• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Lajme/ngjarje nga "Kosova"

Gi de Masha

The untouchables ...
Anëtar
Apr 21, 2010
Postime
19,300
Pikët
113
Vendndodhja
Danimarkë
Politikë: Lajme/ngjarje nga "Kosova e re" ( 6.10.2019 - ... )

E titullova kështu, sepse në popull ndihen disa etapa nëpër të cilat ka kaluar Kosova, kështu është dëgjuar të thuhet . "Serbia e parë", " e dytë", "koha e kralit", "koha e Titos", "e viteve të 70-80", Kosova e viteve të 90-ta, "Koha e luftës", "koha e pasluftës", " e "Pavarësisë"" dhe tani po hyjmë në një etapë të re, të cilën nuk dita si ta titulloj, ndaj më erdhi në mendje ta quaja etapa "Kosova e re", me shpresë që kjo etapë të ndryshojë rrënjësisht sidomos me etapën paraprake, "etapën e pavarësisë së 2008-ës" ...

Mos pandehni se jam militant, por vetë deklarimet e tyre, se do të bëjnë ndryshime rrënjësore, që do të ndryshoj nga ajo paraprake, bën që kjo etapë të quhet kështu.

Kështu do të quhet edhe etapa që vjen pas këtyre ( që po vijnë ), nëse ndryshon vijëmësinë e kësaj.

Uroj të jetë kështu.
Uroj që kurrë më të mos përsëritet kjo etapa paraprake!
Se do të ndryshojë dicka nuk dyshohet, por se do të jetë më mirë a më keq, këtë nuk e di?!
E di se nuk do të jetë si nga etapa që sapo përfundoi!
 
Last edited:

Gi de Masha

The untouchables ...
Anëtar
Apr 21, 2010
Postime
19,300
Pikët
113
Vendndodhja
Danimarkë
Intervistë me kryetarin e LVV, i cili pritet të bëhet kryeministër i vendit.
drejtues i emisionit: Bendi Fevziu

https://www.youtube.com/watch?v=-TtGc8cEpf0
 

Gi de Masha

The untouchables ...
Anëtar
Apr 21, 2010
Postime
19,300
Pikët
113
Vendndodhja
Danimarkë
Përfundon takimi i Albin Kurtit me Isa Mustafën e Vjosa Osmanin

https://www.youtube.com/watch?v=FzK0goxVJTo
 

Gi de Masha

The untouchables ...
Anëtar
Apr 21, 2010
Postime
19,300
Pikët
113
Vendndodhja
Danimarkë
Kadri Veseli e pranon humbjen, PDK në opozitë

https://www.youtube.com/watch?v=EOPhgDSD6XU
 

Gi de Masha

The untouchables ...
Anëtar
Apr 21, 2010
Postime
19,300
Pikët
113
Vendndodhja
Danimarkë
Vjosa Osmani dhe Albin Kurti arrijnë marrëveshje: Ja se si do zgjidhen ministrat dhe Kryeministri

-10.10.2019 04:15

Albin Kurti dhe Vjosa Osmani kanë arritur marrëveshje për krijimin e qeverisë së re. Edhe pse nuk ka ende emra, dy partitë kanë arritur një marrëveshje në parim. Vjosa Osmani tha se LDK do presë rezultatin final të numërimit, dhe kryeministri do t’i takojë partisë fituese.

“Diskutuam për mundësitë e bashkëqeverisjës. Folëm në nivel parimesh, jo detajesh. Treguam vullnetin e mirë për të qeverisur së bashku. Qeveria do të reduktohet sa i përket numrin të ministrive. Do punojmë në interes të qytetarëve. Do krijojmë grupe punë dhe do presim rezultatin e votave deri në fund”, deklaroi Vjosa Osmani

Albin Kurti tha se dy partitë do të qeverisin bashkë dhe emrat e qeverisë do të bëhën publik së shpejti.

“Kosova ka humbur shumë kohë.Do I dalim zot qytetarëve. Jemi dakorduar që të kemi një dysheme prej 30% të përfaqësimit gjinor, minimialisht do kemi 30% gra minister. Do kemi shumë më pak ministri, shumë më pak zv.ministra. Do ngremë grupe për të harmonizuar programet tona. E uruam njëri tjetrin për gjithçka. Jemi pajtuar që do të qeverisim bashkë. Nuk kemi diskutuar për emrat e përveçëm të ministrave. Nuk kemi ende rezultat konkret për emrat të caktuar”, deklaroi Albin Kurti

PDK është në opozitë, kjo nuk ndryshon, tha Albin Kurti.
 
