• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Le te flasim pak per shahun

Mano

V.I.P
Anëtar
Aug 8, 2011
Postime
11,109
Pikët
113
Përgjigje e: Le te flasim pak per shahun

Nuk di si jane shqip nocionet ne shah. Nqs me lejohet ne anglisht.
1...Bx e6 2.Kxe6 Qe8+ 3.Qd7 ose Nd7.. d5#
Nukni di nocionet as ne shqip as ne anglisht. Nuk kam luajtur ne kete menyre asnjehere.
 

SERAFIM DILO

Anti Busavata
Anëtar
Aug 31, 2010
Postime
9,581
Pikët
48
Përgjigje e: Le te flasim pak per shahun

Eshte e vertet kjo...Sero. Une kam mesuar te luaj guret e shahut ne nje moshte shume te re mbase perpara se te isha 10 vjec. Megjithate te dish te luash guret dhe te dish te luash shah jane dy gjera te ndryshme. E mesova heret sepse te gjithe reth-e-perqark meje luanin shahe. Beheshin edhe Kampionate shahu mes 20 vetave, dhe ai qe fitonte vendin e pare fitonte nje sasi te vogel lekesh. Mbaj mend vellai ime e fitoj nje here. Ishin kohe te veshitira por kishte raste qe behishin edhe gjera te bukura, gjera interesante qe ne boten e sotme dixhitale mund te duken absurde.

p.s te jesh lojtari i mire shahu...se pari duhet te kesh shume durim, fuqin e perqendrimit dhe sigurisht edhe zgjuarsin e duhur qe jo vetem te besh llogari per levizjet e tuaja te ardhme por edhe te kundershtarit. Lojtaret e mire te shahut e kontrollojn jo vetem lojen e tyre por edhe levizjet e kundershtarit.

Si çdo gje dhe shahu eshte...talent dhe ushtrim o praktikim.
Ka qene edhe nje tregim nga Novelat e Cvajg-ut,ajo e shahistit burgaxhi... O edhe shembulli i Bob Fisher-it .
 

SystemA

V.I.P
Anëtar
Sep 14, 2010
Postime
51,392
Pikët
113
Përgjigje e: Le te flasim pak per shahun

Shahu eshte IQ.
Ruset e bejne ne shkolle=dominojne!
 

zirconium

V.I.P
Anëtar
Apr 30, 2013
Postime
16,914
Pikët
63
Përgjigje e: Le te flasim pak per shahun

Shahu eshte IQ.
Ruset e bejne ne shkolle=dominojne!
Mire the..ka te bej me IQ. Bobby Fischer i shkaterroi ruset ne 1970. I vetem kunder te gjithve. :d
Ishte cikez psiko po nejse muhabet tjeter :p
 

peshkaqeni33

nje ze midis jush
Anëtar
Jan 29, 2011
Postime
6,579
Pikët
113
Vendndodhja
Kush tha, qe s'jemi komshinj!
Përgjigje e: Le te flasim pak per shahun

E kuptova une, qe nuk eshte nga Vlora.
Vlonjatet nuk mbajne emra te till. Po te ishte nga Vlora do ta kishte emrin Belul. Se te gjithe trimat emrin Belul e mbajne.

Ehhh Beluli shkret, e mbaj mend kur luftonte i vetem kunder te gjitheve. Dua te behem trim si ty peshkaqen me thoshte. Dua te arrij te pakten sa gjysma jote. Ehhh c'burre ishte Beluli. Po e humbem te ndierin, se trimat nuk kan fat. E kishte shtypur e shoqja obeze, kur po flinin ne krevat.
Po ky Bobi sa kishte vrare mo, kur luftoi i vetem kunder te gjitheve? I ishte afruar ndonjecik Belulit tone nga trimeria?
 

zirconium

V.I.P
Anëtar
Apr 30, 2013
Postime
16,914
Pikët
63
Përgjigje e: Le te flasim pak per shahun

Kur te behesh serioz flasim perseri :))
 

ana_gend

V.I.P
Anëtar
Mar 5, 2013
Postime
5,354
Pikët
113
Përgjigje e: Le te flasim pak per shahun

Ashtu si ne lojen e shahut dhe ne jete: ne hartojme nje plan por ky kushtezohet nga ajo cka do te beje kundershtari-mendon-
 

Elian70

Photoshop
Anëtar
Jan 30, 2014
Postime
8,655
Pikët
0
Vendndodhja
Vlorë
Përgjigje e: Le te flasim pak per shahun

sa teorira, sa fantazira, sa pasione kam patur, por shahu per mua tashme eshte humbje kohe dhe s'me ka sherbyer per asgje...nese koha qe i kushtojme shahut do te shfrytezohej per dicka me pozitive apo produktive do kishte shum here me vlere.
 

Ragnar

Real Madrid
Anëtar
Mar 8, 2013
Postime
16,895
Pikët
113
Përgjigje e: Le te flasim pak per shahun

Thuani cfare te doni per shahun, por nuk besoj qe ka ndonje ne kete forum qe mundet mem mundur mua.
 

ana_gend

V.I.P
Anëtar
Mar 5, 2013
Postime
5,354
Pikët
113
Përgjigje e: Le te flasim pak per shahun

po po do jem edhe une ne ate loje
 

Elian70

Photoshop
Anëtar
Jan 30, 2014
Postime
8,655
Pikët
0
Vendndodhja
Vlorë
Përgjigje e: Le te flasim pak per shahun

o Lumi i bardhi fiton gjithmone...nuk e di se si mund te fitosh ti???!!!

p.s. kur e luan mire i bardhi del max. remi.
 

Ragnar

Real Madrid
Anëtar
Mar 8, 2013
Postime
16,895
Pikët
113
Përgjigje e: Le te flasim pak per shahun

po po do jem edhe une ne ate loje
Edhe me ty kismet nje loje do e luaj, ose online, ose live kur te vij ne Tirane :)

Photoshop, nuk eshte e vertet edhe me te zeza te muj :)
 
Top