• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Lamtumire matematike

Forum-Al

Aty ku shqiptarët mblidhen
Anëtar
Jan 5, 2010
Postime
558
Pikët
28
Vendndodhja
Forum
3 perqind e popullsise se rritur franceze, nga mosha 18 deri ne 65 vjec, nuk di te beje llogari.


Keshtu thuhet ne nje studim te fundit, kryer nga nje grup kerkuesish.

Sipas profesorit te psikologjise, ne Institutin e Statistikave, shkak per kete pushim te trurit eshte bere prania e makinave llogaritese dhe kompjuterave.Forum-Al.com
Aty ku shqiptarët mblidhen!
 

Beaute

V.I.P
Anëtar
Jan 8, 2010
Postime
18,420
Pikët
83
Vendndodhja
Dans ton cœur mon amour
Përgjigje e: Lamtumire matematike

Deri diku qendron dhe eshte e vertet qe jan ber shum kompjuterike dhe perdorin Makina llogaritese po seshte e vertet qe sdin me Matematike...biles doja te shtoja qe kan matematike dhe me te forte dhe te komplikuar se e jona..dhe Problemet i ndajne ..disa i llogarisin me makine dhe te tjerat me mend ;)
 

SubZ

A Legend Never Dies
Anëtar
Aug 8, 2010
Postime
739
Pikët
0
Vendndodhja
Underground
Përgjigje e: Lamtumire matematike

Dembelizmi mendor ka pushtuar boten vitet e fundit. Njerezit i kushtojn rendesi te mesojn numrat, per llogarit dhe gjera te tjera mundesohet nga teknologjia. Abortet mendore kane disa vite, qe ne periudhen kur Arthur Eddington nxorri metoden e makines llogaritese. Njerezit filluan te dembelosen me iden se makineria zgjidh gjithcka, dhe e lan trurin e tyre ne nje qetesi akute e cila po sjell dhe sot pasojat e neglizhences dhe stervitjes se trurit. Deri perpara 30 viteve, ne bote dilnin relativisht 50 shkencetar te njohure, ne botes e sotme eshte 100% me pak, dalin vetem 5 shkencetar, dhe keto vijne nga vendet e varfera dhe me ekonomi te dobet (India). Bota po shkon drejt nje regresi zhvillimi dhe kultivimi mendor.
 

Jolene

V.I.P
Anëtar
Jan 8, 2010
Postime
18,776
Pikët
113
Vendndodhja
Aty ku jane kujtimet e vjetra e t’presin t’rejat!
Përgjigje e: Lamtumire matematike

Aq shume e urrej matematiken qe nga nje her uroj me vertet te zhduket si lend.
Po prap me vjen inat sepse brezat a meparshem kan llogarit cdo gje ne tru,kurse brezi i sotem shkojm ne provim matematike me makin llogaritese ne dor.
Ky fenomeni qe permendet me siper esht perhapur gjithandej jo vetem ne France.
 

SubZ

A Legend Never Dies
Anëtar
Aug 8, 2010
Postime
739
Pikët
0
Vendndodhja
Underground
Përgjigje e: Lamtumire matematike

Aq shume e urrej matematiken qe nga nje her uroj me vertet te zhduket si lend.
Po prap me vjen inat sepse brezat a meparshem kan llogarit cdo gje ne tru,kurse brezi i sotem shkojm ne provim matematike me makin llogaritese ne dor.
Ky fenomeni qe permendet me siper esht perhapur gjithandej jo vetem ne France.
Une personalisht e kam pasion (Matematiken, Fiziken, Kimin, Biologjin) parimisht shkencat ekzakte/natyrore. Atje ku punoje une eshte nje studio programimi, dhe me dhan nje projekt ne dore. Do ndertojm nje Biopsik (I cili do nderoje reaksionet ne baze duke i dhene vlerat), do ndertoje te dhenat dhe kalkulimet e Magnitudes, Latitudes, Richter, Shpejtesin, Ekuivalencen, Presionin, Dendesin etj. E imagjinon se cfare pune mund te behet? Te gjithe Astrofizikantet, Fizika Kuantike, Matematicienet, Biologet do fillojn te rrine ne hije. Per faktin se zhvillimi teknologjik nuk po njeh me limite. Dhe pasojat bien drejtperdrejt me brezin e ri qe e mundesojn blerjen e ketij softwari. Une nuk arrij ta konceptoj sinqerisht, qe te vije deri ne kete pike puna, sa njerezit c'do gje ta kene ne dore dhe mos te bejne asnje perpjekje eshte per te ardhur keq.
 
Top