështuan në atë sfidë për të cilën besuan se kishin talent, artin.
11) Të dy e panë hyrjen në politikë si kompensim për mospërmbushjen e sensit të tyre të supozuar artistik në karrierën si artistë dhe për këtë të dy e estetizuan politikën në mënyrë ekstravagante.
12) Të dy para se të hynin në politikë bën pjesë në një shoqatë konspirative të financuar nga biznesmenë të mëdhenj, që kërkonte të influenconte politikën, duke ngritur në krye të saj një elitë të caktuar, të përcaktuar racialisht. Adolf Hitleri në Shoqërinë «Thule», që kërkonte një politikë gjermane të dominuar nga njerëz me identitet dhe me ideale të pastra ariane, ndërsa Edi Rama në Fondacionin «SOROS», që kërkon që politika shqiptare të dominohet nga një elitë kriptohebreje.
13) Të dy para se të hynin në politikë bënë jetë boheme, por në nivelet më të ulëta të shoqërisë, duke u përzierë me llumin e saj, Hitleri në Vjenë dhe Rama në Paris. Përshkrimi që Fatos Nano i bëri Edi Ramës në gjendjen në të cilën e gjeti në Paris në 1998 (me thonj të zinj të paprerë), i përshtatet portretit të Hitlerit në Vjenë para Luftës së Parë Botërore.
14) Të dy deshën të krijojnë partinë e tyre (Edi Rama e shpreh tërthorazi këtë në librin «Refleksione», 1992), por të dy u urdhëruan nga puppet master të tyre, Hitleri nga Reichsëehr (ushtarakët) dhe Edi Rama nga SOROS, që t’i bashkohen një partie që tashmë ekzistonte, Hitleri Partisë Punëtore, ndërsa Rama Partisë Socialiste.
15) Të dy kanë qenë të bashkuar me lëvizje politike të së djathtës, duke qenë misionarë të infiltruar nga krahu tjetër. Hitleri ka qenë përzier me Republikën Sovjetike të Bavarisë (ka prova se ai ka qenë pjesëmarrës në varrimin e kreut komunist të kësaj republike Kurt Eisner), ndërsa Edi Rama në fillimet e pluralizmit u bashkua me të djathtën, me Partinë Demokratike, madje me Ballin Kombëtar, duke marrë takime jashtë vendit me kreun e kësaj partie Abaz Ermenjin, si dhe duke shkruar në 1991 një manifest antikomunist nga pikëpamja e së djathtës ekstreme, të publikuar në librin «Refleksione», 1991, f. 179-185, ndërsa në 1997 Rama u bë anëtar themelues i partisë së Dashamir Shehit, «Lëvizja për demokraci», që pretendonte të ishte e djathta e re shqiptare.
16) Hitleri u angazhua në lëvizjet politike të së djathtës si agjent dhe spiun i shërbimit sekret të Reichsëehr (ushtrisë) dhe duket se i të njëjtit lloj është dhe angazhimi i Ramës në lëvizjet politike të së djathtës, në 1990-1991, pra si oficer rezervë i Sigurimit të Shtetit, që u mobilizua për të kryer një mision.
17)Ashtu si Hitleri, që kur u bë politikan i rëndësishëm filloi të zhdukte disa shkrime të vetat të hershme kompromentuese (në mbështetje të Republikës Sovjetike të Bavarisë të vitit 1919), edhe Edi Rama ka filluar gjuetinë për të zhdukur çdo kopje që mund t’i bjerë në dorë të librit të vet «Refleksione», ku hedh poshtë të gjitha ato vlera që sot i propagandon, dhe ku atë që për PS-në është zyrtarisht “Lufta Nacional-Çlirimtare”, Edi Rama e quan si Luftë Civile të përgjakshme, shkaktare e së cilës ishte Partia Komuniste Shqiptare e drejtuar nga jugosllavët. Enver Hoxha përmendet me emër si përgjegjësi kryesor për luftën civile, me synim marrjen e pushtetit. Edi Rama shkruan: «Duhet pranuar më në fund hapur që lufta kundër okupatorit degjeneroi në një luftë të përgjakshme civile... shkaktare e së cilës ishte Partia Komuniste Shqiptare e drejtuar nga emisarët jugosllavë».(Edi Rama dhe Ardian Klosi, “Refleksione“, Shtëpia botuese «Albania», Tiranë 1992, f. 180-181), ndërsa ata që për PS-në që sot e drejton Edi Rama janë dëshmorët e Luftës Antifashiste Nacional-Çlirimtare dhe në nder të të cilëve Edi Rama ve kurora me lule çdo 5 maj dhe 29 nëntor, quhen: “mitologjinë e 28 mijë dëshmorëve. Gjaku i rremë në themel të kolltukëve“. (Edi Rama dhe Ardian Klosi, “Refleksione“, Shtëpia botuese “Albania“, Tiranë 1992, f. 7)
18) Të dy u katapultuan në një parti të majtë, Hitleri në Partinë Punëtore Gjermane dhe Edi Rama në Partinë Socialiste, nga qendra të fuqishme jashtëpartiake.
19) Të dy pastaj morën në dorë kontrollin e partisë duke luftuar liderin e saj që i kishte afruar dhe mbështetur: Adolf Hitleri Anton Drekslerin, ndërsa Edi Rama Fatos Nanon.
20) Të dy kanë braktisur dhe eliminuar në një mënyrë apo në një tjetër miqtë dhe bashkëpunëtorët e ngushtë, që u shërbyen në ngritjen e tyre, Hitleri Drexlerin, Remin, ndërsa Edi Rama Fatos Lubonjën, Ben Blushin (po punon për ta mënjanuar) etj.
21) Të dy, Hitleri dhe Rama, u bënë liderë të një rryme politike, duke qenë me origjinë jashtë zonës tradicionale të saj; Hitleri u bë lider i nacionalizmit gjerman, duke mos qenë nga Prusia, zona tradicionale e nacionalizmit gjerman, ndërsa Rama u bë lider i së majtës shqiptare duke mos qenë nga Labëria, zona tradicionale e së majtës shqiptare.