Last edited:

ZET

Cursum Perficio
Anëtar
Aug 31, 2011
Postime
11,176
Pikët
113
Intervistë me kryetarin e LVV, i cili pritet të bëhet kryeministër i vendit.
drejtues i emisionit: Bendi Fevziu

https://www.youtube.com/watch?v=-TtGc8cEpf0
Ky Fevziu e ka bere kete interviste te padegjueshme. Duket sikur eshte intervista e Fevziut per Fevziun se mezi po e degjojme Albinin te mbaroje ndonje fjali.

Vec kesaj, kujt i intereson deshira e Fevziut per te rene dakord me politiken e Beogradit? zle qe eshte vete injorant, por nuk ka pike respekti as per te intervistuarin dhe as per degjuesit.
 

SystemA

Jam me Shqiperine,dhe NISTA protiv KINA.
Anëtar
Sep 14, 2010
Postime
59,043
Pikët
113
Ky Fevziu e ka bere kete interviste te padegjueshme. Duket sikur eshte intervista e Fevziut per Fevziun se mezi po e degjojme Albinin te mbaroje ndonje fjali.

Vec kesaj, kujt i intereson deshira e Fevziut per te rene dakord me politiken e Beogradit? zle qe eshte vete injorant, por nuk ka pike respekti as per te intervistuarin dhe as per degjuesit.
.

Dialogun me serbine,do ta udheheq UNE pra Alban Kurti ne SHQIP.
Po sikur arbitri te jete kundra pikepamjeve tuaja-ky GAFORRJA ANTISHQIPTARI nr 1.
Por edhe juve mos u beni arbiter apo ne SHQIP i BIE=nuk kemi sepse tju referohemi....DEGJENERATES se fares...VASHI.

PS...akoma pa filluar PUNE Kryeministri i Dardanise,minjte dalin nga kanalet e PISTA.
 

SystemA

Jam me Shqiperine,dhe NISTA protiv KINA.
Anëtar
Sep 14, 2010
Postime
59,043
Pikët
113
Kshu kot jashte teme....ka gjet noi histori qeter ky fevZIU me partizane????
Pasiqe do HARDHUCA ne forum nuk i ze gjumi!!!!
 

TerraN

incognito
Anëtar
Jul 3, 2012
Postime
2,124
Pikët
83
Vendndodhja
ANTAHKARANA
*

Gi,
ndosha ka qenë më mirë ta quash "Epoka e re", ose "Epoka e re në Kosovë", sepse kjo që ka ndodhur në Kosovë është duke ndodhur edhe në mbarë globin, por ja që shqipot 'informohen' ndryshe nga të tjerët.

Përse ta quajmë "Epoka e re".
Sepse kemi të bëjmë me një epokë që është në perëndim e sipër dhe një epokë në lindje e sipër. LVV-ja është përfaqësuesja më e denjë e epokës që po vjen.


* * *

Ky Blend ZIU ka ftuar në intervistë Albinin me qëllim që t'ia hedhë me çdo kusht Albinit. Ta zë ngushtë, në mënyrë që të ketë "ushqim" në të ardhmen. Ka shumë zëra që thonë që kjo intervistë ka qenë një lloj kurthi si dhe një lloj lehtësimi për presidentin sërb Vuçiq dhe kompanjonët e tij Hashim Thaçi e Edi Kristaq Rama. Duket të ket qenë një skenar, mbase i ideaur nga vëllau siamez i FevZIUt, Baton Stanishiq Haxhiu. Kjo deridiku u pa mbrëmë kur FevZIU citonte nga intervista mendime të pambaruara (sepse ky me qëllim ndërhyn, në mënyrë që të mos mbarojë i tërë mendimi apo pyetja e plote) kurse Baton Stanishiqi në fjalët e Albinit 'gjeti' një 'sërë gabimesh katastrofale.'

Uroj që edhe gazetarucëve të sojit të këtillë t'iu viu fundi sikur shumë fytyrave të poshtra politike të Kosovës, të cilët mbrenda natës u shndërruan në 'borë të parvjeme'.


*
 

ana_gend

V.I.P
Anëtar
Mar 5, 2013
Postime
7,725
Pikët
113
https://www.youtube.com/watch?v=_qx_KbRtri8
Bejtja dhe Shkullaku vs shkavellave dhe rraqeve politike!!!
 

SystemA

Jam me Shqiperine,dhe NISTA protiv KINA.
Anëtar
Sep 14, 2010
Postime
59,043
Pikët
113
https://www.youtube.com/watch?v=f7bahAb0_P4

PS....po ik o LAPARAK i PISET fevZI,se je mesuar me PUTANAT qe nuk te thone...no.

Mos ju duket ky fjalori qe perdor,pakza ofendues te dashur forumiste :p
 

Gi de Masha

The untouchables ...
Anëtar
Apr 21, 2010
Postime
19,300
Pikët
113
Vendndodhja
Danimarkë
RTK - Lajmet e orës 8:00

* Albini nuk po lëshon pe, ende pa e marrë detyrën po jep signale të qarta.

