• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Kush ju gatuan dhe çfarë keni ngrënë sot për dreke/darkë?

Status
Temë e mbyllur.

Sivi

Anëtar i ri
Anëtar
Mar 3, 2010
Postime
1
Pikët
0
Vendndodhja
Moon
tortelini per dreke & sdi te gatuaj ndaj sja kam iden recetave :D
 

utopia

Anëtar i ri
Anëtar
Feb 5, 2010
Postime
610
Pikët
0
Përgjigje e: Kush ju gatuan dhe cfare hengret sot per dreke/darke?

Mami gatuan gjithmon ... sot Tave me patate per drek :D
 

Beaute

V.I.P
Anëtar
Jan 8, 2010
Postime
18,290
Pikët
83
Vendndodhja
Dans ton cœur mon amour
Përgjigje e: Kush ju gatuan dhe cfare hengret sot per dreke/darke?

Tashi mase jo te gjithe e kan mendjen te ushqimi por une po.

Une desha tju pysja:
-Kush ju gatuan?
-Nqs gatuani vet ju rinia qe jetoni vetem na shkruni noi rrecete?
-Cfare hengret per sot.. (drek/dark dmth)
ahahhahahhaaahahahah sa i madh je lol ca hyrje fanastike :D

Un gatuaj vet se skom skam aq te ardhura t'paguaj njeri kshu sot gatova tave me mish qingji perfitova qe punoja deri ne drek ;)

Tavë me mish qengji dhe perime
ather :
1.... 1/2 kg mish qengji nga brinjët,
2.....2 kg domate,
3.....1/2 kg speca, 1/2 kg bamje,
4.....vaj ulliri ose gjalpë, kripë, vegetë, piper, fletë dafine, 1 tubë majdanoz.

Kyçet furra në 250º Celsius. Në tavë dheu ose tepsi të përshtatshme, vendoset mishi i prerë në copa. Bamjet fërgohen në vaj gjersa të zbuten pak. Specat pastrohen nga farat dhe priten në copa. Domatet priten në copa të vogla. Hidhen kripë, piper dhe të gjitha pasi përzihen mirë, hidhen mbi masën e mishit. Ulet temperatura në 200 ºC dhe ena futet në furrë të nxehtë për 30 minuta, pastaj largohet nga furra për t’i hedhur yndyrën. Në furrë me temperaturë 180 ºC vazhdon pjekja e ngadalshme, gjersa të shtirret lëngu por jo i tëri dhe të jetë zbutur mishi.

Bonne apettit :)
 

prosperpine

Anëtar i ri
Anëtar
Mar 1, 2010
Postime
24
Pikët
0
Vendndodhja
inside.my.head
Përgjigje e: Kush ju gatuan dhe cfare hengret sot per dreke/darke?

une gatuaj vete, por di te bej vetem fasule, pilaf, makarona e gjelle me patate.
jam nga ata qe djegin edhe vezen e zier :(

dreke nuk kam ngrene akoma se eshte heret, por me siguri do te dal ta blej si zakonisht.
 

SubZ

A Legend Never Dies
Anëtar
Aug 8, 2010
Postime
739
Pikët
0
Vendndodhja
Underground
Përgjigje e: Kush ju gatuan dhe cfare hengret sot per dreke/darke?

Une sot e kam bere si Italianet, Primo Piatto, Secondo Piatto, Terzo Piatto :p

Pjata pare: Supe me perime, krep i mbushur me djathe permaxhan.

Pjata dyte: Sicilian Arancini, behet me bolognese, salce, bizele, dhe me djathe fshati.

Pjata trete: Spaghetti, pana proshut, me kunguje te pjekur dhe kerpudha.

P.s Kush ka qene ne Itali e di mire sesi jane. :) Kjo ishte nje dreke nga shefja Taljone, ishim si staf te punes. Ohhhh sa me ka shijuar, apo nuk eshte sexy shefja, O Zot, o Zot! :D
 

Beaute

V.I.P
Anëtar
Jan 8, 2010
Postime
18,290
Pikët
83
Vendndodhja
Dans ton cœur mon amour
Përgjigje e: Kush ju gatuan dhe cfare hengret sot per dreke/darke?

Une sot e kam bere si Italianet, Primo Piatto, Secondo Piatto, Terzo Piatto :p

Pjata pare: Supe me perime, krep i mbushur me djathe permaxhan.

Pjata dyte: Sicilian Arancini, behet me bolognese, salce, bizele, dhe me djathe fshati.

Pjata trete: Spaghetti, pana proshut, me kunguje te pjekur dhe kerpudha.

P.s Kush ka qene ne Itali e di mire sesi jane. :) Kjo ishte nje dreke nga shefja Taljone, ishim si staf te punes. Ohhhh sa me ka shijuar, apo nuk eshte sexy shefja, O Zot, o Zot! :D
Dhe pastaj thu dalin llafet kot per shefen lol pastaj 3her ndit Makarona paske ngren ? hahahahhahahhahha
 

SubZ

A Legend Never Dies
Anëtar
Aug 8, 2010
Postime
739
Pikët
0
Vendndodhja
Underground
Përgjigje e: Kush ju gatuan dhe cfare hengret sot per dreke/darke?

Ku i shikon tre here makarona ti moj? Supe me perime, nuk eshte e thene te behet me makarona te vogla, behet dhe me oriz. Pastaj Sicilian Arancini jane ca si te mbushura, behen dhe me salcra etj, se nuk e di receten. Pastaj makaronat, me pana proshut, kerpudha, kunguj. Gjithe ato gjera, dhe si embelsir kishim trlece, qe e shoqeronim me vere te bardhe. Mjere ne Shqipetaret, e pinim si uje, te shikoje Italianet gjithe sharm, cerek gote, ndersa keta tipat ne pune, e mbushnin gati duke u derdhur.