22) Rama, ashtu si Hitleri, kërkon ta paraqesë veten si përfaqësues të një politike të re, por në fakt të dy nuk bënin gjë tjetër veçse të zbatonin skema dhe interesa të vjetra, të shprehura në një retorikë të re, duke tentuar ta manipulojnë shoqërinë që kërkon ndryshim
23) Të dy, pasi hynë në parti kërkuan ta ndryshojnë në mënyrë radikale strukturën e saj për ta bërë instrument në dorën e një lideri me kompetenca prej diktatori, në një kohë që kërkonin të krijonin iluzionin se partia e tyre ishte bërë shumë demokratike me ardhjen e tyre në parti. Të dy i imponuan partisë platformën e tyre që bazohej një diktatin e njëshit, por fillimisht të kamufluar me «gjethe fiku» procedurash demokratike.
24) Rama, ashtu si Hitleri e ka ndarë partinë në njësi territoriale të mëdha, në krye të së cilave ka njerëz të emëruar drejtpërdrejt nga kryetari. Hitleri e ndau partinë në njësi territoriale të mëdha, të quajtura «gau», në krye të të cilave vuri gaulajterët e emëruar prej tij, ndërsa Rama ka iniciuar ndarjen e partisë sipas qarqeve, duke qenë në krye të çdo qarku koordinatori i emëruar drejtpërdrejt nga kryetari, ose «gaulajteri» i Ramës.
25) Rama, ashtu si Hitleri, pasi mori nga paraardhësi i vet në krye të partisë idetë politike që iu dukën të vlefshme, e shpërfillte dhe e tallte këtë të fundit, gjë që Hitleri e bëri me Anton Drexler, ndërsa Rama me Fatos Nanon.
26) Të dy për një kohë të gjatë nuk ishin deputetë të partisë që kryesonin.
27) Të dy kishin mbështetjen e fuqishme të multimiarderëve të huaj, të angazhuar për të ndryshuar botën, në një mënyrë raciste, Adolf Hitleri të Henry Fordit, që ishte një racist antisemit, ndërsa Edi Rama të George Soros, që është një çifut ekstremist.
28) Të dy kur fituan pushtet i dekoruan me dorën e tyre protektorët e vet: Hitleri e dekoroi Fordin me urdhrin më të lartë gjerman, ndërsa Edi Rama e bëri Sorosin qytetar nderi të Tiranës.
29) Rama, ashtu si Hitleri, nuk ka një arsim konsistent për nivelin ku ka arritur. Hitleri nuk e kishte përfunduar shkollën e mesme, ndërsa Rama ka kryer liceun artistik(shkollë e mesme) dhe Institutin e Arteve për pikturë, në kohën e komunizmit, ku ka mësuar artin paranojak të realizmit socialist, si dhe ku e kanë mësuar të përçmojë artin perëndimor («borgjez»), çka do të thotë se Rama praktikisht është një njeri me shkollë tetëvjeçare, që është shkolla e kryer prej tij që vlen realisht.
30) Rama, ashtu si Hitleri, ka një kompleks inferioriteti ngase e di që praktikisht është një njeri i pashkolluar për kohën paskomuniste dhe këtë ndjenjë kërkon ta mposhtë, ashtu si Hitleri, duke u hequr si një njeri me dijeni të gjera në të gjitha fushat, të cilat i ka mësuar në mënyrë autodidakte, por ashtu si në rastin e Hitlerit nuk është e vështirë të kuptohet se njohuritë e tij janë të përcipta dhe të kamufluara me një oratori të zhurmshme, ose stil të fryrë shkrimi.
31) Rama, ashtu si Hitleri, duke pasur këtë ndjenjë inferioriteti, ka prirjen që të largojë nga nivelet e larta të partisë dhe pushtetit intelektualët e vërtetë, duke mbajtur mediokër servilë dhe besnikë.
32) Të dy kur erdhën në krye të partisë dhe u fuqizuan treguan prirje për të mënjanuar dhe përjashtuar nga lidershipi njerëzit nga zona tradicionale mbështetëse e lëvizjes së tyre politike; Hitleri kishte tendencën të mënjanonte nga lidershipi i regjimit nazist prusianët përfaqësuesit tradicionalë të nacionalizmit gjerman, ndërsa Rama mënjanoi njerëzit me origjinë nga Labëria, zona tradicionale mbështetëse e së majtës, e cila që nga koha që ka ardhur Rama në PS, nuk ka më një njeri ndër liderët kryesorë të partisë, pas largimit të nr. 2 të PS, Gramoz Rucit.
34) Rama, ashtu si Hitleri ka një mbiemër të ndryshëm nga ai që duhet të kishte në të vërtetë. Hitleri në fakt duhet ta kishte mbiemrin “Schicklgruber”, ashtu siç e kishte fillimisht i ati i tij, por meqë ky i fundit mori mbiemrin “Hitler”(Hiedler) nga i njerku, edhe i biri i tij Adolfi, mori këtë mbiemër. Në rastin e Edi Ramës të bën përshtypje fakti që edhe pse familja e tij është zyrtarisht e fesë ortodokse (i ati quhet Kristaq), familja ka mbiemrin mysliman “Rama”, që është shkurtim i emrave myslimanë Ramazan, apo Ramadan. Në Shqipëri ndodh që të ketë njerëz që janë myslimanë dhe që kanë mbiemër kristian ortodoks (siç është rasti i mikut të babait të Edi Ramës, Shefqet Peçi), gjë që është e kuptueshme se shqiptarët kanë qenë kristianë që kanë ndryshuar fenë, por tek ortodoksët nuk ndodh që të ketë njerëz me emër kristian ortodoks dhe me mbiemër mysliman. Atëherë si është puna e mbiemrit të familjes së Edi Ramës? Për ta shpjeguar këtë enigmë duhet ditur se paraardhësit e Edi Ramës ishin nga hebrejtë sefarditë që erdhën në Shqipëri në kohën osmane, pasi u dëbuan nga Spanja dhe mbanin mbiemrin Ajtyresa. Ata u vendosën fillimisht në Berat, pastaj në Voskopojë dhe kur u shkatërrua ajo, për t’u shpëtuar persekutimeve morën fenë islame, siç bënë një pjesë e hebrejve osmanë, me ç’rast morën dhe mbiemra myslimanë, në rastin e paraardhësve të Edit ky ishte mbiemri “Rama”. Më pas pati prej këtyre hebrenjve që duke u marrë me tregti lëvizën gjithandej territorit osman dhe u vendosën edhe në vende vasale të sulltanit, si Vllahia, ku shkuan paraardhësit e Edi Ramës, ku ndryshuan përsëri fenë e dukshme dhe morën atë ortodokse, që të shiheshin me sy të mirë nga vendasit e krishterë ortodoksë. Paraardhësit e Ramës bënin tregti midis Vllahisë dhe Shqipërisë dhe duke bërë këtë disa prej tyre u vendosën në Shqipëri, në Durrës. Të paktën kështu thuhet në historikun e familjes që Rama ka dorëzuar pranë Fondacionit “SOROS” kur ka aplikuar si kriptohebre për të siguruar mbështetjen e gjithanshme të Sorosit.
