• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Le te flasim pak per shahun

Sopoti

V.I.P
Banned
Anëtar
Mar 7, 2013
Postime
11,121
Pikët
63
Përgjigje e: Le te flasim pak per shahun

Shahun per here te pare e kam luajtur ne moshen 12 vjeç, dhe besoj kur kam qene rreth te 20-ve mesova se diferencen per te fituar e ben nje ushtar i vetem, sepse mjafton te kesh nje ushtar me shume dhe nderroi figurat pa meshire sepse fundi dihet, ushtari i tepert qe ke do kthehet mbreteresha jote dominuese.
Kuptohet duhet ta ruash me fanatizem epersine e nje ushtari plus qe ke, se ndryshe gjithçka permbyset.
Etja per nje ushtar s'besoj qe ben te fitoje nje loje.

Dikush me tha para pak ditesh teksa per shahun po bisedonim.
Si amator qe je i asaj loje sa levizje arrin t'ia dish kundershtarit per t'iu pergjigj.
1 ?
2?
3?
 

ODEON

.
Anëtar
Apr 12, 2014
Postime
6,316
Pikët
0
Përgjigje e: Le te flasim pak per shahun

Etja per nje ushtar s'besoj qe ben te fitoje nje loje.

Dikush me tha para pak ditesh teksa per shahun po bisedonim.
Si amator qe je i asaj loje sa levizje arrin t'ia dish kundershtarit per t'iu pergjigj.
1 ?
2?
3?
Sopot une se di sa kohe ke qe luan shah, por dikur vija fantazine per te krijuar strategji dhe njekohesisht te hamendesoja levizjet e kundershtarit dhe shpesh jepte rezultat por edhe humbja. Nderkohe vitet kalonin me kete loje dhe mesova pak e nga pak (kjo fale eksperiences) qe duhet te ndertosh strategji fillestare per te dale ne epersi numerike ose cilesore (fjala vjen, me mire te kesh nje kale, se sa nje fil oficer sepse dihet epersia qe ka kali ne te zeze dhe te bardhe) kjo ben ndryshimin me pas drejt fundit sepse te çon drejt fitimit te padiskutueshem. Te kuptohemi pas goditjes dhe fitimit te epersise qe thashe me lart, me pas duhet mbrojtja e dyfishte qe te detyrosh kundershtarin qe per çdo sulm te sakrifikoje nderrimin e figurave dhe ne fund kthjellohen gjerat, ku epersia numerike apo cilesore do beje ndryshimin.
 

zirconium

V.I.P
Anëtar
Apr 30, 2013
Postime
16,914
Pikët
63
Përgjigje e: Le te flasim pak per shahun

Etja per nje ushtar s'besoj qe ben te fitoje nje loje.

Dikush me tha para pak ditesh teksa per shahun po bisedonim.
Si amator qe je i asaj loje sa levizje arrin t'ia dish kundershtarit per t'iu pergjigj.
1 ?
2?
3?
Shume gjera jane relative. Mund te japesh nje ushtar ne fillim per iniciative por ne fundloje nje ushtar mund te vendos lojen. Shahu ka dogma por sdo te thote mos te thyen nqs di se cben etj etj :p
 

NosFeratu

Anëtar
Anëtar
Nov 5, 2013
Postime
147
Pikët
18
Përgjigje e: Le te flasim pak per shahun

Shahu ka x poteza, varet se sa eshte i afte lojtari ti shohe ato poteza.
 

ODEON

.
Anëtar
Apr 12, 2014
Postime
6,316
Pikët
0
Përgjigje e: Le te flasim pak per shahun

Poteza=? Me ndihmo ta kuptoj fjalen.
 

Gi de Masha

The untochables ...
Anëtar
Apr 21, 2010
Postime
15,157
Pikët
113
Vendndodhja
Danimarkë
Përgjigje e: Le te flasim pak per shahun

Kisha pas deshir te luaj nje parti shah me ju e nderuara Ane,edhe pse ka koh qe nuk kam luajtur...
PS.Shahun e luaj qe nga mosha 7-vjeqare,e kam bler shahun e par me rastin e tradites islame per meshkujt,disa dit ish i shtrir ne shtrat dhe luaja me vllaun i cili ishte mjek ne at koh dhe me kalonte koha,me von ne garat e shkollave gjithmon shampion ,kurse para disa viteve me shkaktonte nervoza per shkak te niveleve te kundershtarve dhe e lash krejt..
Edhe unë e kam lënë shahun, por për një arsye tjetër.
Shumë njerëz e përjetojnë keq humbjen. Kështu unë, fito prej njërit, fito prej tjetrit. Njerëzve u thehej zemra.
Thonë më mirë është ta thyesh një xhami se një zemër njeriu, kështu duke menduar thashë me vete: më mirë po e braktis unë shahun se të thej një zemër të dikujt!
 

ana_gend

V.I.P
Anëtar
Mar 5, 2013
Postime
5,335
Pikët
113
Përgjigje e: Le te flasim pak per shahun

ne shah ka dy lloje lojtaresh: ata qe luajne ne "erresire" dhe ata qe luajne ne "drite"!
 

zirconium

V.I.P
Anëtar
Apr 30, 2013
Postime
16,914
Pikët
63
Përgjigje e: Le te flasim pak per shahun

Mqs jemi te kjo tema. I bardhi leviz e pas tre levizjesh ben mat.

