• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Kush shkakton dhimbje të disa kyçeve njëkohësisht?

PuffetiNa

V.I.P
Anëtar
Apr 28, 2010
Postime
14,102
Pikët
113

Shkaqet më të rëndësishme të dhimbjes së kyçeve mund të jenë proceset e degradimit kërcor-kockor, mahisja jomikrobike dhe sëmundjet e indeve në afërsi të kyçeve. Përsa i përket degradimit kockor-kërcor ai është një çekuilibrim metabolik që normalisht fillon rreth dekadës së tretë ose më vonë, por nuk përjashtohet as në moshat e reja. Këtu luan rol ushqimi, dieta, veprimtaria fizike, mjedisi, ilaçet, kimikatet, abuzimi me alkoolin, duhanin etj. Ritmi degradues varion në vartësi të çrregullimeve në ekuilibrin ujoro-mineral si pasojë e veprimit të faktorëve të brendshëm dhe të jashtëm, në përthithjen dhe formimin e kombinacioneve të nevojshme. Sistemi i gjëndrave me derdhje të brendshme, vitaminat dhe trashëgimia kanë ndikim të pazëvendësueshëm në shpejtimin dhe ngadalësimin e procesit të degradimit dhe përtëritjes së indeve të organizmit të njeriut. Individët kanë në organizmin e tyre të veçantat krahas prirjeve të përbashkëta, të cilat janë përmirësuar përmes përzgjedhjes dhe eliminimit gjatë procesit të evolucionit. Përveç gërryerjes, në kërcin e kyçeve mund të ketë gumgime të vogla që provokojnë dhimbje dhe vështirësi lëvizjeje. Këto mund të evidentohen gjatë prekjes me gishtat e dorës ose gjatë filmimit me rreze X të kyçeve dhe të kockave. Prania e lëngut të shtuar lubrifikues të kyçeve nuk përjashtohet. Keqfurnizimi i indeve, i kockës dhe i kërcës me gjak ose me përbërës të tij mund të jetë manifestim i sëmundjes së ceflosjes së damarëve (arterosklerozës) ose defekteve në rruazat e gjakut (si talasemia etj.). Mahisja jomikrobike e kyçeve mund të shkaktohet nga bashkimi i qelizave të dëmtuara dhe lëshimi i përbërësve të tyre në hapësirën ndërkërcore të kyçit përkatës. Procesi i autoagresionit imunologjik mund të shtrijë dëmtimin jo vetëm në një, por në disa kyçe. Sëmundje të tilla si artriti rheumatoid, sëmundja e ujkut(lupusi eritematos), podagra dhe pseudopodagra mund të shoqërohen me ënjtje, skuqje, nxehtësi lokale, lëndim dhe vështirësi të lëvizjes së segmenteve kufizues të kyçit të prekur. Dhimbja e kyçeve mund të lidhet edhe me sëmundje të indeve rrethues ose fqinje si ato të lëkurës, të dejve, të muskujve etj.
 
Top