35) Të dy i bashkëngjitën partisë së tyre, kur ajo ishte në opozitë, struktura paramilitare, ku janë bashkuar ish-policë, ish-ushtarakë dhe kriminelë, të kryesuara nga ushtarakë: Hitleri SA të kryesuara nga Ernst Rohm (Rem), një ish-oficer ushtrie, ndërsa Edi Rama «institucionin» e kryesuar nga Paulin Sterkaj, një ish-oficer policie.
36) Rama, ashtu si Hitleri ka treguar se pëlqen që të shfaqet në politikë me veshje ushtarake. Hitleri e bënte këtë shpesh, ndërsa Rama provoi ta bënte një herë (Edi Rama, në 24 maj 2005, në prag të zgjedhjeve parlamentare të 3 korrikut, duke marrë pjesë në promovimin e shkollës së restauruar “Fan Noli”, në Tiranë, doli para kamerave televizive i veshur me një xhaketë ushtarake të zbërthyer, nga ato që në gjuhën popullore i quajnë laramane, uniformë mimetike), por si duket mentorët e tij i hoqën vërejtje dhe nuk e përsëriti më.
37) Rama, ashtu si Hitleri, në një moment të caktuar ka shkaktuar dyshime se po i mënjanon ish-ushtarakët e regjimit të kaluar, mbështetës tradicionalë të rrymës politike së cilës ai i përket dhe si Hitleri ai është në dilemë nëse duhet të bëjë në parti spastrime për të rritur influencën e tyre, por me çmimin që partia të duket si parti militariste në planin e brendshëm.
38) Rama, ashtu si Hitleri, e bazon angazhimin e vet politik tek oratoria agresive, me retorikë me metafora militare.
39) Të dy kanë tentuar të fitojnë kapital politik me anë të sjelljeve jokonformiste për vendin dhe kohën dhe të dy e kanë përdorur ekzibicionizmin ekscentrik për të fituar kapital politik në shtresa të caktuara të popullsisë.
40) Të dy pasi fituan pushtet, bënë përpjekje të ndryshojnë sjelljen e tyre dhe retorikën të bëhen të përmbajtur, duke u bërë kështu të mërzitshëm dhe rutinorë, si dhe duke humbur një pjesë të madhe të asaj që i kishte bërë tërheqës.
41) Rama, ashtu si Hitleri ka pranë si bashkëpunëtor të ngushtë një arkitekt, që është njëherësh dhe një nga ideologët e tij. I tillë ishte për Hitlerin Alfred Rozenbergu, njeriu që përpunoi për partinë e Hitlerit vizionin racist antihebre duke botuar në gazetën e partisë «Protokollet e të Urtëve të Zionit». Ndërsa Rama ka si «Rozenbergun» e vet Maks Velon, i cili njihet si një njeri që ka shprehur publikisht në shtyp urrejtje raciste për shqiptarët e ardhur në Tiranë nga Veriu i Shqipërisë (nuk dihet nëse këtu bën përjashtim Paulin Sterkaj), si dhe për kosovarët.
42) Rama, ashtu si Hitleri kanë pasur një tërheqje të fortë nga artikitektët, si duket ngase e kanë parë arkitekturën si një fushë me anë të së cilës do të ushtrojnë mënyrën e tyre të dytë pas oratorisë spekulative për manipulimin e turmave, ndërtimin.
43) Rama, ashtu si Hitleri, për të sugjestionuar turmat, përdor të njëjtat metoda vizuale me imazhin e një qyteti me rrugë të rregulluara (autobahn-et e Hitlerit), si dhe me ndërtime masive. Në rastin e Ramës gjërat janë edhe më keq, pasi kemi të bëjmë me një mashtrim pasi rrugët e rregulluara kanë një cilësi të ulët për shkak të korrupsionit dhe ky iluzion ka filluar që tani t’i paguajë realitetit atributin duke u prishur këto rrugë, të cilat do t’u kushtojnë shumë qytetarëve të Tiranës pasi duhen ribërë. Ndërsa pallatet e reja janë të paarritshme për shumësinë e qytetarëve për shkak të çmimeve shumë të larta, që vijnë për shkak të monopoleve në ndërtim dhe të ryshfeteve që merr Rama nga ndërtuesit, dhe kur janë të arritshme u zbrazin xhepat pjesës më të madhe të atyre që i blejnë.
44) Të dy kanë shfaqur që herët pasion të fortë për okultizmin (magjinë e zezë etj.)
45) Të dy kanë pasur një tërheqje të madhe nga ngjyra e zezë (që simbolizon zinë, vdekjen, shkatërrimin), të cilën të dy e kanë parapëlqyer në veshjet e tyre. Edi Rama edhe tash që është kryetar partie vesh shpesh këmishë të zezë.