 

Gi de Masha

The untouchables ...
Anëtar
Apr 21, 2010
Postime
19,300
Pikët
113
Vendndodhja
Danimarkë
Po frymohet ndryshe!

“Shengeni Ballkanik një fatkeqësi”/ Vjosa Osmani kundër Ramës: Po na injoron, e gabuar marrëveshja pa Kosovën

Vjosa Osmani ka deklaruar se krijimi i “Shengenit Ballkanik” është një fatkeqësi. Nuk i ka kursyer edhe kritikat ndaj Ramës.

“Shengeni Ballkanik një fatkeqësi”/ Vjosa Osmani kundër Ramës: Po na injoron, e gabuar marrëveshja pa KosovënVjosa Osmani13 Tetor, 2019 8:27

Kosovë- Vjosa Osmani, kandidatja për kryeministre e Lidhjes Demokratike të Kosovës, ka reaguar në lidhje me idenë e krijimit të “Shengenit Ballkanik”. Ajo është shprehur e prerë se krijimi i “Shengenit Ballkanik” është një fatkeqësi.

Mendoj se është një fatkeqësi që një gjë e tillë ka ndodhur. Nuk e di nëse kryeministri Rama është konsultuar me dikë në Kosovë para se të arrijë një marrëveshje të tillë, por është totalisht e gabuar ”, është shprehur Osmani.

Osmani nuk i ka ndalur kritikat ndaj edhe për kryeministrin Edi Rama, duke thënë se Shqipëria nuk duhet t’i bashkohej kurrë kësaj nisme pa Kosovën.


Përtej kësaj, ne po shohim që jo vetëm që Serbia po e pengon Kosovën, por edhe Shqipëria e injoron atë në këtë rast. Është absolutisht e gabuar që Shqipëria të pranojë të arrijë një marrëveshje në të cilën Kosova nuk është pjesëmarrëse, madje si shtet i pavarur”, ka thënë ajoi në një intervistë për KTV.

Dy ditë më parë liderët e tre vendeve të Ballkanit Perëndimor zhvilluan një takim, ku diskutuan për lëvizjen e lirë mes Shqipërisë, Serbisë dhe Maqedonisë së Veriut. Pas takimit, presidenti Aleksandër Vuçiç, dhe dy kryeministrat Edi Rama dhe Zoran Zaev kanë mbajtur një konferencë për mediat ku edhe kanë shpjeguar të mirat e ‘Shengenit të Vogël’. Në fjalën e tij kryeministri Rama është shprehur se e shkuara duhet lënë pas krahve dhe duhet parë para për t’i siguruar fëmijëve një të ardhme më të mirë. Sipas Ramës, projekti ku lëvizja do të jetë e lirë brenda Ballkanit do të duhet që të mbyllet brenda vitit 2021.

J.V/Dosja.al
 

Socio

........
Anëtar
Feb 23, 2012
Postime
9,066
Pikët
113
Tradita famekeqe tradhtare nga Zogu, Esat Pasha, Enver Hoxha et al vazhdon me politikanet modern Berisha, Basha e Rama. Sa felle e sa gjate ne histori kishte futur duarte Serbia nder ne!
Piunet "shqiptare" te Rusise ne trojet tona. Shikoni:

https://www.youtube.com/watch?v=979mKzWVkJc
 
Last edited:

Gi de Masha

The untouchables ...
Anëtar
Apr 21, 2010
Postime
19,300
Pikët
113
Vendndodhja
Danimarkë
Intervistë e gërshetuar .... dhe analistët.
e mirë!

https://www.youtube.com/watch?v=r4_nXsiqsFU
 

Gi de Masha

The untouchables ...
Anëtar
Apr 21, 2010
Postime
19,300
Pikët
113
Vendndodhja
Danimarkë
‘Më uroi për fitoren’, Kurti zbardh takimin 5 orësh me Ramën: Duam të ndërtojmë ura bashkëpunimi
Nga Samiti i Paqes, Kurti tregoi detaje nga takimi dhe tha që Rama më në fund e kishte uruar për fitoren.

‘Më uroi për fitoren’, Kurti zbardh takimin 5 orësh me Ramën: Duam të ndërtojmë ura bashkëpunimiAlbin Kurti26 Tetor, 2019 10:44TIRANË- Kryeministri i zgjedhur i Kosovës, Albion Kurti, ka zbardhur takimin që ka zhvilluar me Edi Ramën në Tiranë. Nga Samiti i Paqes, Kurti tregoi detaje nga takimi dhe tha që Rama më në fund e kishte uruar për fitoren.

“Me Ramën diskutuam për shumë çështje. Duam të ndëtojmë sa më shumë ura bashkëpunimi. Nuk duhet të kemi vetëm mbledhje qeverie por dhe zbatim të marrëveshjes”, u shpreh Albin Kurti për mediat.


