• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Le te flasim pak per shahun

ana_gend

V.I.P
Anëtar
Mar 5, 2013
Postime
5,354
Pikët
113
Vendosa ta ndal cigaren dhe te shkruaj dicka per lojen me te bukur ,SHAHUN!
Do te me duhet ndihme nga ata qe kane mesuar dhe luajne me mire sesa une (kam zbuluar tani vone pasionin per kete loje) ja disa nga konkluzionet qe kam nxjerre:
Fusha e shahut eshte jeta,
Duhet te nisesh te levizesh dhe te studiosh me vemendje levizjet e kundershtarit,
Asnjehere nuk duhet te sulmosh pa pasur ne mendje nje strategji apo pa I pasur krahet te mbrotjur,
Nje levizje e pamenduar te ben qe lojen te ta dirigjojne te tjeret,
Ndonjehere kur je ngushte mbrojtja me e mire eshte sulmi,
Nese gabon ne fillim ke mundesi ta kthesh lojen dhe te behesh fitimtar ,
Asnjehere nuk duhet te dorezohesh gabime mund te beje dhe kundershtari,
Gezimi me I madh qe ndjej ndersa luaj eshte kur ushtari I thjeshte behet factor,
Nuk ka rendesi nese humbet nje loje tjeter fillon dhe shanset jane te barabarta per te gjithe.
 

NosFeratu

Anëtar
Anëtar
Nov 5, 2013
Postime
147
Pikët
18
Përgjigje e: Le te flasim pak per shahun

Nje lojtar i mire i shahut eshte i afte te udheheqe nje ushtri te tere ne rast lufte
 

Fehmikaciu

Saratoga...
Anëtar
May 9, 2013
Postime
6,363
Pikët
0
Vendndodhja
Prishtinë
Përgjigje e: Le te flasim pak per shahun

Vendosa ta ndal cigaren dhe te shkruaj dicka per lojen me te bukur ,SHAHUN!
Do te me duhet ndihme nga ata qe kane mesuar dhe luajne me mire sesa une (kam zbuluar tani vone pasionin per kete loje) ja disa nga konkluzionet qe kam nxjerre:
Fusha e shahut eshte jeta,
Duhet te nisesh te levizesh dhe te studiosh me vemendje levizjet e kundershtarit,
Asnjehere nuk duhet te sulmosh pa pasur ne mendje nje strategji apo pa I pasur krahet te mbrotjur,
Nje levizje e pamenduar te ben qe lojen te ta dirigjojne te tjeret,
Ndonjehere kur je ngushte mbrojtja me e mire eshte sulmi,
Nese gabon ne fillim ke mundesi ta kthesh lojen dhe te behesh fitimtar ,
Asnjehere nuk duhet te dorezohesh gabime mund te beje dhe kundershtari,
Gezimi me I madh qe ndjej ndersa luaj eshte kur ushtari I thjeshte behet factor,
Nuk ka rendesi nese humbet nje loje tjeter fillon dhe shanset jane te barabarta per te gjithe.
Kisha pas deshir te luaj nje parti shah me ju e nderuara Ane,edhe pse ka koh qe nuk kam luajtur...
PS.Shahun e luaj qe nga mosha 7-vjeqare,e kam bler shahun e par me rastin e tradites islame per meshkujt,disa dit ish i shtrir ne shtrat dhe luaja me vllaun i cili ishte mjek ne at koh dhe me kalonte koha,me von ne garat e shkollave gjithmon shampion ,kurse para disa viteve me shkaktonte nervoza per shkak te niveleve te kundershtarve dhe e lash krejt..
 

ana_gend

V.I.P
Anëtar
Mar 5, 2013
Postime
5,354
Pikët
113
Përgjigje e: Le te flasim pak per shahun

ja nje tjeter: ne loje ka dhe kompromise ndonjehere duhet te sakrifikosh dicka per qellimin final fitoren
 

ana_gend

V.I.P
Anëtar
Mar 5, 2013
Postime
5,354
Pikët
113
Përgjigje e: Le te flasim pak per shahun

Po prof edhe kjo mund te behet, me siguri qe hyj te lojtaret e dobet por shansi i fillestarit mund te me ndihmoje.
 