46) Të dy kanë pasur në rrethin e bashkëpunëtorëve të tyre të ngushtë homoseksualë, të cilët i kanë larguar pjesërisht disa kohë pasi kanë ardhur në pushtet
47) Të dy kanë pësuar akuza sikur janë homoseksualë. Një studiues Lothar Machtan ka shkruar librin «Hitleri i fshehtë», ku kërkon të provojë se Hitleri ishte homoseksual. Për Ramën ndoshta nuk do të ishte i nevojshëm një hetim i tillë se Rama praktikisht e ka pranuar publikisht këtë gjë, kur nuk ishte në politikë, duke u dhënë shqiptarëve dilema filozofike homoseksuale, siç është rasti në shkrimin e botuar në vitin 1997 «Lule shqipo lule djalë», ku Edi Rama u drejtoi pyetjen disa emigrantëve shqiptarë që punonin si pederastë me pagesë në një qytet perëndimor: “Po kryesisht bëni punën pasive apo aktive?” (Edi Rama, «Lule shqipo lule djalë», «Përpjekja», nr. 9, Tiranë 1997, f. 41) Njëri nga ata i përgjigjet: “E di si, ja mendoje vetë, a është më mirë ta lësh bythën aty e të fluturosh me mendje ku të të dojë ***** dhe të fusësh paratë në xhep apo të lodhesh duke shtyrë *** me **** e në fund të fundit të marrësh po ato para?!” ?”(Edi Rama, «Lule shqipo lule djalë», «Përpjekja», nr. 9, Tiranë 1997, f. 41-42) Dhe Edi Rama pasi dëgjon këto fjalë tregon se edhe vetë hyri në dilemë: «Vërtet, si është më mirë?! Përsërisja si i dehur vetmëvete teksa kthehesha për të kushedisatën herë tek mullari». ?”(Edi Rama, «Lule shqipo lule djalë», «Përpjekja», nr. 9, Tiranë 1997, f. 42)
48) Të dy kanë parapëlqyer që t’i përgënjeshtrojnë këto dyshime me anë të historive skandaloze me femra, Hitleri deri edhe duke shfaqur një pasion të çuditshëm për mbesën e vet, si dhe duke mbajtur pranë femra të tjera dekorative.
49) Të dy i kanë keqtrajtuar shumë femrat me të cilat kanë bashkëjetuar.
50) Të dy, për të përgënjeshtruar reputacionin e tyre prej keqtrajtuesi të femrave, kur fituan pushtet u paraqitën sikur tregonin kujdes të veçantë për femrat, madje duke u shtirur sikur është për linçimin masiv të femrave në politikë, kur në fakt kërkon që femrat politikane t’i përdorë si puppet strings.
51) Rama, ashtu si Hitleri ka pasur dhe ka një frikë të tmerrshme nga kujtimet që mund të shkruajnë bashkëpunëtorët e vet, veçanërisht ata me moral të kompromentuar për dyshime homoseksuale, si dhe femrat me të cilat ka bashkëjetuar dhe Rama ashtu si Hitleri ka bërë gjithçka që të ndalojë që të ndodhë kjo.
52) Rama, ashtu si Hitleri ndjek në politikë praktikën e kastave raciste. Hitleri ndiqte praktikën e kastës ariane, ndërsa Rama atë të kastës kriptohebreje.
53) Rama, ashtu si Hitleri, që kur partia është në opozitë, krijoi skemën mbështetëse biznes i madh-media-forca paramilitare.
54) Të dy kanë bërë nga një libër ku skicohet një përmbysje terroriste dhe paranojake në shoqëri: Hitleri «Mein Kampf» ndërsa Edi Rama librin «Refleksione»(1992)
55) Të dy kanë jetuar në Mynih, gjë që nuk mund të jetë a priori domethënëse, por kur Edi Rama jetoi për disa kohë në Mynih, në shtëpinë e Ardian Klosit, ai pëlqente të vizitonte vendet ku kishte vepruar Hitleri dhe më pas mblidhte suvenire naziste. Madje ekziston dhe një fotografi e Edi Ramës, e kohës kur ishte në emigracion, me look hitlerian, me flokët e rritura dhe me mjekrën e rruar dhe me mustaqe alla Hitler, që e bën atë të duket sozia e Hitlerit.
56) Rama, ashtu si Hitleri praktikon mbështetjen e partisë nga shoqata rinore agresive, të afërta me lëvizje paramilitare. Lëvizja «Mjaft» që mbështet Edi Ramën është e ngjashme me lëvizjen rinore «Hitlerjungen» në Gjermani dhe mund të konsiderohet si «Ramajungen»
57) Rama, ashtu si Hitleri përdor strategjinë e tensionit, kur është në opozitë, duke dhënë alarmin sikur vendit i kërcënohet një diktaturë (Hitleri jepte alarmin për rrezikun e diktaturës komuniste në Gjermani), ndërsa Rama jep alarmin, me anë të aluzioneve, për rrezikun e një diktature islamike, që për momentin ia atribuon si synim Berishës. Rama, ashtu si Hitleri, ka përdorur njerëz të ardhur nga kampi i kundërshtarit, për të paralajmëruar rrezikun e diktaturës që i atribuohet kundërshtarit politik. Rama e bëri këtë gjë me anë të Spartak Ngjelës, i cili në librin e vet të fundit «Reforma shqiptare», ku e krahason Shqipërinë me «Republikën e Vajmarit» jep alarmin për rrezikun e instalimit në Shqipëri të një tiranie islamike me në krye Berishën.
58) Rama, ashtu si Hitleri, kur është në opozitë praktikon kërcënimin me anë të luftës civile, për ta detyruar qeverinë që t’i bëjë lëshime që tekefundit do ta sjellin atë në pushtet.
59) Rama, ashtu si Hitleri i lufton ashpër socialdemokratët, duke kërkuar ta shpërbëjë partinë socialdemokrate. Hitleri i urrente socialdemokratët edhe më shumë se komunistët, pasi mendonte se ata merrnin votat që i takonin atij.
60) Rama, ashtu si Hitleri e keqpërdor për qëllimet e veta politike Presidentin e Republikës, pasi e ka bërë për vete me metoda korruptive. Hitleri e keqpërdori Hindenburgun për të instaluar pas shpinës së Presidentit themelet e diktaturës së vet personale në shtet, dhe të njëjtën gjë po bën edhe Rama.
61) Ashtu si Hitleri që e përdori Hindenburgun për qëllimet e veta institucionet e pavarura të shtetit, edhe Rama, edhe pse është në opozitë, me anë të Moisiut, tashmë kontrollon të gjitha institucionet e pavarura të shtetit, Prokurorinë e Përgjithshme, SHISH, gjykatat etj. Edi Rama sot nuk është vetëm kryetar i PS dhe i Bashkisë së Tiranës, por praktikisht edhe President de facto i Republikës, duke ushtruar via Moisiut të gjitha pushtetet e gjëra që ka në praktikë Presidenti i Republikës në Shqipëri, që kërkohet të na paraqitet sikur është vetëm një post honorofik.
62) Rama e kërkon rizgjedhjen e Moisiut plak, pasi kërkon ta përdorë atë si puppet strings për të ushtruar pushtetin e vet diktatorial kur të jetë kryeministër, ashtu siç planifikonte të bënte Hitleri me Hindenburgun, sipas shembullit të Musolinit me mbretin italian, por ky plan iu prish Hitlerit nga vdekja e Hindenburgut.