Sa i takon minishengenit ballkanik thotë së më shumë e shikon si një ide dhe jo si një projekt që nuk është ende në letër. Kurti nënvizoi se është i angazhuar për dialog dhe arritje të fqinjësisë së mirë me Serbinë.

(A.B. Dosja.al)
 

Pirati

makeyourday and myday holiday !
Anëtar
Sep 28, 2010
Postime
14,718
Pikët
113
‘Më uroi për fitoren’, Kurti zbardh takimin 5 orësh me Ramën: Duam të ndërtojmë ura bashkëpunimi
Nga Samiti i Paqes, Kurti tregoi detaje nga takimi dhe tha që Rama më në fund e kishte uruar për fitoren.

‘Më uroi për fitoren’, Kurti zbardh takimin 5 orësh me Ramën: Duam të ndërtojmë ura bashkëpunimiAlbin Kurti26 Tetor, 2019 10:44TIRANË- Kryeministri i zgjedhur i Kosovës, Albion Kurti, ka zbardhur takimin që ka zhvilluar me Edi Ramën në Tiranë. Nga Samiti i Paqes, Kurti tregoi detaje nga takimi dhe tha që Rama më në fund e kishte uruar për fitoren.

“Me Ramën diskutuam për shumë çështje. Duam të ndëtojmë sa më shumë ura bashkëpunimi. Nuk duhet të kemi vetëm mbledhje qeverie por dhe zbatim të marrëveshjes”, u shpreh Albin Kurti për mediat.


Sa i takon minishengenit ballkanik thotë së më shumë e shikon si një ide dhe jo si një projekt që nuk është ende në letër. Kurti nënvizoi se është i angazhuar për dialog dhe arritje të fqinjësisë së mirë me Serbinë.

(A.B. Dosja.al)

eh ma, me shkuar ne Tirane me ta uruar Tumanja fitoren, ta 10-sha vizjonen e bolshevikut te Vladimirit :D

Akoma s'keni pare gje juve, ama mbaje mend qe Rrambushja eshte me bossi qe ja perplasi turinjeve, se gjithe keta pizhimuzha kermillat, zvarranike e pakurrizore.
 

TerraN

incognito
Anëtar
Jul 3, 2012
Postime
2,124
Pikët
83
Vendndodhja
ANTAHKARANA
*


Letra duron gjithçka.
Mund të shkruajmë në të çdo gjë që dëshirojmë.

Mund ta shkruajmë:
Kosova e Re
Kosova 2.0
Kosova 3.0...
...e deri në Windows 10.
Por gjërat (e shkruara) në letër nuk ndryshojnë dot vetvetiu.

Natyrisht që, nëse nuk pengohet formimi i kësaj qeverie, gjë që po shihet që shumëkujt nuk po i levërdisë, do të mund të ndodhnin ca ndryshime të vogla. Në krahasim me qeveritë e mëhershme do të dukeshin të mëdha, por në realitet do të ishin të vogla, meqenëse shumëçka varet nga ndikimet e jashtme.

Prandaj,
pa pasur:
një Amerikë të re,
një Kinë të re,
Gjermani, Japoni... të reja...

...nuk ka gjasa të ketë Kosovë a Shqipëri të Re.

Këto të reja do t'i kemi tek pas përmbysjes së sistemit aktual kapitalist, gjgjs TOTALITARIZMIT EKONOMIK, i cili do të përmbytet patjetër mu ashtu siç qe përmbysur dhe TOTALITARIZMI POLITIK - i ashtuquajturi KOMUNIZËM.

Kurse kjo përmbysje do të ndodhë doemos, pa marrë parasysh se a i pëlqen dikujt apo jo.

Atyre që s'ua kapë dot rradakaja: Janë pikërisht forcat e totalitarizmit ekonomik ato të cilat janë duke e penguar formimin e qeverisë së re në Kosovë!!!*
 
Anëtar
Mar 1, 2012
Postime
5,983
Pikët
113
*
...
Këto të reja do t'i kemi tek pas përmbysjes së sistemit aktual kapitalist, gjgjs TOTALITARIZMIT EKONOMIK, i cili do të përmbytet patjetër mu ashtu siç qe përmbysur dhe TOTALITARIZMI POLITIK - i ashtuquajturi KOMUNIZËM.

...
*
Sistemet nuk permbysen - ata "shemben" ose vendosen me dhune, nga Brenda ose jashte.Totaltarizmi politik u "permbys" sepse u shemb ekonomikisht, ishte non-sens.

Krahasimi i mesiperm esht sa i pa vend, aq edhe i zhdrejt.
Kurse kjo përmbysje do të ndodhë doemos, pa marrë parasysh se a i pëlqen dikujt apo jo.
Je kah na knon internacionalen ...
 
Top