• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Labëria dhe emërtimet e nën-krahinave

crux

Light is easy to love, show me your darkness
Anëtar
Jan 27, 2011
Postime
18,821
Pikët
113
Kur kemi qene te vegjel duhet qe kur permendnim emrat e udheheqesve komuniste ti vendosnim nje xhaxhi perpara emrit. Po kalamajte jane per te nxjerre syte sic thote ajo shprehja. Sepse ne nje rast ne nuk thoshim xhaxhi por teta Rita. Prinderit qeshnin ne ze dhe na thoshin shshshsht.
Teta Rita qe pret shirita thoshim neve :ROFLMAO:
Kudo ku inaugurohej ndonje gje Teta Riten dergonte partia.
 

King Bardhyl

V.I.P
Anëtar
Mar 24, 2015
Postime
18,019
Pikët
113
Ne fakt ajo e njohura ime vllehe deklarohet greke tani. Pas dy dekadave e takova para disa viteve ne Athine lol. Me tha se ishte greke puro. Uaaaa, c'ne i thashe qe je greke ti!!!! Kur te kam njohur une nuk dije asnje fjale greqisht. Ti je vllehe, jo greke. Ishte e kot te kembengulja, ajo ndjehej greke. Nuk ka kembe greku ne fshatrat e cobaneve lol.
Kemi pasur nje komandant gjujtesi te madh detar ne Bishtin e Palles, nje Vasil Rrembeci nga Boboshtica, zotni burre. Nga na dolen cobanet e Boboshtices dhe Polenes greke? E kane 10-re muhabetin. Kur del ai Karamelaqipidhis ne TV mi sjell zorret te goja.
 

Dasius

Eftimiollog
Anëtar
Oct 7, 2010
Postime
296
Pikët
28
Vendndodhja
Tiranë
Teta Rita qe pret shirita thoshim neve :ROFLMAO:
Kudo ku inaugurohej ndonje gje Teta Riten dergonte partia.
Aftësia e brezit tuaj për të krijuar përshtypjen fillestare sikur jeni të pjekur e pastaj për të shfaqur sjellje nga më dementet është e unike në botë. Kjo kënaqësi perverse për tu zhgarravitur me idiotizma 12 vjeçarësh në një moshë të caktuar tregon o papjekuri të thellë, o rrejdhje pleqërie. Bëra shumë gabim që t'i hodha qurret. Ju ka mbetur sahati në 92-shin.
 

thirsty

V.I.P
Anëtar
Mar 15, 2011
Postime
46,015
Pikët
113
Trajtoje nen kontekstin qe nuk ka pas kontakte intenzive, jo qe ka qene 100% e izoluar. Perandoria Bizantine nuk ka perfshi territore ku kan jetu fiset me Veriore si Sllavet, Gjermaniket keshtu qe nuk ka pas kontakte per me shpernda bakterjen dhe me kriju infektime.
Po ti nga e di qe ka pas apo ska pas kontAkte “intesive”? Virusi apo bakteria nuk pyet se ku jeton apo sa kontakt ke.
Ti po thua perandoria bizantine bente tregti vetem ne tregun e brendshem dhe me mbreterite/perandorite e lindjes mesme? Pjesa tjeter e europes aq e prapambetur ka qene sa nuk dinte cishte tregtia?

perandoria bizantine zinte nje territor te madh, dhe ne anen tjeter jetonin njerez qe nuk ishin pjese te perandorise dhe per ata ne kufinj a nuk eshte me e llogjikshme te kesh kontakte me te shpeshta se ne qendren e perandorise?
sado armiq te jene, ne tregti te gjithe miq, se puna te interesi.

konakte kishte, jo vetem me veriun dhe pjesen qendrore te europes por edhe me pjesen veriore te afrikes. Keta te fundit me pjesen tjeter.

semundjet ne ate kohe nga nje grup ne tjetrin shperndaheshin me tregti ne te shumten e rasteve