NosFeratu

Anëtar
Anëtar
Nov 5, 2013
Postime
147
Pikët
18
Përgjigje e: Le te flasim pak per shahun

Ka kohe qe nuk kam luajtur dhe nuk di se ku te luaj. Kush do ta provoje nje loje me mua? :p
 

ana_gend

V.I.P
Anëtar
Mar 5, 2013
Postime
5,354
Pikët
113
Përgjigje e: Le te flasim pak per shahun

me kompjuterin Nosferatu.
 

Zana

🇦🇱e....Thjeshte🇦🇱
Anëtar
Oct 21, 2013
Postime
36,257
Pikët
113
Vendndodhja
🌑
Përgjigje e: Le te flasim pak per shahun

Ka kohe qe nuk kam luajtur dhe nuk di se ku te luaj. Kush do ta provoje nje loje me mua? :p
Me meso Mua, luajme bashke :p

Nuk e di , a konsiderohet si loja me e bukur ...eshte sport qe rralle e ndjekim..
 

ana_gend

V.I.P
Anëtar
Mar 5, 2013
Postime
5,354
Pikët
113
Përgjigje e: Le te flasim pak per shahun

mesohet duke e luajtur ashtu si rrolin tend ne jete e kupton duke jetuar.
 

Zana

🇦🇱e....Thjeshte🇦🇱
Anëtar
Oct 21, 2013
Postime
36,257
Pikët
113
Vendndodhja
🌑
Përgjigje e: Le te flasim pak per shahun

Na sill ndonje link , ku te mundohemi ta mesojme ..
 

ana_gend

V.I.P
Anëtar
Mar 5, 2013
Postime
5,354
Pikët
113
Përgjigje e: Le te flasim pak per shahun

Zana, shahu te meson vet ne fillim do te humbasesh ashtu si bien femijet e vegjel kur sapo fillojne ecin pastaj fillon dhe ben levizje me te gjata e keshtu me rradhe.
 

Zana

🇦🇱e....Thjeshte🇦🇱
Anëtar
Oct 21, 2013
Postime
36,257
Pikët
113
Vendndodhja
🌑
Përgjigje e: Le te flasim pak per shahun

Me ke luan ti :S
 

ana_gend

V.I.P
Anëtar
Mar 5, 2013
Postime
5,354
Pikët
113
Përgjigje e: Le te flasim pak per shahun

ne fillim me kompjuterin tani kam ca kolege qe kemi te njejtin pasion
 

Zana

🇦🇱e....Thjeshte🇦🇱
Anëtar
Oct 21, 2013
Postime
36,257
Pikët
113
Vendndodhja
🌑
Përgjigje e: Le te flasim pak per shahun

Nice ana, Beje noj loje me Nosferatu :p
 

tété

Anëtar i ri
Anëtar
Feb 16, 2010
Postime
1,729
Pikët
0
Vendndodhja
Do te me besh gje vizite?
Përgjigje e: Le te flasim pak per shahun

Po prof edhe kjo mund te behet, me siguri qe hyj te lojtaret e dobet por shansi i fillestarit mund te me ndihmoje.
Nuk jam shume dakort me ty. Shanci hyn ne pothuajse te gjitha lojrat e botes, por eshte e veshtire ne shah...
Po e le me kaq se kam ca kujtime te hidhura me te..
 

zirconium

V.I.P
Anëtar
Apr 30, 2013
Postime
16,914
Pikët
63
Përgjigje e: Le te flasim pak per shahun

Kur kam qene ne gjimnaz ndonjehere loznim pas mesimit me shoket. :))
Kam gjetur nje koleg per te lozur po ai ka norm ustai (dicka te 2200) Deri tani diku barazim jemi edhe pse gjithmon me thote sdo fitosh me loje nga une. :p
 

ODEON

.
Anëtar
Apr 12, 2014
Postime
6,316
Pikët
0
Përgjigje e: Le te flasim pak per shahun

Shahun per here te pare e kam luajtur ne moshen 12 vjeç, dhe besoj kur kam qene rreth te 20-ve mesova se diferencen per te fituar e ben nje ushtar i vetem, sepse mjafton te kesh nje ushtar me shume dhe nderroi figurat pa meshire sepse fundi dihet, ushtari i tepert qe ke do kthehet mbreteresha jote dominuese.
Kuptohet duhet ta ruash me fanatizem epersine e nje ushtari plus qe ke, se ndryshe gjithçka permbyset.
 
Top