63 )Rama, ashtu si Hitleri, e përçmon fenë së cilës i përket zyrtarisht. Hitleri e përçmonte Katolicizmin dhe Krishterimin në përgjithësi, ndërsa Rama e përçmon Ortodoksinë dhe është marrë me trafikim ikonash ortodokse, duke parapëlqyer fenë hebraike të cilën e ushtron fshehtas, por për qëllime politike.
64) Të dy urrejnë një grup të caktuar të shoqërisë, të cilin e shohin si bartës biologjik të së keqes. Hitleri urrente dhe përcaktonte si të tillë hebrenjtë, ndërsa Rama tiranasit autoktonë dhe shqiptarët e Veriut. Rama kur përcakton modelin e njeriut të keq përshkruan tiranasin autokton dhe ashtu si Hitleri që kur fliste me përbuzje për çifutët imitonte të folmen e tyre, edhe Rama kur flet me përbuzje për tiranasit autoktonë imiton të folmen e tyre.
Kryetari i Bashkisë së Tiranës, Edi Rama, në konferencën “Shteti, biznesi, shoqëria civile”, mbajtur në Tiranë, në 20 prill 2004, u shpreh kështu për një eksperiencë të vetën gjatë kontaktit me qytetarët e Tiranës: «Në një prej atyre debateve të rastësishme në rrugë që mbledhin kalimtarë apo konsumatorë të palodhur trotuaresh, takoj një djalë, 35-36 vjeç, fizik i mbarë, veshje normale, pakëz erë alkooli pa ardhur ende mesdita dhe dëshira karakteristike për protagonizëm në përballje me një njeri të shtetit si puna ime që bëj debat me katundarë, të cilët nuk mund të arrijnë të kuptojnë pse nuk mund të shesin prodhimet e tyre në një trotuar lagjeje. Zëri, ai shqiptari kompetent: “O Edo, nuk ka punë mër lal, s’ kanë bukë me hongër dynjoja”. E pyes ç’ punë bën. Shofer më thotë. Ka dy fëmijë dhe gruan. Hajde nesër i them se kam një punë për ty. Të nesërmen vjen dhe refuzon të punojë me kamion në Ndërmarrjen e Punëtorëve të Qytetit. Interesohem në Njësinë Bashkiake përkatëse dhe ky tip merr ndihmë ekonomike. Me të cilën sigurisht pi një pjesë të fërnetit të paradites. Pjesën tjetër një dreq e gjen sesi e siguron, por është e sigurt që pi përditë». (cituar sipas: «Shekulli», 21 prill 2004, 15.)
Edi Rama këtu me shumë saktësi e riprodhon të folmen tiranase të këtij njeriu, duke dashur të na e bëjë të ditur identitetin e tij. Imitimi i së folmes së këtij të riu, bëhet për të paraqitur grupin të cilit ai i përket, i cili paraqitet si bartës kolektiv i së keqes. Shihet qartë se për Edi Ramën, një prej stereotipeve tradicionale të njeriut të çrregullt në Tiranë është tiranasi autokton i cili është dembel, pijanec, i prirur për të ngritur krye kundër autoritetit shtetëror etj. Imitimi Individi sillet si përfaqësues i grupit. Kjo mënyrë të foluri e Ramës ngjan me atë të kolonialistëve të bardhë evropianë për banorët vendas të kolonive në Afrikë dikur. Për Edi Ramën tiranasi është “the native”, siç thotë Faik Konica se i quanin dikur disa të ardhur nga Jugu tiranasit autoktonë. Konica shkruan:
«Mbeta i ngrirë nga habia kur dëgjova një ditë në Tiranë një njeri që të më thotë inglisht duke folur për tiranasit “the natives” dhe ai vetë duke qenë shqiptar». (Faik Konica: «Vepra», «Naim Frashëri», Tiranë 1993, f. 254)
Më tutje Konica shton: «Një afrikani, një aziatiku, inglizi nuk i thotë kurrë vendës i aksh pjese të Azisë ose të Afrikës, me përbuzjen e një dominatori, të një mizori, i thotë vetëm ‘native». (po atje: f. 254)
Edi Rama është paraqitur në emisionin “Portokalli” (një emision në një televizion pro Ramës si Top Channel), duke i thënë (personazhi që luan Ramën) një personazhi tjetër që luante një shqiptar verior: “O malok, pështyva këtu, u tha pështyma dhe nuk ke ardhur, ta bëra hyrjen në Tiranë me vizë Shengen!”
Derisa Edi Rama përshkruhet kështu në një televizion pro tij, atëherë është e qartë se këto janë shprehjet e tij të zakonshme, për të cilat atij nuk i bëhet vonë se bëhen publike, madje këtë e sheh si një mënyrë për të fituar pikë tek një kategori e caktuar e njerëzve në Shqipëri.
65) Të dy morën një parti të majtë dhe e bënë instrument politik të biznesit të madh, duke u kamufluar pas retorikës socialiste.
66) Të dy e quajnë veten socialistë, duke mos pasur në fakt asnjë lidhje me socializmin.
67) Të dy pëlqejnë të korruptojnë diplomatët e huaj, për të siguruar mbështetjen e tyre dhe pasi e kanë bërë këtë gjë, sillen me njëfarë shpërfilljeje me ta, gjë për të cilën Rama qortohej para disa ditësh në një editorial të «Gazeta Shqiptare».
68) Ramës, ashtu si Hitlerit i pëlqen që të bëjë propagandë me “plagët e luftës” për të fituar kapital politik. Por, derisa Hitleri përdorte për këtë gjë plagët reale që kishte marrë kur kishte qenë ushtar në Luftën e Parë Botërore, Rama përdor për këtë qëllim plagët që supozohet se ka marrë nga Berisha, siç bëri kur vitin e kaluar nxori lajmin në media se kishte ikur në Austri për të kuruar hundën që i ishte dëmtuar pasi e kishin goditur me levë njerëzit e Berishës në vitin 1997. Por, deri në vitin 2006 Rama na kishte thënë se e kishin goditur me levë në kokë dhe jo në pjesën e parme të fytyrës dhe hunda nuk duket e dëmtuar as në fotografitë që u botuan atëherë në shtypin e majtë dhe që iu shpërndanë ambasadave të huaja në Tiranë. Nëse i ishte dëmtuar dhe hunda pse priti 9 vjet Rama për ta kuruar, kur nuk i mungonin paratë? Por sesi është puna e hundës këtë do ta tregoj më tutje.