P.s Nuk isha vetem tek shefja, si staf pune. Se ka dhe nje Restorant ketu ne Shqiperi. Nuk po e nxjerr emrin per efekt reklame :p

P.s1 Tani ku ka ze, nuk eshte pa gje. Une po them s'kam gje, do genjeja nese do thoja te kunderten. Po te ishte e vertet s'do ta mohoja, do ta pohoja me kenaqesi. Gjithe ajo femer, quhet krenari nese ke dicka intime, si mund te mos ta pranoje une :D
 

Beaute

V.I.P
Anëtar
Jan 8, 2010
Postime
18,290
Pikët
83
Vendndodhja
Dans ton cœur mon amour
Përgjigje e: Kush ju gatuan dhe cfare hengret sot per dreke/darke?

u befsh lemsh pra :D me gjith shefe ahahahhaaha te kshilloj t'hapesh cik guzhinen Franceze ka gjera interesante dhe sidomos per njeres beqare e skan shum koh per gatime lol
 

SubZ

A Legend Never Dies
Anëtar
Aug 8, 2010
Postime
739
Pikët
0
Vendndodhja
Underground
Përgjigje e: Kush ju gatuan dhe cfare hengret sot per dreke/darke?

E njoh shume mire ;)

Shefja eshte gjithe ajo femer moj. 37 vjece, sikur te jete 22 vjece.
 

Beaute

V.I.P
Anëtar
Jan 8, 2010
Postime
18,290
Pikët
83
Vendndodhja
Dans ton cœur mon amour
Përgjigje e: Kush ju gatuan dhe cfare hengret sot per dreke/darke?

***mduket se do vem te*** koshi i plehrave*** ndaj po hyj n'Tem di tgatuaj tpakten? :D
 

SubZ

A Legend Never Dies
Anëtar
Aug 8, 2010
Postime
739
Pikët
0
Vendndodhja
Underground
Përgjigje e: Kush ju gatuan dhe cfare hengret sot per dreke/darke?

***mduket se do vem te*** koshi i plehrave*** ndaj po hyj n'Tem di tgatuaj tpakten? :D
Per ca kohe, kur kam qene me studime, isha i detyruar te jetoja vetem. Ja po jap une nje specialitet Francez, nga Nord - Le Paise.

Lulelaker krem me salmon te tymosur dhe havjar.

400 gr lulelakër (te ziere)
30 cl krem qumeshti
15 gr pluhur xhelatine
60 gr salmon i tymosur (i ferguar me veze)
kripe, piper te zi, koper.

Pergatitja:

Duke e lene te ngrohet ne zjarre kremi qumeshtit e perzien duke hedhur dhe pluhurin e xhelatines, duke pare qe po mpikset (trashet) hidhni dhe pak krem qumeshti, pastaj kur e shikon qe ka marre valen e pare hidhni dhe lakren e zjere. Pastaj do marresh nje gote qumesht te nxehte dhe do t'ia hedhesh ne tenxhere. Do ta heqesh nga zjarri dhe do ta lesh per dy ore perjashta. Pasi kemi mbaruar me salmonin e tymosur, fillojm dhe e dekorojm pjaten dhe me disa veze te zjera rreth e rrotull. Siper saj hedhim dhe koper, per ti dhene shije dhe sy pjates.

P.s Pjata per sherbim :p
 

Just myself

Anëtar i ri
Anëtar
Sep 15, 2009
Postime
934
Pikët
0
Vendndodhja
Ne hapat e jetes ...
Përgjigje e: Kush ju gatuan dhe cfare hengret sot per dreke/darke?

Ne te shumten e rasteve gatuan mami,nuk me angazhon shume mua sidomos kur jam ne shkolle dhe nuk kam mjaftueshem kohe te lire ...

Gjithsesi gatimi me pelqen dhe sa here kam kohe mundohem te sajoj dicka :)! Sa per sot hengra nje pizze,dicka leggero sepse edhe uri nuk kam shume ...
 

Mikela

Anëtar i ri
Anëtar
Mar 4, 2009
Postime
333
Pikët
0
Vendndodhja
U.S.A
Përgjigje e: Kush ju gatuan dhe cfare hengret sot per dreke/darke?

mami ofcourssssss po sot na beri qofte mmmmmmmm jamyyyyyyyyyyyyyyyy kush do se po haj una:p:p
 

borana

Anëtar i ri
Anëtar
Feb 9, 2009
Postime
78
Pikët
0
Vendndodhja
U.S.A
Re: Kush ju gatuan dhe cfare hengret sot per dreke/darke?

skam ngrene gje. :(
 

iva11

Anëtar i ri
Anëtar
Feb 7, 2010
Postime
17
Pikët
0
Përgjigje e: Kush ju gatuan dhe cfare hengret sot per dreke/darke?

te na rroje mami se mua sma pret fare...sot hengra pilaf me pule eeeeeeeeee....
 

Mikela

Anëtar i ri
Anëtar
Mar 4, 2009
Postime
333
Pikët
0
Vendndodhja
U.S.A
Përgjigje e: Kush ju gatuan dhe cfare hengret sot per dreke/darke?

akoma skam ngren drek po mami gatuan cdo hera
 
Status
Temë e mbyllur.
Top