Kur futej ne nje group atehere shperndahej nga tregtari te fshatari ose ndonje bleres i rendesishem, ky i fubdit takonte mbretin ose te te parin e fisit, ky i i pari fisit dergonte me te fortin te mblidhte taksa ne pjesen me te humbur te fisit, e si rezultat vdesin disa gjerman a sllav ne nje zone te humbur. Semundja ndjek disa rruge dhe nje kontakt do te perhapet.
Jo njehere qe ka pas shume kontakte me banoret jashte kufinjve te saj
 

murik

peace and love
Anëtar
Jul 28, 2015
Postime
8,816
Pikët
113
Vendndodhja
philadelphia
Nejse si zakonisht ikem nga thelbi i temes e u futem ne antropologji. Toponimet ishin arberore dhe u perkthyen ne gjuhet e pushtuesve. Kerkoni ne harta te vjetra dhe do i shikoni se sa kuptim kane ne gjuhen shqipe. Jo vetem ne Shqiperi por edhe ne Greqi e me gjere.
 

crux

Light is easy to love, show me your darkness
Anëtar
Jan 27, 2011
Postime
18,821
Pikët
113
Aftësia e brezit tuaj për të krijuar përshtypjen fillestare sikur jeni të pjekur e pastaj për të shfaqur sjellje nga më dementet është e unike në botë. Kjo kënaqësi perverse për tu zhgarravitur me idiotizma 12 vjeçarësh në një moshë të caktuar tregon o papjekuri të thellë, o rrejdhje pleqërie. Bëra shumë gabim që t'i hodha qurret. Ju ka mbetur sahati në 92-shin.
Nope, no way dementia. Te kesh dementia nuk e mban mend shokun Rita qe kur ishe femije.
Ti e gjete cfar je? Bullgar apo vlleh?
 

Hawk

V.I.P
Anëtar
Nov 24, 2014
Postime
12,775
Pikët
113
Po ti nga e di qe ka pas apo ska pas kontAkte “intesive”? Virusi apo bakteria nuk pyet se ku jeton apo sa kontakt ke.
Ti po thua perandoria bizantine bente tregti vetem ne tregun e brendshem dhe me mbreterite/perandorite e lindjes mesme? Pjesa tjeter e europes aq e prapambetur ka qene sa nuk dinte cishte tregtia?

perandoria bizantine zinte nje territor te madh, dhe ne anen tjeter jetonin njerez qe nuk ishin pjese te perandorise dhe per ata ne kufinj a nuk eshte me e llogjikshme te kesh kontakte me te shpeshta se ne qendren e perandorise?
sado armiq te jene, ne tregti te gjithe miq, se puna te interesi.

konakte kishte, jo vetem me veriun dhe pjesen qendrore te europes por edhe me pjesen veriore te afrikes. Keta te fundit me pjesen tjeter.

semundjet ne ate kohe nga nje grup ne tjetrin shperndaheshin me tregti ne te shumten e rasteve

Kur futej ne nje group atehere shperndahej nga tregtari te fshatari ose ndonje bleres i rendesishem, ky i fubdit takonte mbretin ose te te parin e fisit, ky i i pari fisit dergonte me te fortin te mblidhte taksa ne pjesen me te humbur te fisit, e si rezultat vdesin disa gjerman a sllav ne nje zone te humbur. Semundja ndjek disa rruge dhe nje kontakt do te perhapet.
Jo njehere qe ka pas shume kontakte me banoret jashte kufinjve te saj
Para 1500 viteve njerezit nuk kane qene aq dinamik sa jane sot. Networki i levizjeve normal se ka qene me intenziv nen kornizat e Perandorise qe reflekton se pse bakterija Yestinia Pestis kaploji me shume keto territore.

Nuk eshte aspak cudi se si Bizantinet humben territore nga Sllavet ne Ballkan dhe nga Arabet ne Lindje te Mesme. Pikerisht kjo gje ndodhi mbas pandemis.

 

thirsty

V.I.P
Anëtar
Mar 15, 2011
Postime
46,015
Pikët
113
Para 1500 viteve njerezit nuk kane qene aq dinamik sa jane sot. Networki i levizjeve normal se ka qene me intenziv nen kornizat e Perandorise qe reflekton se pse bakterija Yestinia Pestis kaploji me shume keto territore.