69) Rama, ashtu si Hitleri për të kapërcyer problemet e veta psikopatologjike ka përdorur narkotikët për të pasur në njëfarë mënyre mendjen e vet nën kontroll. Duke qenë përdorues kokaine me thithje nga hunda, Ramës, ashtu si gjithë atyre që e bëjnë këtë, iu brejt kocka e hundës dhe prandaj shkoi në Vjenë t’i vejë kockës së hundës një veshje speciale prej platini që e përdorin narkomanët e pasur. Kjo është e vërteta e rregullimit të hundës së Ramës në Austri vitin e kaluar.
70) Rama, ashtu si Hitleri, u tentua që të eliminohet fizikisht nga disa bashkëpunëtorë të vet të afërt, që e shihnin atë si një rrezik në karrierën e tyre politike. Në rastin e Ramës e tillë është goditja që iu bë me levë në fillim të vitit 1997, gjë për të cilën ai akuzoi njerëzit e Berishës, të cilët e kishin goditur sipas tij për shkak të luftës politike që ai i bënte në shtyp Berishës, dhe e përdori këtë incident për t’u larguar nga Shqipëria për në Paris. Por, në rast se do të kishte qenë kështu siç thotë Rama, atëherë njerëzit e Berishës do të kishin goditur me levë vartësin e sotëm të Ramës Ben Blushin, apo mikun e atëhershëm të Ramës Fatos Lubonjën, apo Frrok Çupin që ishin duke bërë në shtyp shumë më tepër se Rama kundër Berishës. Dhe në rast se Ramën do ta kishin goditur vërtet njerëzit e Berishës, pse nuk kthye Rama në Shqipëri pasi Berisha u largua nga pushteti pas zgjedhjeve të qershorit 1997 dhe në pushtet erdhën miqtë e Ramës? Pse nuk shpejtoi që të kthehej Rama, kur duket se ai ishte shumë i etur për t’ i hyrë politikës? Kuptohet, ai nuk u kthye se ndihej i kërcënuar nga miqtë e vet dhe e dinte se kishin qenë ata që e kishin goditur, pasi e shihnin si një rrezik serioz për ambiciet e tyre politike, duke qenë se i dinin mirë qarqet e fuqishme të huaja që mbështesnin Ramën. Rama u kthye vetëm një vit pas ardhjes së socialistëve në pushtet dhe kur protektorët e tij të huaj i dhanë garanci se nuk do të hante ndonjë levë, apo ndonjë gjë më të keqe kokës, jo nga Berisha por nga aty që u zinte rrugën e karrierës politike tek e majta.
71) Të dy vijnë nga minoranca që janë refraktare ndaj kombit. Hitleri ishte katolik austriak dhe i përkiste një bashkësie, asaj katolike, që e shihte me dyshim idenë e kombit gjerman, pasi këtu shihte trukun për dominimin e protestantëve dhe posaçërisht të prusianëve. Rama i përket zyrtarisht minorancës ortodokse vllahe dhe incognito asaj hebreje, që e shohin kombin shqiptar me dyshim si një entitet që po të jetë kompakt ato nuk do të mund ta sundojnë. Mbetet ende të zbulohet se deri ku influencoi tek Hitleri kur e futi Gjermaninë në një luftë shkatërrimtare, armiqësia subkoshiente e katolikut austriak ndaj të ashtuquajturit komb gjerman që shihej si truk prusian. Por në rastin e Ramës kemi të bëjmë jo vetëm me një ndjenjë të nënvetëdijshme urrejtje ndaj kombit shqiptar, por krejt të vetëdijshme. Rama është misionar i atyre qarqeve që kërkojnë ta shkatërrojnë kombin shqiptar, duke e futur atë në luftë civile.
72) Të dy kur fituan pushtet bënë gjithçka për të zhdukur nga arkivat dokumentet që tregonin të dhëna të papëlqyeshme për ta për origjinën e tyre etnike.
73) Kur Hitleri u bë kancelar i Gjermanisë, ai e shkatërroi shtëpinë e familjes së babait të vet, duke e shndërruar fshatin ku ishte ajo në poligon për qitje artilerie, me sa duket duke dashur të zhdukë shenja që ai i quante komprometuese për origjinën e të parëve të vet. Edhe Rama, për arsye të ngjashme bëri që të shkatërrohet shtëpia e familjes së vet në Durrës, kur kishte mundësi që ta restauronte, dhe këtë e bëri pasi atje kishte shenja që tregonin se kishte shërbyer si sinagogë private.
74) Të dy kanë shfaqur prirje sadomazokiste, duke pasur Hitleri atë që mund të konsiderohet si kompleksi i «Valhallës», duke qenë Valhalla në mitologjinë gjermane celebrimi final i madhështisë gjermane, në betejën ku të gjithë heronjtë vdisnin dhe bota shkatërrohej e mbytur në gjak dhe flakë. Tek Hitleri kombinoheshin njeriu i obseduar nga mitologjia teutone, që sipas modelit të “Valhalla”, tek tragjedia finale e shkatërrimit dhe zhdukjes të popullit gjerman, shikonte kuintesencën e celebrimit të heroizmit gjermanik, me piktorin e dështuar ekstravagant, që në këtë ndodhi shikonte përmbushjen e plotë të sensit të vet artistik dhe arritjen e vet më të madhe artistike. Kombinimi i këtyre me një personalitet të çekuilibruar, që e shikonte katastrofën si sodisfaksionin suprem sadomazokist, e bënin atë një përbindësh të shkatërrimit. Tek Edi Rama kompleksi i «Valhallës» ekziston vetëm në aspektin e dytë, atë të sadisfaksionit sadist që vjen nga shkatërrimi.
75) Rama është zgjedhur nga puppet master (kukullkomanduesit e vet) për të njëjtat motive si Hitleri, të cilin elita gjermane e zgjodhi, duke e njohur tipin e tij, në mënyrë që kur ai të qe larguar nga pushteti pasi të kishte bërë krime të tmerrshme, elita gjermane të shfajësohej duke thënë: Epo ai ishte një piktor i çekuilibruar që i ra në dorë pushteti.
