• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Ky Pis

Pjer Thomas

V.I.P
Anëtar
Dec 18, 2014
Postime
2,562
Pikët
83
Përgjigje e: Ky Pis

Fjala pis mendoj se eshte huazuar nga turqishtja .

Si pershembull :

çoban
tenxhere
kofë
sofra
patlixhan
pis
milet
hamam
amanet
muhabet
muhalif
asgan
faj
komshi
sheqer
bardak
çaj
syrgjyn
tapi-a
mahallë
qeshme
dallavere
topall
tollovi
kallaballëk
çesme
çerek
çelik
çatall
çakmak
kete gabim kane bere edhe disa nga gjuhetaret tane qe te/nga izolimi qe kishin, e duke mos pare me shume se hunda e tyre, shume nga keto fjale qe gjinden edhe ne vendet e perendimit e te lindjes, fjale qe rrjedhin nga etruskishtja, ia veshin turqishtes, nderkoh qe vete turqishtja eshte nje gjuhe e re dhe mikse.
 
Top