 

SERAFIM DILO

Anti Busavata
Anëtar
Aug 31, 2010
Postime
9,581
Pikët
48
Përgjigje e: Le te flasim pak per shahun

Ne Shqiperi ka pasur meshkuj qe nuk dinin as biçikleten e as notin por shahum ishin shume te pakte ata qe nuk e dinin. Ishte shume i perhapur saqe dhe TV o emisoni Rubrika Sportive,qe kryesisht merej me futbollin e sportet e tjera,mbaronte duke shpeguar nje pjese te nje loje shahu te luajtur nga shahistet profesionist.
 

Mano

V.I.P
Anëtar
Aug 8, 2011
Postime
11,089
Pikët
113
Përgjigje e: Le te flasim pak per shahun

Ne Shqiperi ka pasur meshkuj qe nuk dinin as biçikleten e as notin por shahum ishin shume te pakte ata qe nuk e dinin. Ishte shume i perhapur saqe dhe TV o emisoni Rubrika Sportive,qe kryesisht merej me futbollin e sportet e tjera,mbaronte duke shpeguar nje pjese te nje loje shahu te luajtur nga shahistet profesionist.
Eshte e vertet kjo...Sero. Une kam mesuar te luaj guret e shahut ne nje moshte shume te re mbase perpara se te isha 10 vjec. Megjithate te dish te luash guret dhe te dish te luash shah jane dy gjera te ndryshme. E mesova heret sepse te gjithe reth-e-perqark meje luanin shahe. Beheshin edhe Kampionate shahu mes 20 vetave, dhe ai qe fitonte vendin e pare fitonte nje sasi te vogel lekesh. Mbaj mend vellai ime e fitoj nje here. Ishin kohe te veshitira por kishte raste qe behishin edhe gjera te bukura, gjera interesante qe ne boten e sotme dixhitale mund te duken absurde.

p.s te jesh lojtari i mire shahu...se pari duhet te kesh shume durim, fuqin e perqendrimit dhe sigurisht edhe zgjuarsin e duhur qe jo vetem te besh llogari per levizjet e tuaja te ardhme por edhe te kundershtarit. Lojtaret e mire te shahut e kontrollojn jo vetem lojen e tyre por edhe levizjet e kundershtarit.
 

Mano

V.I.P
Anëtar
Aug 8, 2011
Postime
11,089
Pikët
113
Përgjigje e: Le te flasim pak per shahun

Ne shah mund te besh Mat me 4 levizjet e para. Por kjo mund te behet vetem kur kundershtari eshte fillestare fare. E kam bere une kete disa here:)
 

zirconium

V.I.P
Anëtar
Apr 30, 2013
Postime
16,914
Pikët
63
Përgjigje e: Le te flasim pak per shahun

Mano perqendrohu te ushtrimet qe kam vene :p
Ajo siper fillon me Fili e6+
 

Mano

V.I.P
Anëtar
Aug 8, 2011
Postime
11,089
Pikët
113
Përgjigje e: Le te flasim pak per shahun

eshte pak e pa qarte kjo figure per mua, cili eshte mbreti i zi? D7 apo G7? duhet te jete D7...

Mire ateher. Alfjeri shkon tek E6 jep shah. Mbreti I zi nuk ka rrugdalje tjeter per te haj alfjerin mastaj mbreteresha e bardh jep shah tek E8=MAT!!!
 

Mano

V.I.P
Anëtar
Aug 8, 2011
Postime
11,089
Pikët
113
Përgjigje e: Le te flasim pak per shahun

Figura e pare: H5 tek H7 pastaj E2 tek H5=MAT!

Figura e dyte: G6 Tek H8 pastaj H5 tak F7= MAT!

F3 tek G5 pastaj...A1 tek E1pasat E5 tak E8 shah pastaj E1 tek E8 = MAT!
 

zirconium

V.I.P
Anëtar
Apr 30, 2013
Postime
16,914
Pikët
63
Përgjigje e: Le te flasim pak per shahun

Nuk di si jane shqip nocionet ne shah. Nqs me lejohet ne anglisht.
1...Bx e6 2.Kxe6 Qe8+ 3.Qd7 ose Nd7.. d5#
 

Fehmikaciu

Saratoga...
Anëtar
May 9, 2013
Postime
6,363
Pikët
0
Vendndodhja
Prishtinë
Përgjigje e: Le te flasim pak per shahun

Edhe unë e kam lënë shahun, por për një arsye tjetër.
Shumë njerëz e përjetojnë keq humbjen. Kështu unë, fito prej njërit, fito prej tjetrit. Njerëzve u thehej zemra.
Thonë më mirë është ta thyesh një xhami se një zemër njeriu, kështu duke menduar thashë me vete: më mirë po e braktis unë shahun se të thej një zemër të dikujt!
z.Adem,aq shum kam qen i dhanun pas shahut qe ndodhke edhe mengjesi te me zinte te zgjuar kur i kisha kundershtaret e fort,me hyri ne gjak por interesant kam qen tip tjetr athere,temperament,nervozohesha pa arsye,me nervozonin bisedat,muzika dhe filmat,ka shum vite qe nuk luaj por interesant tani jam tip i qet dhe shtir behem nervoz,nga njeher kam deshir te luaj por jo tani!,tani ne gjak e kam punen!,kurr nuk ndalem,pe hetoj se koha eshte tinzare dhe po kalojn vitet tinza,kohen pe hetoj duke i pa femijet jan ber me te mdhenje se une,ju pershendes i nderuar!
 
Top