Eksperimenti “Hitler“ po përsëritet në Shqipëri me vënien e Edi Ramës në krye të Partisë Socialiste. Në të njëjtën mënyrë kalkulojnë që të shfajësohen nesër ata që e mbështesin Edi Ramën sot. Edi Rama, në një sens të sigurt të ngjan me kolegun e vet i piktor dhe politikan, Hitlerin, duke qenë se ka po ato shije ekstravagante prej piktori, po atë çekuilibrim psikik, po atë sens aventurizmi. Ato qarqe ndërkombëtare që janë të interesuara për ta zhdukur Shqipërinë duke e shndërruar në një “Valhalla” të shkatërrimit dhe dhunës, e gjetën Edi Ramës si të përshtatshëm për ta drejtuar këtë proces, si një “zombi“ i Hitlerit. Dhe që nga rënia e Hitlerit asnjë vend nuk e ka bërë këtë eksperiment fatal, që të ngrejë në krye të politikës një piktor të çekuilibruar. Këtë po e bën vetëm Shqipëria nën imponimin e të tjerëve.
76) Rama, ashtu si Hitleri ka tendencën të përdorë «djegien e Reichstag» për të justifikuar dhunën politike. Rama bëri një provë për këtë gjë para zgjedhjeve të fundit vendore, me shpërthimin me tritol në një restorant ku kishte darkuar dhe akuzoi kundërshtarët e vet politikë. Kur Rama të jetë kryeministër me siguri që do ta zbatojë këtë skenar në stil të gjerë për të bërë represion mbi opozitën dhe për ta bërë atë të pafuqishme, në mënyrë që të rrijë gjatë në pushtet.
77) Rama, ashtu si Hitleri ka ambicien e të qenit lider botëror, duke u paraqitur shqiptarëve tituj të paguar të llojit «kryetari i bashkisë më i mirë i botës», kur sot këto tituj janë bërë qesharakë dhe jepen nga spekulantë të huaj që çdo shqiptari po të paguajë mund të hyjë në një listë të më të mirëve të botës në një fushë të caktuar.
78) Të dy kanë spekuluar publikisht dhe me shkrim sikur kanë qenë ithtarë dhe në rrethin e afërt të intelektualëve të njohur për vendin e tyre në regjimin e kaluar si jokonformistë, Hitleri të Dietrich Eckart, ndërsa Edi Rama të Petro Zhejit, por pa mundur të sigurojë asnjë pohim publik nga ky i fundit për këtë pretendim.
79) Edi Rama, ashtu si Hitleri parapëlqen të jetojë jashtë qytetit për të cilin mburret se e ka ndryshuar, duke e bërë shumë më të bukur se ç’ishte. Derisa Hitlerit i pëlqente të jetonte më shumë në vilën e vet në Berghof (Berchetssgaden), Edi Rama jeton në Pezë, jashtë Tiranës.
80) Kur Hitleri u bë politikan i fuqishëm, pati biznesmenë që për servilizëm hiqeshin sikur donin të kishin me çdo çmim piktura prej tij dhe thuhet se kanë arritur t’i siguronin. Kur Edi Rama vitin e kalaur hapi ekspozitën me piktura «Hartat e mendjes» (prova më e mirë e mendjes së tij të çekuilibruar) ne pamë në televizor biznesmenë servilë të Edi Ramës, që kanë përfituar nga ai leje ndërtimi dhe tenderë abuzive, që bënin kritikun e arit duke shpjeguar para kamerave ato lëmshe ngjyrash dhe vijash absurde.
81) Edi Rama, ashtu si Hitleri kishte një të dashur me emrin Eva, një gjermane të cilën e solli me vete në Shqipëri, dhe që u largua prej tij e tmerruar, duke pasur ndoshta fat që nuk pësoi fatin e Eva Braunit.
82) Rama është në prag të moshës që kishte Hitleri kur u bë diktator. Rama është 43 vjeç, një vit më i vogël se ç’ishte Hitleri kur u bë kryeministër dhe dy vjet më i vogël se ç’ishte Hitleri kur u bë diktator si fyhrer (kryeministër dhe President njëkohësisht)
83) Hitleri e futi Gjermaninë në një luftë botërore shkatërrimtare në moshën 50 vjeç, gjashtë vjet pasi mori pushtetin, ndërsa Edi Rama mund dhe do ta futë në një luftë civile të planifikuar shkatërrimtare, të paparë në historinë e Shqipërisë, në rast se do të marrë pushtetin qendror dhe këtë do ta bëjë pasi ta ketë keqpërdorur pushtetin në maksimum mandatin e parë.
84) Gjatë fjalimeve publike, gjestet, shprehja e fytyrës dhe toni i zërit të Edi Ramës janë saktësisht ato të Hitlerit, aq sa të duket se Edi Rama ka videoregjistrime me fjalimet e Hitlerit dhe i studion ato. Njerëz që e kanë njohur Edi Ramën në moshë të re thonë se ai që i vogël qe shumë i apasionuar pas dramës së Brecht «Arturo Ui» dhe se nuk linte shfaqje të saj pa ndjekur kur e vuri në skenë Teatri Popullor i Tiranës, madje shpesh shkonte dhe në rrethe kur ata e shfaqnin këtë dramë.
85) Edi Rama, ashtu si Hitleri humbet kontrollin gjatë fjalimeve të tij, siç i ndodhi në fjalimin e tij në mitingun në Sheshin «Skënderbej» në vitin 2000, kur ulërinte «Ooooooooo doooooooooktoooooooor!», apo në mbledhjet e Këshillit bashkiak kur përplaste dy duart e mbledhura grusht mbi podium, saktësisht si Hitleri.
86) Ashtu si Hitleri që merrte mësime nga një aktor miku i tij për qëndrimin dhe gjestet në publik, edhe Edi Rama thuhet se merrte mësime nga një aktor amerikan që i ka takuar të luajë dhe rolin e Hitlerit.
87) Ashtu si Hitleri, Rama i përdor biznesmenët e mëdhenj si propagandistë të tij publikë, gjë që e pamë para pak ditësh ta bënte Koço Kokëdhima në emisionin «Opinion» në Tv Klan, kur e bëri ta ketë zili Eduar Shalësi me himnet që i bëri modelit «Rama».