Nuk eshte aspak cudi se si Bizantinet humben territore nga Sllavet ne Ballkan dhe nga Arabet ne Lindje te Mesme. Pikerisht kjo gje ndodhi mbas pandemis.

Po pse vetem perandorine bizantine kapi bakteria? E paska pas personale domethene

Jo mik, e ke gabim.
njerezit kapin territore se jane me te forte a me te zgjuar
Jo se mikrobi e ka personal me perandorine.
Nese shba-ja humb ndaj kines ne nje lufte te ardhshme nuk eshte fal covidit
 

Hawk

V.I.P
Anëtar
Nov 24, 2014
Postime
12,775
Pikët
113
Po pse vetem perandorine bizantine kapi bakteria? E paska pas personale domethene

Jo mik, e ke gabim.
njerezit kapin territore se jane me te forte a me te zgjuar
Jo se mikrobi e ka personal me perandorine.
Nese shba-ja humb ndaj kines ne nje lufte te ardhshme nuk eshte fal covidit
Ngaqe eshte cikel, Perandorit ngjallen dhe rrezohen, popuj te ndryshem forcohen dhe per shkaqe te ndryshme komplekse rrenohen.

Edhe Liga e Akejve pesun disfat katastrofale nga Romaket, paramendo kur Akejt ishin superfuqi Meadhetare paraardhesit Latin te Romakve nuk ishin askund. Njejt si Maqedonet i munden Persianet dhe mandej e pesun nga Romaket etj etj etj.

Sllavet pan oportunizem, ngaqe u skllaveronin nga Avaret dhe ishin nen trysnin e tyne, dhe ngaqe territori i Ballkanit u zbeh ne popullat migruan.
 

thirsty

V.I.P
Anëtar
Mar 15, 2011
Postime
46,015
Pikët
113
Ngaqe eshte cikel, Perandorit ngjallen dhe rrezohen, popuj te ndryshem forcohen dhe per shkaqe te ndryshme komplekse rrenohen.

Edhe Liga e Akejve pesun disfat katastrofale nga Romaket, paramendo kur Akejt ishin superfuqi Meadhetare paraardhesit Latin te Romakve nuk ishin askund. Njejt si Maqedonet i munden Persianet dhe mandej e pesun nga Romaket etj etj etj.

Sllavet pan oportunizem, ngaqe u skllaveronin nga Avaret dhe ishin nen trysnin e tyne, dhe ngaqe territori i Ballkanit u zbeh ne popullat migruan.
Nuk eshte pandemia shkak. :)

Problemet e brendshme po
 

Solon12

Super Anëtar
Anëtar
Jun 1, 2020
Postime
307
Pikët
43
Po pse vetem perandorine bizantine kapi bakteria? E paska pas personale domethene

Jo mik, e ke gabim.
njerezit kapin territore se jane me te forte a me te zgjuar
Jo se mikrobi e ka personal me perandorine.
Nese shba-ja humb ndaj kines ne nje lufte te ardhshme nuk eshte fal covidit
Semundja u perhap me shume ne perandorine bizantine sepse Roma lindore ka qen superfuqia ekonomik e botes ne ate kohe dhe ata e kishin portat ne dete si Konstantinopoja, Napoli, Alexandria, etj. Semundja bubonik vjene nga nje bakterie qe jeton brenda pleshtat ne minj, ashtu kur njerzit bonin tregti keto pleshtat e ndukin njerzit dhe u perhap semundje. Kstu u perhap nga kina me rrugen e mendafshit deri ne evrop.

Pandemia e justinianit patjeter se u perhap ne evrope dhe ne lindje e mesme, po jo aq shume se nuk kishin aq vendet te populluar.. ne evrope nuk ishte aq i perhapur sepse pas rrenjes e perandorise perendimore shoqeria u be me fjeshte ne spanje, franca, britania, etj.
 
Top