88) Rama, ashtu si Hitleri ka në rrethin e vet një femër me emrin Mimi; derisa Hitleri kishte Mimi Reiter, Rama ka Mimi Kodheli, duke e lançuar Rama këtë Mimin tjetër në një karrierë politike të madhe.
89) Të dy pretendonin se i dizenjonin vetë veshjet e tyre, por Rama e bënë këtë për të kamufluar faktin se veshjet e panumërta që ndërron janë porosi firmato tek stilistët më të shtrenjtë të huaj.
90) Të dy kanë menduar të bëjnë vetëvrasje pas një dështimi të madh politik, Hitleri pas dështimit të puçit në Mynih, në 1923, ndërsa Rama në Paris pasi nuk e thirrën të kthehet pas ardhjes në pushtet të PS në 1997.
91) Të dy i dizenjonin vetë skenat ku zhvilloheshin tubimet e tyre politike.
92) Të dy u përpoqën të krijojnë në SHBA një lob pro tyre, që përbëhej nga njerëz të cilët, në analizë të fundit, punonin kundër interesave të SHBA.
93) Hitleri shtihej sikur nuk ishte i interesuar për luksin dhe se vazhdonte të bënte një jetë modeste edhe pasi fitoi pushtet, por në realitet bënte një jetë shumë luksoze, dhe në të njëjtën mënyrë sillet edhe Rama.
94) Të dy përdorën për qëllime politike një projekt urban kthimi në identitet në kryeqytetet respektive, Berlin dhe Tiranë; Hitleri të rikthimit në traditën arkitektonike gjermane që sipas tij qe shpërfillur nga hebrejtë, ndërsa Rama restaurimin e qendrës së Tiranës, e cila ironikisht ishte ndërtuar nga një regjim fashist (Italia e Musolinit) me funksion politik.
95) Hitleri me politikën e vet të çmendur i bëri dhuratë qendrës së Berlinit gropa gjigande të shkaktuara nga bombardimet, ndërsa Rama me çmendurinë e vet deshi të ruante në qendër të Tiranës gropën e Hajdin Sejdisë, që ia bëri dhuratë kryeqytetit ish-kryeministri i partisë së vet Ylli Bufi.
96) Rama, ashtu si Hitleri, nuk kishte punuar kurrë realisht në jetën e vet, e megjithatë, po ashtu si Hitleri, kur erdhi në pushtet i pëlqente të paraqitej si njeriu i punës, njeriu që punon.
97) Rama, ashtu si Hitleri, merrte mediatikisht frytet e punës së të tjerëve, duke marrë Rama meritat e prishjes së kioskave në Tiranë dhe të prishjes së ndërtimeve pa leje në Lanë, kur këto merita i takonin policisë ndërtimore që varej nga qeveria dhe kryeministrave Majko dhe Meta.
98) Në Gjermaninë e Hitlerit të pasurit u bënë më të pasur dhe të varfrit u bënë më të varfër dhe po kështu ndodhi dhe në Tiranën e Ramës, ku të pasurit blejnë shumë apartamente dhe dyqane, ndërsa të varfrit nuk mund të ëndërrojnë të blejnë një apartament të ri me çmimet stratosferike të ardhura nga korrupsioni i kryebashkiakut të botës.
99) Hitleri, emri i të cilit «Adolf» kishte kuptimin «ujk fisnik», i pëlqente ujqërit dhe rezidencat e veta të kishin emrin e ujkut. Rama gjithashtu i pëlqen ujqërit, gjë që duket edhe në ekspozitën e vet të fundit me piktura «Hartat e trurit» (2006), ku duken ujq që ulërijnë në hënë dhe kur ishte i dehur në prani të miqve të vet, gjëja që i jepte dhe i jep më shumë kënaqësi është imitimi i ulërimës së ujkut.
100) Rama, ashtu si Hitleri, është shumë i fiksuar pas astrologjisë dhe influencës së supozuar të yjeve në karrierën e vet politike.
101) Hitleri, kur u bë politikan, e përdorte talentin e vet mediokër në pikturë për të bërë gravura ku i paraqiste kundërshtarët e vet politikë si djaj dhe përbindësha, gjë të cilën Rama e ka vërë publikisht në rrugët e Tiranës, kur e vizatoi portretin e Fatos Lubonjës si djall me brirë në fasadat prej teneqeje që rrethojnë kantieret e ndërtimit në Tiranë.
 

SystemA

V.I.P
Anëtar
Sep 14, 2010
Postime
60,477
Pikët
113
Përgjigje e: Kush eshte edi rama

Edi Rama eshte cun Tirone dhe jo MALOK kafshe qe Shqiperine e shet!
kaq.
Kurseini kohen e humbur.
 

ediplus

Anëtar i ri
Anëtar
Sep 23, 2010
Postime
134
Pikët
0
Vendndodhja
Me kembe ne toke
Përgjigje e: Kush eshte edi rama

Pastaj shikoni c'fare komentesh ka kje tema, ka lene gruan, nuk sjell mire me maman etj etj. C'pune kan njerzit se c'fare bejn politikanet me jeten e tyre private? Nje politikan vlersohet nga rezultatet dhe jo divorcet apo te palluarat majtas djathtas.
Si c'pune kane njerzit!!!??? Ne nje firme private te kerkosh pune dhe te shikojne biografine se car njeriu je, jo me ketyre qe duhet tju lesh ne dore fatet e kombit... .
Kjo na ka lene mbrapa ne.
 

Mandi

ஜ۩۞۩ஜ
Staff member
Anëtar
Feb 8, 2009
Postime
12,372
Pikët
113
Vendndodhja
Përgjigje e: Kush eshte edi rama

Se kuptoj qe ne shumicen e rasteve dalim jasht temes dhe flasim per Saliun...do hapim dhe nje teme per Saliun sepse une sjam as me njerin as me tjetrin...por te pakten te flasim realitetin dhe mos tja fusim kot,

Edi Rama eshte cun Tirone dhe jo MALOK kafshe qe Shqiperine e shet!
kaq.
Kurseini kohen e humbur.
Ka toca kuklle sa te dush dhe Tirona nuk eshte qytet i perkryer, njerzit duhet te shofin c`lloj njeriu negative eshte, te postimi i Beaute jan te gjithe te verteta dhe eshte e gjithe biografia e Edi rames nqs ju sdoni ti lexoni eshte gje tjeter ..!
 
Top